Шпанија

Член од
21 март 2023
Мислења
166
Поени од реакции
369
Планирам летото за Шпанија. Гледам по агенции слабо има понуди за Шпанија, па најверојатно сам ќе си букирам, правам рути и т.н.
Па би сакал да слушнам некои ваши предлози?
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Планирам летото за Шпанија. Гледам по агенции слабо има понуди за Шпанија, па најверојатно сам ќе си букирам, правам рути и т.н.
Па би сакал да слушнам некои ваши предлози?
Зависи за што одиш. Ако е за море, Барселона, Лорет Де Мар (за овде обично имаат тури агенцииве), Тенерифе, Валенсија, Мајорка. Ако е за шетање пак Барселона, Андалузија.
 
Член од
21 март 2023
Мислења
166
Поени од реакции
369
Зависи за што одиш. Ако е за море, Барселона, Лорет Де Мар (за овде обично имаат тури агенцииве), Тенерифе, Валенсија, Мајорка. Ако е за шетање пак Барселона, Андалузија.
И двете. Ама повеќе на кај шетање. :)
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
И двете. Ама повеќе на кај шетање. :)
Тогаш повеќе Барселона, Валенсија и сега ми текна Галиција (Ла Коруња) на океан искача на океан а мислам има и што да се види. Да се разбереме од овие сите места сум бил само Барселона и Лорет Де Мар, за другиве сум читал и разгледувал. Ама лани кога разгледав од Барселона па има многу ефтини летови со Рајанер до сите овие места. Може да се комбинира. Знам беа укинати летовите со Визер од Скопје до Барселона, не знам дали ги има сега, ама сигурно ги има од Приштина.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Планирам летото за Шпанија. Гледам по агенции слабо има понуди за Шпанија, па најверојатно сам ќе си букирам, правам рути и т.н.
Па би сакал да слушнам некои ваши предлози?
Јас уште пред два месеци си букирав за на 13 јуни Тенерифе.
Пошто сме слепо црево и нема директен лет од Македонија до Шпанија, ќе летаме од Берлин.
Не ти треба агенција воопшто, смештај имаш во изобилие и не е скапо.
Јас повеќе имав мерак за Андалузија да ја шетам, ама друштвото изгласаа за Тенерифе :)
Моја препорака Мајорка, Тенерифе или Аликанте, кај и да одиш нема да згрешиш.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Пред неколку дена се вративме од Тенерифе и уште под импресии.
Ако некој се одлучи за Канарските острови има што да се види на Тенерифе.
Има за сечиј вкус се и сешто. На јужниот дел има убави песочни плажи, мене лично најповеќе ми се допадна Del Duque, целата околина околу плажата е преубава, местото е опкружено со луксузни ресорти па и цените се доста повисоки од другите места ама вреди
Del Duque
IMG_20230620_135506.jpg

IMG_20230620_133351.jpg IMG_20230620_133615.jpg


Одма неколку километри до оваа околина е и Лас Америкас, каде можат да се најдат локални барчиња и ресторани на сама плажа, да дрмнете една ладна кригла точено пиво од Тенерифе за едно евро и правец во океан на освежување :ајнапиво:

Во Грција локумадес а во Тенерифе вртат дечки и продаваат пива во лименки кои се поефтини од сама продавница :) И тоа во мраз ти ги носи камен ладни, исто така и сокчиња. Значи си изнајмуваш лежалка на плажа и имаш сервис до тебе за цел ден :)

Las Americas, Playa del camison
IMG_20230617_114234.jpg
Тука имате и продавници снабдени со се и сешто,од облека до сувенири.
Значи плажи, ресторани, коктел барови, продавници, се ти е на дофат.

Исто така во Адехе е и Лос Кристијанос, таму е пристаништето. Имате екскурзии со бродчиња за гледање китови. Од 15 до 45 евра за три часа, во зависност од турата и бродот.
Ние имавме предобро искуство.

На север е како на друг остров да си, оние плажи и онаа убавина не е реална
Тешко се пристапни ама вреди маката.
Северниот дел е поживописен, има повеќе шума и пејсажи кои те оставаат без здив
Ла Тересита е најпозната плажа, се наоѓа одма до главниот град Санта Круз
IMG_20230625_192656.jpg


IMG_20230625_192843.jpg

IMG-e622f85f76d14f6211eb78ce89ff31cd-V.jpg
IMG-d525311aa7c495356e0ac1a595715c33-V.jpg Пуерто Де Ла Круз е исто така градче кое вреди да се посети, оддалечен беше од нас 70 км па патот до таму беше низ планински села со интересни куќарки во разни бои, едноставно уживање, патот стрмен со кривини али асфалтот топ па немавме никаков проблем.
Стариот град на Пуерто ми остана во душа, типично Шпанско градче.

Интересен факт е дека Агата Кристи после разводот избегала во Пуерто Де Ла Круз и во ова градче ја напишала "Тајната на синиот воз" а ова е уличката во нејзин спомен. IMG_20230625_194045.jpg

IMG_20230627_005250.jpg

Исто така вреди да се посети и селото Маска, патот до таму е вистински предизвик ама вреди. Целото село е со огромни масиви и сртови.
Кој е љубител по планини ќе биди воодушевен.

Во Тенерифе е и најголемиот воден парк, Сиам Парк. Картата е 45 евра само влез, ама додај тука уште 50 евра од чоек минимум за да ги користиш сите услуги во паркот и плус оброк и пијалоци.
Плус ако немаш приорити пас ќе се изначекаш и три пати само ќе се пуштиш на тобогани.

Ние бевме сместени во мирна населба одма до Playa Paraiso
Смештај си букиравме преку AirBnb, приватен апартман со три спални соби, дневна, кујна и две купатила. Апартманот беше сместен во ресорт со заеднички базени,бар и ресторан
Храната во ресторанот беше врв.

IMG_20230617_102103.jpg
Кога сме кај храната воглавно све ми се допадна ама ќе ја издвојам паелата и школките во едно локално кафанче во Пуерто Де Ла Круз, прекрасна услуга и одличен амбиент
IMG_20230627_011155.jpg IMG_20230627_011303.jpg


И можеби најдобриот дел, вулканот Теиде кој е највисоката точка во Шпанија 3715 м
Има гондола која оди до горе, цената на билетот е 50 евра, имаше и тури со кватроцикли кои движеа до некаде ама гондолата е подобар избор.
Горе изгледа како на Марс да си :)
Screenshot_2023-06-27-01-22-50-522-edit_com.instagram.android.jpg Screenshot_2023-06-27-01-22-36-477-edit_com.instagram.android.jpg Screenshot_2023-06-27-01-22-20-843-edit_com.instagram.android.jpg



Така да кој е во дилема за Шпанија моја препорака Тенерифе, поготово ако си авантурист во душа. Јас дефинитивно ќе се вратам пак оти има што да се види
Си изнајмуваш рента кар и шибаш.
Да нагласам дека рента кар е ефтина опција во Тенерифе ама ако букирате со време.За 140 евра се наоѓа супер количе за една недела, горивото поефтино од кај нас чинам беше.
 
Член од
25 октомври 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки летово планирам да одам во Шпанија, гледам нема никакви понуди за со авион. Може некој да ми предложи агенции каде што сте виделе такви понуди или да ми даде некој друг предлог како е најдобро да се испланира, од каде има летови и колку одприлика би чинело за 2ца? Во план ни е all inclusive
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Дечки летово планирам да одам во Шпанија, гледам нема никакви понуди за со авион. Може некој да ми предложи агенции каде што сте виделе такви понуди или да ми даде некој друг предлог како е најдобро да се испланира, од каде има летови и колку одприлика би чинело за 2ца? Во план ни е all inclusive
Шо ќе ти е агенција, само ќе те одерат од пари и ќе платиш тродупло.
Најблиску од кај нас за Шпанија имаш летови од Тирана преку Виз ер, картите варираат зависно кој период одиш.
Одбери си сместување преку букинг, и шибај. Не ти треба никакво ол инклузив, во Шпанија кај и да одиш имаш на секој чекор ресторани и таверни со пристапни цени, а и богами превкусна храна имаат, вреди да се дегустира и истражува.
Ако веќе сакаш таква опција, побарај хотели кои нудат такво сместување.


Преку агенција немој, за Мадрид имаа објавено пред некој ден 650 евра 4 ноќевања на база појадок со се авионска карта од Тирана и аеродромски трансфер шо е прескапо и апсурдно.
Картата ја проверив беше 70 евра повратна за таа дата, а ноќевање во Мадрид по лице се најдва од 25 евра нагоре, па сега пресметај колку кини агенцијата. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom