40 дена од смртта на Тоше

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 август 2007
Мислења
262
Поени од реакции
4

( Žao Mi Je – po tebe )

…Žao mi je
Tek sad sam sve
O tebi naučio…( POLSKO CVEKE – po tebe )

….Polsko cveke,mlad neka me pokrie
dusa nek mi ljubat oblaci koga nejkes ti
Kamo sreka da mi zgasnat ocive…

Lesno i vo cesti pred Boga da se zakolnam….

( Slusas li – po tebe )

…Slisas li noke koga svetla izgasnat
bolkata kako srce da mi soprela..
… da ti priznam…
deka si mi se
srce ne se lekuva
ke te sakam doveka
niedno sekavanje nema bez tebe…


( Tose Proeski - 2005 - 04 - Cujes li )

…Cujes li nocu kad se svjetla ugase
Ovu bol srce kao da ne dise
Spavaj moja ljubavi
Samo ne zaboravi
ja cu da te volim zauvjek…

…I gdje da nadjem srcu ljek
Kad voljecu te zauvjek
Kad ni jedno sjecanje nema bez tebe…

( Tose Proeski - 2007 - Dusa Ostana )

…Vo mene dusa ostana
Da mozam da preziveam
So del od sebe postojam
Vo srcevo umiram…

( Игри без граници- Игри без граници )

….Да можам бар да се разбудам
во свет на љубовта
без стари долгови и тие сеништа
во чекор што ме демнеат

да можам бар да те прегрнам
да не се сеќавам
на студој есенски оние патила
што токму нас не следеа

а мојов живот игри без граници
уморна приказна
скинати страници
празни, неиспишани

а мојов живот е вечно паѓање
се да се собере
пораз ќе остане
навики стари во мене

да можам бар да те разбудам
со кафе утринско, во кревет заедно
па да те бакнувам
тоа го нема одамна

да можам бар да се заљубам
во мала селанка на росна ледина
небесно висока
надолу да не догледувам
Cresha


Koga morav da odam, im rekov,
se shto imam i kukja i niva
neka zeme shto mu treba sekoj
no, creshata da ja najdam ziva….

..Sto e toa vo lugjeto tazno
shto ziveat vo zivoti tugji
koj vo moeto minato plovi…

Samo vetrot glasot go slushna
i ko eho se vrati pak v dusha
pesna ubava ne saka bash sekoj
i na slavej kamen frla nekoj

Ne e nebo ova shto vi nudat
ne e sonceto zlato shto sveti
ako mozat bi go prodale Boga
na niv samo eden kje im sudi….


Nesanica

Na srcu mi lezi jedna stara rana
koja nece iz njedara nigdje
pa se srce pita moje
bez nje zivjeti kako li je, kako li je

Ref.
Idi, idi nesanice da ne vidim tvoje lice
da mi zora bol ne stvara

…a rekla je da ga dugo nece boljeti
ali boli, ali boli…


Ostala si uvjek ista

…Odavno vec nisam
mislio o tebi
medju nama dani
i godine stoje…


…Stigao sam kasno
stajao na cesti…

…ni slutili nismo


…hodamo polako…

…odavno se nismo
isplakali tako…

Tose Proeski ft. Gianna Nannini - Aria

Sai
nascono così
fiabe che vorrei
dentro tutti i sogni miei
eeeeeeeee le racconterò
per volare in paradisi che non ho


e non è facile restare senza piu' fate da rapire
e non è facile giocare se tu manchi


ref. aria come è dolce nell'aria
scivolare via dalla vita mia
ARIA respire a mi il silenzio
Non mi dire addio ma solleva il mondo


]portami con te
tra misteri di angeli
e sorrisi demoni


e li trasformerò
in coriandoli di luce tenera
e riuscirò sempre a fuggire dentro colori da scoprire
e riuscirò a sentire ancora quella musica


ref. aria come è dolce nell'aria
scivolare via dalla vita mia
aria respirami il silenzio
non mi dire addio ma solleva il mondo


aria abbracciami
volerò

aria ritornerò nell'aria


( Što Si Otišla – Dan za nas )

…Ljubav naša, ikona
Bila nam je svetinja
U nju se kleli ti i ja
Letjeli smo srecni mi
Nosili nas vjetrovi ….

I tonem u san duboki
Da nadem sebi mir
Bježim od ružne stvarnosti..


POCIVAJ VO MIR
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
тошка, почивај во мир! само знам едно... пак ќе се видиме таму горе еден ден и ќе ти дојдам на концерт обавезно!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
тошка, почивај во мир! само знам едно... пак ќе се видиме таму горе еден ден и ќе ти дојдам на концерт обавезно!
Би додала уште...

...кога немав можност да дојдам на овој свет!
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Нема зборовои што ќе опишат колку ми е тешко кога знам дека не си веќе со нас но во исто време премногу сум горд што живеев со тебе на исто тло, фала ти голем човеку што беше дел од нас што ни покажа како треба да се дели љубов, како се сакаат најблиските, ти не го заслужи ова но господ сакаше еден ангел повеќе покрај него па те одбра тебе.

ПОЧИВАЈ ВО МИР ЛЕГЕНДО ПОЧИВАЈ ВО МИР АНГЕЛУ НАШ НЕПРЕЖАЛЕН ПОЧИВАЈ ВО МИР ГОЛЕМ ЧОВЕКУ ВЕЧНА ТИ СЛАВА
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Нека почива во мир
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ја читав темата и вчера и завчера... Ја одбегнував, не знам зошто. Немав зборови и не знаев што да кажам, срце ми се кине.

Сега само ќе речам - нема ден да не слушам негови песни, нема ден да не помислам на Тошка. Ќе го помнам засекогаш, секој ден неговата музика и глас ќе бидат рај за моите сетила.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
„Тајмс“: Тоше Проески ги надмина разликите на народите на југот од Европа

Весникот „Тајмс“ рубриката која ја посветува на животот и работата на познатите британски и светски научници, политичари или уметници, овој пат ја посвети на трагично починатиот македонски пејач Тоше Проески, јави дописникот на МИА од Лондон.

Најпопуларниот пејач на Балканот, пишува „Тајмс“, во текот на својот краток живот, кој на 16 октомври го прекина тешката сообраќајна несреќа, успеа како никој пред него да ја надмине разликата меѓу народот и културата на просторот на југот на Европа каде последните децении беа одбележани со војни и кризи.

Веста за смртта на Тоше Проески во поранешните републики е примена со шок сличен на оној кој своевремено го доживеаа обожувателите на Елвис Присли или Џон Ленон, пишува „Тајмс“, наведувајќи дека Проески, покрај тоа што изградил успешна кариера како музичар, бил и амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ.

На хуманитарните концерти низ целиот Балкан тој неуморно собираше помош за сиромашните и децата со пречки во развојот, а парите ги вложувал и во изградба на училишта во својата родна Македонија, пишува „Тајмс“.

Последниот концерт, кој се одржа на 5 октомври во Скопје пред 30.000 посетители од сите републики на поранешна Југославија, Проески по свој обичај го заврши со зборовите „Сите ве сакам“, пишува „Тајмс“.
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
почивај во мир брат,секогаш ќе бидеш при нас....
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
најден е iPod-от на тошка во туарегот, кој бил декодиран и во него се пронајдени неколку спотови и песни. за истите не знаел никој, па ни најблиските. проектите ги работел тајно(разбрав на јамајка, ама не сум сигурен) кои требале да бидат изненадување за публиката. фамилијата кажала дека ќе ги промовираат на неговиот роденден 25.01, а меѓу кои се наоѓа и песна напишана за неговиот внук, кој многу го сакал.

ете, ќе добиеме уште нешто од тоше... ќе остане во нас, засекогаш... ако некој има нешто + за ова, нека пише.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.854
Гледав и јас на вести кога кажаа за новите песни со спотови на Тоше. Колку што ми поминаа морници, толку се израдував што уште нешто ќе имаме од него. Посебно ме наежи тоа што една од песните била за неговиот внук со кого заедно свиреле, пееле ...
Ќе биде тоа достоен поклон за малото, како замена за тоа што требало да му го донесе вујко му на враќање од Хрватска ...
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
има и усте една нова вест иако не е официјална и ова го дознав од еден хрватски новинар кој правел интервју со лилјана и таа кажала дека тоше има снимено песна со елтон јон но незнам дале е дует или само музиката е направена од него таа песна ке ја има во новиот англиски албум се надевам дека ова е вистина и усте повеке ке сум горда на нашата легенда
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Тоше, нашето срце не е камен , за да те заборавиме....
А човек и од камен да е ќе му се внесат емоции со твоето постоење:(

Jesus to a child
:angel1: :angel1: :angel1:
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Аман бе луѓе оставете го човекот на раат.
Баш вчера глеав нешо на телевизија демек ќе му изградиле споменик...Многу е грубо од наша страна,доволно е да постават еден голем постер на плоштад..
Никој уште неможе да го преболи али мислам дека треба малку да го остават на мира.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom