Blind Guardian или Helloween?

Кој бенд е подобар?

  • Blind Guardian

    Гласови: 19 52,8%
  • Helloween

    Гласови: 17 47,2%

  • Вкупно гласачи
    36
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.126
Поени од реакции
5.901
Станува збор за двата најпознати power metal бендови, а според многумина и најдобри.

Helloween се едни од првите бендови во овој жанр на металот кои со своите албуми Walls of Jericho и Keeper of the Seven Keys I & II ги поставија горните граници на power металот.

Blind Guardian пак се единствените, според мене, кои ги достигнаа а и ги надминаа тие граници.

Дискутирајте за овие два бенда и кажете го вашето мислење за тоа кој е подобар.
 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Е ајде сеа.. ја ќе отворам тема : Васка Илиева или Виолета Томоска , па гласајте вие..аман!!!
Нема крај ова стварно ...
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.126
Поени од реакции
5.901
Pretpostavuvam nemase da ti smeta da se vikase temata "Blind Guardian ili Avenged Sevenfold?". Togas odma ke znaese za kogo da glasas.
 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Да, ќе знаев..
Ама нема никаква врска тоа.. ја ги сакам и ги слушам Авенџд и нормално дека ќе гласам за нив.. ја не ја отворив темата, ама кога више Фолен го направи тоа, си гласав и дадов мислење... ама ако продолжиме вака, не знам до каде ќе стигнеме
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Е добро де, чоекот споредува два бенда од буквално ист метал жанр, зар и ова не ви чини?
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Тука основата на споредба е океј, ама на кој критериум ќе ги оценуваме бендовите? И, што потоа? Исто толку недоходовна како претходната.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
На што сакаш оцени ги, на тоа што тебе ти фатило око, уво, нос бла бла, и онака нема поставено критериуми за темата, само почни :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.126
Поени од реакции
5.901
Ako gi sporedime Helloween vo periodot od '85-'88 i albumite koi gi izdale vo toj period so celata kariera na Blind Guardian i site albumi sto gi imaat izdadeno, togas Helloween se mozebi podobri. Ama fakt e deka posle zaminuvanjeto na Kai Hansen Helloween vise ne se toa sto bile pred toa. Ne vikam deka se sranje bez Kai, daleku od toa, ama denesniot Helloween so Helloween '85-'88 ne moze da se sporedi. Mislam deka zaminuvanjeto na Kai e glavnata pricina poradi koja Helloween zaostanaa vo odnos na Blind Guardian.
Od druga strana pak, Blind Guardian pred nekoja godina ostanaa bez bubnjarot Thomen Stauch sto mozebi, a mozebi i ne, dovede do toa posledniot album A Twist in the Myth da ne bide tolku dobar kolku prethodnite. Ama zatoa prethodnite albumi bea site koj od koj podobar, sto ne moze bas da se kaze za albumite na Helloween (osven albumite koi gi imaat izdadeno vo gorespomenatiot period).

Ako go sumirame se ona sto ovie dva benda go imaat postignato od nivnoto osnovanje do denes, smetam deka Blind Guardian se za nijansa (ili nekolku nijansi) podobri.

P.S. Koga ke glasate kazete zasto mislite deka bendot za koj ste glasale e podobar.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Blind Guardian е многу добар бенд, а Helloween ги имам малку слушано и не ми прават ќеф.
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Blind Guardian. Heloween не ги слушам од причина што не сакам некој стил на power/heavy метал. И двата бенда ја имаат испишано историата на металот
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Jas mislam deka blind guadian se podobri od halloween, iako halloween se mozebi po poznati i po slusani!! I dvet grupi imaat dobra muzika ama.........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom