„Сердар“ и во Брисел

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Македонска кафеана во Брисел -Белгија



Во централното подрачје во Брисел, главниот град на Белгија, веќе дваесетина години работи ресторанот-кафеана „Сердар“, основан од Македонците иселеници- Владо и Мила Најденовски и Весна и Петар Ѓорѓевиќ.

Ресторанот „Сердар“ располага со 42 места, украсен е со графики на реномирани македонски уметници како Глиогор Чемерски, Димитар Малиданов, Илија Пенушлиски.

Во посебно катче од ресторанот е сместена мала библотека, во кое се наоѓа литература за македонската резба, монографии за македонски сликари, и други дела од македонски автори.
Амбиентот на ресторанот го дополнува и музиката, попладне се слуша класична музика или џез, инструмантални изведби, а вечерните часови се резервирани за стари македонски песни.

Во кафеаната доаѓаат воглавно Белгијци и Англичани, но има гости од Македонија, Словенија, Русија, Романија и од други земји, а го посетуват и познати македонски политичари, странски претставници и амбасадори.

На менито нудат разновиден избор со богати француски,белгијски и традиционални јадења како: бурек, ќебапи, турли тава, тавче гравче- кои со подеднакво задоволство се сладат и самите Белгијци.

Сопствениците на „Сердар“ потврдуваат дека македонската емиграција може да се подели на три групи: политички (од средината на 50-тите минатиот век), економска (многу помалубројна) и таканаречената интелигенција (последната декада од минатиот век). И уште потврдуваат дека македонската емиграција е добро интегрирана во Белгија, така што некои драстични носталгични нагони не се очекуваат.

Во таа смисла, госпоѓа Весна тврди дека Македонците не се типични гости на нејзината кафеана. Вели дека доаѓаат и Белгијци, а чести гости се, како што вели Митевска, „англофоните“, бидејќи во квартот каде што се наоѓа кафеаната живеат многу Англичани и Ирци.

http://slobodenpecat.mk/Home/Details/3039
 
Ф

Флеш

Гостин
баш ме потсети сеа , има и наш Македонец кој е моментално најдобар готвач во Белгија ?! Му го заборавив името за жал :(
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
баш ме потсети сеа , има и наш Македонец кој е моментално најдобар готвач во Белгија ?! Му го заборавив името за жал :(
Рене Реџепи
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Мене ме интересира внатрешноста на овој ресторан за тоа како изгледа.
Поставете слики ако има.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821






(na slikava naj desno e zenata na gazdata i glavna gotvacka)

Ova e Makedonskiot restoran "Macedonie" vo Groningen Holandija. Vo glavno odat fudbalerite na FC Groningen tamu. Ima Holangjani i Balkanci inaku karsi nego e Grcki restoran Delfos se vika mislam. Inaku sum bil vo ovoj restoran vo osnova nemaat vistinska Makedonska Kujna bas go prasav za toa gazdata-Makedonec vika ne im se prodava Makedonska kujna voopsto povekje se na Skara vo balkanski stil. Imaat nesto makedonski pijaloci ama ne mnogu. Inaku enterierot e tipocno etno Makedonski i mnogu dobar. Kolku sto znam ova e edinstven Makedonski restoran vo Holandija.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Во кафеаната доаѓаат воглавно Белгијци и Англичани, но има гости од Македонија, Словенија, Русија, Романија и од други земји, а го посетуват и познати македонски политичари, странски претставници и амбасадори.

Во таа смисла, госпоѓа Весна тврди дека Македонците не се типични гости на нејзината кафеана. Вели дека доаѓаат и Белгијци, а чести гости се, како што вели Митевска, „англофоните“, бидејќи во квартот каде што се наоѓа кафеаната живеат многу Англичани и Ирци.

http://slobodenpecat.mk/Home/Details/3039
Ресторанот е многу оддалечен од центарот, претпоставувам дека тоа е главната причина зошто Македонците не се типични гости, ако како главен повод не ја споменеме и цената :)

Бидејќи го видов ресторанот мислам дека авторот претерал малце со “листата“ на гости кои таму одат. Бо Брисел има неверојатни ресторани, преплавен со секакви кујни од светот и сепак, секоја чест што нашите се одржуваат меѓу конкурецијата.

Скоро во секој поголем град во Европа има македонски ресторани, без да ги вбројувам меѓу нив и оние на македонските Албанци, кои доминираат со своите слаткарници и печива особено во централна европа.
 
Ф

Флеш

Гостин
Рене Реџепи
Не беееее,нашинец е,има мајка Белгијка(Французинка),има работено во Белгијската војска,па од таму си оди и отвора ресторан,неколку пати е најдобар прогласуван во Белгија,коа бев во Антверпен,ми кажаа ,па после некое време Мтв правеа документарец пред 2 години за него,уф како не ми текнува :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom