AN-2...60-ти роденден

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сегоднја 60 лет первому полету Ан-2.
na denesen den 31 Avgust pred seeset godini poletal prviot AN-2...interesno:) REDOK AVION...

 

Duffy Duck

Pilot Lovac
Член од
12 мај 2006
Мислења
196
Поени од реакции
10
Koja grozotija od avion, Efikasen kako konj, ali so dupnato debelo crevo. 200L na saat gorivo . . . Ruska rabota

Sepak super avionce . . .
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
PO2 e verojatno edinstveniot drug avion proizveden vo poveke primeroci....bilo kade.
Kaj 20.000 prestanale da brojat :)...Nepoznat broj e npraven po razni klubovi i rabotilnici....po crtezi koi cirkulirat naokolu...
Ovoj go obnovija vo Slovenija:


Koj go prepoznava aerodromot ??? :)
A ovoj vo nekoe Sibirsko selo go "delkaat" nekoi lokalni muzici : 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
АН-2 Класика во авијацијата, американците може да пукнат од мака русите до сега го имаат произведено најкористениот авион во историјата.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ova go butkaat kako zamena za An2...samo e malku skap...1.5 milona dolari....:)
a nie nauceni da kupuvame An2 za 150.000.....


 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
бљак...
Тоа нешто како замена за бубата.. па наместо народна кола едноставна и совршена за широки народни маси направија скап хај тек за средновечни јапија и разгалени детишта на богати татковци.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
АНТОНОВ ФлугцојгВерке оди во историја..., која ли глупост на политиката.
Ова занимливо авионче им доаѓа ко лебедова песна....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Вториот прототип на новиот Ан-2..со композитни крила и турбопропелерски мотор, кабината некако ми е преамбициозна за руски прилики на терен , ама кој ти го знае... :)
Се надевам ќе бутка наредни 60 години и 15.000 примероци...

[DOUBLEPOST=1476798681][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom