2001: A Space Odyssey

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
2001: A Space Odyssey се`уште ме фасцинира со својата длабочина и симболика. Иако е снимен пред 42 години (1968), од визуелен аспект, филмот ја нема изгубено свежината и ефектноста. Инаку, ова е првиот случај книгата (финалната верзија на Артур Кларк) да биде објавена после прикажувањето на филмот, и според мене, редок случај филмот да биде подобар од книгата. Стенли Кјубрик останал доследен во одбивањето да го коментира своето дело и сакал да отвори простор гледачите да го доживеат и толкуваат на свој начин. Повелете.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Мy head start to hurt, already, иако уште никој ништо не пишал.

Идам ја да си помуабетам за Долина на Волците....

So long nerds!
geeks!
My head start to hurt already, Macedonijathe best greek the gey... Колку години имаш?
--- надополнето: Jul 25, 2011 5:27 PM ---
Он-топик, филмот е ремек дело и според мене и заедно со Goodfellas има најдобро отварање од сите филмови кои јас лично ги имам гледано.
:cuc: Кој ќе направи култен филм ако не Кјубрик? :D
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
My head start to hurt already, Macedonijathe best greek the gey... Колку години имаш?
--- надополнето: Jul 25, 2011 5:27 PM ---
Он-топик, филмот е ремек дело и според мене и заедно со Goodfellas има најдобро отварање од сите филмови кои јас лично ги имам гледано.
:cuc: Кој ќе направи култен филм ако не Кјубрик? :D
Да, фан сум на Кјубрик одамна.:) Инаку ова отварањево е ептен јако: земјата, месечината и сонцето наредени во иста линија. Оваа глетка Кјубрик ја повторува неколку пати во филмот. Башка, темата „Така зборуваше Заратустра“ (освен што е музички ефектна) има силно симболичко значење.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Опасен филм...мислам дека нема да направат друг филм што може да ми го задржи вниманието со сцена од вселенски брод што се прикотвува во времетраење од 30 мин.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Да, фан сум на Кјубрик одамна.:) Инаку ова отварањево е ептен јако: земјата, месечината и сонцето наредени во иста линија. Оваа глетка Кјубрик ја повторува неколку пати во филмот. Башка, темата „Така зборуваше Заратустра“ (освен што е музички ефектна) има силно симболичко значење.
Моето прво гледање на филмот резултираше со еден голем mindfuck, не знаев што да мислам искрено. Показател дека се работи за добар филм :)

А да, викаат дека има поврзаност помеѓу делото на Ниче и филмот, според него човекот е мостот помеѓу цивилизирано битие и примитивни мајмуни. Ова е една од повеќето интерпретации на филмот, а ги има многу. Јас уште не го сконтав филмот целосно иако уживам да го гледам и едно десетина пати го имам гледано, зошто уживам, најверојатно заради начинот на кој е снимен филмот, суреализмот присутен во некои сцени.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Опасен филм...мислам дека нема да направат друг филм што може да ми го задржи вниманието со сцена од вселенски брод што се прикотвува во времетраење од 30 мин.
И праен пред 40 и кусур години кога немало CG. Кјубрик цар!:)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
My head start to hurt already, Macedonijathe best greek the gey... Колку години имаш?
Не ли ти делува малку наивно, да мислиш дека профилите на луѓето по социјалните мрежи мораат да бидат верен одраз на нивните афинитети, ориентации, знаења, искуства или мудрост?

Он-топик, филмот е ремек дело и според мене и заедно со Goodfellas има најдобро отварање од сите филмови кои јас лично ги имам гледано.
Досега не сум успеал ништо од 2001-ва да споредам со било што од друг филм (особено не со филм од категорија на Goodfellas).

Филмот и вчера да беше снимен не верувам дека и една јота би требало да се смени. Овој филм е еден од ретките победници во битката со толку споменуваниот (на други теми) дух на времето.
Филмот е снимен една година пред Apollo 11.

Советскиот одговор по политика директива беше Соларис, за кој исто така немам зборови. Но сепак, ова е тоа.

Порано слушав некој SF мудрец (Зоран Живковиќ мислам беше), како кажа (или пак цитираше некој друг) дека ултимативниот услов за успешен SF филм е да биде снимен на лице место и дека единствен филм кој тој услов го исполнува е нормално, овој филм.
Он е неоспорен авторитет во оваа област, али што мислеше точно со тоа што го кажа и како 2001-ва го исполнува тој услов - не знам.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Не ли ти делува малку наивно, да мислиш дека профилите на луѓето по социјалните мрежи мораат да бидат верен одраз на нивните афинитети, ориентации, знаења, искуства или мудрост?
Не знам, по твојот потпис не ми изгледа дека се работи за возрасна особа, но ајде темава не е за лични расправии.

Не го споредив Goodfellas (кој е истотака одличен филм) со 2001 како целина, како цел филм, туку ги споредив отворањата, без разлика дали ти се допаднал goodfellas или не сепак мораш да признаеш дека и тој има одлично отварање.

А и се согласувам, филмов е on a league of its own.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Моето прво гледање на филмот резултираше со еден голем mindfuck, не знаев што да мислам искрено. Показател дека се работи за добар филм :)

А да, викаат дека има поврзаност помеѓу делото на Ниче и филмот, човекот е мостот помеѓу цивилизирано битие и примитивни мајмуни. Ова е една од повеќето интерпретации на филмот, а ги има многу. Јас уште не го сконтав филмот целосно иако уживам да го гледам и едно десетина пати го имам гледано, зошто уживам, не знам.
Прв пат го гледав филмот како детуле со татко ми и брат ми во отвореното кино Парк. Не разбрав ништо. Артур Кларк има изјавено дека филмот ја постигнува целта ако од првото гледање гледачот „не го сфаќа фимот“. Го имам гледано едно 10 пати и никад не ми е досадсен.

Да, да..еве го коментарот
Nietzsche allegory

Friedrich Nietzsche's philosophical tract Thus Spoke Zarathustra, about the potential of mankind, is directly referenced by the use of Richard Strauss's musical piece of the same name.[9] Nietzsche writes that man is a bridge between the ape and the Superman.[10] In an article in the New York Times, Kubrick gave credence to interpretations of 2001 based on Zarathustra when he said: "Man is the missing link between primitive apes and civilized human beings. Man is really in a very unstable condition."
Donald MacGregor has analyzed the film in terms of a different work, The Birth of Tragedy, in which Nietzsche refers to the human conflict between the Apollonian and Dionysian modes of being. The Apollonian side of man is rational, scientific, sober and self-controlled. However, for Nietzsche a purely Apollonian mode of existence is problematic, since it undercuts the instinctual side of man. The Apollonian man lacks a sense of wholeness, immediacy, and primal joy. It is not good for a culture to be either wholly Apollonian or Dionysian. While the world of the apes at the beginning of 2001 is Dionysian, the world of travel to the moon is wholly Apollonian, and HAL is an entirely Apollonian entity. Kubrick's film came out just a year before the Woodstock rock festival, a wholly Dionysian affair. MacGregor argues that David Bowman in his transformation has regained his Dionysian side.[11]
The conflict between humanity's internal Dionysus and Apollo has been used as a lens through which to view many other Kubrick films especially A Clockwork Orange, Dr. Strangelove, Lolita, and Eyes Wide Shut.[12]

А еве еден одлично клипче од 4 дела за можните толкувања
http://www.kubrick2001.com/
--- надополнето: Jul 25, 2011 5:57 PM ---
Не ли ти делува малку наивно, да мислиш дека профилите на луѓето по социјалните мрежи мораат да бидат верен одраз на нивните афинитети, ориентации, знаења, искуства или мудрост?
Не, во твојот случај е многу точен одраз на твојата селска малицозност и инфантилност. Едноставно не знаеш да водиш дискусија без да се посереш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Моето прво гледање на филмот резултираше со еден голем mindfuck, не знаев што да мислам искрено. Показател дека се работи за добар филм :)
Мене ми беше mindfuck коа го глеав како мал, али скоро ист mindfuck ми е и денес коа го глеам (што не се дешава со повторно глеање на други филмови).
--- надополнето: Jul 25, 2011 5:59 PM ---
Не, во твојот случај е многу точен одраз на твојата селска малицозност и инфантилност. Едноставно не знаеш да водиш дискусија без да се посереш.
Имаш копче за пријави лошо мислење, не ми плачи по постови.
 
F

Frankie Yale

Гостин
А еве еден одлично клипче од 4 дела за можните толкувања
http://www.kubrick2001.com/
Хехе, кој вебсајт... Brings back memories :P

Го имам гледано ова одамна, пред мислам две или три години кога првпат го погледнав филмот и повторно сум незадоволен да се каже така, зошто секое објаснување остава празнини кои можат да бидат пополнети од други објаснувања кои за возврат создаваат нови празнини. Можеби зошто сум навикнат се да ми е сервирано на танца, 99% од филмовите се такви, ја знаеме причината за сите настани и нема loose ends на крајот а повеќето од тој 1 процент кои се обидуваат да останат отворени за интерпретација промашуваат, и испаѓаат глупави и лоши филмови.

Да се направи филм кој истовремено е mindfuck а и уживанција за гледање е реткост. :D
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Мене ми беше mindfuck коа го глеав како мал, али скоро ист mindfuck ми е и денес коа го глеам (што не се дешава со повторно глеање на други филмови).
--- надополнето: Jul 25, 2011 5:59 PM ---

Имаш копче за пријави лошо мислење, не ми плачи по постови.
Не бе, све си е у реду. Само ти сери и даље, арслан војвода...и не плачи како те поистоветуваат со никот останатото.;)
--- надополнето: Jul 25, 2011 6:04 PM ---
Хехе, кој вебсајт... Brings back memories :P

Го имам гледано ова одамна, пред мислам две или три години кога првпат го погледнав филмот и повторно сум незадоволен да се каже, зошто секое објаснување остава празнини кои можат да бидат пополнети од други објаснувања кои за возврат создаваат нови празнини. Можеби зошто сум навикнат се да ми е сервирано на танца, 99% од филмовите се такви на крајот ја знаеме причината за се и нема loose ends а повеќето од тој 1 процент кои се обидуваат да останат неразјаснети промашуваат, и испаѓаат глупави.

Да се направи филм кој истовремено е тотален mindfuck а и уживанција за гледање е реткост. :D
Да, па затоа ми се свиѓа филмов, има толку многу слоеви. Како и во многу други дела на Кјубрик.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Убав филм, џоа тежок за сваќање ама не треба да се влегува во предлабоки анализи и да се бара значење во секој пиксел.
3 дела, три пораки, можна теорија за настанувањето на човекот, за тој ХАЛ и за тоа дека не сме сами и толку моќни колку што мислиме. И тоа е тоа.

А мене не ми се допаднаа неколку работи во филмот. Едно тоа што е многу бавен, друго тоа што Кјубрик се направил фраер и вкличил 10 минути целосно црна слика во неговиот филм (дел на почетокот дел на крајот). Ко онај музичкион композитор што се праел фраер и вкличул незнам колку секунди или минути тишина во композицијата.

Кога излегол пред свое време, ама пак денес да излеше публиката ќе го оцрнеше како претенциозно ѓубре, значи веќе е зад наше време.

Он-топик, филмот е ремек дело и според мене и заедно со Goodfellas има најдобро отварање од сите филмови кои јас лично ги имам гледано.
:cuc: Кој ќе направи култен филм ако не Кјубрик? :D
Добро отворање? Класична музика и една статична планета и сонце прават добро отварање?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Убав филм, џоа тежок за сваќање ама не треба да се влегува во предлабоки анализи и да се бара значење во секој пиксел.
3 дела, три пораки, можна теорија за настанувањето на човекот, за тој ХАЛ и за тоа дека не сме сами и толку моќни колку што мислиме. И тоа е тоа.

А мене не ми се допаднаа неколку работи во филмот. Едно тоа што е многу бавен, друго тоа што Кјубрик се направил фраер и вкличил 10 минути целосно црна слика во неговиот филм (дел на почетокот дел на крајот). Ко онај музичкион композитор што се праел фраер и вкличул незнам колку секунди или минути тишина во композицијата.

Кога излегол пред свое време, ама пак денес да излеше публиката ќе го оцрнеше како претенциозно ѓубре, значи веќе е зад наше време.

Добро отворање? Класична музика и една статична планета и сонце прават добро отварање?
Kako nekoj na selanec da mu objasni deka kje go zuljaat kondurite, koa kje gi oblece mesto opincite?
Kako coek da ti objasni remek delo, koa nit znaes sto e remek , nit sto e delo?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom