Што го прави човекот човек?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Испаднаа некои недоразбирања и расправии во врска со прашањево, па реков одделно да го поставам. Значи, дали човекот го прават парите, облеката итн ... или оние нематеријални работи? Видовме дека имаме многу различни ставови па ќе кажам дека може до бескрај да се карате но без навреди и психолошки профили. Секој навредлив пост без објаснување ќе биде избришан. Доволно фер нели? :wink:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Човекот го Прави Човек родителското воспитување ни облеката ни парите за да бидеш човек ти треба Цврст карактер
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
3
CopyOfDeath напиша:
Човекот го Прави Човек родителското воспитување ни облеката ни парите за да бидеш човек ти треба Цврст карактер
да не пишувам , исто потполно се слагам со тебе
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Човекот го прави човек она што лавот го прави лав, а лебарката лебарка. Уникатноста.
Е сега таа лежи во константно копирање на најлавовското во лавот и најлебарското во лебарката. Кој како!
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Насмевката. Поточно - смеењето. Најточно - разлогот за смеење.

Човечкиот род уште е во фаза на развој. Понекогаш ми е многу срам што сум човечка, заради некои други специфики на родот кои нема да ги наведам тука.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
28
Поени од реакции
0
Pa za da bides covek vo vistinska smisla na zborot treba vo sebe da si zacrtas edna linija na zivotot i da se dvizis po nea. Dokolku skrsnes od nea veruvaj deka si zgresil i deka si postapil necovecki.
 
Член од
26 мај 2005
Мислења
288
Поени од реакции
4
divine напиша:
Испаднаа некои недоразбирања и расправии во врска со прашањево, па реков одделно да го поставам. Значи, дали човекот го прават парите, облеката итн ... или оние нематеријални работи? Видовме дека имаме многу различни ставови па ќе кажам дека може до бескрај да се карате но без навреди и психолошки профили. Секој навредлив пост без објаснување ќе биде избришан. Доволно фер нели? :wink:
Мислам дека другите постирачи :) ја утнале темата , друго сакат да кажите ( прашат) чупево. Човекот го прават ставовите, од тоа носиме заклучок каков е и кој е. Јас мислам така. Хауг
п.с: По фер здравје, (мислам на последната реченица, просто проширена од Дивајнот) А која е дефиниција за навредлив, кој го толкува законот а кој уставот... Поздрав :)

p.p.s : Osven Karlito, da aceva , i vie ja utnavte temata ( a za utnata tema kec)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.197
Поени од реакции
34.431
Повеќе фактори има, ама еве, ќе кажам неколку.

Воспитанието, поведението и разумот за почеток. Парите може да си добијат со тие 3 работи, а облеката е само еден вид финеса. Облеката дефинитивно не го прави човекот. :)
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Ја би рекла, за прв впечаток и те како влијае гардеробата и изгледот, а понатака се обрнува внимание на другите, побитните квалитети.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.197
Поени од реакции
34.431
123 напиша:
Ја би рекла, за прв впечаток и те како влијае гардеробата и изгледот, а понатака се обрнува внимание на другите, побитните квалитети.
Да де, ама темата не е „што остава добар впечаток“, туку „што го прави човекот човек“, така?

Ако си туп ќе бидеш и сиромав, нема да имаш облека.. Значи облеката не го прави човекот човек.
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Шо знам ама мора да се почне некако...
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
ме мрзи да читам нагоре, па ќе кажам дека човекот се двои од животните поради неговиот разум и способноста за РАЗУМНО размислување. Исто голема улога имаат и воспитувањето и карактерот.

Исто така физиолошки срце со 2 пред комори и 2 комори, исто како кај свињите. Развиеноста на хепарот е исто карактеристична за човекот. Подвижни палци и уште некој работи
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Cvrst karakter , razum , snaodlivost , pocit kon drugi luge,to go pravi coekot coek po moe ... Oblekata i assesoari kako nakit , sat e samo dodatno uzivanje, ne za DRUGI nego za SEBE . Istata ragazza sum i vo Indigo farmerki i vo farmerki od MNG , ama za da se osekam JAS poubavo jas gi nosam od Indigo...a ne me pravat farmerkite ni po vobrazena ni po nekulturna , ni pak po srekna ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom