Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Знае некој да напрај ваков watermark?
Барав туторијали али никаде не најдов. Ако најдее пратете.
Или ако се најде некој љубезен да ми напрај.
1017191_578847832164738_2115774519_n.jpg
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Член од
9 октомври 2014
Мислења
39
Поени од реакции
80
Знае некој кај можам да најадам exercise files за фотошоп/илустратор? Или ако има некој да ми прати?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.210
Знае некој кај можам да најадам exercise files за фотошоп/илустратор? Или ако има некој да ми прати?
од готови фајлови нема да научиш ништо, само од видео туроријали чекор по чекор.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Ryan Giggs
Не ми е јасно од каде заклучи дека баш од тие сака да учи? можеби ги бара за некоја друга X причина?

@Heidi
Exercise files од?
Пример од Digital-Tutors низ торент страните имаш видеа + .psd документи, така да барај.. ќе ги најдеш.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.210
@Ryan Giggs
Не ми е јасно од каде заклучи дека баш од тие сака да учи? можеби ги бара за некоја друга X причина?

@Heidi
Exercise files од?
Пример од Digital-Tutors низ торент страните имаш видеа + .psd документи, така да барај.. ќе ги најдеш.
По логика на нештата дека exercise files во превод значи фајлови за вежбање му дадов одговор како што беше дефинирано прашањето. Да му требаа за нешто друго претпоставувам дека ќе се напишеше нешто соодветно. Ако му е за учење нема ништо да научи од готови фајлови тоа гарантирам, a nајдобра база на видео информации секако е youtube.
 
Последно уредено:
G

garthok

Гостин
Како како да замениш бела боја со транспарентна?
Транспарент не е боја, не моеш да ја избереш ко четка...
Може, во мојот случај да ја извадам белата позадина и да ја сочувам во .пнг. Ми треба за маица што ќе принтам за попрецизна да биде штампата.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Може, во мојот случај да ја извадам белата позадина и да ја сочувам во .пнг. Ми треба за маица што ќе принтам за попрецизна да биде штампата.
Тоа не е заменување - поубаво објасни.
Дуплирај го бекграунд леерот, избриши го нека остане само дуплираниот (ова за да го отклучиш), и додај нов транспарентен леер под копијата, селектирај ја копијата и бриши со гума.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Здраво, нов сум во фотошоп и ми треба мала помош. Сакам да направам слика. И отварам 2 слики, и сега од едната слика ја сечам месечината и влечејки сакам да ја ставам на другата слика. Ја влечам, ставам, но ми излегува вака: Untitled.png

На местото на кругот над клупата треба да стои месечината. А нема ништо. Помош?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.311
Здраво, нов сум во фотошоп и ми треба мала помош. Сакам да направам слика. И отварам 2 слики, и сега од едната слика ја сечам месечината и влечејки сакам да ја ставам на другата слика. Ја влечам, ставам, но ми излегува вака: Прегледај го приврзокот 110428

На местото на кругот над клупата треба да стои месечината. А нема ништо. Помош?
Јa селектирaш месечинaтa -> ctrl+c... јa oтвaрaш првaтa сликa и ctrl+v.
Јa oдбирaш стрелкaтa гoре и јa пoзициoнирaш месечинaтa кaде сaкaш.
Пaзи дoле деснo вo layers, месечинaтa дa ти биде нaд background
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
64
Поени од реакции
56
Може, во мојот случај да ја извадам белата позадина и да ја сочувам во .пнг. Ми треба за маица што ќе принтам за попрецизна да биде штампата.
ако принташ не ја сочувувај у пнг, подобро у тифф или пдф (cmyk-профил)
 
G

garthok

Гостин
Јa селектирaш месечинaтa -> ctrl+c... јa oтвaрaш првaтa сликa и ctrl+v.
Јa oдбирaш стрелкaтa гoре и јa пoзициoнирaш месечинaтa кaде сaкaш.
Пaзи дoле деснo вo layers, месечинaтa дa ти биде нaд background
Друже да не знаеш кој е фонтов на маицава?

Или отприлика некој сличен, или некој друг ако знае нека пише. Thanks.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom