3D анимации!

Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ме интересира , отприлике , колку е платата на 3д аниматори во Македонија ?

И хм , дали некој од вас има пробано нешто као Freelancer.com/нешо за да заработи некој екстра денар !?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Во македенија тешка работа е да те примат прво, затоа што се малку а и претежно работат за надвор од МК.
За да добиеш проект како freelancer треба да имаш добро портфолио, и ке имаш шанси да добиеш нешто. Има добри проекти и со $3K исплата.
 
M

marko 1996

Гостин
Братучет ми ова на Maya нешо 3д праеше мајка тереза мислам, многу јако излага :)
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
ok eve nesto novo i od mene, odamna ne sum postnal na temava,
Naslovot na scenava e tormented, raboteno e vo maya, zbrush i photoshop.



Cheers :D
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
@lukanoski,Jako izgleda, so sto go pravese, Maya ili zbrush.
@JohnnyMkd
Sculptot izgleda dobro, ama bojava ic ne e pogodena. Veke koga si go pravel vo zbrush, zemi so polypaint napraj nekoja jaka tekstura. Posle u Maya mozes da sredis SSS skin shader nekoj, mnogu pojako ke bide, i napraj nekoi realisticni oci, ovie samo so shader ne idat nekako.

Ajde i od mene nes, del od mojata scena od b-movie natprevarot na cgsociety. Se nadevam deka ke ja zavrsam celata scena do 18, epten stisnat sum so vreme.
http://forums.cgsociety.org/showthread.php?f=304&t=848966&page=1&pp=15
Ovoa e test render, samo so edno svetlo, zatoa ima tolku teski senki na zabite.
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
93
Поени од реакции
6
Фала ficdogg, и maya и zbrush, ама рендерот е тапа! Уште не сум стигнал да ставам материал и текстура како што треба.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Еве една склуптура што ја правев изминативе 2 дена .:salut:
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Јас сега имам 2010, а во 2011 целото UI е редизајнирано, и плус има нови функции во моделирањето кои ќе прават ретопологизирање многу полесно.

Неофицијално Upgrade од 2010 во 2011 е $1,745 и нешто долари, а само Maya 2011 e $3,495 долари.

Maya 2011 и Max 2011 доагаат заедно со Matchmover и Composite. Composite e поранешно Toxik само преработено и го даваат заедно Maya и Max.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
аха супер малку е скапо али тоае вреди иначе мене ми требаат плугнови(додатоци) за max 2009 i vo 2010 фалат треба да си ги докупиш нема free :toe:
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Maya ima se vo nea, ne trebaat plugini za nisto, ima za kosa za fur, tecnosti, za dinamika, za dim za platno simulacija, se vo edno.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Maya ima se vo nea, ne trebaat plugini za nisto, ima za kosa za fur, tecnosti, za dinamika, za dim za platno simulacija, se vo edno.
Знам почнав со неа али се префрлив на 3ds max едино тоа ме нервира кај max со нема некои работи маја видов дека има мн повеке додатоци
сеа незнам дали да се префрлам мн ке ми биде склет додека се навикнам на маја хаха некако не ми се менува програмов :nesvest:за неколку ефекти и додатоци али мн важни за моделирање и анимирање
 

Kajgana Shop

На врв Bottom