Што претставува крстот и зашто Христијаните го обожаваат?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
брат...ај да ти објаснам и јас нешто....
Намерата на прашањето беше провакативно...од месечината се гледаше тоа.
Веднаш напишав и јас дека намерите се провакативни....а јас се борам против тоа на било која тема.Со провокации не се доаѓа до вистината.
Никој на никого не забранува да се поставуват прашања, ама со цел да се научи нешто.
Најголем дел од прашањата тука се провакативни, било од атеисти, било од религиозните...никој не поставува прашање за да дојде до вистината, секој сака да се прави помудар од другиот. Е затоа јас со атеистите така се поставувам .На вас муслиманите имам поставено неколку прашања секој пат со респект . за да дојдам до некое знаење што можеби на друго место го нема, исто го правам и со христијаните. никогаш немам дојдено во комфликт со религиозните, секогаш со атеистите кои не се ни атеисти, него се будисти, ама не се свесни за тоа.
Затоа погледни малку пореално и ти...пробај да ги разликуваш прашањата на муслиманите кои се со провокации и да не ги подржуваш истите...
На крају крајева,...ова е форум и секакви не има...некогаш малку на заебанција, некогаш малку на кавга...животот тече и понатака...секој со своето.
Za ispoveduvanjeto priznavam,ne znaev deka ima ispoved i kaj pravoslavnite a iskomentirav malku provokativno.
Sto se odnesuva do krstot,prasav cisto ljubopitno i sakav cisto ljubopitno da se nadovrzam da mi otkrie nekoj Hristijanin kako toj go gleda krstot,od nivni agol i koja e pricinata sto se dava tolkava pocit prema krstot,oti od moj agol,sto ne znaci deka sum vo pravo,jas krstot go gledam kako predmet na koj Zort videl nekoj koj mu bil mil i na Allah a i mene i takov predmet po moja logika ne e za da se pocituva tolku.
Vie sto go pocituvate tolku,sekako i normalno e deka imate podrug pogled kon istiot bidejki go sakate.
Otkrijtemi ja tajnata na vasiot pogled kon krstot.
Ova mnogu fino i normalno go napisav bez troska provokacija.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Крстот подоцна стана симбол на христијаните и асоцијација на Исус. Крст беше справа за погубување, исто како што денес се бесилка, електрично столче гасна комора, гиљотина, смртоносни инекции. Самото распнување беше мачна неубава одбивна сцена од кои дури и некои римјани се грозеа, така да во првите 3 века додека се уште се извршувала казната со распнување, крстот не бил прифатен од христијаните како симбол. Тоа доаќа со децении подоцна кога е престанато распнувањето а од свеста на луѓето исчезнаа таквите погубувања.
Римјаните на распнување осудуваа најтешки престапници, предавници, бунтовници и неприатели на рим и најтешки криминалци - убијци. Исус е осуден ради бунт против рим и неприател на римското царство. Пошто евангелијата се пишувани многу по исусовата смрт и од луѓе кои ни го знаеле ни го виделе Исуса ниту биле сведоци на тие времиња, а се пишувани и надвор од јудеја - во други градови на римското царство, самиот опис и на судењато и на распнувањето и на постапките по распнувањето немаат никаква реална основа во римските тогашни закони и постапки.
Постојеа неколку вида на крст, не се знае на каков е Исус распнат па се зама генерално дека е распнат на crux immissa
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
Крстот подоцна стана симбол на христијаните и асоцијација на Исус. Крст беше справа за погубување, исто како што денес се бесилка, електрично столче гасна комора, гиљотина, смртоносни инекции. Самото распнување беше мачна неубава одбивна сцена од кои дури и некои римјани се грозеа, така да во првите 3 века додека се уште се извршувала казната со распнување, крстот не бил прифатен од христијаните како симбол. Тоа доаќа со децении подоцна кога е престанато распнувањето а од свеста на луѓето исчезнаа таквите погубувања.
Римјаните на распнување осудуваа најтешки престапници, предавници, бунтовници и неприатели на рим и најтешки криминалци - убијци. Исус е осуден ради бунт против рим и неприател на римското царство. Пошто евангелијата се пишувани многу по исусовата смрт и од луѓе кои ни го знаеле ни го виделе Исуса ниту биле сведоци на тие времиња, а се пишувани и надвор од јудеја - во други градови на римското царство, самиот опис и на судењато и на распнувањето и на постапките по распнувањето немаат никаква реална основа во римските тогашни закони и постапки.
Постојеа неколку вида на крст, не се знае на каков е Исус распнат па се зама генерално дека е распнат на crux immissa
Многу повеќе од ова.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Да бе, за крстот ги интересирало. Како да не.
Денес иде таму бара слобода за убијците на нашите деца, ги подржува тие протести јавно, утре ја на него за крст ќе му објаснуем.:tapp:
На таквите можам некои други работи да им ги објаснам....
Kakov licemer si bil,toa e preterano.Da ne ti povtoruvam i tuka,bidejki i ovaa tema ke treba da ja napustis.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
Kakov licemer si bil,toa e preterano.Da ne ti povtoruvam i tuka,bidejki i ovaa tema ke treba da ja napustis.
Лицемер е тој кој брани убијци и тепачи и сквернувачи, а зборува тука за мир, свети книги, Господ....
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Za ispoveduvanjeto priznavam,ne znaev deka ima ispoved i kaj pravoslavnite a iskomentirav malku provokativno.
Sto se odnesuva do krstot,prasav cisto ljubopitno i sakav cisto ljubopitno da se nadovrzam da mi otkrie nekoj Hristijanin kako toj go gleda krstot,od nivni agol i koja e pricinata sto se dava tolkava pocit prema krstot,oti od moj agol,sto ne znaci deka sum vo pravo,jas krstot go gledam kako predmet na koj Zort videl nekoj koj mu bil mil i na Allah a i mene i takov predmet po moja logika ne e za da se pocituva tolku.
Vie sto go pocituvate tolku,sekako i normalno e deka imate podrug pogled kon istiot bidejki go sakate.
Otkrijtemi ja tajnata na vasiot pogled kon krstot.
Ova mnogu fino i normalno go napisav bez troska provokacija.
Јас не ни зборев за твоето интересирање...зборев за тој што ја отвори темата. Можеби твоето интересирање е искрено, ама пропаѓа во вода, затоа што се поставуваат 100 други прашања провакативни од страна на муслиманите
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Многу повеќе од ова.
Не сакав да се ширам и на недоследностите и противречностите на новиот завет и за самиот Исус, раѓање, животот, делото.... пошто е само за крст темата, инаку во право си има уште многу.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Лицемер е тој кој брани убијци и тепачи и сквернувачи, а зборува тука за мир, свети книги, Господ....
Tokmu za toa ti zboruvam. Ti si prakticen primer. Imase edna tema koja bas taka licemerno ja izbegnuvas.
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 14:37 ---
Јас не ни зборев за твоето интересирање...зборев за тој што ја отвори темата. Можеби твоето интересирање е искрено, ама пропаѓа во вода, затоа што се поставуваат 100 други прашања провакативни од страна на муслиманите
Mora da se najde i nekoj Musliman koj ke vozvrati na barem pomalku provokativen nacin. Ako si ti vistinski hristijanin,do sega od sram od tvoite sovernici (provokatori) trebase da se istopis.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
prasanjeto ne ti bese normalno tuku kaza sega znaete zosto sme bile tolku gresni - deka popot ni oprostuval
abe jas kolku sto znam i kaj vas za nekoj se citaat dovi neli tie gi cita ogjata?
a za kralot drugarot tvoj sto prasuva prasanja toa se prasanja sto ne zasluzuvaat odgovor
Како може прашање да не заслужува одговор?? секое прашање мора да има соосдветен одговор!!
krstot vo hristijanstvo= mesecina vo islam
Грешиш, Месечината не се обожава, не се бакнува и не се смета за свето нешто, за разлика од крстот кој се смета за свето нешто кое се обожава.
krstenje vo hristijanstvo=sunet vo islam
И тука грешиш, вие крстењето нели го сметате за Молитва? Обрежувањето е суннет, пракса на Мухаммед с.а.в.с. и да те потсетам уште еднаш не само на мУхаммед туку и на Иса, во кој ти веруваш но не го следиш, и на Муса, евреите барем го следат и се обрежуваат!! А вака малце појасно тоа се правело и се прави поради хигиена и избегнување на здравствени компликации, какви што без број денес има кај оние кои не се обрежени.
postenje vo hristijanstvo= postenje vo islam
Во исламот постењето е за да се свати состојбата на сиромашните, и не се пости само со воздржување од јадење и пиење, туку и од сите др задоволства, за да се свати Благодетта која ни ја дава единствениот Бог со се она што ни го дава!! за разлика од вас кои само како традиција не јадете посно, тешко ви е вистински да постите!!
prekrstuvanje vo crkva= klanjanje vo dzamija
Голема разлика има помеѓу прекрстувањето во црква и клањањето во Џамија, во Црква се крстите на Петка, Трајка и незнам кој, а во Џамија чиниме ибадет само единствениот Бог, господарот на се што постои, Господарот на сите светови!
itn itn int.....
kakvi prasanja postavi drugarti i samiot si svesen deka negovite glupi prasanja se glu[i provokacii na koj ke odgovorime so uste poglupi provokacii
Ти немаш одговор и не сакаш да ме поучиш за во иднина да ги знам одговорите на тие глупи прашања за во иднина да не ги поставувам.

П.С: нека ми извнат другите што морам малце построг јазик да користам кон Тапа Фраерот, бидејќи и самиот ми се обраќа со 100 пати повиларен начин од оној на кој јас му се обраќам.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Како може прашање да не заслужува одговор?? секое прашање мора да има соосдветен одговор!!
.
Прашањето има и заслужува одговор, ама ТИ не заслужуваш, оти си лицемер и провокатор без капацитет да разбере нешто повеќе од тоа оџата што ќе му каже у џамија. Капираш, едноставно е.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Прашањето има и заслужува одговор, ама ТИ не заслужуваш, оти си лицемер и провокатор без капацитет да разбере нешто повеќе од тоа оџата што ќе му каже у џамија. Капираш, едноставно е.
Тука грешиш, јас мојот Ислам сум го спознал во секојдневниот живот и преку моето зваќање за работите изучувајќи ги религиите, како другите така и оваа која тврди дека треба да се молиш на друг на не на семоќниот и единствен Бог, што во секој случај за мене е грешка и безсмислено.

Ти не знаеш што е Оџата а кажуваш непоткрепени работи, во главата си го поистоветуваш со поповите и мислиш Џамијата е како Црквата која со векови им забранувала на своите поданици да читаат и да учат.

Во Куранот, првиот објавен збор е УЧИ!!!!
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Тука грешиш, јас мојот Ислам сум го спознал во секојдневниот живот и преку моето зваќање за работите изучувајќи ги религиите, како другите така и оваа која тврди дека треба да се молиш на друг на не на семоќниот и единствен Бог, што во секој случај за мене е грешка и безсмислено.

Ти не знаеш што е Оџата а кажуваш непоткрепени работи, во главата си го поистоветуваш со поповите и мислиш Џамијата е како Црквата која со векови им забранувала на своите поданици да читаат и да учат.

Во Куранот, првиот објавен збор е УЧУ!!!!
Абе видовм еи на темата за научни чуда за Куранот, саде наука и учење во него.

Не ги поистоветувам со поповите и црквите.

Поповите и црквите се лоши, а оџите и џамиите се ПОЛОШИ.

Капираш ли бе ти, или само да си шириш исламска пропаганда тука? Тоа што како папагали го повтарате сите до еден. Совршени робови.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Абе видовм еи на темата за научни чуда за Куранот, саде наука и учење во него.

Не ги поистоветувам со поповите и црквите.

Поповите и црквите се лоши, а оџите и џамиите се ПОЛОШИ.

Капираш ли бе ти, или само да си шириш исламска пропаганда тука? Тоа што како папагали го повтарате сите до еден. Совршени робови.
И НИЕ ИМ ГИ ЗАТВОРИВМЕ ОЧИТЕ НИВНИ, СРЦАТА НИВНИ ГИ ЗАПЕЧАТИВМЕ, ПРЕД НИВНИТЕ ОЧИ ПОСТАВИВМЕ ЗАВЕСА И КОЛЛУ ДА ГИ ПОВИКУВАШ И ДА МУ УКАЖУВАШ НА ВИСТИНАТА ТИЕ НЕМА ДА ВЕРУВААТ!!!

Колку мудро кажано!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom