оток во усната празнина

Член од
9 мај 2010
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво,

Итно ми е потребна помош, се работи за женска особа со видлив оток во усната празнина (не на заб/и). Отокот веќе е присутен 2 дена, а се наоѓаме во странство. Секој совет е добредојден, ви благодарам однапред.
Имајте пријатна ден.




 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Здраво,

Итно ми е потребна помош, се работи за женска особа со видлив оток во усната празнина (не на заб/и). Отокот веќе е присутен 2 дена, а се наоѓаме во странство. Секој совет е добредојден, ви благодарам однапред.
Имајте пријатна ден.




Сликите не се гледаат (или бар мене не ми искачаат). Ама све зависи од формата на тоа што го кажуеш „оток“.
Ако е прав оток ко воспалење, црвено и отечено, некоја бактериска инфекција е најверојатно или дехидрирана е девојката. Можно е да има и механичка повреда од нешто што јадела.

Ако „отокот“ има форма ко плик, стануе збор за афта. Ако е црно топче и е на образот - најверојатно се касналa и е исушена крв.

Нишо од тоа не е страшно. Ако можеш, постирај пак слики.
 
Член од
9 мај 2010
Мислења
6
Поени од реакции
2
еве ги и сликите, ти благодарам многу за советот и одвоеното време.
мислам дека ке де повлечи со нансеување на ладни облоги.
 

Attachments

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Можно да е и од заб загноен ова, друго нез што би било.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
еве ги и сликите, ти благодарам многу за советот и одвоеното време.
мислам дека ке де повлечи со нансеување на ладни облоги.
Најверојатно тоа што го пиша Рон. И да се повлече, идете обавезно на стоматолог кога ќе дојдете тука.
 
Член од
9 мај 2010
Мислења
6
Поени од реакции
2
Можно да е и од заб загноен ова, друго нез што би било.
Здраво,
колку што можам да видам, постои простор помеѓу непцето и внатрешниот дел на образот, колку што мислам доколку е отечен забот тој простор ќе го нема. Можеби и сум грешка, но ако сум ве молам да ме исправете.
Пред саат време земавме таблети со име "SERAZA", по консултација со домашниот матичен лекар.
Ви благодарам многу.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Здраво,
колку што можам да видам, постои простор помеѓу непцето и внатрешниот дел на образот, колку што мислам доколку е отечен забот тој простор ќе го нема. Можеби и сум грешка, но ако сум ве молам да ме исправете.
Пред саат време земавме таблети со име "SERAZA", по консултација со домашниот матичен лекар.
Ви благодарам многу.
Нека пие сераза, помага тоа.

http://www.sheersmileskids.com/swelling.php
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
...оток може да даде заб, ама не и таква промена на кожата ниту пак се укажува на болка што би била многу силна доколку би имало толкав оток забот, мене повеќе ми личи на надворешно укасано од некој инсект, пајак или нешто слично со таква алергична реакција локално, ама апсолутно не даде никаков опис или што чувствува девојчето :(
 
Член од
9 мај 2010
Мислења
6
Поени од реакции
2
здраво,
девјочето има силна внатрешна и остра болка. внатре во усната празнина има 2-3 големи афти, па.мислам дека не се работи за убод од инсект или слично. по земање на првата таблета од лекот, отокот полека и минимално почна да се намалува. доколку имате некои информации за ублажување на отокот и болката, од се срце би ми значеле.

Ви благодарам,
Поздрав.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
99% е процес од некој заб, јас сум поминал мн лошо на лефкада така, нека се снима што побрзо да се види што е, ако треба барем некој заб да се отвори за дренажа да може да излегува гнојот дур да се најде чаре
 
Член од
9 мај 2010
Мислења
6
Поени од реакции
2
99% е процес од некој заб, јас сум поминал мн лошо на лефкада така, нека се снима што побрзо да се види што е, ако треба барем некој заб да се отвори за дренажа да може да излегува гнојот дур да се најде чаре

сигурно е од тоа, баравме заболекар, но морало со резервирано, бар така кажуваат "несебарските бугари".
Ама и незнам дали се многу скапи, бидејќи дојдовме вчера, патем колку и да се важно да се намали болката и отокот.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
сигурно е од тоа, баравме заболекар, но морало со резервирано, бар така кажуваат "несебарските бугари".
Ама и незнам дали се многу скапи, бидејќи дојдовме вчера, патем колку и да се важно да се намали болката и отокот.
Јас припаѓав од болки, среќа се сочувствува еден апотекар ја затвори аптеката и ме однесе кај забар и вон работни саати што работи и тој се смилува кога ме виде ми отвори заб и не ми зема ни денар, одете видете на брза помош сигурно имаат амбуланта за итни случаеви, овде дека мало место ми рекоја да чекам до сабајле ама немаше да издржам, среќа се најде човек напомош.
Едит:ако имате патничко осигурување звонете на број што пиши на него ќе ве насочат, ама и да не мислам ако си платите и да си ги земите сите документи сметки би требало да ве рефундираат кога ќе се вратите
 
Член од
9 мај 2010
Мислења
6
Поени од реакции
2
Јас припаѓав од болки, среќа се сочувствува еден апотекар ја затвори аптеката и ме однесе кај забар и вон работни саати што работи и тој се смилува кога ме виде ми отвори заб и не ми зема ни денар, одете видете на брза помош сигурно имаат амбуланта за итни случаеви, овде дека мало место ми рекоја да чекам до сабајле ама немаше да издржам, среќа се најде човек напомош.
ке го прифатам советов, ке го пробаме утре истото, ти благодарам многу!
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
...оток може да даде заб, ама не и таква промена на кожата ниту пак се укажува на болка што би била многу силна доколку би имало толкав оток забот,
Свашта...

Нека зема антибиотик.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Знам дека афти се мачкаат со метиленско сино, за воозрасни, јас имам капнувано на чепкалка за уши и потоа го имам мачкано местото и оставано да постои, го плукам тоа синото, колку што може, пошто не е за голтање, ама не е страшно.

Стоматологот мој исто така препорачува прополис спреј, ама тоа е поризнично од аспект на алергии и не го користам баш. Плус мислам дека метиленското е најефективно, барем еднаш, ама неколку пати на ден, неколку дена и тоа е тоа... Афта мислам дека и сама од себе за недела дена ќе помине.

Но ова ми личи на голем оток за да се само афти...
Може е некоја друга инфекција, можеби треба антибиотик...
Локален антибиотик за уста е Лизобакт, ама волкав оток... Не знам. Слабо е тоа.

Серапептазето, екстракт од свилена буба или што и да беше, создава редок слуз, намалува едем, ама за веќе создаден гној и инфекција, мислам дека ништо конкретно не прави.

Видете побарајте некој лекар таму, забар, максилофацијалец, снајдете се, не може никаде да нема.

„И хубаво да си искарате на морето!“ - Балканкан
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom