Што антивирус користите?

Дискусија во форумот 'Оперативни системи и софтверски апликации' започната од DonVito, 16 февруари 2005.

 1. DarkValley

  DarkValley

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  692
  Допаѓања:
  190
  Користам Аваст ама сега прочитав дека излегла бесплатна верзија од Касперски. Кој е подобар? Аваст или Касперски?
   
 2. Gjoksi

  Gjoksi

  Член од:
  24 февруари 2013
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  203
  Kaspersky, разбира се... :)
   
  На DarkValley му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.617
  Допаѓања:
  6.155
  Пробај го, и двата се добри, само касперскито ќе ти ја оптерети машината за разлика од авастот кој не се осеќа дека го имаш.
   
  На artweb и DarkValley им се допаѓа ова.
 4. DarkValley

  DarkValley

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  692
  Допаѓања:
  190
  Ако се и двата добри нема потреба ко така да го оптеретувам со Касперски. Нека си тера Аваст.
   
  На artweb и Ron Burgundy им се допаѓа ова.
 5. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.966
  Допаѓања:
  2.121
  Дома си користам Windows Defender што доаѓа со самиот Windows 10 и не сум имал потреба од друг, одлично си врши работа. На работа на нашите компјутери имаме Kaspersky Free за поголема заштита, додека на фирмите што ни се клиенти им препорачуваме лиценциран Kasperksy Internet Security 2017/18 поради крипто вирусите кои заразија многу фирми и сервери последните неколку месеци.
   
 6. Apple

  Apple It's good to be good

  Член од:
  11 октомври 2009
  Мислења:
  2.545
  Допаѓања:
  919
  F-Secure Internet Security
   
 7. redfogv

  redfogv Замислена

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  178
 8. Manga

  Manga

  Член од:
  21 април 2006
  Мислења:
  6.820
  Допаѓања:
  1.878
  NOD32 Antivirus

  5-6 години совршено работи,не ми треба а и не верувам дека ќе најдам подобар од овој.
   
  На artweb и DarkValley им се допаѓа ова.
 9. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.474
  Допаѓања:
  764
  Подобар е затоа што шпијунираат на велико? :)
  --- Споено дупло мислење, 19 ноември 2017 во 15:55 ---
  Nod32 e супер антивирус, многу долго време го користев, сега сум на Avast најмногу поради опцијата за безбедно зачувување на пасворди.
   
  На DarkValley му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.975
  Допаѓања:
  14.662
  KIS2017, со HIPS активен и напредни сетинзи.
   
 11. BlueBaron

  BlueBaron

  Член од:
  3 јуни 2016
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  Ако гледаме на тој начин, тогаш не треба да користиме интернет воопшто.

  Kaspersky Free е далеку подобар од Avast Free засега. Нема поп-уп реклами да те нервираат, супер преформанси, но со Kaspersky Free добиваш само антивирус и ништо повеќе, никакви додатни функции. Но, затоа го добиваш еден од најдобрите антивируси. Касперски + малце памет, само тоа.


  Иначе да ве прашам нешто, гледам многу од вас користите премиум антивируси. Дали ги симнувате од Пајрет Беј :P, или ги купувате? Ако ги купувате, од каде и колку $$$ ?

  Порано го користев, ептен добар. Оригинал лиценца?
   
 12. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.474
  Допаѓања:
  764
  Веќе има актуелна афера со Касперски, шпијунирале за руската влада, на тоа мислев.
  Инаку користам лиценциран Аваст. :)
  Имаш оригинал лиценци на ибеј, за евтина пара ќе имаш чист антивирус, без кракови и слични срања.
   
 13. DarkValley

  DarkValley

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  692
  Допаѓања:
  190
  Колку е тоа ефтина пара?
   
 14. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.474
  Допаѓања:
  764
  Зависи, има многу препродавачи и различни цени, се движат од 5 долари па нагоре.
   
  На DarkValley му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: