Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Е.. го симнав овој Photoshop CS3 Extended... и го симнав тој кракот од СкајДрајвер.. и сеа се' инастлирав и го стартувам тоа кракор и почнува да се уклучува фотошоп и одма се гаси.. :toe: Help? :kesa:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Е.. го симнав овој Photoshop CS3 Extended... и го симнав тој кракот од СкајДрајвер.. и сеа се' инастлирав и го стартувам тоа кракор и почнува да се уклучува фотошоп и одма се гаси.. :toe: Help? :kesa:
Ако си го симнал од линкот кој јас го имам пишано... вака иде целата работа:

- Го симнуваш екстракторот (линкот кој го имам јас постирано).
- После тоа го екстрактираш фотошопот.
- Го инсталираш фотошопот.
- Го копираш кракот и го пастираш онаму каде што ти е инсталиран фотошопот.

Напомена: Додека го инсталираш фотошопот морално е да ти се исклучени прелистувачите, а пожелно е исто така MSN-то и антивирусните заштити да ги исклулиш (кај мене неможеше да се инсталира фотошопот поради Skyware Terminator-от, го исклучив Spyware Terminator и си се инсталираше без проблем).

Види што ќе направиш, па ако углавиш пиши ми на ПП или профил и ќе ја наредиме работата.
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Ааааааа еве што ми било грешката.. Јас тоа фајлот Photoshop.exe (Кракот) не го копирав таму каде што ми е инсталиран Фотошоп...А каде треба поточно да го копирам.. C://Program Files/Adobe/Photoshop CS3 ? Фала. :helou::helou:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ааааааа еве што ми било грешката.. Јас тоа фајлот Photoshop.exe (Кракот) не го копирав таму каде што ми е инсталиран Фотошоп...А каде треба поточно да го копирам.. C://Program Files/Adobe/Photoshop CS3 ? Фала. :helou::helou:
Ако си го инсталирал под default ондак би му дошло C:\Program Files\Adobe\Photoshop CS3.
Значи копирај го кракот, после оди во C:\Program Files\Adobe\Photoshop CS3 и тука пастирај го. Ќе ти се појави еден прозор кој ќе ти каже дека имаш веќе таков фајл, али ти стисни му Yes.
После ова треба да си е све како што треба.
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Средив се.. Фала! :smir: П.С. ај сеа некој да не има туторијали за CS3? :zlo:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Средив се.. Фала! :smir: П.С. ај сеа некој да не има туторијали за CS3? :zlo:
Сеа за сеа разгледај по нетов, youtube... а вечер ќе видам, ќе ги побарам туторијалите (на македонски и српски), ќе ги аплоадирам на нет и ќе ти дадам линк да ги симнеш. :smir:
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Сеа за сеа разгледај по нетов, youtube... а вечер ќе видам, ќе ги побарам туторијалите (на македонски и српски), ќе ги аплоадирам на нет и ќе ти дадам линк да ги симнеш. :smir:
Фала. :helou:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Сеа за сеа разгледај по нетов, youtube... а вечер ќе видам, ќе ги побарам туторијалите (на македонски и српски), ќе ги аплоадирам на нет и ќе ти дадам линк да ги симнеш. :smir:
Можеш да пуштиш некој линк од туториали и навака, ако не те мрзи. :helou:
 

Tr()LL*W@rL()rD

, Дрогhан ‘
Член од
29 октомври 2007
Мислења
1.626
Поени од реакции
99
Ако некој знае, или може, илипак не го мрзи, да ми направи мене една Анимација,
еве како ова што е подоле, сакам иста само место "Milanez`" да пишува "tr1sTaN".

 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Ако некој знае, или може, илипак не го мрзи, да ми направи мене една Анимација,
еве како ова што е подоле, сакам иста само место "Milanez`" да пишува "tr1sTaN".

ај и на мене ако може да ми пише " WackY ".:helou::kesa:
Koj kе ми даде, има зеленка koцkа:pipi:
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Еј а за мене ако може некој туторијал за тоа како се праве анимација во PS
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Може туториал како да си направам мое лого ?
Друже, абе за лого да направиш имаш милион опции, само треба да имаш идеи како да го направиш логото, еве сега ќе објаснам како го направив тоа "лого".

Напомена: Пред да започнете со изработка прочитајте го до крај овој "туторијал"... се обидов на прост начин преку слики да ги објаснам алатките со кои сум се послужил.


Најпрвин направете нов документ (File > New) и одберете која сакате големина (кај мене е 680 x 400). Потоа одберете ја алатката Rounded Rectangle Tool.



...потоа нацртајте ја правоаголната (портокаловата) површина. Одкако ќе ја нацртате правоаголната површина, изберете ја опцијата Blending Options...



...одкако ќе ја изберете опцијата Blending Options ќе ви се отвори еден прозор, во него додајте ги ефектите Drop Shadow и Bavel and Emboss и кликнете "Ok".



Нареден чекор е испишување на буквите. Значи најпрвин креираме нов Layer (Shift + CTRL + N), потоа со алатката Text Tool испишуваме "КАЈГАНА" (Вие можете да пишете што сакате). Одкако го направивме тоа повторно креираме нов Layer и со Text Tool овојпат испишуваме "www.kajgana.com" (Вие можете да испишете било што по ваша желба). Одкако ќе го направите и тоа, следен чекор е обележување на буквите, а тоа ќе го направите со помош на Magic Wand Tool. Значи ја одборате алатката Magic Wand Tool, го селектирате Layer-от каде што е испишано "КАЈГАНА" и држејки Shift кликате (ги обележувате) на буквит. Одкако ќе ги обележите "КАЈГАНА" буквите, селектирајте го Layer-от каде што ви е испишано "www.kajgana.com" и исто така држејки Shift обележете ги и тие букви...



...одкако сте го направиле тоа, селектирајте го Layer-от со правоаголната (портокалова) површина, одберете ја гумичката и избришете ги буквите поминувајки со маусот над нив или пак само притиснесете на Delete... (бидејки претходно сме ги обележале само буквите, ќе се бишат само буквите од правоаголната површина).



Одкако ќе го направите и тоа, одберете ја алатката Rectangular Marquee Tools и со неа направете ја правоаголната линија и притиснете Delete (не заборавајте да ви биде селектиран Layer-от со правоаголната (портокалова) површина). Одкако ќе го завршите и тоа, кликнете на окцето што се наоѓа пред Layer-ите со буквите (КАЈГАНА и www.kajgana.com) за да имате подобра прегледност на сликата.

Потоа зачувајте ја сликата во .gif формат и тоа е тоа :)
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Mомци учам лекции во фотошоп, но заглавив на една точка вика вака:


  1. Одете во прозорчето со канали и создајте еден, после одете Select --> Feather со радиус 6. Пополнете го со бела боја, после претиснете Ctrl + D за да деселектирате.
Значи поентата е да ми кажете кај се прават тие канали, за да можам да си продолжам со учењетп (=
 

Kajgana Shop

На врв Bottom