90.000 тајни извештаи на Армијата на САД истекоа во јавноста

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Во едно од најголемите истекувања на тајни информации,обеледонети се околу 92 000 тајни документи претежно извештаи поврзани со војната во Авганистан.Информациите станаа достапни преку организацијата Wikileaks,истата која беше одговорна и за видеото каде Апачи хеликоптер на Американската армија убива 2 репортери на Ројтерс во Ирак.

http://www.guardian.co.uk/world/2010/jul/25/afghanistan-war-logs-military-leaks

Прилично интересни работи за читање,но во суштина само потврдија она што на повеќето упатени им беше јасно одамна и зад што и лежи причината за неуспехот на коалицијата во Авганистан.

At least 195 civilians are admitted to have been killed and 174 wounded in total, but this is likely to be an underestimate as many disputed incidents are omitted from the daily snapshots reported by troops on the ground and then collated, sometimes erratically, by military intelligence analysts.
Bloody errors at civilians' expense, as recorded in the logs, include the day French troops strafed a bus full of children in 2008, wounding eight. A US patrol similarly machine-gunned a bus, wounding or killing 15 of its passengers, and in 2007 Polish troops mortared a village, killing a wedding party including a pregnant woman, in an apparent revenge attack.
Понатаму се открива уште една интересна работа,поточно она што често го велам со свој камен по глава:

The Americans were particularly interested in retrieving unused Stingers from the stockpile of up to 2,000 distributed in the 1980s. One report from Jowzjan in 2005 said an Afghan intelligence chief was authorised to pay $5,000 for older SA-7 missiles and $15,000 for a Stinger. "The NDS [National Directorate of Security] had been ordered to buy all they can acquire, to stop them falling into OMF [opposing military force] hands," it says.
Military experts say many Stingers may no longer be operational – due to drained batteries, for instance – but on at least one occasion US troops feared they were under fire from their own weapons. A Black Hawk helicopter leaving an airbase in Paktika province in July 2007 came under fire from two missiles that crew members believed were Stingers. It was a "probable Stinger due to flight characteristics, the smoke trail going straight up, then turn towards aircraft and lack of cork screws".
Нешто што често во извештаите се спомнуваше како случаен погодок од РПГ или на среќа соборено,технички дефект итн итн се испостави дека воопшто не е така и дека намерно се игнорирани кажувањата на пилотите што е навистина био рекол слободно идиотски.

Hundreds of files detail the efforts of insurgents, who have no aircraft, to shoot down western warplanes. The war logs detail at least 10 near-misses by missiles in four years against coalition aircraft, one while refuelling at 11,000ft and another involving a suspected Stinger missile of the kind supplied by the CIA to Afghan rebels in the 1980s.
Има уште многу многу интересни работи за читање на линковите а кои веројатно се само дел од сето она што ќе излезе на виделина,сепак се работи за 92000 документи.

Нема никакво оправдување за истекувањето на овакви извештаи во јавноста.Некој ке настрада сигурно.Но од друга страна станува загрижувачки веќе целава ситуација со истекување на тајни материјали на Армијата на САД,случајот со репортерите на Ројтерс,интервјуто на Мек Кристал и критиките кон претседателот итн итн.Нешто што е навистина многу несвојствено за најорагнизираната воена сила како Армијата на САД.

ПС веројатно некој веднаш ке му текне па ке почне со ,,контрааргументите,, како талибанците убивале повеќе цивили бла бла...Не може да се става еднакво помеѓу талибанците и регуларни воени сили како што се контингентите на странските сили во Авганистан.Има причина зошто некој носи назнаки терорист.Регуларни воени сили не можат да си дозволат убиства на цивили и непреземање на одговорност за истите.Она што е спомнато во извештаите е просто недозволиво за било која Армија.Точно е во војна се случува но тоа секогаш подлежи на истрага и одговорност никако прикривање.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.487
Американците имаат обичај да бомбардираат цивили, да гранатираат села, да гаѓаат цивилни згради, телевизии... и свесно "тактичко" да фрлат по некоја нуклеарка...

Но не е тоа битното овде, битното е тоа што постојано се случува нешто негативно во Американската армија. Некако како да попуштаат.
Грешна стратегија можеби? Тоа што им се случува сето ова (оваа година е најтешка за НАТО трупите) многу лесно може да доведе до пораз, а како што постојано се зголемуваат нападите на Талибанците и гинат се повеќе војници може се повеќе и повеќе да ја активира јавноста во САД.
 
B

Borg_Drone

Гостин
И ајде, во чест на новата вест да ги поздравам Американците со песната:


Додека не видам црно на бело, со печат и ред други работи нема да поверувам, а уште посомнителна е бројката на документите.90 000 документи не можат да бидат однесени туку - така, може да се работи и за фалсификат а целта е многу јасна: да се добие на популарност кај некој од медиумите.....
Ќе разберев еден или два документи, но 90 000?! Али ајде, секој си има право на свое мислење јас мислам така, другите размислуваат поинаку.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.487
Додека не видам црно на бело, со печат и ред други работи нема да поверувам, а уште посомнителна е бројката на документите.90 000 документи не можат да бидат однесени туку - така, може да се работи и за фалсификат а целта е многу јасна: да се добие на популарност кај некој од медиумите.....
Ќе разберев еден или два документи, но 90 000?! Али ајде, секој си има право на свое мислење јас мислам така, другите размислуваат поинаку.
Знаеш, не е битна бројката, битно е она што им се случува на Американците во моментов. Впрочем, не знаат што им се случува. Некој генерал си се заебава, им крадат информации кои треба да бидат тајни, им гинат шпиони, големите офанзиви во Авганистан и Пакистан место да спречат напади имаа обратен ефект, сега гинат 3 пати повеќе војници од лани (лани најтешка година за НАТО во Авганистан)...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
leka poleka ke padne amerika ... vo svetov tajno se sprema zagovor protiv amerika ... ete kako sto taa organizacija pustila 90 000 izvestaji taka vo idnina ke se pustat i dokazi i fakti i videa i svasta za toa kako imaat sozdadeno pakt so drugite von planetarni civilizacii .. malku fantasticno zvuci, no da mi bidete zivi i zdravi vi posakuvam da bidete svedoci na najgolemoto nesto vo istorijata na planetata zemja ... za okolu 15 godini amerika ke go molat svetot da ne gi unistat ... samo lekicko i od strana ... kratki pasovi dolgi topki i amerika ke bida pod antarktitko ... puteto mamino ke im go ebam ..... gi mrazam od petite ej .....
kef mi e sto izleguvaat vakvi dokumenti .. ova se naj ne strasnite dokumenti ... natamu ke sledat fatalni dokumenti za amerika ... ima da se krijat kako osama vo pesterite .. samo sto osama ne se krie, tuku nekade caj si pie .. ama ke dojde vreme koka amerite navistina ke se krijat ... no nema da uspeat ;) ... premnmogu zloba nanesoa na svetot ... balansiranite energii vo vselenata ke im naplatat za negativitetot koj go sozdadoa na nasata strano mila i ubava planeta ....

IDE DENOT :) ... se najdobro vi posakuvam na site :) ...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Знаеш, не е битна бројката, битно е она што им се случува на Американците во моментов. Впрочем, не знаат што им се случува. Некој генерал си се заебава, им крадат информации кои треба да бидат тајни, им гинат шпиони, големите офанзиви во Авганистан и Пакистан место да спречат напади имаа обратен ефект, сега гинат 3 пати повеќе војници од лани (лани најтешка година за НАТО во Авганистан)...
И згора на сето тоа, уште се во Авганистан.........
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.487
И згора на сето тоа, уште се во Авганистан.........
Ќе видиме до кога ќе бидат.. веќе фрчат планови за повлекување... поразот е неизбежен.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Додека не видам црно на бело, со печат и ред други работи нема да поверувам,
А како ке знаеш дали и печатот е оригинал?Колку печати на Армијата на САД си видел,уште повеќе пак каде си видел каков печат се ставаат на доверливи документи за да споредиш и кажеш ете оригинал се?

Можеби требало убаво да го прегледаш линкот бидејќи навистина е убаво се образложено.Не објавил Ем експрес ами Гардијан и Њујорк тајмс.Исто таму десно дури и со огромни букви пишува

The White House today condemned whistleblower Wikileaks, accusing the website of putting the lives of US, UK and coalition troops in danger and threatening America's national security of the US after it posted more than 90,000 leaked US military documents about the war inAfghanistan.
http://www.guardian.co.uk/world/2010/jul/26/wikileaks-condemned-by-white-house?intcmp=239

Значи Белата Куќа вели дека не се фалсификат,освен ако и таа самата не е дел од обид на фалсификување за да се добие на популарност.

а уште посомнителна е бројката на документите.90 000 документи не можат да бидат однесени туку - така,
Па се работи за Американската армија.Нели е најмодерната сила која постои денес?Не знам колку знаеш ама одамна извештаите и таквите работи ги пишуваат во дигитална форма.Еден извештај од неколку страни во ворд има колку?100 килобајти?Ова 90000 колку ке му дојде 90 гига?Нека ме поправи некој од поупатените ама денес проблем некој е да се префрлат 90 гигабајти?


Инаку знам малку е тешко да се проголта,од причина што ја руши прикаската за таму се да им ,,помогнат на Авганистанскиот народ,,,ама тешко оти било кој ке успее да најде некаква аргументација да покрие оваква катастрофа како што е проток на овака сензитивни информации.Уште поголем удар ке биде за фан клубот САД во вечната битка на подфорумов кој е појак САД или Русија,и ако гледаме од тој аспект па ич аргументи ке се нема.
Она што е битното е дека многу работи се прикривани,дел од кои ги засегнува токму оние најзагрозените-војниците на терен.Затоа и ги спомнав пилотите кои некој ги прави будали а секој нов оди таму знаејќи од извештаите дека Талибанците немаат можност да дејствуваат по воздушни цели,а војниците на земја живеат во заблуда дека кога ке згусне ке дојдат пилотите со своите играчки и се ќе биде готово.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Тоа не знам, но мене ми изгледа оваа вест премногу очигледна.90 000 документи?!Give me a break што би рекле колонистиве... :)
Инаку понатаму не навлегувам со дискусијата зошто и самиот рече, ќе се сведе после целата тема на Америка против Русија.
И што се однесува до мене, јас никогаш не сум пишувал дека Америка е таму за да им помогне на Авганистанците и нивната држава, туку дека е поради интерес, и ништо друго.Само сум напоменал дека е подобро што е таму, на еден начин и го контролира колку - толку протокот на исламскиот радикализам. Ете Русите што ги снајде; што се правеа премногу паметни дека имаат контрола на целата нивна територија, им експлодира бомбаш-самоубиец пред нивни очи, во нивно метро.Наместо да ги здружат силите и да ги збришат еднаш засекогаш творевините како С. Арабија....

--- надополнето ---

Ќе видиме до кога ќе бидат.. веќе фрчат планови за повлекување... поразот е неизбежен.
Кога ќе се повлечат, тогаш ќе зборуваме за тоа.Сега не се повлечени и имаш право само да молчиш. :)
 
S

smart ass

Гостин
Ништо посебно...па ние не знаевме дека имало колатерална штета(И ОДМАЗНИЧКИ АКЦИИ ВРЗ ЦИВИЛИ-овде тие излеваат на виделина и бараат одговорност за разлика од Колатералната штета каде нема Одговорност.).И не знаевме дека САД 80-сеттите Гз даваа за да изгинат пшто е можно повеќе совјети-е да тоа точно е со свој стап по своја глава,и мислам не баш сите стингери се неоперативни...тие се направени да бидат оперативни ако 70% од нив на пример се неупотребливи не значи дека остатокот е неоперативен.

Важно е дека САД успеа да ја сврти топката и на тој начин да ги заштити Сојузниците(Европа) и Самите себеси,и на крај краеви минимум 8 пати повеќе цивили убиваат Терористите-овие инциденти се чувани во тајност токму поради локалното население:)

А дали сите 90 000 се за колатерална штета-бидејќи ТАЈНИ значи имиња на шпиуни,поткупени воени лордови,размена на информации со сојузниците-всушност ова не е срам за САД-уште повеќе за НАТО-Нато е на мета сега.

П.С Сомнително е ЗОШТО немале извештаиве mil encryption

Commission calls for new regulations on businesses, shift of responsibility from DHS
By Grant Gross
December 8, 2008 (IDG News Service) The U.S. government should overhaul its approach to cybersecurity by imposing sweeping new regulations on businesses and creating a centralized cybersecurity office in the White House, an outside group of experts recommended today.
The White House office is needed because the Department of Homeland Security isn't equipped to protect the federal government against cyberattacks, according to a report issued by a cybersecurity commission that was set up last year by the Center for Strategic and International Studies (CSIS). Many members of the Commission on Cyber Security for the 44th Presidency "felt that leaving any cyber function at DHS would doom that function to failure," according to the report.
The 96-page report — which was presaged in September when some commission members testified at a congressional hearing — also calls for new government regulations focused on protecting computer networks in the U.S. Many of those regulations would focus on refining government efforts to protect its own cyber infrastructure, but regulations on private industry are needed as well, the report said.
In addition, the report rejected the market-driven approach to cybersecurity advanced by President Bush. "The strategy essentially abandoned cyber defense to ad hoc market forces," the report said. "In no other area of national security do we depend on private, voluntary efforts. We believe that cyberspace cannot be secured without regulation
Џабе крекаа америте и џабе тренираа т.н сајбер јунитс кога
IDG News Service (11/06/08) ; Clark, Chris
Many organizations are adopting service-oriented architecture (SOA) because it promises to increase the flexibility of applications, make the process of integration more manageable, reduce development costs, and better align technology systems with business processes. However, there are a number of security risks associated with the use of SOA. For example, many SOA architectures allow each service to possess a method for clients to query and retrieve contracts in order to make the collection and discovery of new contracts easier. This method for retrieving contracts is typically standardized either by the application framework vendor or by SOA practitioners. Although this approach makes it easier for developers to build new services and reuse existing services across the enterprise, it also allows hackers to easily collect contracts and map out the location of high-value services within an organization. Fortunately, SOA practitioners can address such security vulnerabilities by taking certain steps when implementing the technology. For example, practitioners can make it more difficult for hackers to create maps of the location of high-value services by disabling anonymous exposure of service contracts and using authenticated or offline distribution instead.
Сами си утнуваат-овде очигледно немало хакерски напад
Инаку САД ја користи следнава SIPRNet конкретно за ТЕКСТ и Е-маилови но сепак има енкрипција-вака брзо да истечат податоциве или некој инсајдер е платен или "најјаката" армија не е најјака:)

Нека ме поправи некој од поупатените ама денес проблем некој е да се префрлат 90 гигабајти?
Кога веќе ги имаш тие 90 гига-веќе немаш проблем.

Еден извештај од неколку страни во ворд има колку?100 килобајти?
Зависи од многу фактори имено може да има и фотографии,табели може....Инаку Ворд документ поголем од 32мб не може да биде т.е има документи и до 2-3 гига,ама програмот ворд не ги отвара(НСА,ДАРПА користат посебен софтвер),значи најверојатно станува збор баш за извештаи од неколку килобајти па до лимитот,ама сепак ова не објаснува зошто истите не биле енкриптирани или пак санитанизирани второво е случај и кај печатени и кај документи во Е-форма....изгледа вака

[/URL]

И сепак зошто кога веќе имале на дланка тајни податоци не симнале некои далеку посензитивни-чуму баш авганистан???

Најверојатно Белата куќа си сака популарност(и средства повеќе:)) а се разбира-ќе обвинат други,знаеме дека колатералната штета е иманентна особина на војната....нарочито после прва светска војна па до ден денес.

Инаку имаше излив на податоци и во 2005-та ако не се лажам но само што во тој случај тајните документи беа соодветно заштитени и како резултат дадоа крајни нелогични репорти од типот,марсовци,елиени,осми патници..и.т.н

Но ова е Вистинско-ова е РЕЗИЛ за НАТО и за САД.

Регуларни воени сили не можат да си дозволат убиства на цивили и непреземање на одговорност за истите.Она што е спомнато во извештаите е просто недозволиво за било која Армија.
Точно ако полјаците изрешетале автобус со цивили оти им удрила психата...не се ништо поразлични од терористите,се разбира истото важи и за Британците,Турците,САД-такви случаи не се колатерална штета туку ЗЛОЧИН и треба одговорност.

Колатерална штета не може да биде намерно ракетирање или бомбардирање цивилни објекти!!!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.487
Тоа не знам, но мене ми изгледа оваа вест премногу очигледна.90 000 документи?!Give me a break што би рекле колонистиве... :)
Инаку понатаму не навлегувам со дискусијата зошто и самиот рече, ќе се сведе после целата тема на Америка против Русија.
И што се однесува до мене, јас никогаш не сум пишувал дека Америка е таму за да им помогне на Авганистанците и нивната држава, туку дека е поради интерес, и ништо друго.Само сум напоменал дека е подобро што е таму, на еден начин и го контролира колку - толку протокот на исламскиот радикализам. Ете Русите што ги снајде; што се правеа премногу паметни дека имаат контрола на целата нивна територија, им експлодира бомбаш-самоубиец пред нивни очи, во нивно метро.Наместо да ги здружат силите и да ги збришат еднаш засекогаш творевините како С. Арабија....
Да, тие Чеченците кои се борат за "независност" сигурно имаат некаква поддршка од ЦИА... а и не е битно, некој па мора да ги снабдува со оружје бунтовниците во Авганистан, Ирак.... со калашникови, РПГ..... тоа е...
За бришење... снемувањето на нафтата ќе ги избриши. :)
И ај, да не одиме Русија вс САД.


Кога ќе се повлечат, тогаш ќе зборуваме за тоа.Сега не се повлечени и имаш право само да молчиш. :)
Така е.

--- надополнето ---

Па се работи за Американската армија.Нели е најмодерната сила која постои денес?Не знам колку знаеш ама одамна извештаите и таквите работи ги пишуваат во дигитална форма.Еден извештај од неколку страни во ворд има колку?100 килобајти?Ова 90000 колку ке му дојде 90 гига?Нека ме поправи некој од поупатените ама денес проблем некој е да се префрлат 90 гигабајти?


Инаку знам малку е тешко да се проголта,од причина што ја руши прикаската за таму се да им ,,помогнат на Авганистанскиот народ,,,ама тешко оти било кој ке успее да најде некаква аргументација да покрие оваква катастрофа како што е проток на овака сензитивни информации.Уште поголем удар ке биде за фан клубот САД во вечната битка на подфорумов кој е појак САД или Русија,и ако гледаме од тој аспект па ич аргументи ке се нема.
Она што е битното е дека многу работи се прикривани,дел од кои ги засегнува токму оние најзагрозените-војниците на терен.Затоа и ги спомнав пилотите кои некој ги прави будали а секој нов оди таму знаејќи од извештаите дека Талибанците немаат можност да дејствуваат по воздушни цели,а војниците на земја живеат во заблуда дека кога ке згусне ке дојдат пилотите со своите играчки и се ќе биде готово.
Нема што, се работи за пропаганда. Ние сме добрите, тие се лошите, тие се вооружени со калашников, ние со авиони. Тие се од пештера, ние имаме облакодери. Пропаганда, потценување.... а се повеќе и повеќе војници гинат... Очекувам сценарио на поставување на Влада во Авганистан, тврдење победа и напуштање. Потоа таа Влада многу брзо ќе падни, па војната ќе биде пораз.
Медиумски ќе се извлекуваат.

Додека 90 000 документи не би биле 90 гигабајти, туку многу помалку. Не дека е некој проблем да се превземат 90 гигабајти, туку само пример. :)
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.495
Поени од реакции
1.577
Истекувањето во јавноста на толкав број документи (91.731) е без преседан, барем во американската историја. Но тоа воопшто не е коинциденција и се поклопува со се' погласните барања за САД да излезат од Авганистан.

Документите опишуваат барем 144 инциденти во кои се убивани и ранувани цивили, меѓутоа се работи за многу повеќе од тоа. Преку нив може да се склопи сликата за тоа каква е состојбата на теренот во Авганистан која што се разликува од онаа добиена според официјалните податоци.

Бидејќи во документите се опишуваат конкретни настани за нарочно кршење на правилата на војување, интересно ќе биде да се види дали некој ќе одговара за воени злосторства.

Инаку за она што неофицијално се знаеше, сега може со сигурност да се тврди: Авганистанската влада и војска нема шанси да ја контролира безбедноста во земјата следниве неколку години.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Abe ej .. na internet pred 3 godini i poveke se pojavi eden video klip kade sto edni marinci si se vozat vo dzip niz grad vo afganistan, i treniraat head shot na civili ..... i znaete sto ??? pukaa i pogodija eden i toj padna, ama neli ne bese head shot (oti go pogodija vo torsoto) ne zastanaa ni da go snimat ... prodolzija ponatamu i pogodija eden vo glava, i seti kefni otidoa i go snimaa 5 minuti se raduvaa kako mu tece krv od glava i se pravi mini ezerce so temno crvena boja ...
Ok ... znam deka se drogirani vojnicive, ili im e ispran mozokot, ili im pravat majnd kontrol.. no toa nesto koga go vidov .... plakav kako malo dete, oti ziveam vo takov svet ..duri psihata mi se promeni od koga go vidov toa nesto.3 dena ne mozev da si dojdam na sebe deka, lugeto isprateni tamu demek da vospostavat mir, vsusnost si treniraat hed shot jadejki 7 days kroasan, vrz gragani koi si sedat na pazar i gledaat da preziveat oti im e mil zivotot.A tuka e amerikanecot, za da im se plukne na seto toa .... ej mi se doplaka i sega oti sega za prvpat se setiv na toa video posle tolku godini ... cc ahhhhhh koj gnev go imam vo mene. :(

Ke se molam amerikancite da gorat vo napalm ... napalm za tie.Nisto drugo.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
705
Abe ej .. na internet pred 3 godini i poveke se pojavi eden video klip kade sto edni marinci si se vozat vo dzip niz grad vo afganistan, i treniraat head shot na civili ..... i znaete sto ??? pukaa i pogodija eden i toj padna, ama neli ne bese head shot (oti go pogodija vo torsoto) ne zastanaa ni da go snimat ... prodolzija ponatamu i pogodija eden vo glava, i seti kefni otidoa i go snimaa 5 minuti se raduvaa kako mu tece krv od glava i se pravi mini ezerce so temno crvena boja ...
Ok ... znam deka se drogirani vojnicive, ili im e ispran mozokot, ili im pravat majnd kontrol.. no toa nesto koga go vidov .... plakav kako malo dete, oti ziveam vo takov svet ..duri psihata mi se promeni od koga go vidov toa nesto.3 dena ne mozev da si dojdam na sebe deka, lugeto isprateni tamu demek da vospostavat mir, vsusnost si treniraat hed shot jadejki 7 days kroasan, vrz gragani koi si sedat na pazar i gledaat da preziveat oti im e mil zivotot.A tuka e amerikanecot, za da im se plukne na seto toa .... ej mi se doplaka i sega oti sega za prvpat se setiv na toa video posle tolku godini ... cc ahhhhhh koj gnev go imam vo mene. :(

Ke se molam amerikancite da gorat vo napalm ... napalm za tie.Nisto drugo.
Human;3690051[I напиша:
]Американците имаат обичај да бомбардираат цивили, да гранатираат села, да гаѓаат цивилни згради, телевизии... и свесно "тактичко" да фрлат по некоја нуклеарка...[/I]

Но не е тоа битното овде
.
eve da ti stane jasno vo koj svet ziveeme ..ja ne znam sto e bitno
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
leka poleka ke padne amerika ... vo svetov tajno se sprema zagovor protiv amerika ... ete kako sto taa organizacija pustila 90 000 izvestaji taka vo idnina ke se pustat i dokazi i fakti i videa i svasta za toa kako imaat sozdadeno pakt so drugite von planetarni civilizacii .. malku fantasticno zvuci, no da mi bidete zivi i zdravi vi posakuvam da bidete svedoci na najgolemoto nesto vo istorijata na planetata zemja ... za okolu 15 godini amerika ke go molat svetot da ne gi unistat ... samo lekicko i od strana ... kratki pasovi dolgi topki i amerika ke bida pod antarktitko ... puteto mamino ke im go ebam ..... gi mrazam od petite ej .....
kef mi e sto izleguvaat vakvi dokumenti .. ova se naj ne strasnite dokumenti ... natamu ke sledat fatalni dokumenti za amerika ... ima da se krijat kako osama vo pesterite .. samo sto osama ne se krie, tuku nekade caj si pie .. ama ke dojde vreme koka amerite navistina ke se krijat ... no nema da uspeat ;) ... premnmogu zloba nanesoa na svetot ... balansiranite energii vo vselenata ke im naplatat za negativitetot koj go sozdadoa na nasata strano mila i ubava planeta ....

IDE DENOT :) ... se najdobro vi posakuvam na site :) ...
Чим некој дилбер на македонски форум дознал, не ќе да е толку тајно, нели? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom