добитници на зелена карта ако имате прашања прашајте овде :)

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од maril, 10 март 2017.

 1. maril

  maril

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  11
  како добитник на зелена карта можам да помогнам и да одговорам на прашања кој сака нрка повели со прашање :)
   
 2. interlove

  interlove

  Член од:
  14 ноември 2014
  Мислења:
  1.295
  Допаѓања:
  969
  Како да добијам јас црвена карта.
   
 3. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.933
  Допаѓања:
  3.053
 4. maril

  maril

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  11
  Веќе сум тука :) Ако сте добитници и ако ви треба помош околу процесот,документи,интервју,пристигнување во сад,барање работа и мислење околу тоа кои места се накдобри за старт пишете :)
   
  На Krstev, Мацата и ShakaZulu им се допаѓа ова.
 5. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.933
  Допаѓања:
  3.053
  е јбг едно десетта година по ред ме нема во избраните, ако некогаш ме има ќе барам совети, до тогаш само пуста надеж дека еден ден ќе не изберат :)
   
 6. патникGermany

  патникGermany

  Член од:
  7 август 2014
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  7
  Zdravo Maril,

  Jas imam intervju vo amerikanskata ambasada vo april ama seuste nemam najdeno sponsor :/ . Dali sponsorot mora da e drzavjanin na USA ili moze da bide so nekoj so Green Card?

  Fala odnapred...
   
 7. peceacesbt

  peceacesbt

  Член од:
  25 мај 2016
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0

  1.Можи да објасниш за "USCIS Immigrant Fee"??
  Дали и кога го плати?
  2. Кај се наоѓаш во кој град?
  3. Како се снајде за сместување?
  4. Колку време чекаше да ти стигнат сите документи?
  5. Kолку кеш мислиш дека е доволно за да немаш проблеми за нормален почеток п.с. земаме во предвид дека немам никој таму. (знајме за колку поќе толку подобро) :D
   
 8. maril

  maril

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  11
  --- Споено дупло мислење, 17 март 2017 ---
  1.Imigrant fee go plativme pred da dojdeme vo USA posle intervjuto vo ambasada

  2. Chicago Il
  3.Smestuvanje najdovme lesno no najdobro dodeka gi cekas dokumentite da sedis kaj prijateli. Za rentanje na stan baraat kreditna istorija i socijalen broj.Mora nekoj da ti garantora stan na tvoe ime.
  4. Dokumentite se cekaat okolu 3 nedeli
  5. Okolu 10 000 dolari za sigurnost.
   
  Последно уредено: 17 март 2017
 9. BileSK

  BileSK

  Член од:
  2 април 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo Maril! na 27.04 imame intervju i seuste ne go znaeme ishodot. Kako i da e, veke pocnavme da razgleduvame, kuki, rabota, uciliste za deteto, daycare za drugoto itn. :)
  Ona sto me interesira mnogu e prasanjeto kako si go reguliravte zdravstvenoto osiguruvanje vo periodot po zaminuvanjeto se do vrabotuvanje tamu? Nekoe osiguruvanje plateno od ovde ili...?
  Fala ti za dogovorot odnapred. Pozdrav
   
 10. peceacesbt

  peceacesbt

  Член од:
  25 мај 2016
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0

  Благодариме на одговорот :)
   
 11. maril

  maril

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  11
  Vo zavisnost od rabotata sto ke ja nakdes dokolku najdes rabota sto pokriva osiguruvanje ke go dodades i soprugot na tvoeto osiguruvanke a na deteto mu sleduva od drzavata stom dojdete ke podnesete baranje vo obamacare i vo zavisnost od vasite primanja ke odlucat dali ke bide 100 posto besplatno ili minimalno ke plakate za deteto. So sreka :)
   
 12. Wizzy18

  Wizzy18

  Член од:
  14 мај 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  1. Дали можи да одиме без некој да ни прати гаранција (уплакање на одредена сума на пари како што можи за Австралија)
  2. Дали си задоволен од животот во Чикаго и дали е сигурен, колку се кириите во споредба со платите.
  3. Колку тешко е да се најде работа засега со средно, се надевам дека уште едната година факултет ќе ја завршам вонредно од кога ќе пристигнам во Америка
  4. Дали се сеќаваш кој број беше извелечен оти демек од ти зависеле шансите
  5. Дали сега ако се оженам со женсками ќе ми се намалат шансите за да ни дат виза
  6. Дали е тешко да се снајдеш сам оти ние немаме баш никој во Америка.
   
 13. vdonev

  vdonev Гостин

  Здраво Марил,

  Јас вчера разбрав дека сум извлечен за зелена карта. Дали можеш да ми ги кажеж чекорите. Почнав со поплнување на дс-260 ама ми бара адреса во УСА и тука застанав. Може ли и за ова да дадеш некое објаснување.
   
 14. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.933
  Допаѓања:
  3.053
  Извини како вчера дозна дека си избран, резултатите се во секој Мај за претходната година. Или не си отворил маил 6 месеци или нешто не ми се совпаѓа во муабетот.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. vdonev

  vdonev Гостин

  Небитно е зошто сега сум дознал, дали ќе помогнете или да барам друг форум.
   

Сподели преку: