Amber Alert

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.681
Поени од реакции
7.456

Ambert Alert e модел за брзо ширење информација на изчезнато лице највеќе за случаеви со деца. Целта е преку телефон, телевизија, радио и интернет да се добие во брзо можно време известувања кога некој ќе исчезне. Најверојатно (не знам точно како функционира) по пријава во полиција на изчезнување одма полицијата е должна да објави јавно со слика и податоци кое е изчезнатото лице и сите граѓани во истиот момент да дознаат дека има изчезнати лице преку интернет, телефон, телевизија, радио на секоја минута да се објавува веста.


Секоја држава во светот го нема воведено овој систем но доколку го воведе секоја си има свој критериуми точно како ќе функционира.

Србија го воведе од овој месец

Дали сте за да се воведе и во Македонија?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.681
Поени од реакции
7.456
Во Србија почнало да работи Amber Alert и кај нив ќе се вика Pronađi me

И се извинувам моја грешка, дури сега приметив во насловот и првиот пост сум пишал Ambert a требало Аmber.

Ако може некиј модератор нека промени. Јас немам опција да менувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom