ПРЕДИСТОРИСКА МАКЕДОНИЈА

  • Креатор на темата Креатор на темата MakedoN_Ares
  • Време на започнување Време на започнување
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
34
Оваа тема ја отворам за да може да се дискутира за темниот или предисторискиот период на нашава земја.Сега засега е многу малку познато општо за предисториските Македонци,заради поголемото славење на Филип и Александро.
 
Uvod - Drevna Makedonija

Karta1 Makedonija spa|a me|u najbogatite arheolo{ki nao|ali{ta na Balkanskiot Poluostrov i bez nejzinite artefakti ne mo`e da se kompletira istorijata na Evropa i na svetot. Nejzinite kulturni sloevi se bogati so ostatoci od materijalna kultura koja dosega mo`e da se datira po~nuvaj}i nekade od krajot na mezolitot i po~etokot na neolitot (Sl. 1), t.e. od 7.000 do 6.000 g. p. n. e. pa do denes. Apsolutnata hronologija na nejziniot razvoj govori za dolg kontinuitet na `iveewe na lu|eto na ovie prostori, za mnogubrojni preobrazbi i nastani, za prisustvo na visoka kultura na takanare~ena PRASLOVENSKA POPULACIJA, za doa|awe i zaminuvawe na invazioni branovi, za katastrofi i nasilstva, za obidi na asimilacija i sinkretizam, no i za opstojuvawe na identitetot na MAKEDONSKIOT NAROD, za PREDVEDSKA KULTURA, MITOLOGIJA i KULT NA SONCETO i KOSMOSOT (Vselenata, Univerzumot), za praistorisko MAKEDONSKO FONETSKO PISMO i praistoriski MAKEDONSKI JAZIK, za postoewe na praistoriski MAKEDONSKI ZAKONI i praistoriska MAKEDONSKA DR@AVA. Homer vo "Ilijadata" gi spomenuva MAKEDONSKITE PLEMIWA (PEONCI, PELAZGI, VENETI ili ENETI, BRIGI ili FRIGI, PIERCI itn.) kako se borat na stranata na TROJCITE, a protiv sojuznicite na novodojdenite osvojuva~i na Balkanot - DANAJCITE, t.e. vo "Ilijadata" e opean nastan koj se slu~i vo 1193 - 1183 g. p. n. e., odnosno, spored najpoznatiot aleksandriski nau~nik Eratosten (III v. p. n. e.), osvojuvaweto na Troja se slu~i vo 1184 g. p. n. e. Ovoj nastan, koj vo epot e opean na 15.693 stihovi, fakti~ki treba da se tretira kako PRVA SVETSKA VOJNA pome|u takanare~enata PRASLOVENSKA POPULACIJA od BALKANSKO - ANADOLSKIOT KULTUREN KOMPLEKS i SOJUZNICITE na novodojdenite osvojuva~i na Peloponez (MOREJA) i Atika - DANAJCITE. Pokraj toa, poznato e deka vo IV v. p. n. e. MAKEDONCITE uspeale da sozdadat MAKEDONSKO CARSTVO ili MAKEDONSKA IMPERIJA na teritorija od okolu 3.8 milioni km2, (karta2) a potoa vo epohalniot MAKEDONSKI PERIOD vo vid na 4 carstva so svoi MAKEDONSKI DINASTII go prodol`ile {ireweto na MAKEDONSKATA KULTURA i go neguvale duhot na tvore{tvoto i zbli`uvaweto na NARODITE, KULTURITE i RELIGIITE vo svetot. MAKEDONCITE bile i ostanale AVTENTI^EN NAROD na Balkanskiot Poluostrov, a drugi doa|ale i si odele kako GOSTI ili POROBUVA^I. [FONT=Arial,Helvetica] [/FONT]

Gbozica.JPG
Menada.JPG
Trebmask.JPG
Verojatno, zatoa u{te Herodot (484 - 424 g. p. n. e.) spomenuva : "MAKEDONEC", "MAKEDONCI", "MAKEDONIJA", "GORNA I DOLNA MAKEDONIJA", "MAKEDONSKI PLANINI", "MAKEDONSKI PATI[TA", itn., a vo "SVETOTO PISMO" se spomenuvaat, kako BIBLISKA ZEMJA i BIBLISKI NAROD, MAKEDONIJA i MAKEDONCITE.
 
[SIZE=+1]NOVI SOZNANIJA ZA PISMENOSTA, JAZIKOT[/SIZE] [SIZE=+1]I KULTURATA NA DREVNITE MAKEDONCI[/SIZE] [SIZE=+1] [/SIZE]
[SIZE=+1] [/SIZE]
Makedonska "Neolitska revolucija"
So reletivno dobro razgraneta mre`a na patni komunikacii se ovozmo`i nepre~ena vrska pome|u site PROTOMAKEDONSKI PLEMIWA i nivno vklopuvawe vo sistemot na takanare~enata "NEOLITSKA REVOLUCIJA", pa zatoa denes imame pove}e svedo{tva za organizirani naselbi u{te od periodot na ranata novokamena epoha (ran neolit) so indikacii i za postaro vreme, a toa }e re~e MAKEDONIJA IMA SVEDO[TVO ZA EVOLUCIJA NA SOPSTVENA KULTURA i za DOLG KONTINUIRAN PERIOD na VOSPOSTAVENI VRSKI so DRUGI CIVILIZACISKI @ARI[TA na Balkanot i po{iroko (karta 3). Na primer, neolitskiot materijal od isto~na Makedonija (VR[NIK kaj Tarinci blizu do [tip) poka`uva tesna povrzanost so nekoi pojavi vo Trakija (KARANOVO), kako i so ranite takanare~eni KULTURNI GRUPI vo Anadolija, a neolitskata kultura od SKOPSKIOT REGION poka`uva odredeni sli~nosti so taa od takanare~enata STAR^EVA^KA GRUPA i VIN^ANSKA GRUPA, dodeka postarata faza na umetnosta i pismenosta na karpite od Crna Loma ili Ilina Gora kaj OSIN^ANI blizu do Skopje korespondira so kulturata na LEPENSKI VIR.
aninakuka2.gif
nkuka.jpg
Grnsonc1.JPG
Neolitskite naselbi od takanare~enata PORODINSKA GRUPA na Pelagonija davaat poseben beleg na `iveewe i pogrebuvawe, a arheolo{kiot materijal od mnogubrojnite TUMBI pokraj Crna (karta 4) poka`uvaat izvonredna smisla za organizacija na prostorot i semanti~ko oblikuvawe na neolitskite sadovi, koi imaat JASNO SVEDO[TVO NA PO^ITUVAWE na KULTOT NA SONCETO i KULTOT NA KOSMOSOT (Vselenata, Univerzumot) vo podolg kulturen kontinuitet, a so najstari dosega registrirani SOLARNI SIMBOLI i raznovidni KOSMOGRAFII, KOSMOGONII i KOSMOLOGII od okolu 5.500 g. p. n. e.
Glpecati.JPG
Gal2.JPG
Gal1.JPG
Grne.JPG
Sli~na simbolika e otkriena i na lokaliteti vo SKO^IVIRSKATA KLISURA i vo KRATOVSKIOT REGION, a so KOSMOGRAFIJA, KOSMONOMIJA, ASTROLOGIJA i SOLARNA SIMBOLIKA izobiluva i SKOPSKIOT REGION i toa lokalitetite CRNA LOMA ili ILINA GORA kaj seloto OSIN^ANI (slika 3) so starost od okolu 7.000 - 6.000 g. p. n. e. i lokalitetot "CERJE" kaj GOVRLEVO so starost od okolu 6.000 g. p. n. e.( slika 5, slika 6)
MAKEDONSKATA NEOLITSKA REVOLUCIJA i EVOLUCIJA, kako i onaa na BALKANSKO - PODUNAVSKITE i BALKANSKO - ANADOLSKITE PROSTORI
(karta 5) ne e prekinata, kako {to tvrdat nekoi sovremeni arheolozi, tuku e samo preobrazena i evoluirana vo povisok stepen na razvitok na materijalnata i duhovnata kultura. Vozmo`nite migracii na nekoi populacii od istok kon zapad, od sever kon jug i obratno ne mo`ele da bidat povod ili pri~ina za celosno izumirawe na kulturite i populaciite na Balkanot. Vospostavenite PATNI KOMUNIKACII ovozmo`uvale INFORMIRANOST NA LU\ETO za site mo`ni INOVACII i OTKRITIJA, ovozmo`uvale TRGOVSKO - EKONOMSKI VRSKI me|u pripadnici na razli~ni PLEMIWA, a podocna i NARODI, ovozmo`uvale INVAZIJA na pripadnici na edni PLEMIWA vrz drugi, na edni NARODI vrz drugi, no seto toa ne mo`elo da pridonese za drasti~na ili katastrofalna radikalizacija na sostojbite i CELOSNO DA SE SIMNAT od PRAISTORISKATA i ISTORISKATA SCENA SITE PLEMIWA ili NARODI, odnosno CELOKUPNATA POPULACIJA na BALKANSKIOT POLUOSTROV SEVERNO OD TERMOPILITE. Kon takov ZAKLU^OK ne doveduvaat rezultatite od na{ite PALEOGRAFSKI i PALEOLINGVISTI^KI ISPITUVAWA, bidej}i vo MAKEDONIJA, BUGARIJA, SRBIJA, ROMANIJA i po{iroko potvrduvaat kontinuirano prisustvo na takanare~ena PRASLOVENSKA POPULACIJA, koja koristela i PISMO i JAZIK, {to denes mo`eme da gi identifikuvame kako DREVNO MAKEDONSKI, vo razli~ni razvojni etapi na MATERIJALNATA KULTURA na BALKANSKIOT POLUOSTROV.
Pokraj navedenite konstatacii, treba da se istakne i toa deka zaedni~kite elementi na MATERIJALNATA KULTURA na takanare~enata PRASLOVENSKA POPULACIJA od navodnite RAZLI^NI KULTURNI GRUPI na oddelni teritorii na Balkanot samo ja potvrduvaat BLISKOSTA ili SRODNOSTA na ETNI^KITE PRIPADNICI kon tie takanare~eni KULTURNI GRUPI od krajot na mezolitot i po~etokot na neolitot pa navamu na balkanskiot blagoprijaten prostor za `iveewe i opstojuvawe {to se nao|a na geogravska {iro~ina pome|u 20o i 45o severna {iro~ina, t.e. pome|u paraleli koi formiraat pojas kade {to se registrirani najstarite CIVILIZACISKI @ARI[TA na svetot( karta 3) ^esto registriranoto premestuvawe na oddelni naselbi i naseleni mesta od edna na druga lokacija, kako i pojavuvaweto vo stratigrafijata na kulturnite sloevi na rznovidnite naselbi na sekakvi artefakti izvedeni od razli~en materijal, boja, simbolika, kvalitet itn. NE E RELEVANTEN DOKAZ za navodno CELOSNO IS^EZNUVAWE na nekoja NASELBA, KULTURA ili POPULACIJA, tuku naprotiv mo`e da bide svedo{tvo za postoewe na CIKLUSI NA EVOLUCIJA i EVOLUTIVI PREOBRAZBI vo KULTURNIOT KONTINUITET na oddelna NASELBA, KULTURNA GRUPA, POPULACIJA.
 
Oва го правам со цел да заинтересирам повеќе од вас овде.

Веќе си создадов „идоли“ т.е. големи познавачи на древна Македонија тука како Трн_Во_Око и anaveno.


Па си реков и јас да изнесам нешто повеќе за предците ни.


Dreven Makedonski jazik, azbuka i kultura Najstarite artefakti na Balkanskiot Poluostrov, koi svedo~at za PRVATA SMISLA na ^OVEKOT za UMETNOSTA i APSTRAKNATA GEOMETRIJA NA PROSTOROT, datiraat me|u 50.000 i 35.000 g. p. n. e., a Srednoto Podunavje bilo naseleno me|u 350.000 i 250.000 g. p. n. e. {to se doka`uva so arheolo{ki naodi pronajdeni vo Romanija i Ungarija. Dosega se smeta deka najstarite grafizmi na Balkanskiot Poluostrof, spored nekoi nau~nici, datiraat od 10.650 do 10.100 g. p. n. e., a sli~ni takvi grafizmi, spored Piete, vo Zapadna Evropa datiraat nekade od po~etokot na mladiot paleolit, t.e. od okolu 25.000 g. p. n. e. (Sl. 2), a ve}e kon 13.000 - 10.000 g. p. n. e. navodno tie preminuvaat vo faza na takanare~eno IDEJNO, "SINTETI^KO PISMO". Spored na{ite palegrafski i paleolingvisti~ki ispituvawa, mo`eme da konstatirame deka znaci na GLASOVNO PISMO se otkrieni i na lokalitetite LEPENSKI VIR i VIN^A vo Srbija, KARANOVO, GRADE[NICA i SITOVO vo Bugarija, TARTARIJA vo Romanija, kako i na mnogubrojni lokaliteti vo Makedonija : CRNA LOMA ili ILINA GORA kaj OSIN^ANI blizu do Skopje (Sl. 4), "CERJE" kaj GOVRLEVO blizu do Skopje (Sl. 5 i Sl. 6), SKO^IVIRSKA KLISURA blizu do Bitola, KRATOVSKI REGION, lokalitet "GRMADA" ili "GRAMADA" isto~no od DOLNO DUPENI blizu do Resen, TREBENI[TE blizu do Ohrid i dr., kako i ostrovot LEMNO (Lemnos) vo Egejsko More, pe{terata PICA kaj Korint i ostrovot LEZB vo Grcija i dr.
 
Me|utoa, kolku {to nam ni e poznato, dosega nema nekoi poseriozni, posuptilni i jasni osvrti vo naukata za FONETSKIOT SISTEM na grafizmite od razli~ni lokaliteti na Balkanskiot Poluostrov ili nekoj uspe{en obid za nivno de{ifrirawe, i pokraj nekoi napori za komparativna identifikacija na oddelni znaci od takanare~eni NEOLITSKI KULTURI so nesoodvetni patokazi za nivno razli~no tolkuvawe. Vo posledno vreme, pokraj drugi nau~nici, e o~igledno deka so preku dvaesetgodi{na rabota g - din S. S. Bilbija napravil golemi napori i vo 1984 i 1989 godina ponudil nekoe prifatlivo re{enie na problemot na takanare~enata ETRURSKA PISMENOST so negovite obidi za de{ifrirawe na pove}e natpisi i tekstovi od materijalnata kultura na Etrurciti od BALKANSKO - ANADOLSKIOT KULTUREN KOMPLEKS, a zna~itelni napori napravil i g- din G. S. Grinevi~ koj vo 1993 godina se obide ubedlivo da doka`e deka natpisite od Krit, Pil i drugi mesta so uslovno datirawe od 1.700 do 1.400 g. p. n. e. ne se napi{ani na takanare~en STAROGR^KI JAZIK, tuku se napi{ani na PRASLOVENSKI JAZIK i so toa gi negira dosega{nite obidi za de{ifrirawe na KNOSKITE GLINENI PLO^KI od strana na pro~ueniot angliski arheolog Artur Evans i osobeno gi osporuva rezultatite od {esnaesetgodi{nata naporna rabota na arh. Majkl Ventris i doc. Xon ^eduik vo vrska so de{ifriraweto na GLINENITE PLO^KI od Krit napi{ani so takanare~eno LINEARNO A i B pismo, odnosno so takanare~eno "MINOJSKO PISMO" so toa {to i JAZIKOT na PELAZGITE i "MINOJSKOTO PISMO" g - din G. S. Grinevi~ gi tretira kako PRASLO - VENSKI.
 
Vrz osnova na dosega{nite paleografski i paleolingvisti~ki ispituvawa, ve}e mo`eme da tvrdime deka takanare~eniot "PRASLOVENSKI JAZIK" t.e. takanare~eniot "EGEJSKI JAZIK", odnosko "MINOJSKI JAZIK" ili jazik na PELAZGITE i drugite MAKEDONSKI PLEMIWA (PEONCI, PIERCI, BRIGI ili FRIGI, VENETI ili ENETI itn.) fakti~ki pretstavuva mnogufunkcionalen, pove}efleksiven jazik na DREVNITE MAKEDONCI, koj prvite inovacii gi do`ivuva u{te vo praistorisko vreme, a morfolo{kite relevantni diferencijalni osbenosti i izoglasite na raznovidnite fonetsi i sintaksi~ki osobenosti odat po dijalekna granica na pogolem prostor od onoj na MAKEDONSKOTO GOVORNO PODRA^JE na dene{niot ETNI^KI PROSTOR na MAKEDONIJA. Vo celokupnosta na svoite osobenosti vo DREVNIOT MAKEDONSKI DIJASISTEM se izdeluvaat CENTRALNI DREVNI MAKEDONSKI GOVORI i PERIFERNI DREVNI MAKEDONSKI GOVORI, a dijaleknata diferencijacija na DREVNIOT MAKEDONSKI JAZIK mo`e da se utvrdi od de{ifrirani tekstovi na natpisi od praistorisko vreme, koi se registrirani na pove}e mesta na Balkanskiot Poluostrov.
 
Sledstveno, mezolitskite, neolitskite, eneolitskite i drugite DREVNI PISMENI SPOMENICI, kako i celokupnata relevantna argumentacija na artefakti so PREDVETSKA SOLARNA, KOSMOGRAFSKA i DRUGA SIMBOLIKA od takanare~enite mezolitski, neolitski, eneolitski itn. kulturi {to odreduvaat apsolutna hronologija na daden kulturen kontinuitet od 7.000 do 3.000 g. p. n. e. vo MAKEDONIJA, SRBIJA, BUGARIJA i na drugi BALKANSKO - PODUNAVSKI PROSTORI naglasuvaat identifikacija na KULTURA NA KULTOT NA SONCETO I KOSMOSOT (Vselenata, Univerzumot), odnosno takanare~enata PRASLOVENSKA KULTURA, bidej}i zaedni~ki elementi na site tie, navodno izdeleni kulturi, vo dadeno vreme i daden prostor se imeno DREVNIOT MAKEDONSKI GOVOR i SOLARNATA I KOSMOGRAFSKATA SIMBOLIKA od Osin~ani, Govrlevo, Porodin, Sko~ivirska Klisura i Kratovski region vo Makedonija do Lepenski Vir, Star~evo i Vin~a vo Srbija, Tartanija vo Romanija i Lemn i Lezb vo Egejsko More i od Karanovo i Grade{nica vo Bugarija do Vu~edol i Vinkovci vo Hrvatska, ta Malig vo Albanija i Ohrid i Prespa vo Makedonija, koi eksplicitno potvrduvaat deka ne samo MAKEDONCITE, koi go nosat svoeto ime kontinuirano najmalku 5.500 godini, tuku i mnogu drugi narodi, koi spored Herodot, vo drevnosta se vikale TRAKIJCI, TRIBALI, ILIRI, GETI ili GITI, SKITI itn., a koi denes sovremenata istoriografija gi identifikuva so poimi od VI - VII v. n. e. nare~uvaj}i gi SLOVENI ili SLAVJANI, odnosno SLOVENSKI ili SLAVJANSKI NARODI so nivno poinakvo preimenuvawe vo BUGARI, SRBI, CRNOGORCI, HRVRTI, SLOVENCI itn. ne samo {to bile prisutni na BALKANSKITE PROSTORI vo PRAISTORIJATA kako takanare~en PRASLOVENSKI NAROD, tuku ve}e argumentirano se javuvaat kako POTOMCI na NAJSTARIOT NAROD na ovie PRVOCIVILIZACI - SKI @ARI[TA i se so PISMO, JAZIK i MITOLOGIJA mnogu postari i od takanare~eniot VEDSKI i PROTOVEDSKI NAROD.
Verojatno zatoa PRAISTORISKATA PREDVETSKA SIMBOLI - KA vo MAKEDONIJA ([SIZE=-1]"Crna Loma" ili "Ilina Gora" kaj Osin~ani, [/SIZE] [SIZE=-1]"Cerje" kaj Govrlevo, [/SIZE] [SIZE=-1]"Tumba" - Maxari, [/SIZE] [SIZE=-1]"Slatina" - Zelenikovo blizu do Skopje; [/SIZE] [SIZE=-1]tumbite kaj selata Porodin, Trn, Velu{ina, Golema Tumba - s. Dobromirci i dr. Blizu do Bitola;
[/SIZE]
 
Crkpecat.JPG
[SIZE=-1]"Crveni Livadi" ili "Ustie na Drim" vo Struga;[/SIZE] [SIZE=-1]"Barutnica" - Anzabegovo i "Vr{nik" - Tarinci blizu do [tip itn.)[/SIZE]
Anzicin.JPG
e tolku raznovidna i mnogubrojna, ta celosno soodvetstvuva so taa od MITOLOGIJATA fiksirana so sodr`inata na VEDITE ("Rk veda", Jaxur veda", "Sama veda" i "Atharva veda"), koi spored dobrite poznava~i na ovaa materija, imaat tematika posvetena na misti~nata smisla na broevite, ritualnata simbolika, strukturata na mikro i makrokosmosot, vedskiot panteon i panteisti~kite idei, magijata i gataweto, mitovite, legendite, himnite za bogovite, prirodnite sili itn. Vo Atharva veda VI, 21 e zapi{ano : "EVE GI TIE TRI ZEMJI./ OD NIV NA[ATA E POVISOKATA ZEMJA", verojatno, vo smisla "POGOLEMATA ZEMJA", "PODALE^NATA ZEMJA", "BO@ESTVENATA ZEMJA" itn. Sudejki spored imeto i predvedskata materijalna kultura, verojatno, MAKEDONIJA e srceto na "GOLEMATA ZEMJA" ili "POVISOKATA ZEMJA" od kade {to PROTOVEDSKIOT NAROD nekade vo III ili sredinata na II iljadoletie p. n. e. (okolu 2.700 ili 1.500 g. p. n. e.) trgnal na dale~en pat kon Indija, nosej}i gi so sebe svojata materijalna i duhovna kultura, svojot jazik i svoeto pismo za zapi{uvawe na VEDITE. Toa i od prosta pri~ina {to "VEDA" na Makedonski jazik zna~i "MOLWA", "MOLSKAVICA", "SEKAVICA", no zna~i i "VE[TERKA", "ZLOBNA SAMOVILA", pa duri ima i nijansa za BRZA REAKCIJA, za VE[TINA VO RABOTATA, za ITRINA NA UMOT, pa zatoa denes samo MAKEDONECOT }e re~e : "TOJ E VEDA VO RABOTATA".
neolkuk.jpg
 
Na{ite PREDCI se {to videle i znaele za preobrazbata na prirodata i prirodnite pojavi, za SONCETO, OGNOT i DOMA[NOTO OGNI[TE, za plodnosta, plodorodnosta i GOLEMATA MAJKA - BO@ICA, za ASTROLO[KITE, MITOLO[KITE i FILOZOFSKITE SFA]AWA na PRIRODATA i @IVOTOT, za veruvawata i obi~aite na sekojdnevnite lu|e, za @IVITE I MRTVITE, t.e. "VE^NITE LU\E" koi preku ZRACITE NA SONCETO se ka~uvale vo BESKRAJNIOT KOSMOS, za SOZDAVAWETO NA SVETOT (UNIVERZUMOT), za prvi~noto, edini~noto i op{toto, za ^OVEKOT I OP[TESTVENOTO UREDUVAWE, za ME\USEBNITE VOJNI i UNI[TUVAWA, za SRE]ATA i RADOSTA vo @IVOTOT itn. ni go ostavile fiksirano vo vid na SOLARNA, KOSMI^KA (KOSMOGRAFSKA)


neolkuk.jpg
 
Pecat2.JPG
i druga SIMBOLIKA, vo vid na ARHITEKTONSKA
(slika 2) i druga UMETNI^KA FORMA, vo vid na DIJAGRAMI i raznovidna GEOMETRISKA DEKORACIJA, vo vid na NADGROBNI NATPISI, LETOPISI i drugi ZAPISI na karpi, kamewa, glineni predmeti, glineni i kerami~ki sadovi i pe~ati, glineni plo~ki, kameni skiptri, bronzeni pe~ati itn. na pove}e mesta vo Makedonija, Balkanot i svetot so najrazli~na starost, a nekoi i so apsolutna hronologija od najmalku 7.000 - 6.000 g. p. n. e. Isto taka, tie na{i predci pogolem del od svoite znaewa gi ispeaja na okolu 1.017 r’gvedski himni, 6.500 atharvavedski himni itn. od takanare~enata "SAMHITSKA EPOHA" t.e. od vremeto na sozdavaweto na VEDITE i nivnoto sveduvawe vo zbirki,



Pecat.JPG
 
odnosno od vremeto koe spa|a kon klasata "[RUTI" (sanskr. "[SIZE=+1]Ì[/SIZE]RU", "[SIZE=+1]Ì[/SIZE]RUTI" = mak. "^U", "^UE", srhr. "^UTI"), t.e. "SLU[NATO", "^UENO" zatoa {to od II iljadoletie p. n. e. pa do sredinata na I iljadoletie p. n. e. VEDITE i VEDSKATA MITOLO\IJA se slu{ale, se prenesuvale usno {to }e re~e ne bile zapi{ani ili ne se posvedo~eni zapisi od toj vremenski period.
VEDITE se kodificirani okolu 2.700 ili 1.500 g. p. n. e., a se napi{ani na takanare~en "SANSKRITSKI JAZIK", t.e. "SOVR[EN" ili "KLASI^EN" jazik i so "SANSKRITSKO PISMO", t.e. so "SOVR[ENO PISMO" ili "KLASI^NO PISMO", a fakti~ki so BRAHMISKO PISMO i toa nekade vo V - IV v. p. n. e., koe nie mo`eme da go identifikuvame denes kako DERIVAT na praistoriskoto MAKEDONSKO FONETSKO PISMO so koe se napi{ani najstarite natpisi na Balkanot i vo Evropa, vklu~uvaj}i gi i onie takanare~eni grafizmi od pe{terata MAS DE AZIL (Francija) stari navodno okolu 25.000 g. p. n. e., koi fakti~ki pretstavuvaat znaci napi{ani so crvena boja na kamen~iwa so razli~na forma i golemina (Sl. 2) i koi, spored nas, svedo~at za FONETSKO PISMO i JAZIK sli~ni kako onie na NATPISITE od OSIN^ANI (slika 4)i GOVRLEVO blizu do Skopje
govr1.gif
od SKO^IVIRSKATA KLISURA blizu do Bitola, od KRATOVSKIOT REGION itn. vo MAKEDONIJA, kako i od drugi mesta na BALKANOT od vremeto na mezolitot, neolitot i eneolitot. Imeno, vo takanare~enite GRAFIZMI od pe{terata Mas de Azil nema nekoja navodna PIKTOGRAFIJA ili SLIKOVNO PISMO, nitu nekoi znaci so famozni brojki od 1.000, 10.000 ili 100.000, nitu nekoja IDEOGRAFSKA PRETSTAVA na zmii, stebla na drvja, o~i, mahovina itn., nitu nekoi GRAFI^KI SIMBOLI^NI ZNACI na BOGOT NA SONCETO, tuku argumentirano mo`eme da ka`eme deka stanuva zbor za FONETSKO PISMO vo slu~ajot na pronajdocite na francuskiot nau~nik Piete, objaveni vo 1896 godina, bidej}i identifikuvavme GRAFI^KI ZNACI od FONETSKO PISMO i de{ifriravme oddelni OFORMENI JAZI^NI EDINICI i PISMENI ZNACI na nekoga{en DREVEN MAKEDONSKI NATPIS so KONTINUIRAN MAKEDONSKI JAZIK, koj denes lingvistite bi mo`ele da go identifikuvaat kako takanare~en PRASLOVENSKI JAZIK. Imeno, nie de{ifriravme pogolem broj JAZI^NI EDINICI i toa :

sl1.gif
,
sl2.gif
or
sl3.gif
,
sl4.gif
,
sl5.gif
or
sl6.gif
,
sl7.gif
or
sl8.gif
,
sl9.gif
,
sl10.gif
{to }e re~e "IL" - bogot na sonceto, "I NEA" ili "NEA I", "ETE", "NEA", "NEJZE", "E I" ili "I E", "PAK", "SI", "OGAN" int. {to sekako korespondiraat so najstarata MAKEDONSKA LEKSIKA koja e prisutna i na ovie MAKEDONSKI PROSTORI vo periodot od krajot na mezolitot i po~etokot na neolitot, t.e. 7.000 - 6.000 g. p. n. e., a zad vakvoto na{e tvrdewe stoi i relevantna argumentacija.
 
[SIZE=+1]NOVI SOZNANIJA ZA PISMENOSTA, JAZIKOT[/SIZE] [SIZE=+1]I KULTURATA NA DREVNITE MAKEDONCI[/SIZE] [SIZE=+1] [/SIZE]

Arheolo{ki lokalitet -"Cerje" kaj seloto Govrlevo-Skopje Isklu~itelno zna~ewe za doka`uvawe deka postoela PRAISTORISKA MAKEDONSKA DR@AVA imaat pe~atite od lokalitetot "Cerje" kaj s. Govrlevo blizu do Skopje. Imeno, arheologot Milo{ Bilbija vo 1982 - 1983 godina, pri istra`uvawe na neolitskata naselba kaj Govrlevo, na II horizont na `iveewe otkril trkalezen kerami~ki pe~at so dr`alka vo vid na stilizirana glava od ptica i so dlaboko vdlabnat NATPIS po kru`nata periferija na artefaktot i na samata trkalezna povr{ina na pe~atot (Sl. 5). Op{tata kompozicija na natpisite od pe~atot ima SOLARNA i KOSMOGRAFSKA SIMBOLIKA sostavena so PISMENI ZNACI na drevnoto MAKEDONSKO FONETSKO PISMO i na DREVEN MAKEDONSKI JAZIK. Vo povr{inata na krugot e KOSMOGRAFIJA vo vid na KONCENTRI^NI KRUGOVI so grafemi i ligaturi od sintagmata :
sl12.gif
sl13.gif

koja de{ifrirana oddesno nalevo i soodvetno transkribirana so bukvi od sovremenata kirilska azbuka glasi : "SL S BO SM", a toa na sovremen makedonski literaturen jazik }e re~e : "SAL SO BOGA SUM" ili "SAMO SO GOSPOD SUM", odnosno so poinakva semantika : "SAL SO BOGOT SAM" ili "SAMO SO GOSPOT SAM". Na ovalnata povr{ina po dol`inata na krugot, t.e. na perimetralnata trkalezna bo~na strana na pe~atot e izgravirana istata sintagma, no so kaligrafski stilizirani bukvi od DREVNATA MAKEDONSKA AZBUKA, koi i gi formiraat PISMENITE ZNACI na takanare~enoto TAJNO MAKEDONSKO PISMO {to se koristelo za oddelni MITOLO[KI ili VEDSKI LIGATURI, za bele`ewe na TAJNI PORAKI ili SIMBOLI^NO ZAPI[UVAWE na RAZNOVIDNI BO@ESTVENI ISKAZI, a vo slu~ajot na kerami~kiot pe~at od Govrlevo, kade {to se o{teteni prvite dve grafemi, tajniot zapis na sintagmata "SL S BO SM" ja ima slednava grafija :
sl14.gif
(Sl. 5) pa zatoa na o{teteniot natpis, na DREVEN MAKEDONSKI KONTINUIRAN JAZIK, oddesno nalevo ~itame :"... S BO SM", odnosno "... SO BOGA SUM".
Od bronzovoto vreme (3.000 - 1.200 g. p. n. e.), verojatno, okolu 1.500 g. p. n. e. poteknuva praistoriskiot BRONZEN PE^AT od lokalitetot "Cerje" kaj Govrlevo blizu do Skopje. (Sl. 6) Na elipsovidnata osnova na pe~atot, pokraj apliciraniot ZRA^EN SIMBOL na DVANAESETKRAKO SONCE, koj kompoziciski e oformen so reljefna kontinuirana cik - cak linija koja sozdava 12 triagolnici kako 12 zraci na SONCETO, ima i dreven makedonski natpis:
sl15.gif
sl16.gif
koj e napi{an so grafemi na praistorisko MAKEDONSKO FONETSKO PISMO i oddesno nalevo se de{ifrira i transkribira kako "YNL", a toa }e re~e "YINAL", "YIRNAL" vo smisla na "VIDEL", "PREGLEDAL". Na dvete ovalni strani od piramidalnata forma na pe~atot, pokraj SOLARNATA SIMBOLIKA vo vid na KRUNA so 6 ZAPCI (TRIAGLESTI ZRACI), koja mo`e da se de{ifrira od desno nalevo i kako sintagma:
sl17.gif
i da se deskribira kako "MI IM" i oddesno nalevo da se ~ita kako "NIE NIM", na lenta so razviena dol`ina od 5,0 sm i viso~ina ({irina) od 1,5 sm e za~uvan reljefen natpis, napi{an so pismeni znaci na drevno MAKEDONSKO GLASOVNO PISMO i na dreven MAKEDONSKI JAZIK, so slednive izdvoeni sintagmi :
sl18.gif
i
sl19.gif
{to de{ifrirani oddesno nalevo i soodvetno transkribirani so bukvi na sovremenata makedonska azbuka zna~at : "KSI IZ PSD" i "LSI IZ PSD" vo smisla "KUSI (KUSIOT) OD PSD" i "LISI (]ELAVIOT) OD PSD". Poimot "PSD" vo toa odamne{no vreme, koga u{te ne bile otvoreni vokalite za site slogovi na zborovite, verojatno, zna~el "PUSAT" {to na arhai~en makedonski jazik zna~i "ORU@JE", "VOORU@UVAWE" ili "POSADA" {to i denes vo makedonskiot literaturen jazik zna~i "GARNIZON VO TVRDINA, MESTO". Ako znaeme deka vo neposredna blizina na seloto Govrlevo se nao|a tvrdina od pred rimskiot period, a eneolitskata naselba na Gorni grad od Skopskata tvrdina datira od 3.500 do 3.000 g. p. n. e., toga{ stanuva jasno deka BRONZENIOT PE^AT od "Cerje" (Sl. 6) im pripa|al na ZADOL@ENI LICA od MAKEDONSKATA VOENA ADMINISTRACIJA, koi vo XV v. p. n. e., t.e. pred 3.500 godini imale ovlastuvaweda pregleduvaat i potvrduvaat dogovori ili transakcii na teritorijata na GORNA MAKEDONIJA ili PEONIJA blizu do Skopje {to bila pod kontrola na POSADATA od tvrdinata vo Govrlevo, a mo`ebi i od Skopje, pa zatoa integralniot tekst na natpisot od BRONZENIOT PE^AT od "Cerje" blizu do Govrlevo glasi:
sl20.gif
i
sl21.gif
{to de{ifrirani oddesno nalevo i soodvetno transkribirani so grafemi od sovrmenoto makedonsko pismo grafiite zna~at : "YNL KSI IZ PSD", odnosno "YNL LSI IZ PSD" {to na sovremen makedonski literaturen jazik go imaat slednovo zna~ewe : "YIRNAL KUSI (KUSIOT) OD PUSATOT" ili "YIRNAL KUSI (KUSIOT) OD POSADATA" i "YIRNAL LISI (]ELAVIOT) OD PUSATOT" ili "YIRNAL LISI (]ELAVIOT) OD POSADATA". Interesno e da se istakne deka imeto LSI (]ELAV) denes vo Ukraina figurira kako koren na nekoi prezimiwa, da re~eme, LISENKO, LISOVSKI itn., a vo Makedonija imeto LSI ili LISI (]ELAV) i den - denes mo`e da se sretne kako koren na slednive prezimiwa : LISINAC, LISI^OV, LISI^KOV, LISOVSKI itn., dodeka imeto KSI (KUSI) denes mo`e da se sretne vo Makedonija vo forma na koren na mnogu prezimiwa i toa : KUSAKATOV, KUSAKATSKI, KUSAKOVSKI, KUSEV, KUSEVSKI, KUSEMILEV, KUSINIKOV, KUSITASEV, KUSITASEVSKI, KUSAROVSKI, KUSKINSKI itn.
 
Arheolo{ki lokaliteti blisku do seloto Osin~ani-Skopje

osincani.jpg
Lokalitetite blizu do seloto Osin~ani, na okolu 13,0 km vozdu{na linija ju`no od centarot na Skopje, izobiluvaat so isklu~itelno specifi~na materijalna kultura, koja svedo~i za dolg kontinuitet na `iveewe na ovie MAKEDONSKI PROSTORI. Na lokalitetot "Dabje" e registrirana verojatno nadgrobna plo~a (1,20 h 0,60h 0,10) so bareljefna kompozicija vo vid na stilizirana elenska glava so naglaseni o~i i nos (Sl. 1) {to po svojot op{t likoven tretman asocira na motivite od skulpturite na lepenskovirskata umetnost. Na samiot vrv
na planinata Crna Loma ili Ilina Gora, vedna{ nad seloto Osin~ani, se za~uvani megalitski strukturi vo vid na DOLMENI,(slika 7) koi formiraat svetili{te, t.e. prvobiten organiziran zatvoren prostor, zagraden od trite strani so karpi i pokrien so pogolema masivna karpa. Kon svetili{teto vodi "pateka" oblo`ena so pogolemi neobraboteni kameni blokovi. Vo neposredna blizina na svetili{teto se registrirani pove}e natpisi na karpi i kamewa so asocirawe na simboli~ka pretstava na soyvezdijata "Skorpija", "Vaga", "Zmeenosec", "Oven", "Riba", "Krst" itn., a na pogolema karpa so dimenzii 3,80 h 2,85 m ima i izgraviran krug so dijametar 1,35 m i ekcentri~no izdlabena dupka so dijametar okolu 8 sm vo povr{inata na krugot (Sl. 3),
slika1.jpg
slika 1​
koi fakti~ki zaedni~ki formiraat PLANETAREN ZNAK NA SONCETO. Na ju`nata strana na Crna Loma ili Ilina Gora, na lokalitetot "Prisoj",se registrirani u{te dve svetili{ta vo vid na DOLMENI, od koi ednoto so svojata prostorna organizacija go simbolizira soyvezdieto "Strelec" i ima elementi na naglasena KOSMOGRAFIJA, t.e. prostorna organizacija vo vid na KONCENTRI^NI KRUGOVI so CENTRALEN KRUG so dijametar okolu 3,50 m (slika 8). Vo blizina na SREDNOTO SVETILI[TE postoi natrupan kr{ od crni karpi (slika 9) poradi {to i planinata go dobila imeto CRNA LOMA. Vo neposredna blizina na trite svetili{ta (Gorno, Sredno i Dolno) se registrirani najmalku 27 nadgrobni kamewa i karpi so SOLARNA, ASTROLO[KA ili KOSMOGRAFSKA SIMBOLIKA i so NATPISI napi{ani so PISMENI ZNACI na praistorisko MAKEDONSKO FONETSKO PISMO i na DREVEN MAKEDONSKI JAZIK. Nivnata sodr`ina e raznovidna, PISMOTO e relativno DISCIPLINIRANO, a TEKSTOVITE se napi{ani glavno ODDESNO NALEVO, ODGORE NADOLU ili KOMBINIRANO. Imaj}i predvid deka DOLMENITE vo ZAPADNA EVROPA se podigale me|u III i II iljadoletie p. n. e., a prvite MEGALITSKI SPOMENICI vo Bugarija, t.e. onie vo planinata SAKAR i Isto~nite Rodopi, bugarskite nau~nici gi povrzuvaat so pojavuvaweto na TRAKIJCITE (1.900 - 900 g. p. n. e.), ta znaej}i deka takanare~enata mezolitska i ranoneolitska kultura na Lepenski Vir se datira so 7.000 - 5.500 g. p. n. e., toga{ dobivame edna mo`na apsolutna hronologija za NATPISITE od OSIN^ANI od 7.000 do 1.000 g. p. n. e. Sekoe podetalno datirawe na natpisite od Osin~ani i na drugi elementi od materijalnata kultura }e treba da rezultira od soodvetni nau~noispituva~ki raboti, a toa oddelno se odnesuva za indikaciite za postoewe na predkerami~ki naselbi. Me|utoa, so ogled na faktot {to na lokalitetot "Cerje" blizu do sosednoto selo Govrlevo se pronajdeni NATPISI i KOSMOGRAFIJA NA KERAMI^KI PE^AT od 6.000 g. p. n. e. (Sl. 5) i na BRONZEN PE^AT od 1.500 g. p. n. e. (Sl. 6), toga{ se nametnuva soznanieto deka eden del od natpisite i kosmografijata od Osin~ani poteknuvaat od krajot na mezolitot i raniot neolit (7.000 - 6.000 g. p. n. e.) i toa onie od pomonumentalnite karpi i oddelni spomenici, dodeka nadgrobnite spomenici i oddelnite letopisi kade {to se spomenuvaat TRAKIJCITE, vklu~uvaj}i i nekoi od MEGALITSKITE STRUKTURI, verojatno poteknuvaat od 1.900 do 900 g. p. n. e., dokolku neophodnite ispituvawa so S 14 ne poka`at nekoi poinakvi rezultati.
Me|u postarite natpisi od Osin~ani spa|a i PREDVEDSKIOT NADGROBEN SPOMENIK (Sl. 4) izveden od kamen so nepravilna forma i pribli`en gabarit 2,0 h 1,20 m, so oddelno denivelirani povr{ini i jasna KOSMOGONSKA, KOSMONOMSKA i MITOLO[KA SEMANTIKA so PREDVETSKA PRETSTAVA na trojstvoto na nivoata na VEDSKIOT PANTEON (Nebeski, Zemski i Podzemni bogovi), kade {to na oddelno oformena parterna kompozicija i dobro izdelkana kosa povr{ina e izdlaben sledniov paistoriski MAKEDONSKI TEKST :
osin12.jpg
slika 4 koj, dekodiran oddesno nalevo i soodvetno transkribiran so pismeni znaci na sovremenata makedonska azbuka, glasi "KRE[T SE SI U LT SL S IQU", a vo prevod na sovremen makedonski jazik }e re~e "KRESKAJ SE SI VO LET SAL SO IQU", odnosno "KRESKAJ SE SI VO LET SAMO SO SONCETO" {to sekako gi ima i slednive mo`ni konotacii : "KRESKAJ SE! SI VO LET SAMO SO SONCETO" i "KRESKAJ SE, SI VOLET SAMO SO SONCETO!".
Kako argumenti vo prilog na na{eto tvrdewe deka postoela praistoriska populacija na Balkanot i Podunavskite zemji, koja denes mo`e da se identifikuva so sovremeniot poim "PRASLOVENSKA", treba da se zemat predvid i takanare~enite PRAISTORISKI PE^ATI. Dosega od strana na ungarskiot akademik Janos Makaj se pribrani, sistematizirani i objaveni 311 praistoriski KERAMI^KI I GLINENI PE^ATI od Alpite do Ural i od Ungarija doPeloponez na koi glavno e registrirana SIMBOLIKA SO VEDSKA MITOLOGIJA i koja odgovara na KULTURATA na KULTOT NA SONCETO i KOSMOSOT, na nekoi pe~ati ima ligaturi na "AUM" ili natpisi so znaci na takanare~eno TAJNO MAKEDOSKO PISMO, a nekoi KERAMI^KI PE^ATI imaat PRAISTORISKI TEKSTOVI napi{ani so DREVNA MAKEDONSKA AZBUKA i na DREVEN MAKEDONSKI JAZIK.
 
добро човек се Океј си се потрудил да ги најдеш информацииве си можел да се потрудиш барем да ги напишеш со асален фонт и во кирилица овака на ништо не личи не се чита ем замара!
 

Kajgana Shop

Back
На врв Bottom