Што јадете во моментов? (фото)

Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Првпат гледам комбинација пица и кромид, интересно.
А 10ка со кромид откај царето ќе ја потисниш? Плус и една ракија со пиперка доека чекаш ќe мавниш :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
пица со све иде, па и со кромид. Таа комбинација не е нешто од кое би ти се превртиле цревата.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Се надевам ќе добие пролазна оценка кај мастерот за пица Воуагер.
Со димен провола кашкавал, свинско, печен компир и рузмарин.


1710092427334.png
 

AMS

Член од
9 декември 2023
Мислења
11
Поени од реакции
31
Ок, разбравме сите последнава година дека имаш префинет вкус кога се работи за пица и дека си голем мајстор небаре растен во Неапол, ама не мораш да ја коментираш секоја што не ти се допаѓа.
Разбери дека секој има различен вкус а и таа од сликите не делува уопште како да е за во затвор. Во живо се кладам е подобра а сигурен сум и вкусот е ок.
Пица е една од полесните работи да се усоврши и не гледам што замарате сите вие ако наидете на некоја поразлична од онаа традиционалната.
Па се јадела без прибор, па не се сечела, да имала пајажина, моцарела ваква не онаква, сан марцано домати...терајте се. Иам јадено топ пици кои се сосема спротивно од традиционалната наполитанска и не мора да се праи фама као којзнае што е.
Типичен жабарец. Шпагети вака се правеле, ова не идело со она, кафе вака се пиело, капучино никако попладне...пун ми курац од овие муабети кои секој ден ми излагаат по социјални мрежи а сега и тука.
Пази, италијанците имаат и како правилно се отвара кесиче шпагети. :facepalm:
Сега и босанциве нешто замараат со бурекот каков требал да биде, ќебапите чиви биле, абе тупан јајцава.
И да, СИМИТ ПОГАЧА е мастерпис. Една од појаките опции кога влегуваш во некоја Бурекчилница во Скопје.
сосот од домати е многу важен при правењето пица. Само:

IMG_3957-compressed.jpeg
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.301
Се надевам ќе добие пролазна оценка кај мастерот за пица Воуагер.
Со димен провола кашкавал, свинско, печен компир и рузмарин.


Прегледај го приврзокот 409319
Гарант не е добра пошто тестото не е праено дома во 3 различни миксери и посебни фурни што ги има у Дојчланд само. А кога веќе јадеш купечка пица у ресторан или ланџ бар тоа мора да биде во Прилеп.

Така да одјеби лузеру.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Гарант не е добра пошто тестото не е праено дома во 3 различни миксери и посебни фурни што ги има у Дојчланд само. А кога веќе јадеш купечка пица у ресторан или ланџ бар тоа мора да биде во Прилеп.

Така да одјеби лузеру.
Ама па имаше пајажина.
А кога ми рекоа дека доматите биле локални а не Сан Марцано за инает нарачав пица бјанка (без доматен сос). Нема смисла сега со локални домати. Се знае - строго САН МАРЦАНО. Еве и бугарот што ме цитирал може да го потврди ова. Они на пример се докажани во кулинарството иако ништо не може со прилепскиот ширден кој се готви во секоја кујна низ светот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom