♛ Monte - Carlo Rolex Masters 2014 ♛

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Иако мое мислење е дека со здрави Новак и Рафа Вавринка нема теоретска шанса, па колку сака нека игра најдобар тенис во кариерата.
Just for the records, Рафа беше здрав на овој турнир. Можеби малку нерасположен, но тоа колку што знам не се рачуна како повреда. И Новак беше здрав на Ози Опен. Или треба Вавринка да ги победи двата на ист турнир, ама да бидат здрави и плус расположени?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.203
Поени од реакции
107.886
Just for the records, Рафа беше здрав на овој турнир. Можеби малку нерасположен, но тоа колку што знам не се рачуна како повреда. И Новак беше здрав на Ози Опен. Или треба Вавринка да ги победи двата на ист турнир, ама да бидат здрави и плус расположени?
Дали Рафа изгуби од Вавринка на турниров? Не знам што ми го спомнуваш кога не играа меѓу себе. Џабе ќе ми пишуваш за Вавринка никогаш нема да ме убедиш во нешто спротивно. А иначе со душа го чекам следниот дуел на Вавринка и Надал, ќе видиш за што трубам од Ози Опен навака, кога ќе му ја пробуши главата и ќе го врати малце во реалноста.

А за Ноле на Ози, па и ќорава кокошка ќе исколва некое зрно во животот, нели? :cool: Башка Бекер беше во штабот на Ноле во Мелбурн :свиркам:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Дали Рафа изгуби од Вавринка на турниров? Не знам што ми го спомнуваш кога не играа меѓу себе. Џабе ќе ми пишуваш за Вавринка никогаш нема да ме убедиш во нешто спротивно. А иначе со душа го чекам следниот дуел на Вавринка и Надал, ќе видиш за што трубам од Ози Опен навака, кога ќе му ја пробуши главата и ќе го врати малце во реалноста.

А за Ноле на Ози, па и ќорава кокошка ќе исколва некое зрно во животот, нели? :cool: Башка Бекер беше во штабот на Ноле во Мелбурн :свиркам:
A-ха, значи да го заслужиш турнирот мораш во директна пресметка да ги испотепаш сите подобро рангирани од тебе. Инаку, ништо од турнирот, џабе го освојуваш. Има логика...

:cautious:

Па можеше Вавринка вчера, откако го доби Федерер да одигра и еден меч со Надал, чисто за ти да бидеш задоволен, бидејќи Рафа не може да намириса финале на подобар турнир во ваква форма.

Само за потсетување, на Ози Опен Вавринка ги доби по ред Новак, повеќекратен ГС шампион, Бердрих, финалист на ГС и Надал, исто повеќекратен ГС шампион. Веројатно требаше да ги добие и Сапмрас, Мекинро и Џими Конорс за да ја заслужи титулата.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.203
Поени од реакции
107.886
A-ха, значи да го заслужиш турнирот мораш во директна пресметка да ги испотепаш сите подобро рангирани од тебе. Инаку, ништо од турнирот, џабе го освојуваш. Има логика...

:cautious:

Па можеше Вавринка вчера, откако го доби Федерер да одигра и еден меч со Надал, чисто за ти да бидеш задоволен, бидејќи Рафа не може да намириса финале на подобар турнир во ваква форма.

Само за потсетување, на Ози Опен Вавринка ги доби по ред Новак, повеќекратен ГС шампион, Бердрих, финалист на ГС и Надал, исто повеќекратен ГС шампион. Веројатно требаше да ги добие и Сапмрас, Мекинро и Џими Конорс за да ја заслужи титулата.
Не реков дека мора да ги победи Надал, Ноле и Федекс...
Види го што ми набројува, Бердих го добил на Ози Опен :pos::pos: Надал без кичма го доби :pos: Браво за Вавринка, не знам што да ти кажам повеќе, победата над Бердих е победа над еден од најголемите тенисери во историјата. (y)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Види го што ми набројува, Бердих го добил на Ози Опен :pos::pos: Браво за Вавринка, не знам што да ти кажам повеќе, победата над Бердих е победа над еден од најголемите тенисери во историјата. (y)
Шшшшшшшшшшшшшшшшшшш......................

 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.203
Поени од реакции
107.886
Од тој момент Надал има 19-0 со Бердих :pos: А и со Вавринка ќе има 280-0 ради прстето на главата што го ставаше фраерот и ради тоа што се дереше на судијата при медицинскиот тајм аут. :D[DOUBLEPOST=1398078330][/DOUBLEPOST]
Stef i ponatamu ne mu veruvash na Stan?:cool:

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
Не. :D
 
Последно уредено:

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.265
Поени од реакции
41.742
Овој турнир да, ама на АО и во Дубаи??? Сеедно Син, да бидеме реални Бекер е тотален промашај, и што побрзо е отараси Ноле од него тоа ќе биде подобро. Не може човек што има еден тон приватни проблеми да биде добро решение за тренер, во никој случај. Примети го само кога е во стручниот штаб на Ноле, како аплаудира, како се однесува во текот на поените, спореди го со Вајда и се ќе ти стане јасно. Вајда го бодри Ноле, му дава совети (иако тоа не е дозволено али кој не го прави тоа у денешно време...), а Бекер прави селфиња и твита цело време, социјалниот живот му е побитен од тенисот.
A po dubai ? Zasto toa ne go spomna, toa sto Beker ne bil na tribini ne znaci deka ne se sledat negovite metodi i ne se trenira po istite ( demek Wajda ako e, edna pesna se tera, Beker koga e, druga ... no way ), so Beker sorabotkata stotuku bese zapocnata koga e vo prasanje AO, ali nejse toa, Novak pod difolt trebase da bide nepobedliv za da se ispostavi deka Beker e praviot izbor, Wawrinka igrase vrven tenis, a i samiot znaes deka na istiot turnir pred godina dena malce mu falese da go eliminira Novak a togas Beker ne bese vo negoviot strucen stab, dvata meca bea identicni so toa sto sega Nole izgubi, i pak nijansi odlucuvaa.

Posle Dubai imase ogromen napredok vo igrata, go izdominira Nadal, pokaza sampionski karakter, sega povredata go izeba i toa e toa, da ne bese sjebaniot zglob po eliminacijata na Nadal ke go dobiese turnirot, nikoj ne se plasese od negovite sledni predizvici tuku od toa dali ke se vlosese ili ne sostojbata so zglobot. Ali i so takva povreda, koja e apla nezgodna za teniserite, parirase eden set na Federer i malce falese da go dobie, otkako go izgubi i samiot znaese deka 2 seta dopolnitelni se premnogu, plus nareden den Wawrinka koj igra odlicen tenis, ke bese topovsko meso vo finaleto i nisto poveke.

Seuste e rano da se kaze dali Beker e promasaj ili ne.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.203
Поени од реакции
107.886
A po dubai ? Zasto toa ne go spomna, toa sto Beker ne bil na tribini ne znaci deka ne se sledat negovite metodi i ne se trenira po istite ( demek Wajda ako e, edna pesna se tera, Beker koga e, druga ... no way ), so Beker sorabotkata stotuku bese zapocnata koga e vo prasanje AO, ali nejse toa, Novak pod difolt trebase da bide nepobedliv za da se ispostavi deka Beker e praviot izbor, Wawrinka igrase vrven tenis, a i samiot znaes deka na istiot turnir pred godina dena malce mu falese da go eliminira Novak a togas Beker ne bese vo negoviot strucen stab, dvata meca bea identicni so toa sto sega Nole izgubi, i pak nijansi odlucuvaa.

Posle Dubai imase ogromen napredok vo igrata, go izdominira Nadal, pokaza sampionski karakter, sega povredata go izeba i toa e toa, da ne bese sjebaniot zglob po eliminacijata na Nadal ke go dobiese turnirot, nikoj ne se plasese od negovite sledni predizvici tuku od toa dali ke se vlosese ili ne sostojbata so zglobot. Ali i so takva povreda, koja e apla nezgodna za teniserite, parirase eden set na Federer i malce falese da go dobie, otkako go izgubi i samiot znaese deka 2 seta dopolnitelni se premnogu, plus nareden den Wawrinka koj igra odlicen tenis, ke bese topovsko meso vo finaleto i nisto poveke.

Seuste e rano da se kaze dali Beker e promasaj ili ne.
Абе хаха, пецкам јас за тоа дека кога е Бекер на трибини Ноле не го освојува турнирот, али сериозен сум дека он не е за тренер на играч како Новак Ѓоковиќ. На Гулбис да, може, и двајцата се кловнови, ќе си одговараат по карактерот, али на Новаче никако.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.265
Поени од реакции
41.742
Vidi, ja imav veke pisano na ovaa tematika, nosenjeto na Beker e dobro izanaliziran poteg od celiot tim sto go prati Nole, vklucuvajki go i nego, so zeleno svetlo dadeno i od Wajda, seuste e rano da se dava definitiven stav vo vrska so ova prasanje, problemot e sega povredava na Nole zasto realno evidenten bese napredokot vo igrata posle Dubai, koincidencija e faktot sto ete Beker sega povtorno sedi tuka i Nole nema uspeh, iako vishi sili bea vo prasanje, steta, zasto imase kapacitet da go osvoi turnirot posle igrata vo vovednite dve kola, po niv veke se naseti deka nesto ne stima i se desi toa sto se desi.

Dobrata rabota vo celiov ovoj slucaj e sto nema nikakov problem vo pogled na igrata, i sto ne mora da odi na operativen zafat, sega ima odmor podolg, ke vidime na sto e po istiot, ako e pameten, bi go otkazal i ucestvoto vo Madrid ako ne cuvstvuva sigurnost deka se e vo red so zglobot, RG ke bide pregolem udar ako go propusti, t.e., toj turnir sekako deka ne go propusta ali problemite so zglobot mora da se minato, inace teorija nema ni do finale da stigne, a ne pa da osvoi.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.214
Vavrinka na AO odigra vo trans , pobedata nikoj ne ja osporuva , no i Delpo osvoi slam ama e daleku od golemata chetvorka ( Marej seushte ima hipoteka kaj mene i go esapam vo taa chetvorka) . Stan potoa na Miami i Indian projde kako shto projde , za da sega go osvoi Monte . Da ne beshe zglobot kaj Novak , malo sutra ke go osvoeshe Stan , no toa e. Za mnogu kratko vreme ke ima razvrska ovaa diskusija za moznostite na Stan.Jas mislam deka teshko ke osvoi pak nekoj masters a za slem ushte pomalku pod uslov da gi ima na tie turniri kaj shto ke igra toj ,,vistinskite ,, Novak i Nadal pa i Marej , shkotot ke se vrati moshne jak i toa moshne brzo . Treba ushte mnoooogu mastersi i nekoj slam pa da go spomnuvame vo ista rechenica so Fed , Nadal , Novak i Marej. Mu se poklopija kockite , povreden pa indisponiran Nadal , povreden Novak , povratnik rekovalescent i otsuten Marej , Fed na zalez . Fakt e deka ima ogromen napredok , ne moze odnapred da se kaze deka go gubi mechot ushte pred da izleze na teren protiv Nadal i Novak i deka go ima toj loser kompleks protiv niv dvajca, ama i daleku e od niv.
Za Beker , se soglasuvam so Syn , rano e da se komentira izborot , mnogu mal period se zaedno, ama Novak kaza deka Beker e donesen primarno za da mu pomogne na mentalen plan , a ne da ochekuvame deka ke pochne da igra so leva raka i servis volej i igra na mreza da forsira.Pa ako go analizirame mentalniot del kaj Novak , jas gledam odlichni podobruvanja na toj plan , i na Indian , i na Miami pa i ovde na Monte , pishav porano . Na Monte deluvashe zastrashuvachki , nepobedlivo , do povredata , taka da rano e da se komentira potegot so Beker
Za zglobot , nedela dena ke nosi longeta pa ke se znae shto ponatamu , prvichnite naodi se optimistichki , za Madrid shansite se minimalni , ama Rim e najverojatno mestoto kade ke se zagreva za RG
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.203
Поени од реакции
107.886
Напредокот кај Стан е евидентен, тоа уште лани се виде, Норман заврши огромна работа, али како му се поклопија коцките на човекот секоја му чест. Освои Слем со само 4 победени мечеви, јас откако гледам тенис не памтам вакво нешто, сега во Монте Карло Алмагро му предаде, Ноле повреден, ај Надал што е во слаба форма не го коментирам, ипак тоа е негов проблем. Сакале некои да признаат или не, сепак на Вавринка доста работи му се поклопија за сето ова што се случи сезонава, али Боже мој спорт е ова и не може ништо да му се одземе на човекот, на него е да не демантира во остатокот од сезоната дека не се случајност овие резултати до сега.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom