Апел за помош на една самохрана мајка со две мали деца

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Нема потреба да заблагодаруваш. Најголемо заблагодарување ќе направиш со тоа што децата ќе ги изградиш во здрави личности кои исто како тебе ќе се борат за своето семејство.
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
142
Поени од реакции
363
Да не бидам погрешно сфатен, но тука е изнесено тврдењето на едната страна (мајката). Не е доволно етикетирање на другиот родител како насилник без тоа да се провери и потврди. Има институции за истото - социјални работи? Полиција? Кој гарантира дека мајката е вистинскиот избор за децата? Кој може да даде валидитет на изјавата и барањето? Сиромашни земји се полни со измамници со срцепарателни приказни.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Сакаш да кажеш дека ќе ја продава половната гардероба донирана за децата?
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
142
Поени од реакции
363
Сакам да кажам дека не е фер да се верува на слепо на анонимен лик на интернет.

На ФБ гугл дава една Зорица Л. од Куманово. Град познат по т.н. авганистанки. Кој кажува дека мажето не се вратило од јабана, време за кое госпоѓата условно шврљала лево десно, па овој дознал и се налутил и сега он е кривиот за семејно насилство...

Сакаш да кажеш дека ќе ја продава половната гардероба донирана за децата?
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
IspT sokirana sum od tvojata izjava... Kakov avganistan kakvi gluposti.. Ova ti se vika slusnal ne doslusnal..
Ne sakam da iznesuvam javno detali na forumov.. Zatoa ke ti pisam licna poraka.. A kolku da se znae za site takvi kako tebe.. Jas bev mazena u Skopje inaku sum od Kumanovo i zatoa sum sega ovde.. Spored l. Karta seuste sum zitel na Sk.. Mozes slobodno da otides do centarot za socijalni raboti i zrtvi na semejno nasilstvo kaj sto ke mozes da proveris dali imam pusteno tuzba...
Nikako ne mozam da go razberam ova bizarno razmisluvanje i osuda na nekoj koj ne go poznavas i neznaes niz kakov pekol pominuva.. Pa uste i neverstvo.. E ova ne veruvav deka moze nekoj da napise.. Jas sum zaprepastena.. Inaku slikata e od moite deca..
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
IspT, прашано во МВР и проверено, не се работи за измама!

Секоја чест на храброста на Зорица да настапи јавно во нашево малограѓанство. Верувам дека не си единствен случај на кој наишла на ваков одзив. Можда и оправдан е одзивот со оглед на бројот на преваранти во државава. Некои тргаат и од себе, но небитно.
Еве да речеме и дека Зорица шарала наоколу, тоа не е никакво оправдание за семејно насилство. Но и да речеме дека, како во радикално-муслиманските земји тоа е оправдано насилство врз неа. И во таков случај тоа не е никакво оправдание за да причиниш терор и страдање на твоите деца! За такво нешто треба да си психички тешко оболен. За жал Зорица тоа не го увидела на време, па сега свесна за грешката го понела и сиот товар на свој грб. Тоа е храбро и човечки и секоја чест за тоа. За мене е човечки да помогнеш на друг кој се бори за истата цел како и ти. А тоа е најсветото и највредно на овој свет, твоите деца... Се друго е гола вода...
Ако веќе не можеш да помогнеш, барем не одмагај и не отежнувај. Се работи за човечки чувства и нечии судбини.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Мене жената ме покани лично да и ги однесам работите во Куманово, ме покани и на кафе, иако по карго праќав. Сигурно не би се понижувала јавно да моли за децата ако не стои позади тоа така отворено.

За да донираш, нема потреба да ја деградираш вака само затоа што можеби во животот си налетал на преваранти. И на крај краева ако си се сомневал во било што, требало да одминеш темата и да оставиш другите да одлучат дали ќе веруваат или не.

Седнал на фејсбук да ја пребарува бе. :facepalm:

Проклет народ! Сигурно убаво се чувствуваш што направи да се осеќа толку мизерно сега и да ти се правда.
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
IspT
Prestapnik mnogu dobro ti obrazlozi... Jas samo ke dodadam nekolku raboti.. Tocno e deka poveketo se smetaat za kompetentni da ti sudat i delat soveti.. Tesko se naogjaat lugje sto moze da te razberat.. I sekoja kritika i osuda e normalna za nasevo podnebje i ne mi smeta... No za edna rabota bi mozela na nekoj ocite da mu gi izvadam... Da kaze deka jas ne sum dobra majka za svoite deca bez da znae sto se preziveav, kolku neprospieni noki pominav i sto se ne izdrzav za da bidat so mene.. Nikoj nema pravo da mu sudi na nekoj ako neznae niz sto pominal i sto se preziveal.. Moze da sum najlosa licnost na zemjava za nekoj... No od kade pravoto na bilo koj da kaze deka sum losa majka za svoite deca...?[DOUBLEPOST=1426703222][/DOUBLEPOST]KafeDelMar.. Fala ti za podrskata draga moja.. No ne se osekam mizerno.. Naprotiv... Jas za razlika od nekoi sto samo visat po forumi i pisuvaat gluposti.. Pravam nesto pametno... Se boram za svoite deca... I koga se oni vo prasanje..Ama jas sum podgotvena i na vakvi osudi i komentari.. Ne mi e prv pat da me osuduva nekoj sto ne me poznava.. Jas barem imam za sto da se boram.. I vazno e da uspeam.. Ne e vazno mislenjeto na poedinci... I nemam potreba da se pravdam samo da objasnam... Za onoj sto ne razbira i da nacrtas.. Ne vredi...
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Би ги избришала погорните пораки, но сметам дека во нив уште повеќе се гледа силата и решеноста на Зорица да се бори за нејзините дечиња.
Затоа ќе ве замолам драги форумџии - доколку не можете или не сакате да помогнете, да не одмагате со секакви теории. Ви благодарам однапред. :backa:
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
AlternativeF blagodaram za podrskata.. Nema potreba nisto da se brise.. Dobro e da se procita sto se e vo sostojba da izmisli i plasira coveckiot um... No jas imam malku posiroka perspektiva i pogledi na zivotot za razlika od poveketo ovde.. Mozebi nemam finansii.. No imam nesto za sto mnogumina mozat samo da sonuvaat.. Pred se sum zena koja stoi pozadi svojot kazan zbor..bez predrasudi i ne osuduvam nikogas nikoj.. Taka da takvite komentari deluvaat pozitivno na mene.. Samo onoj sto doziveal znae kako izgleda koga od strav ke moras da izlezes niz vratata i da si gi ostavis decata slusajki go kaj place po tebe i vika mamooo.. Zatoa ne postoi nisto sto ke me predomisli da se otkazam od borbata za svoite dve deca.. I ako za nekoj e ova srceparatelna prikazna jas samo ke posakam nikogas da ne ja pocustvuva taa bolka..
 
Член од
9 август 2009
Мислења
104
Поени од реакции
115
Сакам да кажам дека не е фер да се верува на слепо на анонимен лик на интернет.

На ФБ гугл дава една Зорица Л. од Куманово. Град познат по т.н. авганистанки. Кој кажува дека мажето не се вратило од јабана, време за кое госпоѓата условно шврљала лево десно, па овој дознал и се налутил и сега он е кривиот за семејно насилство...
Нели? Абе се читаш ли што пишуваш? Ај оди глеј турски серии и не изигравај детектив.
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
Anna fala ti za podrskata i doverbata ama mora da ima i takvi sto sakaat da kazat nesto i mislat deka so toa sto ke napisat eden kup nebulozi ke napravat nekoj da se custvuva bezvredno... No takvite samo mi davaat uste poveke volja i zelba da se boram i da uspeam.. Fala za podrskata ama velam fala i za osudata.. Motiv poveke...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Ги оставам постовите на @IspT намерно за да видите со кого делите воздух и ве замолувам да не го цитирате туку да се сконцентрираме на темава и да помогнеме.Ако некој мисли дека е лесно да се бара јавно помош за две мали дечиња да израснат во нормална средина макар и со еден родител тогаш го замолувам само на миг да се стави во "кожата" на оној кому му треба помош :(
Исто така ве замолувам сите кои по дома имате стара облека и играчки да не ги фрлате затоа што многу скоро ќе има хуманитарна кајгана собиранка каде ќе собираме облека и играчки. Се што имате по дома од облека/играчки не фрлајте, спремете вреќи за донации и да им помогнеме на неколку загрозени семејства. Знам дека има кајганџии со големо срце и душа, но ете има и некои бездушни.
Поддршка @Zorica76 и биди силна да го поминеш овој период, затоа што имаш дечиња за кои вреди да живееш: Не губи надеж, сеуште има луѓе кои ќе ти помогнат во таа борба :smirce:
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
Olimpija blagodaram od srce za podrskata...Ako dosega posle se sto pominav i preziveav ne prestanav da se boram i ne se otkazav i pokraj toa sto sum opkruzena so lugje koi so svoeto odnesuvanje i komentari se obiduvaat na site mozni nacini psihicki i emotivno da me skrsat.. Guskanjeto i nasmeanoto lice na moite deca se mnogu posilen motiv da ostanam silna zatoa sto doprva ke im trebam... Toa e ona sto me vodi.. A ne e lesno da se boris sama.. Toa go znae sekoj sto pominal niz tezok period.. Fala vi na site na forumov za pozitivnata energija i podrskata.. Veruvajte mnogu znaci..
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
I povtorno golemo blagodaram za edna prekrasna i zena so golemo srce koja nesebicno mi pomogna i ovoj pat trosejki go svoeto vreme za da mi pomogne okolu potrebite na decata.. Blagodaram za mojata prijatelka na forumov koja me podrzuva... KafeDelMar... Fala ti za trudot i podrskata.. Fala ti za srekata na moite deca..i isto taka golemo blagodaram i na drugite clenovi na forumov za podrskata i ponudata da pomognat.. Ona sto za vas e nisto ili malku za mene e dovolno... Fala vi dobri lugje.. .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom