„CD-ROM“ - го нема

Член од
29 мај 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Од пред два дена забележав дека во „my computer“ едноставно го нема „CD-ROM“. Мислам дека има некој вирус, иако дисплејот оди на стенд-бај ПЦ-то никако не престанува со работа, кулерот нон-стоп врти). Сакав да го преинсталирам (Windows 7 Ultimate) ама CD-ROM - никако не реагира - никако, ниту со игличка, ниту со ништо, знаши - нема ЦД-то каде да оди и нема преинсталација. Се обидов преку интернет и нешто чепкав во ПЦ-то ама ми кажува дека се е во ред. И систем ресторе, и ова-она ама моето знаење не е баш ...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
можеш и со усб да реинсталираш
google rufus
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Saka da kaze da simnes programce koe se vika "rufus". Znaci ke si simnes Windows i preku rufus ke go prefrlis na USB stikce, i taka USB-to ke go cita kako butabilno CD.
Isto taka vo bios ke si podeses za USB-CD da ti bide kako First boot. Inace verojatno ti crknal CD romot , ali niso strasno.
 

AntiSpamMaster

Supreme Сasual Dating - Authentic Damsels
Член од
18 август 2011
Мислења
112
Поени од реакции
83
Од пред два дена забележав дека во „my computer“ едноставно го нема „CD-ROM“. Мислам дека има некој вирус, иако дисплејот оди на стенд-бај ПЦ-то никако не престанува со работа, кулерот нон-стоп врти). Сакав да го преинсталирам (Windows 7 Ultimate) ама CD-ROM - никако не реагира - никако, ниту со игличка, ниту со ништо, знаши - нема ЦД-то каде да оди и нема преинсталација. Се обидов преку интернет и нешто чепкав во ПЦ-то ама ми кажува дека се е во ред. И систем ресторе, и ова-она ама моето знаење не е баш ...
Си пробал да го исклучиш и уклучиш цд драјвот? Знам дека е клише ова али можно е ради тоа да не ти го детектира. Исклучи го компјутерот, исклучи го од напојување цд драјвот, уклучи го и стартни го компјутерот па ако не ти го дава и така значи си бара нов.
Истотака можеше да спомнеш дали е десктоп или лаптоп компјутерот..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom