Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
кајгана форум
фејсбук
комити запад
воденица форумот во последно време ради политика
јутуб
Македонска нација
просокер
футбол 24
спорт лајф мк
Вмро Дпмне
 
U

UniqueGirl

Гостин
youtube.com
facebook.com
wellnessmk.com
fcmakedonija.com.mk
sportlife.com.mk
soundclick.com
fashionone.tv
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Кајгана и форумот и порталот, Точка, Кирилица, Фејсбук, Гугл, Јутуб, 24Фудбал, Спортденес, Јувебалкан и Јувентус:vozbud:
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
forum.kajgana.com
badijala.com
trophymanager.com
facebook.com
asromacalcio.it
msn.com
google.com
youtube.com
youjizz.com
fantasy.premierleague.com
и многу повеќе :)
 

Alek_rjk

Za prviot vpecatok nema vtora sansa
Член од
14 март 2006
Мислења
387
Поени од реакции
4
Помош

Имам изработено постер во SC3.
Бидејќи ми е прв, незнаев како:
Да му оставам рабови за сечење???
Дали рабовите може сега отткако е направен постерот да се додадат???
Како да го exportiram???

Ако знае некој нека ми каже...step-by-step
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Имам изработено постер во SC3.
Бидејќи ми е прв, незнаев како:
Да му оставам рабови за сечење???
Дали рабовите може сега отткако е направен постерот да се додадат???
Како да го exportiram???

Ако знае некој нека ми каже...step-by-step
Обично се оставаат по 5 милиметри ама не би требало да имаш проблем при принтањето, сочувај го како tiff. И гледај резолуцијата да ти биде од 150-300 во cmyk.
 

ristov123

Thunder-Warez Staff
Член од
2 септември 2009
Мислења
46
Поени од реакции
0
Јас баш не се разбирам како да се напраи транспарентен бекграунд некој да ми посочи линк со туторијал или по пп да ми прати туторијал.Фала однапред
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Јас баш не се разбирам како да се напраи транспарентен бекграунд некој да ми посочи линк со туторијал или по пп да ми прати туторијал.Фала однапред
Нow to Create a Transparent Background in Photoshop

This page demonstrates how to use Adobe Photoshop to create a transparent background.
The file will need to have a transparent layer, which can be achieved in two ways...

(1) Create a New Transparent File

Select File > New from the menu. A window opens like the one pictured right — this includes the option to make the file transparent.
Once the new file has been created, add your image content to one or more new layers. This will happen automatically if you copy and paste an image into the file.

(2) Add a Transparent Layer

You can add a transparent layer to an existing file by selecting Layer > New > Layer from the menu.
The new layer will be added above the currently selected layer. Drag the new layer below the image's layer.



Whichever method you use, you should end up with at least two layers (as shown right). The image content is on one layer, positioned above the transparent background layer.

Notice how the transparent layer is checkered. This pattern is not part of the image - it is just there to help you identify transparent areas.
Make sure the content layer is selected before you continue.



Making the Transparent Area




Using the magic wand or lasso tool, select the area of the image you want to be transparent.

You may want to experiment a few times with the tolerance and anti-aliasing settings to get the best selection. In the example shown here, the following Magic Wand settings were used:





Hit the Delete button. The selected area is removed and the checkered (transparent) background becomes visible. Now that you have a transparent background you can save the file in a variety of formats, including GIF, TIFF, PNG and of course PSD.
Notes:

  • JPG format does not support transparency.
  • If you find ugly edges around the image when you place it against a different background colour, see this solution.
  • If you have any questions please ask in our Graphics Forum.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75


Ако може да ја тргнете црната позади, значи да остане само маичката. Хвала лепо! :smir:
Немам на овој ком photoshop но еве ти ја постапката:
-отвори ја сликата
-избриши ја позадината со гумата (erase tool) само со еден клик врз црното и ќе го снема
-оди save as и зачувај ја во png формат
ќе се снајдеш, може некој ќе ти ја направи но добро е и ти да си знаеш:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom