Што ни се случува?

  • Креатор на темата marsovka
  • Време на започнување

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
најди ја прети плеазе

едит прашањето е што ни се случува како може ние да направиме ваков пекол зошто сме толку сјебани?
Па, треба да се прашаат тие кои се спомнати во текстовите, кои патем речено ги мразам. Лесно е да изедеш ла*** и да исплукаш се` со некој уличарски речник, но ајде да го видам дечкото нека им помогне на три ликови од неговите примери, да бидат тоа што тој наводно сака.
А за тоа што ни се случува? Па ништо посебно. Секој живее како сака, како може или па како мора. Јас ако сум решила да на 30 години не ме ранат моите и не се тетеравам пијана по кафани, тоа и ќе го направам. Ако сум решила и успеала со осмо одделение да станам богаташка, тоа е па додека ми се може, така ќе живеам. Ако сум решила да се дрогирам и да си го уништувам животот затоа што никој со време не ме одвратил од тоа, така ќе живеам и така ќе умрам.
Сите овие работи ќе ни се случуваат додека ни се може и навистина бескорисно е само да се зборува за тоа. Ако некој може да го среди тоа грдо секојдневие, тоа сигурно не сум јас или Букаро. Тоа се државата, образованието и сите други луѓе или институции кои со својот збор или дело може нешто да сменат. А може и ќе, ако навистина е ова некој транзитно хаосен период како што кажа Крусер, во кој поминуваме низ најлошото, за да биде нешто од нас еден ден.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Јас мислам дека можеме многу да промениме ,само тој процес не може да биде брз,а промената се состои во промената на нашата свест, колку повеќе луѓе станат свесни ,тие не само што ќе се променат самите себе ,ќе делуваат и на оклината . Мислам дека тој процес веќе е почнат .Не е случајно што на саемот на книгата најголем интерес имало за духовно филозовските книги . Процесот на промени е веќе започнат ,Ова што ни се случува не е случајно, туку за да не поттикне да почнеме со промени
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас преферирам помотивирачки, поживи и попозитивни колумни. Ова со идејата на Кери од Sex&City да го отсликува секојдневието (во смисла очигледните работи не се перцепираат, јас ќе ви ги предочам).

Дајте конструктивна енергија во колумните, доста од мрачнотии и критицизми.

Пофалби дајте, убавини дајте, ајде да се посветиме на уметноста и креативноста додека не ни поминат рецесии, Грујо, Бране, Оли Рен....

Не можам да се воздржам а да не се растревожам од тие што го критикуваат Маркс а идеолошки прозвучуваат да не речам идентично.

Нека ги остави луѓето да си го живеат животот и така е толку многу убав што најмалце ни треба некој да ни ги обаснува и елаборира секојдневните течениа...

Ако му плаќаат за тоа што го работи, ок! Човекот заработува, се друго е ствар на вкус. Ако има намера да не просветлува - не треба- постои OSRAM.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom