90.000 тајни извештаи на Армијата на САД истекоа во јавноста

Член од
12 јануари 2010
Мислења
87
Поени од реакции
23
И ајде, во чест на новата вест да ги поздравам Американците со песната:


Додека не видам црно на бело, со печат и ред други работи нема да поверувам, а уште посомнителна е бројката на документите.90 000 документи не можат да бидат однесени туку - така, може да се работи и за фалсификат а целта е многу јасна: да се добие на популарност кај некој од медиумите.....
Ќе разберев еден или два документи, но 90 000?! Али ајде, секој си има право на свое мислење јас мислам така, другите размислуваат поинаку.
Немора да значи дека документите се на хартија можеби тие биле во компјутер па се префрлени на цд ,усб сега се има нее ко порано.
 
S

smart ass

Гостин
Американците имаат обичај да бомбардираат цивили, да гранатираат села, да гаѓаат цивилни згради, телевизии... и свесно "тактичко" да фрлат по некоја нуклеарка...
Да употребеа нуклеарка сега немаше да постои иранска програма за Оружје за Масовно уништување,и се разбира и покрај пресметките на ФАС дека наводно бомбата нема да пенетрира(а истите не земаат предвид многу фактори-има слаби точки,без разлика каков е теренот или пак која заштита ја има постројката сепак факт е дека 4 милиони степени и радиоактивност до јаја,топлина од гама зраци ДЕФИНИТИВНО ќе го онеспособи натанз(башка вент системи,радиоактивна земја,контаминирана вода,па дури "непробојната" заштита) -едноставно е-дали после употреба на тактичка нуклеарка истата постројка ќе биде оперативна???

Грешна стратегија можеби? Тоа што им се случува сето ова (оваа година е најтешка за НАТО трупите) многу лесно може да доведе до пораз, а како што постојано се зголемуваат нападите на Талибанците и гинат се повеќе војници може се повеќе и повеќе да ја активира јавноста во САД.
Ма каков пораз бе-пораз е да има офанзива и да ја истераат армијата на НАТО-овие педериве тепаат цивили,грешката се знае каде е-ОБАМА и малце ретардираните демократи кои ја саботираат БУКВАЛНО надворешната политика на САД,конкретно 20 години работа се ојдени узалуд -совјетите убија 2 милиони цивили а овде имаме околу 200 извештаи за воен злочин но НЕ и 2 милиона цивили.

Сепак стојам на ставот дека МОРА да се СУДИ-мора да одговараат Злочинците,се надевам ќе има правда,а замислете да им се суди во афган.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.487
Ма каков пораз бе-пораз е да има офанзива и да ја истераат армијата на НАТО-овие педериве тепаат цивили,грешката се знае каде е-ОБАМА и малце ретардираните демократи кои ја саботираат БУКВАЛНО надворешната политика на САД,конкретно 20 години работа се ојдени узалуд -совјетите убија 2 милиони цивили а овде имаме околу 200 извештаи за воен злочин но НЕ и 2 милиона цивили.

Сепак стојам на ставот дека МОРА да се СУДИ-мора да одговараат Злочинците,се надевам ќе има правда,а замислете да им се суди во афган.
Нападите на Талибанците се најжестоки оваа година, гинат најмногу Американски војници.
А цивили убиваат и двете страни... и Талибанците и Американците.
Офанзива од страна на Талибанците.... па ова изгледа на некаква офанзива. Тие немаат тенкови, авиони да вршат големи напади. :)

Додека офанзивите од страна на Пакистанците во областите јужен и северен Вазиристан, офанзивата на НАТО во Хелманд, Кандахар итн беа 100% неуспешни. Место да ги намалат нападите, Талибанците ги зголемија, и не двојно туку тројно! Тука има гооолема грешка во стратегијата. Кој е крив? (пак нека гласаат за Обама)

Којзнае, САД контролираат далеку поголема територија отколку што контролираше СССР, ама можеби треба значително да ги зголемат нападите..... ама Талибанци нема само во Авганистан...

--- надополнето ---

Да употребеа нуклеарка сега немаше да постои иранска програма за Оружје за Масовно уништување,и се разбира и покрај пресметките на ФАС дека наводно бомбата нема да пенетрира(а истите не земаат предвид многу фактори-има слаби точки,без разлика каков е теренот или пак која заштита ја има постројката сепак факт е дека 4 милиони степени и радиоактивност до јаја,топлина од гама зраци ДЕФИНИТИВНО ќе го онеспособи натанз(башка вент системи,радиоактивна земја,контаминирана вода,па дури "непробојната" заштита) -едноставно е-дали после употреба на тактичка нуклеарка истата постројка ќе биде оперативна???
Тоа е лесно, да се изврши нападот и да се уништат постројките.
Тешкото ќе следува потоа, кога ќе има голема одмазда.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Немора да значи дека документите се на хартија можеби тие биле во компјутер па се префрлени на цд ,усб сега се има нее ко порано.
Добро де, јас си напишав, секој си има право на свое мислење јас само си го кажав своето мислење не мислам да „дробам“ понатаму.......Не мора одма за мене да се фатите како пијани за стап.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.487
eve da ti stane jasno vo koj svet ziveeme ..ja ne znam sto e bitno
Хех, а бе сите убиваат цивили, ама не е тоа темата. Скандалите и да речам неспособноста на САД во Авганистан, тоа е...
Пропагандата е сосем друго. :)
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Кој ќе ги суди гомнава во Хаг ?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ова веќе ги потврдува нештата:

Pentagon focuses on 'main suspect' in Afghanistan leak


Washington (CNN) -- The Pentagon is focusing on jailed Army Pfc. Bradley Manning as the main suspect in the leak of tens of thousands of secret U.S. military documents related to the war in Afghanistan, a senior Pentagon official told CNN Wednesday.
http://edition.cnn.com/2010/WORLD/asiapcf/07/28/afghanistan.wikileaks.suspect/index.html?hpt=T1#fbid=JmSUYyxTyzi

Чим веќе почнаа да гo фокусираат Пентагон погледoт на одредени луѓе, тогаш вистина е тоа дека имало пробивање на нивниот систем и симнување и објавување на тајни податоци.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Ги слушам деновиве како се обидуваат да го пренасочат вниманието од содржината на документите на тоа кој ги предал. Морам да кажам дека им успева.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.495
Поени од реакции
1.577

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.495
Поени од реакции
1.577
Властите во Шведска го барљаат основачот на Викиликс, Џулиан Асанж, бидејќи е осомничен за силување за време на својата посета на таа земја минатата недела.

Во опасна игра влегол човеков, може многу лесно да биде наместен .

http://news.blogs.cnn.com/2010/08/21/smear-campaign-suspected-in-assange-arrest/
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.487
Властите во Шведска го барљаат основачот на Викиликс, Џулиан Асанж, бидејќи е осомничен за силување за време на својата посета на таа земја минатата недела.

Во опасна игра влегол човеков, може многу лесно да биде наместен .

http://news.blogs.cnn.com/2010/08/21/smear-campaign-suspected-in-assange-arrest/
Играта на тајните служби... сега на секој начин ќе го дискредитираат...
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.495
Поени од реакции
1.577
По краткотрајното повекување на тужбата, повторно е активирана.

Изгледа не вродија со плод убедувањата со убаво.

Асанџ ми делува како да е изгубен во просторот, како да не знае со кого има работа.

Само не знам каква казна се добива за силување во некоја феминистичка вукојебина како Шведска, претпоставувам драконска.

http://news.yahoo.com/s/ap/20100901/ap_on_re_eu/eu_sweden_wikileaks


.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Целиот случај е смешен кога ќе го прочиташ објаснувањето за обвинението.. очигледно во Шведска поимот силување вклучува и секс (со дозвола од двете страни) без кондом по кој девојката се кае за стореното дело и го пријавува дечкото во полиција. Ама му го сместија..
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.495
Поени од реакции
1.577
Асанџ сега се спрема да објави четрсто илјади документи (400.000) за војната во Ирак.

Пентагон виде-не виде веќе запосли 120 луѓе за да ги чешлаат објавените документи.:toe:

Можеби поефикасно ќе беше да објавеа помал број документи, вака ја има целата војна во најмали детаљи.

http://www.monstersandcritics.com/news/middleeast/news/article_1592327.php/Pentagon-bracing-for-WikiLeaks-document-dump-on-Iraq-war
 

Kajgana Shop

На врв Bottom