„Фајненшл Тајмс“: Грците панично ги извлекуваат парите од домашните банки

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
1.Ајде и потпарол станав:) Те убедувам да не трескаш глупости за влијанието во Грција врз СТБ.Се маваш од земја за работи кој не ти се ни оддалеку јасни.Заминал еден клиент од СТБ и крај на светот :))Секој клиент е важен,ама дека врзале крпа на глава може само да се теши вашата фирма.Има поголеми риби кој треба да се чуваат.
2.Ти во банка ли работиш? Или дневно ти доставуваат извешати? :)
3.Моите познавање за банкарскиот и монетарниот систем не се од медиуми,ни од дневни расправии со службеници или од стоење пред шалтер.Плус патриот кој сака да си ја уништи својата земја со ширење од ракав приказни каде појма нема за функционирање на банка и нејзината независност од матичната банка,ми е секојдневна пракса во Македонија.Затоа и реплицирам овде,знам дека просечниот македонец лесно потпаѓа на вакви муабети за паника,а ти си во улога на пропагатор.Што сакаш да постигнеш Македоцки?
1.трескам глупости, не познавам, не знам...јас се извинувам што го направив вашето височество нервозно па реагира во постовите, ниту моите ниту твоите познавања не се 100% точни.Јас преку конкретни примери ти кажав и покажав дека СТБ не само што не е имуна туку се претвора во Голијат помегу банките, а знаеме тој како заврши, наместо да врегаш контрааргументи би биле добредојдени



2.СТБ нема да биде имуна на состојбите во НБГ факт потврден тука
знам дека просечниот македонец лесно потпаѓа на вакви муабети за паника,а ти си во улога на пропагатор.Што сакаш да постигнеш Македоцки?
целта постигната:helou:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
1.трескам глупости, не познавам, не знам...јас се извинувам што го направив вашето височество нервозно па реагира во постовите, ниту моите ниту твоите познавања не се 100% точни.Јас преку конкретни примери ти кажав и покажав дека СТБ не само што не е имуна туку се претвора во Голијат помегу банките, а знаеме тој како заврши, наместо да врегаш контрааргументи би биле добредојдени
2.СТБ нема да биде имуна на состојбите во НБГ факт потврден тука
целта постигната:helou:
1.Јас конкретно ти објаснив за твоите примери.Контрааргументи да ги сумирам од сите постови и да ги повторам.Ниво на дискусија прв симнуваш,затоа и добиваш таков одговор.
2.Значи целта е граѓаните на Македонија панично да ги вадат парите од СТБ? Аман бе до вчера во гради се мававте за земјава денес грчка пропаганда терате во неа.
Целта нема да биде постигната,жал ми е,ама сеуште има совесни кој бргу ќе рагираат,на секој обид за ширење беспотребна паника.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
1.Јас конкретно ти објаснив за твоите примери.Контрааргументи да ги сумирам од сите постови и да ги повторам.Ниво на дискусија прв симнуваш,затоа и добиваш таков одговор.
2.Значи целта е граѓаните на Македонија панично да ги вадат парите од СТБ? Аман бе до вчера во гради се мававте за земјава денес грчка пропаганда терате во неа.
Целта нема да биде постигната,жал ми е,ама сеуште има совесни кој бргу ќе рагираат,на секој обид за ширење беспотребна паника.
де де де...кај отиде

имавме ЗАПОМНИ во осмо

1.СТБ не е непробоен гигант заштитен од магијата на НБМ.Зависи од пазарните услови и конкуренцијата во секој облик влијае на нивното работење.

2.Македонските потрошувачи не се запознаени со банкарските механизми, но затоа многу добро знаат што е да се изгуби заштеда, затоа повлекување на депозитите со соодветна пропагнда па и без неа доколку има реални поместувања во НБГ е сосем возможно.(како што и призна самата Леандра после толку многу одбрани и постирани бројки, што и беше вистинската цел на мојот пост)

3.Реалноста е дека СТБ се претвора во КБ на времето, окрупнува станува гломазна и глува на барањата на пазарот кој се менува, губи јлиенти на сметка на другите банки и креира незадовлство кај обичниот потрошувач, ако не се смени во најмала рака ке стагнира
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
де де де...кај отиде

имавме ЗАПОМНИ во осмо

1.СТБ не е непробоен гигант заштитен од магијата на НБМ.Зависи од пазарните услови и конкуренцијата во секој облик влијае на нивното работење.

2.Македонските потрошувачи не се запознаени со банкарските механизми, но затоа многу добро знаат што е да се изгуби заштеда, затоа повлекување на депозитите со соодветна пропагнда па и без неа доколку има реални поместувања во НБГ е сосем реално.(како што и призна самата Леандра после толку многу одбрани и постирани бројки, вистинската цел на мојот пост)

3.Реалноста е дека СТБ се претвора во КБ на времето, окрупнува станува гломазна и глува на барањата на пазарот кој се менува, губи јлиенти на сметка на другите банки и креира незадовлство кај обичниот потрошувач, ако не се смени во најмала рака ке стагнира
Добро ти е ова со запомни:)
Знаеш дека читајќи го последново јас доаѓам до заклучок дека ти незнаеш што е банкарска паника.Од твоите негативни искуства со СТБ ти мислиш дека граѓаните ако ги повлечат парите од неа ќе и наштетат и ќе ја урнат.А притоа парите ќе ги вложат во друга банка која според тебе работи подобро од СТБ,така ли?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Добро ти е ова со запомни:)
Знаеш дека читајќи го последново јас доаѓам до заклучок дека ти незнаеш што е банкарска паника.Од твоите негативни искуства со СТБ ти мислиш дека граѓаните ако ги повлечат парите од неа ќе и наштетат и ќе ја урнат.А притоа парите ќе ги вложат во друга банка која според тебе работи подобро од СТБ,така ли?
не бре човек, си го знам народот а богами си ги знам и банките...

Паника доколку ја има нема да биде врзна со ниеден економски закон, механизам или учебник

а стојам зад тоа дека СТБ станува КБ - поби ме или клади се
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
не бре човек, си го знам народот а богами си ги знам и банките...

Паника доколку ја има нема да биде врзна со ниеден економски закон, механизам или учебник

а стојам зад тоа дека СТБ станува КБ - поби ме или клади се
Те прашав биди културен и одговори ми.:smir:
Од твоите негативни искуства со СТБ ти мислиш дека граѓаните ако ги повлечат парите од неа ќе и наштетат и ќе ја урнат.А притоа парите ќе ги вложат во друга банка која според тебе работи подобро од СТБ,така ли?
Да или Не?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Те прашав биди културен и одговори ми.:smir:
Од твоите негативни искуства со СТБ ти мислиш дека граѓаните ако ги повлечат парите од неа ќе и наштетат и ќе ја урнат.А притоа парите ќе ги вложат во друга банка која според тебе работи подобро од СТБ,така ли?
Да или Не?
и да и не

доколку повлекувањето се должи на пазарни критериуми(лоша услуга, високи камати ....) и е на долг рог, постепено се изврши губење на клиентелата и нивна прераспределба, немам проблем а мислам дека и никој друг нема да се потресе

доколку се случи панично повлекување (на што целам цело време и тврдам дека е можно поради чисто човечки фактор) банката фала богу ке биде на удар но и коминтентите, доверителите а за крап како СТБ да ке се стресе и државата.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
и да и не

доколку се случи панично повлекување (на што целам цело време и тврдам дека е можно поради чисто човечки фактор) банката фала богу ке биде на удар но и коминтентите, доверителите а за крап како СТБ да ке се стресе и државата.
Ќе ги вложат ли парите во друга банка?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
зависно од домино ефектот..поучени од минатото ке ги стокмат под перница...
И кога ќе ги тргнат од системот под перница што ќе се случи во другите банки во Р.М ?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
И кога ќе ги тргнат од системот под перница што ќе се случи во другите банки во Р.М ?

ко во школо да сум,

другите Банки и економијата во целост на колена ке го дочекаат вракањето на јурата од под перниците во трезорите, сме го поминале ова со заробените девизи...доколку се случи(најверојатно нема) знаеме како ке почне како ке се одвива и како ке заврши
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Мора школски систем за да сфатиш сам што пропагираш :smir:
како не ме свакаш дека ништо не пропагирам (тоа е работа на А1) најмалку на форум па.

само сакав да испровоцирам согласност по тие две точкиранливоста на СТБ и особено по насловот - паника е возможна од чисто човеки фактор.

во ниеден момент не ги оспорив твоите бројки и банкарските заштити само ти кажав дека во паника ситуација се небитни, престануваат да важат...ко паника во диско, џабе ти се пп апарати три излези и сто редари, во стампедото - ке те изгазат
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
како не ме свакаш дека ништо не пропагирам (тоа е работа на А1) најмалку на форум па.

само сакав да испровоцирам согласност по тие две точкиранливоста на СТБ и особено по насловот - паника е возможна од чисто човеки фактор.

во ниеден момент не ги оспорив твоите бројки и банкарските заштити само ти кажав дека во паника ситуација се небитни, престануваат да важат...ко паника во диско, џабе ти се пп апарати три излези и сто редари, во стампедото - ке те изгазат
За ранливоста се согласив и за човечкиот фактор.Само аплаузот за стампедото во Грција кое би можело да се пренесе кај нас го дискутирав досега.Ти благодарам,кога започнува стампедо касно ти е за спасување.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.293
Поени од реакции
15.509
И сега да си ги повлечам парите од Стопанска или не? :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom