Што антивирус користите?

Член од
11 јули 2014
Мислења
929
Поени од реакции
244
Користам Аваст ама сега прочитав дека излегла бесплатна верзија од Касперски. Кој е подобар? Аваст или Касперски?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.548
Поени од реакции
12.426
Користам Аваст ама сега прочитав дека излегла бесплатна верзија од Касперски. Кој е подобар? Аваст или Касперски?
Пробај го, и двата се добри, само касперскито ќе ти ја оптерети машината за разлика од авастот кој не се осеќа дека го имаш.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
929
Поени од реакции
244
Пробај го, и двата се добри, само касперскито ќе ти ја оптерети машината за разлика од авастот кој не се осеќа дека го имаш.
Ако се и двата добри нема потреба ко така да го оптеретувам со Касперски. Нека си тера Аваст.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.149
Дома си користам Windows Defender што доаѓа со самиот Windows 10 и не сум имал потреба од друг, одлично си врши работа. На работа на нашите компјутери имаме Kaspersky Free за поголема заштита, додека на фирмите што ни се клиенти им препорачуваме лиценциран Kasperksy Internet Security 2017/18 поради крипто вирусите кои заразија многу фирми и сервери последните неколку месеци.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.010
Поени од реакции
2.548
NOD32 Antivirus

5-6 години совршено работи,не ми треба а и не верувам дека ќе најдам подобар од овој.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
855
Kaspersky, разбира се... :)
Подобар е затоа што шпијунираат на велико? :)[DOUBLEPOST=1511103307][/DOUBLEPOST]
NOD32 Antivirus

5-6 години совршено работи,не ми треба а и не верувам дека ќе најдам подобар од овој.
Nod32 e супер антивирус, многу долго време го користев, сега сум на Avast најмногу поради опцијата за безбедно зачувување на пасворди.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.614
Поени од реакции
16.755
KIS2017, со HIPS активен и напредни сетинзи.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
12
Поени од реакции
3
Подобар е затоа што шпијунираат на велико? :)
Ако гледаме на тој начин, тогаш не треба да користиме интернет воопшто.

Kaspersky Free е далеку подобар од Avast Free засега. Нема поп-уп реклами да те нервираат, супер преформанси, но со Kaspersky Free добиваш само антивирус и ништо повеќе, никакви додатни функции. Но, затоа го добиваш еден од најдобрите антивируси. Касперски + малце памет, само тоа.


Иначе да ве прашам нешто, гледам многу од вас користите премиум антивируси. Дали ги симнувате од Пајрет Беј :P, или ги купувате? Ако ги купувате, од каде и колку $$$ ?

NOD32 Antivirus

5-6 години совршено работи,не ми треба а и не верувам дека ќе најдам подобар од овој.
Порано го користев, ептен добар. Оригинал лиценца?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
855
Ако гледаме на тој начин, тогаш не треба да користиме интернет воопшто.

Kaspersky Free е далеку подобар од Avast Free засега. Нема поп-уп реклами да те нервираат, супер преформанси, но со Kaspersky Free добиваш само антивирус и ништо повеќе, никакви додатни функции. Но, затоа го добиваш еден од најдобрите антивируси. Касперски + малце памет, само тоа.


Иначе да ве прашам нешто, гледам многу од вас користите премиум антивируси. Дали ги симнувате од Пајрет Беј :P, или ги купувате? Ако ги купувате, од каде и колку $$$ ?Порано го користев, ептен добар. Оригинал лиценца?
Веќе има актуелна афера со Касперски, шпијунирале за руската влада, на тоа мислев.
Инаку користам лиценциран Аваст. :)
Имаш оригинал лиценци на ибеј, за евтина пара ќе имаш чист антивирус, без кракови и слични срања.
 

Gjoksi

Адвокат
Член од
24 февруари 2013
Мислења
452
Поени од реакции
272
Подобар е затоа што шпијунираат на велико? :)[DOUBLEPOST=1511103307][/DOUBLEPOST]
Nod32 e супер антивирус, многу долго време го користев, сега сум на Avast најмногу поради опцијата за безбедно зачувување на пасворди.
Другарче, скоро СИТЕ антивируси (ESET, Kaspersky, Avast, BitDefender, AVG) ми се пробани (користени, тестирани) и само едно ќе ти кажам: најдобрата опција е KASPERSKY INTERNET SECURITY 2017 + KASPERSKY PASSWORD MANAGER 8.0. Легална верзија за првиот ја купив за околу 1.300 ден. од ТНТ ИТ Маркет, а за вториот ја купив за околу 1.000 ден. од Kaspersky Global страната.
А, во врска со „шпионирањето“ од страна на Kaspersky Lab, сеуште се водат дебати, процеси, без цврсти докази дека тоа навистина било направено.
Во врска пак со Avast, само ова: too many FP's (за него се' што симнуваш од интернет, може да биде детектирано како вирус, па макар да е и word документ).
 
На врв Bottom