Што му фали на Скопје?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.432
burn84 напиша:
Ok od tetovo sum.A ti ACID po prvicna reakcija ke da si od skopje
Да, од Скопје сум. Него пријателе, ќе те молам да ми разјасниш неколку загатки.
Си имал некое лошо искуство со скопјани? Си бил воопшто во Скопје? Колку години имаш? Што беше работата со она „скопјани многу си го дигаат носот”? Гневен си на нешто? Гневен си на Скопјани?

Многу прашалници, ама верувам дека интелигентен и убав Тетоец како тебе ќе одговори на сите нив. Доволно се, чисто колку да се создаде еден психолошки профил и да се открие причината на твојот гнев. Нај лошо е тоа што тој гнев не е насочен кон Скопје и скопјани, туку кон самиот себе - само ти не си баш свесен за тоа.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Lele pa sega neam potreba od psiholoski profil no sepak blagodaram na ponudata no ako sakas jas tebe da ti napravam eden takov slobodno kazi.Pa na kraj najverojatno ke zaklucime deka toa sto mislis deka mene a veruvam i na drugi sto ne gi poznavas dovolno ili voopsto vo ovoj slucaj im gi lociras problemite pravejki im profili vsusnost proizleguva od tvojata nesigurnost vo samiot sebe!? Ili mozebo gresam ja sum psiholog kolku i ti ama imam i ja procitano eden kup knigi na taa tema.
O da zaboraviv gledas jas nemam bes ili vo sebe tuku samo izraziv moe mislenje sto mu fali na skopje nisto poveke.Hmm a za toa kolku sum ubav poradi moeto poteklo bas ke ja prasam devojkata a kolku sum pameten si znam.Se nadevam deka ke odgovoris onaka per cisto od dosada a?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Во Скопје има Wi-Fi :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.432
burn84 напиша:
Lele pa sega neam potreba od psiholoski profil no sepak blagodaram na ponudata no ako sakas jas tebe da ti napravam eden takov slobodno kazi.Pa na kraj najverojatno ke zaklucime deka toa sto mislis deka mene a veruvam i na drugi sto ne gi poznavas dovolno ili voopsto vo ovoj slucaj im gi lociras problemite pravejki im profili vsusnost proizleguva od tvojata nesigurnost vo samiot sebe!? Ili mozebo gresam ja sum psiholog kolku i ti ama imam i ja procitano eden kup knigi na taa tema.
O da zaboraviv gledas jas nemam bes ili vo sebe tuku samo izraziv moe mislenje sto mu fali na skopje nisto poveke.Hmm a za toa kolku sum ubav poradi moeto poteklo bas ke ja prasam devojkata a kolku sum pameten si znam.Se nadevam deka ke odgovoris onaka per cisto od dosada a?
Не, ти не одговори на темата. Ти не одговори на прашањето „што му фали на Скопје“. Да беше така, немаше воопшто да го пишувам ова во моментот.

Ти едноставно даде изјава дека „на скопјани им бил дигнат носот“ и всушност „никој од нив не бил од Скопје“. Која констатација! :)
Наградата што ја прими проф. Донски од Кралицата Елизабета отиде во погрешни раце, сигурен сум дека доколку таа знаеше за овој твој историски наод - ќе ти ја предадеше тебе.

burn84 напиша:
Pa skopjani(inace nikoj od tie skopjani ne se od skopje samo tegnat poteklo od nekade ama ne priznavaat)malce da si spustat nosot.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Da vo pravo si se izvinuvam.Eve ke se popravam ako dozvolite se razbira.
prasanje:Sto mu fali na Skopje?
odgovor:Na gradot kako grad normalno e da mu nedostigaat nekoj raboti kako pogolemo vnimanie da se posveti na ekologijata,da se resi problemot so urbanata mafija sepak se raboti za glaven grad na nasta drzava-i prv grad sto nekoj so ke dojde go gleda.No site ovie raboti se resavaat so vreme(dolgorocno gledano)znaci ne bi mozel da gi karakteriziram kako nedostatoci zosto sepak se toa celi za koj sto e praanje na vreme.A vo globala zemeno e eden od poubavite gradovi vo makedonija no ne najubav toa e subjektivno.E sega kako dvizecki del na eden grad se negovite ziteli na toa mozeme site da se soglasime.Znaci isto taka mozeme da se soglasime na faktot deka ako na tie ziteli vo globala ili vo pogolem procent nesto im nedostiga toa znaci deka na samiot grad nesto mu nedostiga.Sega da go potenciram moeto gledista za toa ''STO MU NEDOSTIGA NA GRADOT SKOPJE''.Egocentrizmot na skopjani kako luge e ocekuvan pred se bidejki tie ziveat vo glavniot grad i mislat deka se vo nekoi raboti vo prednost za razlika od zitelite na ostanatite gradovi(sepak ovoj problem go ima i vo drugi zaostanati drzavi oVa go znam kako FAKT),i samiot toj podatok ne zagrizuva zatoa sto e oicekuvan bidejki pres se se raboti za edna kako da se izrazam da me razberete RAZMAZANA masa na lugje!No koga ovoj masoven egoizam ili egocentrizam kako preferirate gi nadminuva granicite na ona sto e normalno i prifatlivo e togas se pretvora vo nedostatok.Poradi gore navedenoto jas ova go smetam 1.kako nedotatok.2. kako problem.No ne problem za lugeto sto ne se od skopje tuku problem mozebi i za celata drzava na nekoj banalen nacin kazano.
A sega da go objasnam moeto vtoro citirano izlaganje od vasa strana:jas kako mlad i svesen covek ne mozam da prifatam KRITIKI(ne mislenja) vo vrska so gradot skopje od luge sto nemaat poteklo od skopje a mozebi ne se ni rodeni tuka a edinstvena rabota sto ja imaat prifateno e skopskiot govoren dijalekt.Gore navedenite luge se poistovetuvaat so toj grad sto ne pretstavuva problem no vo toj proces na identifikuvanje uspevaat da gi ponizat drugite gradovi a so toa mozebi i mestoto od kaj sto poteknuvaat.Jas za zal toa go smetam za mnogu neinteligentna i niska rabota na bilo koj covek sto postoi.Ako so ova sto go napisav navrediv nekogo se izvinuvan samo se obdov kolku sto e mozno da bidam potemelen vo lociranje na razumot.
ACID se nadevam deka ovoj pat bev pojasen?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
burn84 напиша:
Egocentrizmot na skopjani kako luge e ocekuvan pred se bidejki tie ziveat vo glavniot grad i mislat deka se vo nekoi raboti vo prednost za razlika od zitelite na ostanatite gradovi(sepak ovoj problem go ima i vo drugi zaostanati drzavi oVa go znam kako FAKT),i samiot toj podatok ne zagrizuva zatoa sto e oicekuvan bidejki pres se se raboti za edna kako da se izrazam da me razberete RAZMAZANA masa na lugje!No koga ovoj masoven egoizam ili egocentrizam kako preferirate gi nadminuva granicite na ona sto e normalno i prifatlivo e togas se pretvora vo nedostatok.
Аман бе човеку....преку таквото сте ми сите веќе!!! Вакви биле Скопјани, онакви биле Скопјани, какви се такви се!! Толку сте ги омразиле и градот и луѓето во него а ни самите незнаете зошто!! И не ми ги кажуј како причини Скопјани се вакви Скопјани се такви!!! Од цело Скопје 650 000 народ само тие 50 000се прави Скопјани и од нив нема да видиш курчење или незнам ти какво пребацавање! Тоа моеш да го видиш само од „скопјани“ кои се дојдени од Вашите планински села и заедници, кои што си ги шитнале нивите за да купат станови по Аеродром, Ново Лисиче и Кисела Вода и кои одеднаш се фаците у градов и се маваат во гради колку биле од скопјани а летоска идат кај баби и дедовци у некои збутани селциња!!!! Затоа биди и ти горд што си останал у твоето градче пошто тоа е тврдокорно, а следен пат кога ќе ти дојде братучед/ка на гости од Скопје спукај и шамар да не заборави од кај потекнува Ок?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.432
Тетоец, ќе ми извиниш, ама јас пак не се согласувам. Збориме за она што му фали на градот, а не за она што жителите од другите градови ги прави накурчени на Скопје и скопјани. Пошто гледам дека си се фатил со она „бидеќи живеат во главниот град мислат дека се во предност...”. Тоа е толку детски кажано. Ме потсеќа на деновите кога јас и братучед ми од Велес (пред 10-тина години и повеќе) си ги „меревме” градовите.

Да ти појаснам една работа, никој во градов, АМА БАШ НИКОЈ не станува сабајле со мислата „ах, живеам во главен град, колку сум среќен поради тоа. Јас сум во предност, а провинцијалците не. нанананана”. Не, сите стануваме со мислата „у пичку матер, каснам на работа, пак ќе ми мрчи шефот...” или нешто слично. Дај веќе еднаш надминете ги тие прости мисли и комплекси. Ние не мислиме на тоа „колку сме над вас”, ама очигледно вие го мислите спротивното.

Побогу, знаеш, кога се запознавав со Fortune, divine, Eko1... Сите ги пратив да ми купат бурек. Зошто тие се од Охрид (и Струга), а јас сум од Скопје. Глупости...

Уште нешто - „СЕЉАЧИШТЕ” е карактерна особина. Воопшто не зависи од местото на живеење, потекло и тн.
burn84 напиша:
Egocentrizmot na skopjani kako luge e ocekuvan pred se bidejki tie ziveat vo glavniot grad i mislat deka se vo nekoi raboti vo prednost za razlika od zitelite na ostanatite gradovi(sepak ovoj problem go ima i vo drugi zaostanati drzavi oVa go znam kako FAKT),i samiot toj podatok ne zagrizuva zatoa sto e oicekuvan bidejki pres se se raboti za edna kako da se izrazam da me razberete RAZMAZANA masa na lugje!No koga ovoj masoven egoizam ili egocentrizam kako preferirate gi nadminuva granicite na ona sto e normalno i prifatlivo e togas se pretvora vo nedostatok.Poradi gore navedenoto jas ova go smetam 1.kako nedotatok.2. kako problem.No ne problem za lugeto sto ne se od skopje tuku problem mozebi i za celata drzava na nekoj banalen nacin kazano.
A sega da go objasnam moeto vtoro citirano izlaganje od vasa strana:jas kako mlad i svesen covek ne mozam da prifatam KRITIKI(ne mislenja) vo vrska so gradot skopje od luge sto nemaat poteklo od skopje a mozebi ne se ni rodeni tuka a edinstvena rabota sto ja imaat prifateno e skopskiot govoren dijalekt.Gore navedenite luge se poistovetuvaat so toj grad sto ne pretstavuva problem no vo toj proces na identifikuvanje uspevaat da gi ponizat drugite gradovi a so toa mozebi i mestoto od kaj sto poteknuvaat.Jas za zal toa go smetam za mnogu neinteligentna i niska rabota na bilo koj covek sto postoi.Ako so ova sto go napisav navrediv nekogo se izvinuvan samo se obdov kolku sto e mozno da bidam potemelen vo lociranje na razumot.
ACID se nadevam deka ovoj pat bev pojasen?
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
А бе види другар една работа ја не реков сите реков дел.Втора работа мозеби бас затоа сто си од тука не го гледас ме свакас ја не реков дека се будат луге со помислата ауу јас сум од ваму од таму.Но не е убаво да слусас некои луге како сметаат дека се над другите поради местополозбата.јас не сум единствен кој сто го тврди ова провитав барем 10 разлицни луге сто мислат така.Не се сите како тебе има луге кои сто зивеат само за овие работи не се слуцува само во скопје тоа па и во тетово кога некој ке дојде од околните села овие глупациве од тетово одма се куропецаат демек они биле грдски деца.Но во скопје овој проблем е помасовен според мене.
А за тоа дека не се согласуваме за сто му фали па да јас сепак мислам дека на некпој нацин тоа е недостаток.Мозеби јас гресам а мозе и ти.Јас ако позивеам подолго во скопје мозе ке сманам став но ти ако зивеесе на друго место па дојдесе тука мозеби ке го видесе истото за вакво несто не постои тоцен одговор.Фала богу затоа постои форумот за да подисктираме за вакви работи
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.432
Во ред е ова што сега го кажуваш, ама чисто за информација - навистина немам другари што се „куропецаат” дека се „градски деца”. Воопшто ниту еднаш не паднала таква дискусија. Ниту пак за „селски деца”.

Според мене таквите класификации се глупост. Се надевам дека сфати дека затоа и толку изреагирав кога пиша дека „сме го кревале носот поради тоа”.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Да де друзе те разбрав комплетно еве и официјално се извинувам на сите sto se navredija поради тоа.Не ме свакај погресно имам ја еден куп супер другарциња од скопје и сите се многу кул.Но ги има и вакви и ја искривуваат сликата за скопје као на пример што една уck gi natera pogolem del od makedoncite da ne gi sakaat albancite iako ne se site teroristi.Mene samo toa mi bese idejata.Se nadevam deka se razbravme
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
burn84 напиша:
као на пример што една уck gi natera pogolem del od makedoncite da ne gi sakaat albancite iako ne se site teroristi.
I m proud to be citizen of Tetovo....

Skopje ima mikro klima ........kako bese pesnata :)

Acid nemoj da brises ova :pishtoldz :)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Arsim напиша:
I m proud to be citizen of Tetovo....


Acid nemoj da mi brises ova :pishtoldz
Детчко не збориме за Тетово, има посебна тема за тоа :kajg:
 

^Killer^Boy

HeLp Me
Член од
15 март 2006
Мислења
153
Поени од реакции
2
U skopje na skolive im fali bazeni.Bi bilo zakon a ?
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Da temava e sto mu fali na Skopje?, a ne sto ima fali na SKOPJANI!A tie muabeti sto gi pravat lugeto od drugite gradovi, ne znam Skopje ova-ona loso mesto za ziveenje, veke se poznati, i iskreno ne se potresuvam mnogu, zosto znam deka onaka gi zborat...da ne recam na prazno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom