Alcatel Idol - Дали има ROM 4.2?

Член од
15 септември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Da ne slucajno ima nekade ROM 4.2 za Alcatel Idol 6030D deka za Alcatel Idol X 6040X izleze a neznam dali ako go staam ke raboti deka toj e pojak ima Quad Qore Processor i 2GB Ram VE MOLAM ZA MISLENJE I AKO IMA ROM DA STAJTE LINK ???? !!!!
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.338
Da ne slucajno ima nekade ROM 4.2 za Alcatel Idol 6030D deka za Alcatel Idol X 6040X izleze a neznam dali ako go staam ke raboti deka toj e pojak ima Quad Qore Processor i 2GB Ram VE MOLAM ZA MISLENJE I AKO IMA ROM DA STAJTE LINK ???? !!!!

Добро оти секаде пишува дека телефонов има 4г меморија, а има 2?
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Добро оти секаде пишува дека телефонов има 4г меморија, а има 2?
Затоа што тие два се за телефонот. Сепак има 4г меморија, но ти можеш да користиш само 2, затоа што останатите два се само за системот.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.338
Затоа што тие два се за телефонот. Сепак има 4г меморија, но ти можеш да користиш само 2, затоа што останатите два се само за системот.

Па треба да ми покаже дека системот има 2G зафатено и да ги кажува апликациите, сите апликации од системот се во овие 2G, некаде 700-800 MB се, јас некој албум музика ставив и тоа беше.
Предходно има Хпириа Типо кој во карактеристики по операториве имаше 2G и не беше затскриена моморијата од системот, 2 пишуваше, во тие 2 се имав, овде пишува 4 а јас достапно имам 1.3G. :eek:
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Па треба да ми покаже дека системот има 2G зафатено и да ги кажува апликациите, сите апликации од системот се во овие 2G, некаде 700-800 MB се, јас некој албум музика ставив и тоа беше.
Предходно има Хпириа Типо кој во карактеристики по операториве имаше 2G и не беше затскриена моморијата од системот, 2 пишуваше, во тие 2 се имав, овде пишува 4 а јас достапно имам 1.3G. :eek:
Брат, ако почниш со чепкање на андроидот(рутирања, инсалирање ромови и такви ствари ќе сфатиш зошто тоа е така. На почетокот и јас се чудев, ама сега сфатив. Па, би требало и ти да сфатиш :D
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.338
Брат, ако почниш со чепкање на андроидот(рутирања, инсалирање ромови и такви ствари ќе сфатиш зошто тоа е така. На почетокот и јас се чудев, ама сега сфатив. Па, би требало и ти да сфатиш :D

Ама ти велам со Типото не беше така брат, целата меморија од системот беше во тие 2G, а и овде е, не знам оти така велиш, и да има други 2G "скриени" треба да можам да ги видам, треба да ги имам во Internal storage.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Ама ти велам со Типото не беше така брат, целата меморија од системот беше во тие 2G, а и овде е, не знам оти така велиш, и да има други 2G "скриени" треба да можам да ги видам, треба да ги имам во Internal storage.
И во типото има скриени.
АЈ вака, ај да ја откриеме америка :D :D
ЗНачи во типото има вкупно меморија 3.7 гб, а достапни се 2.5гб
Во некои страници, ќе ти ја напишат вкупната меморија(што е и правилно)
А во некои ќе ти ја напишат онаа меморија до која што ти имаш пристап, односно 2.5-те гигабајти.
Е сега. Зошто е тоа така?
Таа меморија од 3.7 гб е поделена на повеќе партиции:
/system
/cache
/data
/boot
/splash
и други.
Во онаа партиција /system е инсталиран системот
Во онаа /boot е кернелот
Во онаа /cache е кешот на апликациите,
И оваа /data e............... оние 2.5 гигабајти.
За оние кои експериментираат со ромови, треба да имаат што повеќе мегабајти во /system партицијата.
Најголеми се /system i /data particiite.
Се надевам ме разбра :D :D
А за да видиш кај тебе колку се големи партициите кај тебе треба да ти е рутиран телефонот и да имаш апликација која ќе ти каже(Можеби сега со новиве 4.1+ андроиди и нема потреба да ти е рутиран телефонот, ама ај)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Многу се терсене алкателиве за ромови, нема ич скоро по интернетов. И тие што ги има не чинат, така да би ти препорачал да не го менуваш стандардниот ром што иде со телефонот(y)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.338
И во типото има скриени.
АЈ вака, ај да ја откриеме америка :D :D
ЗНачи во типото има вкупно меморија 3.7 гб, а достапни се 2.5гб
Во некои страници, ќе ти ја напишат вкупната меморија(што е и правилно)
А во некои ќе ти ја напишат онаа меморија до која што ти имаш пристап, односно 2.5-те гигабајти.
Е сега. Зошто е тоа така?
Таа меморија од 3.7 гб е поделена на повеќе партиции:
/system
/cache
/data
/boot
/splash
и други.
Во онаа партиција /system е инсталиран системот
Во онаа /boot е кернелот
Во онаа /cache е кешот на апликациите,
И оваа /data e............... оние 2.5 гигабајти.
За оние кои експериментираат со ромови, треба да имаат што повеќе мегабајти во /system партицијата.
Најголеми се /system i /data particiite.
Се надевам ме разбра :D :D
А за да видиш кај тебе колку се големи партициите кај тебе треба да ти е рутиран телефонот и да имаш апликација која ќе ти каже(Можеби сега со новиве 4.1+ андроиди и нема потреба да ти е рутиран телефонот, ама ај)

Го одкривме глобусот, не Америка. ;)
 
Член од
15 септември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
POSTOV GO IAM POSTAENO VO VRSKA ZA ALCATEL IDOL DALI IMA ROM 4,2 A NE ZA TIPO MIPO ILI ZA MEMORIJA NA TELEFONOT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :mad::mad::mad::mad::mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom