Што готвите во моментов?

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
Ако сакаш хелти,и фенси,пробај со гвакамоле или хумус))) или побарај на нет рецепт onion chutney.Иначе со се може да го полниш,ја со разни салати,пилешка,руска,порано го пукав по бродоине )))) со чедар и пржена сланина најбоље ))))
Автоматски споено мислење:


то по далматински )))))
Автоматски споено мислење:

@Луси_Лу тоа јампсот измиј го убаво,но не го лупи,извалкај го во зејтин,можеш и рузмарин ситно да му исецкаш ако имаш, и завиткај го секој компир одделно фолија,блескавата страна однадвор,у печи го компирот до готовност на 220C⁰.Разрежи го комирот до половина,попречно али не до крај,сипи малце маслиново масло,и изгмечи го со вилушка.Стаи табаско у гвакамолето или хумусот,ќе се отвори,сладкото од острото,и ќе добиеш ефект на афродизијак ))))
Гледаш ќе ти се жалат после од мене, афродизијаци..
Имам сув и свеж рузмарин, најчесто за јагнешко и пилешко го користам не сум пробала на слаткаст компир, а овој виолетовиов ме е далеку по вкусен од портокаловиот благ компир и ќе пробам плус со гвакамоле обожавам можам Агда да ја на мачкам и цела ноќ да ја лижам :icon_lol: :love:
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Гледаш ќе ти се жалат после од мене, афродизијаци..
Имам сув и свеж рузмарин, најчесто за јагнешко и пилешко го користам не сум пробала на слаткаст компир, а овој виолетовиов ме е далеку по вкусен од портокаловиот благ компир и ќе пробам плус со гвакамоле обожавам можам Агда да ја на мачкам и цела ноќ да ја лижам :icon_lol: :love:
знаеш,уште со слатко од брусница може да пробаш,или со сос од ванила ))))
А од тој портокаловиот има една интересна крем супа.
Значи се пече компирот со кожа,коа ќе се испече го вадиш мекото со лажица и го ставаш да се вари во млеко,заедно со една зведичка анис,и 1 паличка канела,10 минути.Анисот и канелата ги вадиш,и со блендер блендираш.
Исто така пробај печено цвекло,чим јампс ти се допаѓа,и печено цвекло ќе ти се допадне.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Гледаш ќе ти се жалат после од мене, афродизијаци..
Имам сув и свеж рузмарин, најчесто за јагнешко и пилешко го користам не сум пробала на слаткаст компир, а овој виолетовиов ме е далеку по вкусен од портокаловиот благ компир и ќе пробам плус со гвакамоле обожавам можам Агда да ја на мачкам и цела ноќ да ја лижам :icon_lol: :love:
artworks-000132532127-ckxkz3-t500x500.jpg
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.857
Клучни зборови: Два прста, авокадо...
Screenshot_2020-07-14-00-11-30-461.jpeg
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Beef steak so pire od morkov, domasen sos od kapini (Podgotven sinoka) i staviv rukola da osvezhi boja na ochi. Pireto od morkov go koristam vo hamburgeri namesto majonez i ketchap a sum pravel i pire od ren so malku med i crn biber I e mnogu vkusno).

57312F14-71B0-4A63-8A99-B5D5B7F79F66.jpeg

49E07052-D782-4228-95CF-15A8D3CD529C.jpeg



4282B28C-D5EB-4794-929E-03DAD00595E0.jpeg
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Beef steak so pire od morkov, domasen sos od kapini (Podgotven sinoka) i staviv rukola da osvezhi boja na ochi. Pireto od morkov go koristam vo hamburgeri namesto majonez i ketchap a sum pravel i pire od ren so malku med i crn biber I e mnogu vkusno).

Прегледај го приврзокот 258893

Прегледај го приврзокот 258894



Прегледај го приврзокот 258895
Како го правиш пирето ?
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Како го правиш пирето ?
Zavisi za kolku osobi jas pravam za dvajca tretiot e na pat :)
Zemam dva morkovi gi lupam i secam na polovina, eden mal kompir i malku iseckan kromid. Gi varis tri-5 minuti vo teleski bujon ( dokolku nemas gotov bujon namesto nego stavas supena kocka po mozhnost od zelencuk ako ne i pileshka ili teleshka mozhe). Otkako morkovot e omeknat gi vadis od vodata i stavas vo blender pritoa malku stavas od bujonot/vodata shto se varel vo morkovot. I blendirash da dobies smesa, dokolku e premnogu gusta smesata stavas po potreba od vodata vo smesata. Go ostavas vo frizider da oladi i serviras.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Zavisi za kolku osobi jas pravam za dvajca tretiot e na pat :)
Zemam dva morkovi gi lupam i secam na polovina, eden mal kompir i malku iseckan kromid. Gi varis tri-5 minuti vo teleski bujon ( dokolku nemas gotov bujon namesto nego stavas supena kocka po mozhnost od zelencuk ako ne i pileshka ili teleshka mozhe). Otkako morkovot e omeknat gi vadis od vodata i stavas vo blender pritoa malku stavas od bujonot/vodata shto se varel vo morkovot. I blendirash da dobies smesa, dokolku e premnogu gusta smesata stavas po potreba od vodata vo smesata. Go ostavas vo frizider da oladi i serviras.
Нареден пут пробај да го печеш морковот у фолија,ама не го лупи,само убаво измиј го убаво.Послем печење излупи го.И не зимај washed carrots,ко на сликава,земи убаи,крупни моркови.Даље се како што правиш.
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
@chef_cook nekoi raboti koga gi konzumirash pochesto ti zdosaduvaat pa pireto mi e odlichna kombinacija. Ide super so malku kompir i kromid vo bujon, nema promashaj. sum probal predhodno vo eden eliten restaurant tuka vo London i e so ist vkus. A koga pecham veggies ne gi mijam gi pominuvam so vlazna krpa i nikogash ne gi pecham zaedno so meso. A morkovite shto gi kupuvam od market gi lupam iskreno neznam niz sve shto ne pominale todeka stignat na shelf, osven moite koga imame vo garden gi mijam so vlazna krpa samo znam deka se organic.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom