Black Sabbath

Член од
22 јануари 2008
Мислења
425
Поени од реакции
8
odlicni se so edno drugarce gi svirime paranoid iron man war pigs Snowblind
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
odlicni se so edno drugarce gi svirime paranoid iron man war pigs Snowblind
А у це свирите и се штимате? Ајоми така правел ради пониски тонови, башка помрачни :wink: Блек сабат баче, нема лабаво!
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Де бре, како може една тема за царевите да згасне ? :nesvest:

Black Sabbath forever, ама со Ozzy :back:
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Уф... Black Sabbath - Татко ми ги обожава, а исто и јас. Верувајте и на моите деца ќе им ги пуштам нивните песни...Невидени Легенди.
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
78
Поени од реакции
3
BLACK SABBATH-odlicen bend nego nekako slabo temava mnogo zamrena ne i postuvaat svoite mislenja obozavatelite ili gi nema
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Black Sabbath се британски рок бенд, формиран во Астон, Бирмингем во 1969 година од страна на Ozzy Osbourne (водечки вокал), Тони Iommi (гитара), Geezer Butler (бас гитара), и Bill Ward (тапани). Бендот има доживеано повеќе персонални промени, со Tony Iommi единствениот член постојано присутен во бендот со текот на годините. Првично формирана во 1968 година како тежок блуз рок бенд наречен Earth и преименуван Black Sabbath во 1969 година. Бендот почна со инкорпорирање на окултни и со ужас инспирирани стихови. Постигна повеќекратен платинест тираж во 1970-тите. И покрај асоцијација со окултни и ужасни теми, Black Sabbath, исто така правеше песни кои се занимаваат со социјална нестабилност, политичка корупција, опасноста од злоупотреба на дрога и апокалиптични пророкувања на ужасите на војната.

Black Sabbath се наведуваат како пионери на хеви металот. Бендот помогна да се дефинира жанрот, со албуми како четикратниот платинест Paranoid, издаден во 1970 година. Тие беа рангирани од страна на MTV како "Најголемиот Метал Бенд" на сите времиња, и се на второ место на VH1 "100 најголемите бендови на Хард Рокот" листа, зад Led Zeppelin. Rolling Stone ги нарече бендот "Хеви метал кралеви на 70-тите години". Продадени над 15 милиони нивни албуми во САД и повеќе од 70 милиони албуми низ целиот свет. Black Sabbath беа примен во "Rock and Roll Hall of Fame" во 2006 година, а беа вклучени во Rolling Stone листата од 100-те најголеми бендови на сите времиња.

Консумирањето големи количини алкохол и употреба на дрога на вокалистот Ozzy Osbourne, доведе до негово отпуштање од бендот во април 1979 година, по што тој почна успешна соло кариера, продавајќи над 55 милиони албуми. Тој беше заменет од страна на поранешниот вокалист na Rainbow, Ronnie James Dio. По неколку албуми со пеачот Ronnie James Dio, Black Sabbath претрпеа неколку измени во составот во 1980-тите и 1990-тите во која беа вклучени вокалистите Ian Gillan, Glenn Hughes, Ray Gillen и Tony Martin. Во 1992 година, Iommi и Butler ги повикаа Dio и тапанарот Vinny Appice за снимање на albumot Dehumanizer. Оригиналниот состав со Osbourne се состави во 1997 година и објави албум во живо Reunion. Составот со Iommi, Butler, Dio, и Appice се реоформи во 2006 година под прекар Heaven & Hell до смртта Dio на 16 мај 2010 година.

На 11 ноември 2011 година, првите членови на бендот најавиja дека тие повторно ќе се обединат за снимање на нов албум. Бендот има закажано учество на Download festival на 10 јуни 2012 година, проследен со светска турнеја. На 2 февруари 2012 година, Ward најави дека нема да учествува во обединувањето на Black Sabbath освен ако тој добие "signable contract". Следниот ден, на другите членови на групата изјавија дека "нема друг избор освен да продолжи снимањето и без него", но додадoa "нашата врата е секогаш отворена" за Ward да се врати во бендот.

Дискографија

  • Black Sabbath (1970)
  • Paranoid (1970)
  • Master of Reality (1971)
  • Black Sabbath Vol. 4 (1972)
  • Sabbath Bloody Sabbath (1973)
  • Sabotage (1975)
  • Technical Ecstasy (1976)
  • Never Say Die! (1978)
  • Heaven and Hell (1980)
  • Mob Rules (1981)
  • Born Again (1983)
  • Seventh Star (1986)
  • The Eternal Idol (1987)
  • Headless Cross (1989)
  • Tyr (1990)
  • Dehumanizer (1992)
  • Cross Purposes (1994)
  • Forbidden (1995)
За потсетување неколку песнички од Sabbath
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Black Sabbath спаѓа во групата зачетници на хеви металот заедно со Jimi Hendrix, Deep Purple, Led Zeppelin, Mountain, MC5.
Во однос на персоналните промени, вкупно 22 музичари биле дел од групата.


 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Black Sabbath спаѓа во групата зачетници на хеви металот заедно со Jimi Hendrix, Deep Purple, Led Zeppelin, Mountain, MC5.
Во однос на персоналните промени, вкупно 22 музичари биле дел од групата.
]
Далеку се споменативе од прото метал бендови.

Би рекол рамо до рамо се тука Blue Cheer и Sir Lord Baltimor како некои зачетоци на металот заедно со Сабат.
И Ози прави концерт во Белград на 29 Јуни мислам.


 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Далеку се споменативе од прото метал бендови.

Би рекол рамо до рамо се тука Blue Cheer и Sir Lord Baltimor како некои зачетоци на металот заедно со Сабат.
И Ози прави концерт во Белград на 29 Јуни мислам.
Како и што пишав во воведниот пост на 10 јуни им почнува светската турнеја (барем така е најавено) немам информација каде кога ќе држат концерти.

П.С. Држете се до темата, во ред е паралели да се прават, но не мора клипчиња од други групи, сепак темава е за Black Sabbath. Поздрав
П.П.С. На руски торент тракер (http://rutracker.org) ја најдов цела можна дискографија во лузлес, па побарајте си ја кој е заинтересиран, не смеам целосен линк да дадам, но ќе ја најдете лесно.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Јас не знам шо бараше Гилан во Блек Сабат.

Инаку, да, ги пратам, ги слушам. Да не претерам, ама за мене Сабат се со Ози. Така ги доживувам. И то...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Како и што пишав во воведниот пост на 10 јуни им почнува светската турнеја (барем така е најавено) немам информација каде кога ќе држат концерти.

П.С. Држете се до темата, во ред е паралели да се прават, но не мора клипчиња од други групи, сепак темава е за Black Sabbath. Поздрав
П.П.С. На руски торент тракер (http://rutracker.org) ја најдов цела можна дискографија во лузлес, па побарајте си ја кој е заинтересиран, не смеам целосен линк да дадам, но ќе ја најдете лесно.
Ја откажаа заради болеста на Тони
http://www.time.mk/read/f53a779938/ca0bcbcd95/index.html

Ајде не постирам ништо друго, ама не знам што ќе дискутираме ако сите само постираме клипчиња од нив и викаме дека се цареви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom