Што ако има дете?

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.527
он.
Нема по селата оставени со толку ногу деца. За жал, там е состојбата бедна и ретко се решават жените на таков чекор (развод). Иначе од искуство, селските ергени са ногу повеќе склони да си најдат невестичка, макар и имала детенце. У мојто село познавам барем 5-6 такви фамилии, дека шо невестата е донесела детенце/детенца. Има и од тија побрканите, дека шо доведените и заварените са препадени и запоставувани, има и такви дека шо си живејат мирничко у убаво.

офф.

И да најдам, јас ќе ја аресам, ама она нема да ме ареса.. Ного сам подивеен, ѓоа од планината сам слевнал у цивилизацијата. Плус, може да ме пријават у социјалното за злоупотреба на детски труд. Модерно време е, со цврсто и неприкосновено спроведувајне на законите и сите правни нормативи.
Не са баш “бесплатни аргати“..
4 деца требе да облечувам, да ги ранам, на школо да ги праќам, па ако се погодат паметни на мајка и, ќе требе да збирам пари и за факултет. Се е тава трошок, ама па јас сам од домаќинска селска куќа... Секојпат е имало (дури и коа е немало), па ќе има и за них, ако не ја носат мојта ДНА.
По принцип сам сагласен со сичко шо кажа по тава прашајне. А тава шо си од домаќинска селска куќа е од пресудно значејне -- јадејне и пиејне имало и ќе има, та и за доведени, та и за душмани. Ја си увезел дечијна от невстатата, ја сам си ги правил, тава си е твоја работа која спаѓа уф приватнос, шо са вика. А Шемса ногу са брличка на форумо и си бара бељата сос борина. Ако ја начекам некаде уф риал лајф, ќе и искарам гарганаците и ќе ја накарам да копа при нас уф поле додека не са науче да са понаша како домаќинска селска мома.
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Сериозно? Ја не можам органски да му го сварам ова селскиов.
Најсериозно. Батали му го дијалектот ако не го разбираш, човеков е македонски Кант.

По принцип сам сагласен со сичко шо кажа по тава прашајне. А тава шо си од домаќинска селска куќа е од пресудно значејне -- јадејне и пиејне имало и ќе има, та и за доведени, та и за душмани. Ја си увезел дечијна от невстатата, ја сам си ги правил, тава си е твоја работа која спаѓа уф приватнос, шо са вика. А Шемса ногу са брличка на форумо и си бара бељата сос борина. Ако ја начекам некаде уф риал лајф, ќе и искарам гарганаците и ќе ја накарам да копа при нас уф поле додека не са науче да са понаша како домаќинска селска мома.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.480
па ако има дете, а ти толку го/ја сакаш ќе го прифатиш детото како да е твое и нема да слушаш други коментари. главата горе, тоа е твој живот. па здравје во иднина ќе си имаш и твои деца ;)
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Bi zemala maz sto veke ima dete/deca. Zasto da ne?
Moite roditeli se vakov slucaj i brakot im e super. Ete gi skoro 50 godini se zaedno...
Majka mi ne pravi razlika pomegu nas. Nikakva.
--- надополнето: 6 ноември 2012 во 12:49 ---
Некој си правел ќефови,па ја ќе ранам туѓо дете.
Ако мајката/такото се разведени и со мали плати,а алиментација не стигнува па бидејќи не можат самостојно да опстанат подолг период затоа си бараат некој спонзор.
Ретки се тие што имаат големи примања и можат самостојно да опстанат,а мал е и е мал бројот на тие што се одлучувааа на таков чекор.

Sekoj peti Ceh cuva malo Hrvatce/Crnogorce.:D
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.055
ne, na klada, to have fire purifiy their sin
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Zasto da gi stavat na klada majku mu? Zatoa sto majka mi od 3 godini cuva tugo detence (od prvata zena) i go prifatila kako svoe i ne go deli od nisto?

Pa po ovaa logika zarem i posvojuvanjeto e grev..?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.055
Pa da, ti ne si citala na poceotkot na temata.

Site tie se nemoralni i mora da gooooraat!!!!!!!!!!

Kje gi udaefne, ama Vardar e plitok, ebago. Susha.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Pa kolku takvi brakovi ima u posledno vreme, cetvrtina od drzavata ke ja udavite, pooooleekaaa:D
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.055
Не! Штом раѓала со некој со тој и ќе умре. Или сама ќе го чува.
Што е ова бе, комуњарска работа. Ајде, ќе погазиме светост на семејство, па ем гејови, ем распуштени или таквија. Не.
Ни вдовци или вдовици. Црнина и толку. Што е тоа бе се раскалашаено. Срамота.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Не! Штом раѓала со некој со тој и ќе умре. Или сама ќе го чува.
Што е ова бе, комуњарска работа. Ајде, ќе погазиме светост на семејство, па ем гејови, ем распуштени или таквија. Не.
Ни вдовци или вдовици. Црнина и толку. Што е тоа бе се раскалашаено. Срамота.
Dobro aj za raspustenici da zamizam na edno oko, ama za vdovica be? Pa ona li e kriva sto ostanala vdovica (dobro edino ako ona ne e ubiecot na pr.)?
A i onaa raspustenica ako se razvela jadnata od sto imala maka (sega ne zboram za nekoi od keif sto im e, nasle drug i sl, ama ako bila malterirana, toj rasturkuca, pijandura i sl.)..

ja pricitav temata od pocetok, zatucani mislenja sto da ti kazam...te ke proveruvale, te testovi ke pravele, te nemalo hemija fizika imalo...ma ajde..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom