Што добиваат и што губат оние кои ја напуштаат Македонија?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Џабе губите време за да им објаснувате на овие владе, роко, валво.
За нивните постови доволно е едно вакво:blablab:
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Znachi, ja spushtivte diskusijata na mnogu nisko nivo ! Vprochem nishto novo, po toj princip funkcionira skoro sé vo MK.

Naslovot na temata e shto dobivaat, a shto gubat onie koi ja napushtaat MK, pa otuka po logichno bi bilo da postiraat povekje onie koi se vekje nadvor, da gi objasnat svoite iskustva i mislenja za toa kako e tamu, vo novoto zhivealishte. Arno ama mnogu "poglasni" se onie koi zhiveat vo MK (nekoi mozhebi i ne bile nadvor na povekje od 5-10 dena). Chudno, kako toa znaat povekje, shto jademe, shto rabotime, pa i toa kolku pari imame ili kolku ni ostanuvaat za da go prezhiveeme mesecot, toa kolku ni e teshko i neubavo tuka kaj shto sme doshle.
Toa dali nekoj obozhava kjebapi ili pak e vegetarijanec, dali ima dovolno da go pomine mesecot, ili shto raboti (vazhno e chesno da si go zarabotuva lebot) se strogo individualni raboti i nikoj ne treba da go interesira za drugiot.

Tokmu toa go dobivame, a go nema vo MK, tuka nikoj nema ni vreme ni zhelba, da "reshava" tugji problemi, zato shto vremeto mozhe da go koristi za mnogu poelegantni raboti vo zhivotot, da ne gi nabrojuvam.

I pokraj site anomalii shto gi nosi zhivotot denes, tuka vladee edna nevidena tolerancija, osnovna kultura i respekt kon drugiot (iako ne od site, no sepak se procentualno mnogu pomalku).

Voedno posakuvam edna takva tolerancija i respekt i vo MK, i sekako na forumov ili barem na temava. Ili mozhebi premnogu sakam ???
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.117
Поени од реакции
21.755
Значи Кајгана е форум за македонци кои живеат исклучиво во Македонија и се членови на ВМРО.
Ok, good to know.
Извини вака ама каде спомнав јас партија . Каде ти во мојот пост виде партија, ВМРО или СДСМ . И дали ти тоа алудираш дека сите членови и симпатизери на СДСМ се гадат од својот народ, држава и потекло? Мислам дека многу нивни симпатизери и активни членови оваа твоја констатација нема баш да ја примат благонаклоно и со восхит.
И сега незнам дали си премногу долго во странство па ти иди тешко да сфатиш што јас кристално јасно и недвосмилсено го напишав во мојот пост или толку ти сечи искрено незнам, ама ете осеќам потреба да ти дообјаснам за секој случај.
Значи Кајгана е форум во кој секој може да пишува што сака и колку сака се додека не ги нарушува правилата на форумот. Значи тука може да пишуваат Македонци, бугари, грци, може да пишува и отпадокот од некој народ, може да пишуваат и странски и домашни негатори на Македонскиот народ, значи буквално секој.
Јас само прашав зошто пишуваат. Не забранив . Така да дури и ти претпоставувам можеш да правиш разлика помеѓу прашање и забрана.[DOUBLEPOST=1426199956][/DOUBLEPOST]
Џабе губите време за да им објаснувате на овие владе, роко, валво.
За нивните постови доволно е едно вакво:blablab:
И тоа го рече ликот кој точно на 5 мин после нова година решил да си го смени форумското име во на Анчо Дињата.Сите се забавуваат, дружат, тој си го менува никот(y). Претпоставувам и со гордост ке си го носи цела година. Арно ама повеќето знаеме што изјави Анчо во врска со дињите и за што тој ги користел( мала помош за тој што не знае :pusigo: ). И после стигнавме до моментот тој ист лик да дели совети и да очекуваме да напиши нешто паметно.
Ја стварно незнам кој е поглуп. Глупиот или оној кој го следи и му се восхитува на неговите постови.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.069
Поени од реакции
8.319
Извини вака ама каде спомнав јас партија . Каде ти во мојот пост виде партија, ВМРО или СДСМ . И дали ти тоа алудираш дека сите членови и симпатизери на СДСМ се гадат од својот народ, држава и потекло? Мислам дека многу нивни симпатизери и активни членови оваа твоја констатација нема баш да ја примат благонаклоно и со восхит.
И сега незнам дали си премногу долго во странство па ти иди тешко да сфатиш што јас кристално јасно и недвосмилсено го напишав во мојот пост или толку ти сечи искрено незнам, ама ете осеќам потреба да ти дообјаснам за секој случај.
Значи Кајгана е форум во кој секој може да пишува што сака и колку сака се додека не ги нарушува правилата на форумот. Значи тука може да пишуваат Македонци, бугари, грци, може да пишува и отпадокот од некој народ, може да пишуваат и странски и домашни негатори на Македонскиот народ, значи буквално секој.
Јас само прашав зошто пишуваат. Не забранив . Така да дури и ти претпоставувам можеш да правиш разлика помеѓу прашање и забрана.[DOUBLEPOST=1426199956][/DOUBLEPOST]
јас мислам толку му чини,едноставно пробува да дефукусира и дискусијата да ја префли во друга насока, сметајќи те за глупак и слично безвредно суштество како што се изјасна и претходно за целокупниот Македонски род.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Не сме сите подеднакво квалификувани. Ако ти си квалификуван за чистење риби, некој друг може е поквалификуван од тебе. Јас имам многу пријатели иселеници од Македонија кои живеат во Западна Европа и скоро сите се на многу добри работни позиции. Можда мојот круг на луѓе бил таков што сум се дружел со интелектуалци и успешни личности, па ете таква претстава сум добил. Ти пак си се дружел со помалку успешни луѓе кои имаат ниски квалификации и така си изградил слика дека македонците во Норвешка чистат риба.

Што се однесува до татковината, ти можеш да збориш колку сакаш, ама со зборење нема ама баш ништо да помогнеш. Јас овде плаќам еден куп давачки на државата за се и сешто и услуги кои никогаш не ги користам, на пет до десет луѓе секој месец им обезбедувам да зарботат пристојна македонска плата(500-700 евра нето) и уште на повеќе компании работа кои исто така некому обезбедуваат леб, работам чесно и поштено, ги почитувам сите закони и прописи, се трудам да создадам недискриминаторни услови за работа на компаниите во работите со кои се занимавам, вложувам време и средства во развој на тоа кое го работам и платформа која ќе остане на тие што ќе ме наследат и уште многу други работи. И ти најде да ми солиш за вредности и почитување на татковина? Овде освен јас и моите најблиски не верувам дека некој го почитува она кое го правам за општествово. А општеството за возврат ми враќа многу малку.
И место мене да ми даваш, дај си на себе задача да читаш историја. Нит знаеш што се од историја знам нит па примерот ти е компетентен. Македонија и Израел немаат ниту еден заеднички параметар за да можеш да споредуваш. Да не беше Америка од Израел ќе останеше само историјата.
Дебатава тие чекај да ти кажам дека јас сум паметен, а ти си глуп. Види сеа, џабе пробуваш да извртиш и да се наместиш во дискусијава, односно ти да ја имаш силата според Реторика. Ама еден факт ти бега, а тоа е дека иако имаш "квалитетно" друштво, не си ја разбрал поентата на животот. Да имаш што да оставиш кога ќе се свртиш позади себе, ама не се однесува само за тебе лично и твојата фамилија, туку и за останатите. Колективната свест се гради со заедничка цел, а твоето и на твоите пријателчиња со лефучарски склоп најважно им е да кажуваат дека сите уживаме во беда и мизерија во Македонија. ;)
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Да имаш што да оставиш кога ќе се свртиш позади себе, ама не се однесува само за тебе лично и твојата фамилија, туку и за останатите.
Болдот. Зошто? И што си ти тоа оставил до сега?
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Moeto razmisluvanje na ovaa tema e posveteno na site onie sto po sekoja cena, bez razmisluvanje sakaat da ja napustat Makedonija barajki ja svojata materijalna i dusevna sreka voglavno vo zapadnava civilizacija...Jasno, pritoa voopsto ne razmisluvas za toa sto dobivas i sto gubis bidejki po pravilo po sekoja cena sakas da izbegas od tamu i nisto drugo ne ti e bitno na svet... Mnogu brzo potoa, jasno ti e kako den deka "rajot" kade sto si pristignal, bez razlika dali e toa zapadnoevropska zemja ili Kanada, SAD, Avstralija ili Nov Zeland se daleku, daleku od tvojata realna zamisla za niv pred doaganjeto tamu...
Da se razbereme, sovrseno mesto za ziveenje na ovoj svet NE POSTOI, takvo mesto nema na zemjinava topka, ako nekoj ve ubeduva vo toa e patoloski lazgo...

Ako mozam nesto vistinski da razberam, e toa da se resis bezuslovno da ja napustis zemjata vo uslovi koga bukvalno si nevraboten i si doveden do toj ocaen cekor bezkurpulozno da se boris za egzistencijata na tvoeto semejstvo i tvoite deca bilo kade vo svetot! Toa DA! I nema nikakva diskusija okolu toa...

Toa sto ne mozam da go razberam e da si odis od tamu koga veke imas etablirana dobro platena rabota, mesto za ziveenje ili kvaliteteten zivot (mojot primer), pri toa obrazlozuvajki deka begas od bezperspektivnosta, nesigurnosta, Albancite ili ne znam kakva li ne banalna pricina...Sto ocekuvas deka ke najdes tuka? Odgovor na site ovie dilemi? Posebno vo vreme na edna globalna kriza? Dali znaes kolku lugje izgubija rabota tuka vo Kanada kako posledica na pad na cenata na naftata? Dali znaes deka kanadskiot parlament bese cel na napad na bagrava islamisticka i sega pretat so napadi po celata zemja? Koga sme kaj Albancite, ako oni slucajno ti smetaat, togas spremi se da se soocis so eden kup pakistanci, indusi, somalijci koj bukvlno ja imaat preplaveno zemjava do toj stepen sto jas sum seriozno zagrizen za idninata na moeto dete i opsesiran so dilemata dali e ova pravo mesto za nejzin normalen razvoj i zivot...

Ako me prasas mene, koj dojde vo Kanada kako iskusen profesionalec so impresivno rezime vo naftena industrija i odlicen angliski, covek sto mnogu maski se borese da dojde do prava profesionalna rabota vo koja zarabotuva odlicno i ima kvaliteten zivot po tukasni standardi, posle ovie cetiri godini, NIKOGAS ne bi ja napustil mojata Makedonija. Po pravilo, mnogu poveke gubis koga si von svojata rodena grutka otkolku sto se zalazuvas deka dobivas...
Ова е најобјективно досега напишано во темава.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Каде се „патриотите“ кои многу ја сакаат ова наша мила татковина и нејзиниот горд народ? Каде се оние кои се изјаснија дека сториле и ќе сторат многу за земјата и народот? Нашата мила татковина, која не е патриотски да ја напуштиме, не стори ништо конкретно за да заштити две мали дечиња (1 и 3 години) и нивната самохрана мајка од семејно насилство и не им овозможи некаков покрив над глава, ни парче леб...Па еве шанса да се покажете на дело и да помогнете, бидејќи нели треба колективно да си помагаме...Исто, нели, како во примерот на Израел само со таа разлика што таму ниту државата, ниту народот нема да дозволи мајка со две дечиња да моли за помош и никој да не и помогне како во овој случај.

Бујрум патриотишта:

http://forum.kajgana.com/threads/Апел-за-помош-на-една-самохрана-мајка-со-две-мали-деца.77156/page-2#post-7172713
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
17
Поени од реакции
23
Јас не знам како би можел да ја сакам мојава татковина Македонија,која како прво не ми обезбедува услови за живеење..За едно најобично работно место каде ке заработуваш плата колку да преживееш ти требаат еден тон врски.не барам да ми дадат работа или плата без работа,сакам само да имам шанса да се покажам колку сум способен и вреден и според тоа да добијам и содветна плата..кога немаме шанса овде да се покажеме имаме шанса на Запад каде што и сме највредните и најценетите работници..
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Еве еден блог за доживувањата на една Хрватка во Даблин.

http://zivot-u-dublinu.com/

А ееве една штобпишува за своето искуство во Данска.

http://www.detinjarije.com/roditeljstvo-u-danskoj-zemlji-najsrecnijih-ljudi-ostavite-bebu-golu-na-snegu/

http://croexpress.eu/vijest.php?vijest=1408

Многу се важнни културолошките разлики. Значи ако сте човек што сака лежерно да си пие кафе, што сака гости, Данска дефинитивно не е земја за вас.
 
Последно уредено:
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Впрочем кога ќе се види какви насоки фаќаат одредени дискусии може веднаш да се види што се добива а што губи кога заминуваш во еден правец од Македонија.Секоја чест за тие што тоа го сториле навреме.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Впрочем кога ќе се види какви насоки фаќаат одредени дискусии може веднаш да се види што се добива а што губи кога заминуваш во еден правец од Македонија.Секоја чест за тие што тоа го сториле навреме.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
za zal mnogu ja napustaat a tamu se robovi robuvaat po cela godina ziveat kako volot za slamata edinsveno koga ke dojdat vo rodnata makedonija mozat da se iskurcat mesec i toa so nekoe kreditce koe ke go plakjaat cela naredna itn itn itn , a si ja gubat slobodata i ovaj nas makedonski lezeren zivot kade nikoj za leb ne umira a za poveke nikoj ne se zamara i to e to
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
za zal mnogu ja napustaat a tamu se robovi robuvaat po cela godina ziveat kako volot za slamata edinsveno koga ke dojdat vo rodnata makedonija mozat da se iskurcat mesec i toa so nekoe kreditce koe ke go plakjaat cela naredna itn itn itn , a si ja gubat slobodata i ovaj nas makedonski lezeren zivot kade nikoj za leb ne umira a za poveke nikoj ne se zamara i to e to
Неумирањето за леб во Македонија па и не е некоја мотивација.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Неумирањето за леб во Македонија па и не е некоја мотивација.
taka e se slagam ama barem ovde imame pokriv nad glavata ne ziveeme vo supi stali magazini i podrumi ,ostavete gi vie onie nasinci koi se tamu 2-3 generacija togas i tamu i kaj nas se pecalese ne gi gledajte onie koi nivnite roditeli se tamu gledajte gi ovie sto sega odat kako goli pistoli
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
taka e se slagam ama barem ovde imame pokriv nad glavata ne ziveeme vo supi stali magazini i podrumi ,ostavete gi vie onie nasinci koi se tamu 2-3 generacija togas i tamu i kaj nas se pecalese ne gi gledajte onie koi nivnite roditeli se tamu gledajte gi ovie sto sega odat kako goli pistoli
Demek u tugina site na otvoreno spijat ili vo shtali. A ti u MK kao oblecen pistol spiesh pod pokrivot sto sam go sozdade i gi vdomi roditelite,babati i dedoti,vnucite,snaite i zetovcite. Alal vera mladicu!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom