ATI vs Nvidia

ATI ili Nvidia

  • ATI

    Гласови: 90 33,1%
  • Nvidia

    Гласови: 182 66,9%

  • Вкупно гласачи
    272
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Mac)) напиша:
Не зборев за Sli....тоа ти је жива катастрофа и у Виндоус се укочуваат....за нив нема компатабилност....
Ама ни технологијата на Ати (Crossfire) не е нишо боље нели/
Абе и јас претерав со тоа за SLI. SLI e веќе зрела технологија и за разлика до пред некое време кога мораше да се користат две исти картички, ист произведувач и ист биост сега барем произведувачот и биосот немора да се исти. За разлика oд Crossfire, SLI Има помалку модови на работа и ако се пушти некоја игра која не е подржана од драјверите тогаш нема да имаш никакви подобрувања, но кај игри поджани од драјверите подобрувања може да има и од 30-60% зависи од резолуцијата и другите поставки. CrossFire пак може да користи две тотално различни графички, само едната од нив мора да биде Master CArd. Истотака Crossfire подржува повеќе начини на работа и мислам дека ако од драјверите играта не е модржана овтоматски се прави некој тест или така нешто со кој се одредува кој режим на работа ќе даде највеќе перформанси за таа игра. QuadSli е нова технологија и сеуште несозреана. Има многу проблеми со инсталацијата, драјверите и игрите. Имаше на интернет QuadSli споредено со CrossFire на резолуции до 1920х1440 и во многу тестови CrossFire беше понапред од QuadSli. QuadSli е за играње на екстремно високи резолуции со екстремно висок квалитет на слика и вистинската негова моќ се гледа на резолуции над 2560x1600 со 16xAF и 8xAA. Само уште да имам екран што подржува толкава резолуција

KaiTekk напиша:
nvidia побргу доставува нови драјвери, има повеќе опции а ati некако не ја преферирам многу. Инаку неблагодарно е да се споредуваат овие два гиганта бидејќи и двата
И ати си вади редовно драјвери. А какви се тие опции кои Nvidia ги има а ATI ги нема?
 
Член од
27 април 2006
Мислења
127
Поени од реакции
3
I nvidia i ati se dobri, i se tuka negde razlikata e vo toa sto nvidia se po komercialni donatori se na proekti za igri i zatoa se preporacuvaat poveke nvidia nego ati. Ali zatoa nvidia si ja drzat cenata
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Како што веќе кажав неможе да споредуваш две фирми според нивната целосна линија на производи која е подобра. За тоа треба да споредуваш конктретни модели. Јас веќе си кажав зашто гласав за АТИ
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
201
Поени од реакции
0
јас имам ATI Radeon и засега сум задоволен
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Jas mislam deka N vidia se sekogas cekor pred Ati sekogas vadat podobri cipseti podobri graficki pred ati, ama ati ko ke izvadat nesto se znae salam e sto se veli. Jas dosega sum koristel 3 Graficki od N vidia i dve od Ati, sto znam nekako nema mnogu razliki, mislam deka se na isto nivo od site sum zadovolen.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Гласав за нвидиа,али не значи дека се најдобри.Бидејќи ево сега ати радеон се првите што користат ДДР4 рам,така да и двете се најдобри но за одреден периот дека технологијава многу брзо оди нагоре
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Сеуште незнам за кој да гласам,
имам нвидиа ама е стара geforce4 mx 128 mb да беше fx ќе беше подобро ама вака неможам да играм понова игра.
 
Член од
10 март 2007
Мислења
104
Поени од реакции
0
Nvidia докажани се како најдобри.

Игрите подржуват повеќе модели на Nvidia отколку ATI.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
The Man напиша:
Прво вакви постови со едно смајли немој веќе да правиш. А второ што се смееш кога ова се има десено поодамна
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
krusha03 напиша:
Прво вакви постови со едно смајли немој веќе да правиш. А второ што се смееш кога ова се има десено поодамна
Затоа и се смеев г-дин Круша. Знам дека ова одамна се случи, а дечкото изреагира ко сега баш да се случило и ко да ја открил Америка. И разгледај ги последните негови постови..... Извини, ама ми дојде ептен смеа, па си се засмеав убаво. Се извинувам :smir:

Инаку, до сега имам користено само nVidia графички така да не можам да коментирам дали графичките на nVidia се подобри од тие на ATI.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ај ке ви кажам кого го преферирам за едно месец-два-три. Кога ке излезе R600 де. Оти вака глеано, си плачам за една 8600GS хехе.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.574
Поени од реакции
1.660
Абе оваа битка на овие два гиганти секогаш е различна. Некогаш води nVidia а некогаш ATI, значи не можиме да одлучиме кој е подобар бидејќи си ги менуваат местата, еднаш nVidia вади јака графичка а потоа ATI возвраќа на тоа со уште подобра и така циклусот се повторува. Иако имам ATI графичка повеќе се наклонувам на nVidia затоа што има поголема подршка за повеќето игри на пазарот.
 

Chejo

Мрзата
Член од
9 февруари 2007
Мислења
320
Поени од реакции
1
Според мене NVidia се подобри. Сега од кога излезе GeForce 8800GTX едноставно немаат конкуренција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom