Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 14 3,6%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 183 46,9%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,5%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,0%
  • Нешто друго...

    Гласови: 105 26,9%

  • Вкупно гласачи
    390
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Isus sum Jas
Isus si TI
Isus se site onie koj go vdisale zemniot vozduh.

Isus e olicetvorenie na dobroto. Slika za toa kako se zivee ovoj zivot. Nauka za toa kako se predavaat vistinskite vrednosti vo nasledstvo.

Spored toa, Isus e sekoj koj prifatil da go zivee zivotot so edinstvena deviza: "Zivej i dejstvuvaj se do svojata smrt da go napravis ovoj svet barem malku podobar od momentot koga si dosol na nego".
Види сега, постојат Исуси како што ти ги нарекуваш кои имаат преголема верба кон истиот, но нанесиле огромна штета на светот итоа со умисла, не од несмасност.
Затоа го негирам твоето мислење Исус = олицетворение на доброто.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
.

и од мајка и од татка евреин, Павле вели дека е од семето давидово а и во евангелијата родослово му се води по татко му дека е од лозата на давид
.
Кој вакви дезинформации шири тој засигурно се’уште не Го познава Вистинскиот ОТЕЦ Исусов!

Одсрце ти посакувам да поверуваш на вистината и Живиот БОГ (Кој е моќен) - во Името и Срцето Исусово - да те пречисти и преобрази, како што ја преобрази Раав (רָחָב) од Јерихон, од која телесно потекнува Св. Пр. Давид и многу други значајни луѓе, помеѓу кои за нас засигурно најзначајни се Св. Дева Марија и Св. Јосиф, кој Го прифати Исус исто како да му беше сопствен син!

Амин




Isus sum Jas
Isus si TI
Isus se site onie koj go vdisale zemniot vozduh.

Isus e olicetvorenie na dobroto. Slika za toa kako se zivee ovoj zivot. Nauka za toa kako se predavaat vistinskite vrednosti vo nasledstvo.

Spored toa, Isus e sekoj koj prifatil da go zivee zivotot so edinstvena deviza: "Zivej i dejstvuvaj se do svojata smrt da go napravis ovoj svet barem malku podobar od momentot koga si dosol na nego".
.

Те сфаќам што мислиш и со најголемиот дел се сложувам, но те молам сфати и ти, дека ние - колку и да ни се големи делата и чудата во овој свет - никогаш на земјата не ќе можеме да бидеме и направиме она што беше и направи Исус, туку (во најдобар случај) ние сме Негови надприродно љубени чеда и членови, кои на земјата Го сочинуваат Неговото Свето Тело!


Поздрав
.
 
Член од
29 април 2009
Мислења
24
Поени од реакции
32
Види сега, постојат Исуси како што ти ги нарекуваш кои имаат преголема верба кон истиот, но нанесиле огромна штета на светот итоа со умисла, не од несмасност.
Затоа го негирам твоето мислење Исус = олицетворение на доброто.
Isus E olicetvorenie na dobroto, zatoa sto nitu nesmasno nitu namerno ne napravil nisto slicno na toa sto ti go navede.
Zatoa i rekov deka site se ragjame kako Isus (ceda Bozji) a malkumina zaminuvaat od ovoj svet kako nego.
--- надополнето: 27 март 2012 во 00:21 ---
.....
Те сфаќам што мислиш и со најголемиот дел се сложувам, но те молам сфати и ти, дека ние - колку и да ни се големи делата и чудата во овој свет - никогаш на земјата не ќе можеме да бидеме и направиме она што беше и направи Исус, туку (во најдобар случај) ние сме Негови надприродно љубени чеда и членови, кои на земјата Го сочинуваат Неговото Свето Тело!


Поздрав
.
Kliknav "mi se dopagja" iako iskreno ne sum procital i drugi tvoj postovi za da vidam kako razmisluvas. No veruvam deka ako "zboruvas so negoviot jazik" verojatno i mislite ti se slicni na negovite.

Znam deka nie ne sme toj i najmalku od se sto treba da pravime e da se obiduvame da gi povtoruvame negovite nadcovecki dela.
Od nas se ocekuva tolku kolku sto ni e dadeno ,a toa e da go sledime napisanoto i da ja preneseme negovata poraka na slednite pokolenija.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
.

Isus E olicetvorenie na dobroto, zatoa sto nitu nesmasno nitu namerno ne napravil nisto slicno na toa sto ti go navede.
Zatoa i rekov deka site se ragjame kako Isus (ceda Bozji) a malkumina zaminuvaat od ovoj svet kako nego.
.

И тука те разбирам што сакаш да кажеш, но те молам обрни внимание дека раѓањето од Светол Дух е далеку поважното спасително раѓање, кое ослободува од инфектот на предците, со кој - за жал - се генетско заразени дури и најмалите бебиња!

Одсрце се надевам дека нема да ме злоразбереш.


Поздрав и лека ноќ


.
--- надополнето: 27 март 2012 во 00:26 ---
...

Znam deka nie ne sme toj i najmalku od se sto treba da pravime e da se obiduvame da gi povtoruvame negovite nadcovecki dela.
Od nas se ocekuva tolku kolku sto ni e dadeno ,a toa e da go sledime napisanoto i da ja preneseme negovata poraka na slednite pokolenija.
.

(y)


,
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
.

Кој вакви дезинформации шири тој засигурно се’уште не Го познава Вистинскиот ОТЕЦ Исусов!

.
Павле, слуга на Исуса Христа, повикан за апостол, избран за благовестието божјо, кое Он уште порано го беше ветил преку светите пророци, во светите писма. за Својот Син, по тело роден од семето Давидово

Римјаните 1: 1-3


ми е некогаш и така трогателно што не знаејќи ј абиблијата и новиот завет си создаде во умот некоја бајка и слика за Исус и шо е најсимпатично - ти навистина веруваш во тоа!!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Павле, слуга на Исуса Христа, повикан за апостол, избран за благовестието божјо, кое Он уште порано го беше ветил преку светите пророци, во светите писма. за Својот Син, по тело роден од семето Давидово

Римјаните 1: 1-3


ми е некогаш и така трогателно што не знаејќи ј абиблијата и новиот завет си создаде во умот некоја бајка и слика за Исус и шо е најсимпатично - ти навистина веруваш во тоа!!


.Исус е по тело роден од Дева Марија, Која што исто така потекнува од лозата на Раав (רָחָב), од која потекнува и Св. Пр. Давид!

Ја сфаќаш ли чудесноста БОЖЈА?

ТОЈ - поради верата - од грешници подига праведници, од блудници - Девици!



Лека ноќ и Совршениот БОГ - во Името и Срцето Исусово - да те благослови тебе и сите луѓе со вистинска вера.



Амин


.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Исус=Буда=Кришна=Рама=Лаоцу=Кабир=Мухамед=Бодидарма=Јошу=Моцарт=Пикасо=Да Винчи=Салвадоре Дали=Тоше Проески=Ајнштајн=Сократ=Тесла=Џингис Кан=Александар=Хитлер=Сталин=јас=ти=тој=таа........=маче=куче=цвет=мравка=камен......=флора и фауна=планета=сонце=галаксија............................=====цела бесконечност. Значи што бил Исус ништо посебно како и се друго или со други зборови олицетворение на боженственаоста како и се друго.ALL THE SAME:свиркам:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
.Исус е по тело роден од Дева Марија, Која што исто така потекнува од лозата на Раав (רָחָב), од која потекнува и Св. Пр. Давид!

Ја сфаќаш ли чудесноста БОЖЈА?

.
Татко му Јосиф потекнува од лозата на Давид.
Во грчкиот текст стои СПЕРМАТОС ДАИДОУ
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Исус=Буда=Кришна=Рама=Лаоцу=Кабир=Мухамед=Бодидарма=Јошу=Моцарт=Пикасо=Да Винчи=Салвадоре Дали=Тоше Проески=Ајнштајн=Сократ=Тесла=Џингис Кан=Александар=Хитлер=Сталин=јас=ти=тој=таа........=маче=куче=цвет=мравка=камен......=флора и фауна=планета=сонце=галаксија............................=====цела бесконечност. Значи што бил Исус ништо посебно како и се друго или со други зборови олицетворение на боженственаоста како и се друго.ALL THE SAME

.
Денот ќе дојде и ти ќе ја увидиш разликата којашто во дадениов момент - поради известни влијанија - се’уште не си во состојба да ја видиш!


Дотогаш ...

.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
.
Денот ќе дојде и ти ќе ја увидиш разликата којашто во дадениов момент - поради известни влијанија - се’уште не си во состојба да ја видиш!


Дотогаш ...

.
Топ си:cuc:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
.
Татко му Јосиф потекнува од лозата на Давид.
Во грчкиот текст стои СПЕРМАТОС ДАИДОУ
.

И Св. Дева Марија и Св. Јосиф потекнуваат од лозата на Св. Пр. Давид, кој што пак потекнува и од Раав (רָחָב).


Чудесен е Живиот БОГ - Чудесен!

ХалелуЈАХ! :)
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Чудесен е живиот spiros - чудесен:pos:
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
Исус наредил да оној кој нема меч, ако треба и наметката нека си ја продаде но да си купи меч. Ако купиле 2 меча, тоа значи дека другите биле веќе вооружени а двајца од нив не биле и тие купиле мечеви
Инаку не би оставил народот и тезгаџиите во храмот некој туку така да ги брка од храмот да му преврќа тезги, пари печалба, освен ако не бил опкружен со вооружени соборци.
Оди денес ти пробај да растураш тезги и бркаш народ од негде така сам или со 5-6 неворужени па ќе јадиш ќотек до посинување. Али ако до тебе имаш 5-6 души со пиштоли за појас и во раце, има да дремат ко мисири.
Пробај следниот пат кога ке читаш за Исус да не гледаш некој воен филм во исто време :)
Се гледа дека дека добро си проучил за Исус , но секој твој заклучок е само твоја имагинација, и не говорам само за ова мислење туку за повекето кои ги имаш во темите слични на ова...
Никој неможе да ти каже да веруваш во него тоа си е твоја работа исто како што секој сам одлучува за тоа....
има луге кои веруваат во Исус, има луге кои не веруваат...а ти си на некоја друга работа, веруваш во него ама само според мал дел од евангелијата и + некои твои Remix додатоци...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Пробај следниот пат кога ке читаш за Исус да не гледаш некој воен филм во исто време :)
Се гледа дека дека добро си проучил за Исус , но секој твој заклучок е само твоја имагинација, и не говорам само за ова мислење туку за повекето кои ги имаш во темите слични на ова...
Никој неможе да ти каже да веруваш во него тоа си е твоја работа исто како што секој сам одлучува за тоа....
има луге кои веруваат во Исус, има луге кои не веруваат...а ти си на некоја друга работа, веруваш во него ама само според мал дел од евангелијата и + некои твои Remix додатоци...
Евангелијата на некој кој не ја знае и проучува историјата на стариот свет може да ми изгледа како реална сторија. Исто ко што на децата може да ми изгледа реалност хари потер или господар на прстените.
Не е правилно така да се читаат дела кои претендираат да кажуваат историја за одредено време и место и настани. Треба да се спореди со други извори, да се најде потврда на тоа што се кажува дали навистина било така или дали можело да биде така. Прикаската за Исус е многу измената од реалната, доста работи му се додадени, одземени, а и тие што останаа како реалност се “толкувани“ за да добијат друга смисла, така да ако некој навистина сака да разбере кој беше историскиот Исус, што сакаше тој... мора да седне и ја проучи историјата на тоа време. Инаку ќе остане да верува во мит и легенда... во Дедо Мраз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom