Android 4.1 Jelly Bean

Дали ви се допаѓа новата верзија на Андроид?


  • Вкупно гласачи
    74
Член од
11 јуни 2011
Мислења
382
Поени од реакции
187
Што мислите за новата верзија на Андроид, според анализите ќе биде доста побрза, со доста новитети. Поддршка за флеш ќе нема новата верзија, но сеуште ќе може да се користи.


 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Да бидам искрен освен што е пооптимизиран (доста е побрз и нема lag - редно беше) и некои мали козметички промени, нема некоја голема разлика од ICS 4.0.4, да не речам 80% е ист. Едноставно, ке почекаме да излезат финалните верзии па ке ги видиме разликите. :)
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Исти е со ICS, скоро исти. Али ако си „развивач“, developer... е тука веќе имаш многу повеќе опции. Така да за обичните корисници, JB не е ништо поразличен од ICS. :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас да си кажам дека на Nexus интерфејсот не го бива ич, ама ич!

Црно-бел целиот, заедно сосе менијата и сетинзите. Нормално дека ќе биде брз после ебате, минималистички до коска...
 
Г

Грејвдигер

Гостин
What about Google Now? :)
Нема многу подобрувања за корисниците, но за девелоперите каде каде има еден куп ствари...
 

Whathell

Unspoken!
Член од
4 март 2007
Мислења
56
Поени од реакции
1
Бидејќи не ми се отвара нова тема, ќе прашам овде...
Официјално џелибин беше претставен на нексус 7. А дали, и кога и каде, ќе се продава овој буџетен таблет во македонија?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Бидејќи не ми се отвара нова тема, ќе прашам овде...
Официјално џелибин беше претставен на нексус 7. А дали, и кога и каде, ќе се продава овој буџетен таблет во македонија?
Во средината на Јули треба да почне да се продава, ваљда нема да го чекаме многу време за да стигне до тука со оглед на тоа дека има далеку поприступачна цена од некои други таблети.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Таблетов што го претставија ми се допаѓа, убава цена ефтин доста. Но 7 инчен што е ми е безвеза. Па телефониве сега се по 5 инчи. Ако успеат да направат со иста цена а 10 инчен би зел.

И овие како iOS почнаа, минимални надградби да прават, интересно е тоа што гоогле сакал оваа верзија да биде 5.0 но операторите се бунеле заради апдејтите. Народот вака нема толку да го сака и да се буни за овој апдејт. Да беше 5.0 ќе се кренеше доста галама.
 
P

Princ

Гостин
Имаме еден iFag на темава кој гласал дека не му се допаѓа 4.1.
Што се однесува до големината на таблетот, мислам дека е таман. 10 инчи не е практично некако. Според мене барем.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Имаме еден iFag на темава кој гласал дека не му се допаѓа 4.1.
Што се однесува до големината на таблетот, мислам дека е таман. 10 инчи не е практично некако. Според мене барем.
Хмммм..... да погодам кој е, од прва :).

Инаку за големината на екранот, се е до вкус, мене лично кога збориме за таблет повеке ми одговара 10 инчен, колку толку да можам да го заменам лаптопот со него. А и не го носам во џеб па да ми смета. :LOL:
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Побрз и пореспонзивен од ICS, само тоа е доволно за да ми се допага.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Имаме еден iFag на темава кој гласал дека не му се допаѓа 4.1.
Што се однесува до големината на таблетот, мислам дека е таман. 10 инчи не е практично некако. Според мене барем.
3ца гласале бе, а кој е тој, Joey демек? :)

Него, не е поентата дали ти одговара тебе лично 10 или 7 инчи, целата смисла на Андроидот е избор - си зимаш каков ти одговара највеќе тебе. Затоа воопшто не ми е јасно како можеше Google да го ограничи таблетов на 7 инчна верзија само.

Веројатно е финта за другите хардверски партнери, ќе им речат демек "еве, не се натпреваруваме со вас, немаме 10 инчна верзија, you're safe!".
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
3ца гласале бе, а кој е тој, Joey демек? :)

Него, не е поентата дали ти одговара тебе лично 10 или 7 инчи, целата смисла на Андроидот е избор - си зимаш каков ти одговара највеќе тебе. Затоа воопшто не ми е јасно како можеше Google да го ограничи таблетов на 7 инчна верзија само.

Веројатно е финта за другите хардверски партнери, ќе им речат демек "еве, не се натпреваруваме со вас, немаме 10 инчна верзија, you're safe!".
На широко се пишува дека таблетов во суштина треба да му биде силна конкуренција на Kindle Fire. Fire-от досега беше достапен само на американски пазар (и сеуште е, се чека на двојката да видат дали ќе се смени нешто). Еве еде добар линк за тоа што наводно му е намерата на Гугл со Нексус 7.
Мене лично најпривлечно кај таблетов ми е цената. 200 долари е лудница цена за таков хардвер. И онака би го користел за сурфање, некој стрим на видео и слично. За гледање филмови и слично си имам друга опрема, па не ми пречи што нема MicroHDMI. Уште подобро ако се има некој да ти го донесе од Америка, кај нас ко по обичај, ќе го направат 300 јурци и не е истото. Имам Kindle 4, тој е некаде 6 инчи и се чита супер кога го држам во рака, така да 7 инчи сигурно би ми било ок за сурфање, што значи гласам за таа големина на екран.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
На широко се пишува дека таблетов во суштина треба да му биде силна конкуренција на Kindle Fire. Fire-от досега беше достапен само на американски пазар (и сеуште е, се чека на двојката да видат дали ќе се смени нешто). Еве еде добар линк за тоа што наводно му е намерата на Гугл со Нексус 7.
Мене лично најпривлечно кај таблетов ми е цената. 200 долари е лудница цена за таков хардвер. И онака би го користел за сурфање, некој стрим на видео и слично. За гледање филмови и слично си имам друга опрема, па не ми пречи што нема MicroHDMI. Уште подобро ако се има некој да ти го донесе од Америка, кај нас ко по обичај, ќе го направат 300 јурци и не е истото. Имам Kindle 4, тој е некаде 6 инчи и се чита супер кога го држам во рака, така да 7 инчи сигурно би ми било ок за сурфање, што значи гласам за таа големина на екран.
Ама и ти ми идеш контра сега чисто колку да се контраш...

Ми викаш дека лудница е хардверот за тие пари, а ќе го користиш за сурфање и стрим на видео. Што ти прави тогаш разлика?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Ама и ти ми идеш контра сега чисто колку да се контраш...

Ми викаш дека лудница е хардверот за тие пари, а ќе го користиш за сурфање и стрим на видео. Што ти прави тогаш разлика?
Не бе другар, немам намера да ти идам контра. Квалитетен хардвер е. Тегра 3, IPS екран, АСУС изработка со Google. Кога кажав квалитетен хардвер мислам на изработка и делови (наспроти некои кинески и слични таблети што се продаваат по цена од 10.000 кај нас). Првичната употреба ја гледам тука, а како ќе продолжам да го користам ќе видам кога ќе го имам. Добриот хардвер го прави и малку future-proof нели?
Поздрав (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom