12 Алхемиски клучеви на Базил Валентин

S

smart ass

Гостин
Ма какво отклучување какви херметизми.Човеков преку слики ни ги кажува моќните 4 елемента кои ни даваат живот и манипулирањето со нас од страна на неуки суштества кои целат на тоа да ја научат мудроста на нашите предци за лошо.

Како и да е има неколку слики кои неможам да ги разберам.Но не за долго.:sakas_ust:raz::icon_lol:
ЗНАЕЊЕТО Е СИЛА ЗНАЕЊЕТО Е МОЌ

ОД ТЕБЕ ЗАВИСИ!!

затоа дај кажи барем за 4-тата или ти избери бар една ако веќе тврдиш дека знаеш(или можеби си читнал некоја интерпретација од интернет..па да викаш еве знам):baeh::baeh:
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
ЗНАЕЊЕТО Е СИЛА ЗНАЕЊЕТО Е МОЌ

ОД ТЕБЕ ЗАВИСИ!!

затоа дај кажи барем за 4-тата или ти избери бар една ако веќе тврдиш дека знаеш(или можеби си читнал некоја интерпретација од интернет..па да викаш еве знам):baeh::baeh:
Ајде да не речете се заебава.

Четвратата укажува на тоа дека мртви не постојат.Луѓето никогаш нема да умрат,тие се преродуваат и се вечни.Додека црквата е таа која трули,лаже и контролира за нивни потреби и додека го прави тоа таа никогаш нема да се просветли(или расцута во сликата).

Ова за нас е нешто што може и го знаеме(некои од нас барем).Но во тоа време тој морал да го напише така бидејќи ако го каже уште истиот ден ќе го палеа на клада.

Другите два клуча кои го отклучив ќе ви ги кажам негде после 19:00 часот бидејќи морам да одам во школо.:salut:
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Сеа интересен одговор ама да не испадне овоа со сликите како толкувањата на Нострадамус:Кој како ќе си одгатне така?
Тоа позади и не сум сигурен дали е црква?
 
S

smart ass

Гостин
Сеа интересен одговор ама да не испадне овоа со сликите како толкувањата на Нострадамус:Кој како ќе си одгатне така?
Тоа позади и не сум сигурен дали е црква?
Ако е воведот ОК тогаш црква е.

но ме чуди зошто близу ковчегот има свеќа=оган...дали треба телата да се горат наместо да се праќаат подземја,или можеби обратно-незакопано тело е жив мртовец мислам на скелетот кој стои.

примети на десната страна под држачите за ковчегот...како прикриено суштество...можеби змеј,или???
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Ајде да пробаме вака:toe:
Ако може некој и нека ги преведе,јас не знам колку ќе бидам стручен
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ако е воведот ОК тогаш црква е.

но ме чуди зошто близу ковчегот има свеќа=оган...дали треба телата да се горат наместо да се праќаат подземја,или можеби обратно-незакопано тело е жив мртовец мислам на скелетот кој стои.

примети на десната страна под држачите за ковчегот...како прикриено суштество...можеби змеј,или???
Мене ми личи на дел од дупката т.е. гробот.

За клучевите посебно важно е да се земе во предвид фактот дека повеќето од ликовите, животните и предметите што се на сликите претставуваат или елемент (воздух, вода, земја и оган) или вид метал (да речеме, Меркур многу лесно може да биде жива), или фаза во алхемиската постапка, како што е нигредо, на пример.
Исто така секој алхемичар си имал лични клучеви, шифри,симболи и тајни кои многу се разликувале од оние на другите алхемичари. Така си ги чувале тајните на занаетот. Тоа дополнително ви го отежнува дешифрирањето.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Мене ми личи на дел од дупката т.е. гробот.

За клучевите посебно важно е да се земе во предвид фактот дека повеќето од ликовите, животните и предметите што се на сликите претставуваат или елемент (воздух, вода, земја и оган) или вид метал (да речеме, Меркур многу лесно може да биде жива), или фаза во алхемиската постапка, како што е нигредо, на пример.
Исто така секој алхемичар си имал лични клучеви, шифри,симболи и тајни кои многу се разликувале од оние на другите алхемичари. Така си ги чувале тајните на занаетот. Тоа дополнително ви го отежнува дешифрирањето.
А дали со тоа што ја нацртал сликата он сака некој некогаш да му ја дешифрира или?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
А дали со тоа што ја нацртал сликата он сака некој некогаш да му ја дешифрира или?
Од каде да знам јас :) ? Тогаш поедноставно би му било да напише наместо да црта. Можеби сакал на тој начин да го „запише“ рецептот, за да не го заборави, а истовремено и да го скрие од конкуренцијата? Од друга страна ако истите симболи важеле за сите алхемичари, денес за некој упатен во оваа историско - хемиска проблематика не би имало никаков проблем околу разјаснувањето на мистеријава. Повеќето од тие алхемичарски процеси на создавање на Камен на мудроста и Еликсир на младоста, всушност се за тоа време сложени хемиски експерименти кои не ги дале очекуваните резултати, но некогаш воделе до други помалку воодушевувачки, но сепак мошне корисни сознанија за она што не опкружува. Нема да биде изненадувачко 12 клуча да се всушност исто толку фази на еден алхемичарски експеримент, односно рецепт за добивање на каменот или еликсирот. После треба само човек да се снабди со епрувети, казани, стари книги, шишенца со сомнителна содржина и евентуално човечки череп (за ефектот да биде целосен) и да го посвети животот на оваа проблематика. Или да праша некој хемичар за логичноста, успешноста и полезноста на алхемиските опити во средниот век.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Седмиот клуч:

Човекот со мач и терезија(некогаш може да се сретне и со фенер) укажува дека мора да бидеш суров но праведен(или просветлен)за да можеш да го имаш каменот или еликсирот.Хермес Трисмаѓистис бил гласникот според македонската и грчката митологија,но тој навистина постоел и напишал песна која исто така требала да се одгатне.

Значи,Хермес потврдува дека никој не треба да биде против хаосот во кој со помош на сонцето,месечината,ветрот и земјата твојот мозок ќе биде бистар како водата.

Уште нешто од кое би можело да има забуна е хаосот.Не се мисли на денешната дефиниција на хаос туку хаос во кој никој не ни кажува ништо,све сами си откриваме и си добиваме наша мудрост не туѓа.

Се надевам дека ме разбравте.
 
S

smart ass

Гостин
сонцето месечината и ветрот се во хармонија не хаос.

зошто користиш мотолошки толкувања.

ај другио клуч???
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
сонцето месечината и ветрот се во хармонија не хаос.

зошто користиш мотолошки толкувања.

ај другио клуч???
Хаосот не се рамни со хармонијата туку со редот.

Какви се тие митолошки толкувања те молам просветли ме?

почекај бе малце да се одморам.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
А што е финтата со клучевите?
 
S

smart ass

Гостин
Седмиот клуч:

Човекот со мач и терезија(некогаш може да се сретне и со фенер) укажува дека мора да бидеш суров но праведен(или просветлен)за да можеш да го имаш каменот или еликсирот.Хермес Трисмаѓистис бил гласникот според македонската и грчката митологија,но тој навистина постоел и напишал песна која исто така требала да се одгатне.

Значи,Хермес потврдува дека никој не треба да биде против хаосот во кој со помош на сонцето,месечината,ветрот и земјата твојот мозок ќе биде бистар како водата.

Уште нешто од кое би можело да има забуна е хаосот.Не се мисли на денешната дефиниција на хаос туку хаос во кој никој не ни кажува ништо,све сами си откриваме и си добиваме наша мудрост не туѓа.

Се надевам дека ме разбравте.
:toe:митологија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom