Што би направиле со богатството на МПЦ

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Не бе, туку би направил исто што и ти; би го раздал имотот и би им го поделил на африканчињата, кои, кутрите, умираат пред твоите фарисејски насолзени очи и чекааат на твојата помош, која никако да им пристигне...[DOUBLEPOST=1483825680][/DOUBLEPOST]
Значи не се слагаш со политиката на МПЦ кое тоа богатство не го раздава на сиромашни туку го држи за себе
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ете Мики имаш на располагање стотина милиони евра вреден имот и пари од МПЦ, како би ги искористил?
дали би ги дал за гладни болни и сиромашни или би продолжил со праксата на црквата тоа богатство да остане во нивни раце и за нивни задоволства и потреби?
.незнам што твојот Мики ќе напраи ама знам дека кога јас би бил Г.Г.Св. Стефан сите собрани пари за црквата по сите основи , навечер у девет би ги фрлал нагоре према Господа.., тој нека проценуе што му треба него и нека си зема , другото, што ќе падне назад ќе е за плати и други трошоци, Мајбаси, џипови,манастири-резиденции и други хотели, трговија со восок, икони, мантии, мирти., а и други финансиски трансакции... :)
За оние јадните погоре спомнати , ќе се грижат луѓето со добра душа.., какви бог со јасна намера ги створил...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
.незнам што твојот Мики ќе напраи ама знам дека кога јас би бил Г.Г.Св. Стефан сите собрани пари за црквата по сите основи , навечер у девет би ги фрлал нагоре према Господа.., тој нека проценуе што му треба него и нека си зема , другото, што ќе падне назад ќе за плати и други трошоци, Мајбаси, џипови,манастири-резиденции и други хотели, трговија со восок, икони, мантии, мирти., а и други финансиски трансакции... :)
Ќе ти се врати назат некоја тешка златна полуга и ќе те утепа. Не се играј со богатството на МПЦ, опасно по живот е!
 
T

templar55

Гостин
Јас во таква ситуација би дал на болните ДА! И денеска колку можам давам а не па да распологам со такво богатство.
Би дал и на сиромашни, на оние кои вистински се спречени да направат нешто во животот и да заработат.
А на сиромашни од типот работоспособни ама глупи или мрзливи за да работат како што се 90% кај нас .... Изменето од модератор..... .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Вранишковски одамна не е дел од МПЦ-ОА, па затоа вадиш погрешен заклучок од погрешен пример.
Мики, нели госпо се знае и за сите запишува какви греој прајме, како не видел дека во своите највисоки кругови има инфилтрирано предавник?
Голем пропуст, го навјаса староста, а можда и не е во тек со технологијата, на папирус со перо не се стига се да се запише.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
a зошто треба да се распродава воопшто имотот на МПЦ??? таму има пари за сите активностти кои вие претходно ги споменавте без да се расипува нешто што постоело со векови, едноставно треба да се примени онаа народната од народ за народ и се ќе биде во ред.
и уште нешто ми боде очи последно време зошто толку народов тргна против цркват? ( божем во ИВЗ се подобри ) црквата како институција не ни е крива за ништо! криви се тие што ја преставуваат кои не живеат според каноните на црквата (ама и таму не се сите исти има и поштени)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
a зошто треба да се распродава воопшто имотот на МПЦ??? таму има пари за сите активностти кои вие претходно ги споменавте без да се расипува нешто што постоело со векови, едноставно треба да се примени онаа народната од народ за народ и се ќе биде во ред.
и уште нешто ми боде очи последно време зошто толку народов тргна против цркват? ( божем во ИВЗ се подобри ) црквата како институција не ни е крива за ништо! криви се тие што ја преставуваат кои не живеат според каноните на црквата (ама и таму не се сите исти има и поштени)
Кој ги гласа тие на челото на црквата?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
не те разбирам што сакаш да ме прашаш со гласањево?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
не те разбирам што сакаш да ме прашаш со гласањево?
па ете народните пари се слеваат во МПЦ па кој ги раководи тие пари, некои луѓе од народот избрани или поинаку ???
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ќе раздадам по циганиве и една година куртул да сум од гланцање на шофершајбна на секоја факинг раскрсница.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
па ете народните пари се слеваат во МПЦ па кој ги раководи тие пари, некои луѓе од народот избрани или поинаку ???
кој и како станува владика незнам и никогаш не ме интересирало!
Во црква сум оддел кога сум бил во можност - претежно на поголеми празници и сум давал скромни средства согласно моите можности и никогаш не ме интересирало каде тие ќе завршеле јас знам за која намена сум ги оставил таму а господ нека суди понатаму за постапките на поединците.
И пак ќе прашам што Ви стана бе луѓе што сте толку против црквата - ако имате сознанија за криминал може да се пријави па нека ги гонат како вранишковски и нека си лежат во апс...
Што мислите во ИВЗ нема ли криминал? ама таму никој муслиман не рекол да се продаде имотот на ИВЗ туку секој ден дигаат по некоја ракета може да има и повеќе од цркви џамии, ало освестете се ова што го правиме правиме не е во ред се разнебитуваме во сршта во верата.
И јас не верувам во попови, владици... ама во црква, господ, религија си верувам! и според мене верата не е попови,владици,(тие денес се тука утре ќе ги нема денес се криминалци утре може ќе има чесни) туку објекти, вера во господ исус христос, богородица мајката божја...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
кој и како станува владика незнам и никогаш не ме интересирало!
Во црква сум оддел кога сум бил во можност - претежно на поголеми празници и сум давал скромни средства согласно моите можности и никогаш не ме интересирало каде тие ќе завршеле јас знам за која намена сум ги оставил таму а господ нека суди понатаму за постапките на поединците.
И пак ќе прашам што Ви стана бе луѓе што сте толку против црквата - ако имате сознанија за криминал може да се пријави па нека ги гонат како вранишковски и нека си лежат во апс...
Што мислите во ИВЗ нема ли криминал? ама таму никој муслиман не рекол да се продаде имотот на ИВЗ туку секој ден дигаат по некоја ракета може да има и повеќе од цркви џамии, ало освестете се ова што го правиме правиме не е во ред се разнебитуваме во сршта во верата.
И јас не верувам во попови, владици... ама во црква, господ, религија си верувам! и според мене верата не е попови,владици,(тие денес се тука утре ќе ги нема денес се криминалци утре може ќе има чесни) туку објекти, вера во господ исус христос, богородица мајката божја...
Значи не си православец
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Значи не си православец
како бе не сум православен ами што сум? имам крстениче, венчаница, децата ми се крстени и најверојатно која ќе умрам ќе ме закопаат по христијански обичаи, што е според тебе православец оној кој сака да ја продаде црквата, ако е тоа прав православец тогаш НЕ СУМ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom