asus gtx 1660 oc висока температура

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
GTX 1080 точно дека е стара карта, но GTX 1660 и не е баш стара :cautious:
Во прашање е карта стара само година и пол.
Така некако.. 2019 излезе на пазарот, ама не обични туку Титаниум и Супер верзиите.

GTX 1080 * Ti FE
GTX 1660 * Super

Во секој случај добри картици..
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Здраво на сите, имам проблем со новата графичка карта gtx 1660oc 6gb, на Read Dead Redemption 2 на скоро све на ултра температурата оди на 85 степени. Сакам совет доколку некој може да ми помогне како да направам undervolting детално и кои се точните сетинзи за оваа графичка да не изгуби на перформанси а да се намали температурата.
Да не играш без Vertical sync? Забележав дека поновоите ептен загреваат графичките со тоа, дури и оваа.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.150
Поени од реакции
809
Денешниве гејмери мака мачат со овие новиве игри,се сеќавам на прекрасните гејмерски времиња кога не требаше супер-скап компјутер за да одиграш маестрални игри како Half- Life 1 и 2 и редица други....Што е бе ова денес? Графичка кошта ко половен ауто?!? Лудост невидена,денес гејмери може да бидат само некои побогати нердови и гикови,за жалење се денешниве снобови меѓу гејмерите кои мора да ја имаат најновата графичка а забораваат дека една игра ја прави добра токму нејзиното сценарио,игривоста,заплетот итн.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
382
Поени од реакции
187
Здраво дечки, имам мал update околу температурата на графичката. Успеав да поврзам еден кулер на горниот дел на куќиштето бидејќи немам излез за да го поврзам и 2-от треба кабел да купам конвертор. Откако го поставив тестирав на RDR2 се на ултра и резултатот е очигледен, од 85-86 сега највисока температура што успеа да се покачи е 78 степени. Мислам дека и 2-от кулер откако ќе се постави може ке купам уште 2 до 3 степени. И на крај ако успеам и да и направам некој undervolt тоа ќе биде добитна комбинација :). Ќе пишам пак кои ќе бидат крајните резултати, ви благодарам на сите за советите и помошта што ми ја понудивте до сега :D:angel:
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.584
Поени од реакции
4.428
Здраво дечки, имам мал update околу температурата на графичката. Успеав да поврзам еден кулер на горниот дел на куќиштето бидејќи немам излез за да го поврзам и 2-от треба кабел да купам конвертор. Откако го поставив тестирав на RDR2 се на ултра и резултатот е очигледен, од 85-86 сега највисока температура што успеа да се покачи е 78 степени. Мислам дека и 2-от кулер откако ќе се постави може ке купам уште 2 до 3 степени. И на крај ако успеам и да и направам некој undervolt тоа ќе биде добитна комбинација :). Ќе пишам пак кои ќе бидат крајните резултати, ви благодарам на сите за советите и помошта што ми ја понудивте до сега :D:angel:
Бинго батица! (y)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.873
Поени од реакции
29.656
Лудост невидена,денес гејмери може да бидат само некои побогати нердови и гикови,за жалење се денешниве снобови меѓу гејмерите кои мора да ја имаат најновата графичка а забораваат дека една игра ја прави добра токму нејзиното сценарио,игривоста,заплетот итн.
Sto mislis, sho ja pravi dobra rdr2?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Znaeme, posle 2012 nisto ne vredi :coffee:
Ат тат:kuracc:. Продолжи вака да шириш дезинормации и ја има истото да го правам.
Што кажав јас точно? Дали кажав дека ништо не бива после 2012? Не.
Јас кажав дека графичкиот квалитет постигна доволно задоволително ниво околу 2012-тата година за видео игрите и дека секое флексање на хардвер и кванти скокови во реализам се излишна шминка. Згора на тоа, толкаво посветување на графички изглед во играчката индустрија има резултирано со опаѓање на квалитет во другите аспекти во игрите, како и голема конкуренција и пораст на цените на хардверот за да може сета таа графика да се прати.
Во други зборови(пошто треба на џоа бебенце да објаснувам) у 2012 графиката стана доволно пристојна да сето ова мерење патлаци гејминг индустријата е за а) за џабе б) многу лошо за корисниците и в) утиче на квалитет на производот.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.584
Поени од реакции
4.428
Ат тат:kuracc:. Продолжи вака да шириш дезинормации и ја има истото да го правам.
Што кажав јас точно? Дали кажав дека ништо не бива после 2012? Не.
Јас кажав дека графичкиот квалитет постигна доволно задоволително ниво околу 2012-тата година за видео игрите и дека секое флексање на хардвер и кванти скокови во реализам се излишна шминка. Згора на тоа, толкаво посветување на графички изглед во играчката индустрија има резултирано со опаѓање на квалитет во другите аспекти во игрите, како и голема конкуренција и пораст на цените на хардверот за да може сета таа графика да се прати.
Во други зборови(пошто треба на џоа бебенце да објаснувам) у 2012 графиката стана доволно пристојна да сето ова мерење патлаци гејминг индустријата е за а) за џабе б) многу лошо за корисниците и в) утиче на квалитет на производот.
Би те корегирал во периодот кој си го навел. Јас би рекол тоа за кое зборуваш се однесува за периодот после 2015-16.
Но е доста дискутабилно и покрај тоа што постот ти е горе-долу леџит.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.873
Поени од реакции
29.656
Ат тат:kuracc:. Продолжи вака да шириш дезинормации и ја има истото да го правам.
Што кажав јас точно? Дали кажав дека ништо не бива после 2012? Не.
Јас кажав дека графичкиот квалитет постигна доволно задоволително ниво околу 2012-тата година за видео игрите и дека секое флексање на хардвер и кванти скокови во реализам се излишна шминка. Згора на тоа, толкаво посветување на графички изглед во играчката индустрија има резултирано со опаѓање на квалитет во другите аспекти во игрите, како и голема конкуренција и пораст на цените на хардверот за да може сета таа графика да се прати.
Во други зборови(пошто треба на џоа бебенце да објаснувам) у 2012 графиката стана доволно пристојна да сето ова мерење патлаци гејминг индустријата е за а) за џабе б) многу лошо за корисниците и в) утиче на квалитет на производот.
Za site poplaki sho gi imas grafikata e najmal problem vo padot na kvalitetot.

Ama ok ako taka ti e polesno.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
382
Поени од реакции
187
Голема благодарност до овој човек @Bitcoin што ми помогна да ја сетирам графичката карта максимум што е возможно. После сите негови сетирања сега на ултра графика температурата се движи од 67 до 71 степен после 2 часа играње. :oleee:
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.584
Поени од реакции
4.428
Голема благодарност до овој човек @Bitcoin што ми помогна да ја сетирам графичката карта максимум што е возможно. После сите негови сетирања сега на ултра графика температурата се движи од 67 до 71 степен после 2 часа играње. :oleee:
Што ѝ направи, ја рипастираше ли?
Или само феновите ѝ ги убрза?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Za site poplaki sho gi imas grafikata e najmal problem vo padot na kvalitetot.

Ama ok ako taka ti e polesno.
Pre render. И ти си таа/тој со изговорите.
Ја буквално не гледам више валидна резона за конкуренцијата , како и за дуењето цени освен вадењето на графика од страна на малоумници и богаташи,
Уште не ми одговори што матракуќи имаш во уредот и кога последен пат имаш надградено и колку имаш потрошено
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.873
Поени од реакции
29.656
Pre render. И ти си таа/тој со изговорите.
Ја буквално не гледам више валидна резона за конкуренцијата , како и за дуењето цени освен вадењето на графика од страна на малоумници и богаташи,
Уште не ми одговори што матракуќи имаш во уредот и кога последен пат имаш надградено и колку имаш потрошено
Lol.
Pred 2 godini istata graficka ko clenot pogore.
Dopolnitelno, baraj vina kaj danocnicite, tie gi pravat grafickite kaj nas poskapi od sho se.

I ja igrav rdr2, i e super igra.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom