добитници на зелена карта ако имате прашања прашајте овде :)

Член од
2 март 2017
Мислења
8
Поени од реакции
12
како добитник на зелена карта можам да помогнам и да одговорам на прашања кој сака нрка повели со прашање :)
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.436
Поени од реакции
3.696
Како да добијам јас црвена карта.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.619
Член од
2 март 2017
Мислења
8
Поени од реакции
12
Веќе сум тука :) Ако сте добитници и ако ви треба помош околу процесот,документи,интервју,пристигнување во сад,барање работа и мислење околу тоа кои места се накдобри за старт пишете :)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.619
Веќе сум тука :) Ако сте добитници и ако ви треба помош околу процесот,документи,интервју,пристигнување во сад,барање работа и мислење околу тоа кои места се накдобри за старт пишете :)
е јбг едно десетта година по ред ме нема во избраните, ако некогаш ме има ќе барам совети, до тогаш само пуста надеж дека еден ден ќе не изберат :)
 
Член од
7 август 2014
Мислења
19
Поени од реакции
7
Zdravo Maril,

Jas imam intervju vo amerikanskata ambasada vo april ama seuste nemam najdeno sponsor :/ . Dali sponsorot mora da e drzavjanin na USA ili moze da bide so nekoj so Green Card?

Fala odnapred...
 
Член од
25 мај 2016
Мислења
5
Поени од реакции
0
Веќе сум тука :) Ако сте добитници и ако ви треба помош околу процесот,документи,интервју,пристигнување во сад,барање работа и мислење околу тоа кои места се накдобри за старт пишете :)

1.Можи да објасниш за "USCIS Immigrant Fee"??
Дали и кога го плати?
2. Кај се наоѓаш во кој град?
3. Како се снајде за сместување?
4. Колку време чекаше да ти стигнат сите документи?
5. Kолку кеш мислиш дека е доволно за да немаш проблеми за нормален почеток п.с. земаме во предвид дека немам никој таму. (знајме за колку поќе толку подобро) :D
 
Член од
2 март 2017
Мислења
8
Поени од реакции
12
Zdravo Maril,

Sponzorot ne e zadolzotelen :) no ubavo e dokolku se ima.Toj nemora da e drzavjanin no mora da e legalno vo USA.
So sreka na intervjuto
Jas imam intervju vo amerikanskata ambasada vo april ama seuste nemam najdeno sponsor :/ . Dali sponsorot mora da e drzavjanin na USA ili moze da bide so nekoj so Green Card?

Fala odnapred...
[DOUBLEPOST=1489744359][/DOUBLEPOST]1.Imigrant fee go plativme pred da dojdeme vo USA posle intervjuto vo ambasada

2. Chicago Il
3.Smestuvanje najdovme lesno no najdobro dodeka gi cekas dokumentite da sedis kaj prijateli. Za rentanje na stan baraat kreditna istorija i socijalen broj.Mora nekoj da ti garantora stan na tvoe ime.
4. Dokumentite se cekaat okolu 3 nedeli
5. Okolu 10 000 dolari za sigurnost.
1.Можи да објасниш за "USCIS Immigrant Fee"??
Дали и кога го плати?
2. Кај се наоѓаш во кој град?
3. Како се снајде за сместување?
4. Колку време чекаше да ти стигнат сите документи?
5. Kолку кеш мислиш дека е доволно за да немаш проблеми за нормален почеток п.с. земаме во предвид дека немам никој таму. (знајме за колку поќе толку подобро) :D
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo Maril! na 27.04 imame intervju i seuste ne go znaeme ishodot. Kako i da e, veke pocnavme da razgleduvame, kuki, rabota, uciliste za deteto, daycare za drugoto itn. :)
Ona sto me interesira mnogu e prasanjeto kako si go reguliravte zdravstvenoto osiguruvanje vo periodot po zaminuvanjeto se do vrabotuvanje tamu? Nekoe osiguruvanje plateno od ovde ili...?
Fala ti za dogovorot odnapred. Pozdrav
 
Член од
25 мај 2016
Мислења
5
Поени од реакции
0
[DOUBLEPOST=1489744359][/DOUBLEPOST]1.Imigrant fee go plativme pred da dojdeme vo USA posle intervjuto vo ambasada

2. Chicago Il
3.Smestuvanje najdovme lesno no najdobro dodeka gi cekas dokumentite da sedis kaj prijateli. Za rentanje na stan baraat kreditna istorija i socijalen broj.Mora nekoj da ti garantora stan na tvoe ime.
4. Dokumentite se cekaat okolu 3 nedeli
5. Okolu 10 000 dolari za sigurnost.

Благодариме на одговорот :)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
8
Поени од реакции
12
Zdravo Maril! na 27.04 imame intervju i seuste ne go znaeme ishodot. Kako i da e, veke pocnavme da razgleduvame, kuki, rabota, uciliste za deteto, daycare za drugoto itn. :)
Ona sto me interesira mnogu e prasanjeto kako si go reguliravte zdravstvenoto osiguruvanje vo periodot po zaminuvanjeto se do vrabotuvanje tamu? Nekoe osiguruvanje plateno od ovde ili...?
Fala ti za dogovorot odnapred. Pozdrav
Vo zavisnost od rabotata sto ke ja nakdes dokolku najdes rabota sto pokriva osiguruvanje ke go dodades i soprugot na tvoeto osiguruvanke a na deteto mu sleduva od drzavata stom dojdete ke podnesete baranje vo obamacare i vo zavisnost od vasite primanja ke odlucat dali ke bide 100 posto besplatno ili minimalno ke plakate za deteto. So sreka :)
 
Член од
14 мај 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
1. Дали можи да одиме без некој да ни прати гаранција (уплакање на одредена сума на пари како што можи за Австралија)
2. Дали си задоволен од животот во Чикаго и дали е сигурен, колку се кириите во споредба со платите.
3. Колку тешко е да се најде работа засега со средно, се надевам дека уште едната година факултет ќе ја завршам вонредно од кога ќе пристигнам во Америка
4. Дали се сеќаваш кој број беше извелечен оти демек од ти зависеле шансите
5. Дали сега ако се оженам со женсками ќе ми се намалат шансите за да ни дат виза
6. Дали е тешко да се снајдеш сам оти ние немаме баш никој во Америка.
 
V

vdonev

Гостин
Здраво Марил,

Јас вчера разбрав дека сум извлечен за зелена карта. Дали можеш да ми ги кажеж чекорите. Почнав со поплнување на дс-260 ама ми бара адреса во УСА и тука застанав. Може ли и за ова да дадеш некое објаснување.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.619
Извини како вчера дозна дека си избран, резултатите се во секој Мај за претходната година. Или не си отворил маил 6 месеци или нешто не ми се совпаѓа во муабетот.
 
V

vdonev

Гостин
Небитно е зошто сега сум дознал, дали ќе помогнете или да барам друг форум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom