Шизофренија

Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
... има има, му треба само позитивна личност да му ја тргне негативноста во текот на денот барем по неколку часа, не со лекови, не со наредби, туку со прилагодување на пронаѓање на причината зошто пациентот дошол до таа душевна состојба и делување за остранување на истата, со примери зошто така, затоа што, ете вака!
...личност која беше вратена дома „од лекување“ како последна инстанца за можно душевно лекување - Бардовци, како неизлечлив случај, пробано секакви терапии и искуства без никаков ефект да се извлече од нервниот слом што ја направи личноста, да не ги отвара очите, да не препознава никого, да не може да се исправи на нозе и да нема никаква допирна точка со сегашноста, агресивна, непослушна!
... и ДА, без лекови, туку секојдневно работење по 4ч според нејзиното укажување, накратко... се навлезе во нејзиниот мозок, прифатено нејзино толкување на духови, неповрзано зборување, да за краток период се доби поверење во „гласот“ кој навлезе во нејзиниот мозок, кога го слушаше тој глас само тогаш си беше послушна и ги извршуваше сите наредби, додуше споро, но успешно и да... чудо се случи ги отвори очите, се исправи на сопствени нозе, почна да препознава.... за четири месеци беше истата особа со сите нормални однесувања како да немала никогаш нервен слом, така да мозокот се уште е мистичен орган никој не може да управува, ниту да тврди дека све е изгубено од психолошка гледна точка, единствен огран што се уште е тајна за сите можности, секогаш има надеж!
Me raduva ako e taka,makotrpna borba e toa i ako vrodi so plod togas e sovrsenstvo.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
14
Поени од реакции
2
Имам брат за кој сум сигурен дека има шизофренија. Проблемот е што тој е многу тврдоглав и горделив човек и не сака да прифати дека има проблем. Некогаш негов најблизок, сега сум неријател бр. 1 затоа што пробав да го убедам да одиме на психијатар. Значи, човеков Господ да слезе нема да го убеди да појде на психијатар. Знам дека е најдобро со убаво, ама знам и дека никогаш самоволно нема да појде во болница. Ве молам некој со искуство како да му помогнам, а се да помине што побезболно и за него и за најблиските.
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
28
Поени од реакции
71
Имам брат за кој сум сигурен дека има шизофренија. Проблемот е што тој е многу тврдоглав и горделив човек и не сака да прифати дека има проблем. Некогаш негов најблизок, сега сум неријател бр. 1 затоа што пробав да го убедам да одиме на психијатар. Значи, човеков Господ да слезе нема да го убеди да појде на психијатар. Знам дека е најдобро со убаво, ама знам и дека никогаш самоволно нема да појде во болница. Ве молам некој со искуство како да му помогнам, а се да помине што побезболно и за него и за најблиските.
Зашто мислиш дека има шизофренија?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
14
Поени од реакции
2
Зашто мислиш дека има шизофренија?
Ги има сите овие симптоми со исклучок на одржувањето лична хигиена. Хигиената му е на беспрекорно ниво. Се чувствува дека е омразен на другите, дека некој му мисли лошо, дека некој кова завера против него и сака да му наштети, дека некој му го контролира умот со електромагнетни бранови. Има параноидни идеи, идеи за величина, и се претставува дека е некој кој не е, итн. Пр. денеска ми рече дека тој ја измислил кирилицата. Пред некој ден дека бил консултиран за Уставот на екс Југославија во 1974 година. Лекарите сакаат да му ја земат крвта и дека му ја земале во минатото бидејќи таа е скапоцена. Разговара со луѓе што не се присутни во просторијата, со мртви луѓе, мисли дека има телепатска способност. Смета дека и неговите најблиски сакаат да му наштетат, при што се појавуваат и форми на агитација и агресија, итн. Лутање бесцелно по градот и многу други симптоми. Ова трае веќе со години.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Ги има сите овие симптоми со исклучок на одржувањето лична хигиена. Хигиената му е на беспрекорно ниво. Се чувствува дека е омразен на другите, дека некој му мисли лошо, дека некој кова завера против него и сака да му наштети, дека некој му го контролира умот со електромагнетни бранови. Има параноидни идеи, идеи за величина, и се претставува дека е некој кој не е, итн. Пр. денеска ми рече дека тој ја измислил крилицата. Пред некој ден дека бил консултиран за Уставот на екс Југославија во 1974 година. Лекарите сакаат да му ја земат крвта и дека му ја земале во минатото бидејќи таа е скапоцена. Разговара со луѓе што не се присутни во просторијата, со мртви луѓе, мисли дека има телепатска способност. Смета дека и неговите најблиски сакаат да му наштетат, при што се појавуваат и форми на агитација и агресија, итн. Лутање бесцелно по градот и многу други симптоми. Ова трае веќе со години.
Најверојатно има...
Автоматски споено мислење:

Незнам што треба да правиш...ама мене ова ептен ми личи на некоја психоза а дека е со години тога најверојатно е шизофренија. Само ако е мирен и не е агресивен или прави глупости кои се опасни тогаш нека си тера.
Гарант халуцинира и има делузии.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 јули 2021
Мислења
14
Поени од реакции
2
Најверојатно има...
Автоматски споено мислење:

Незнам што треба да правиш...ама мене ова ептен ми личи на некоја психоза а дека е со години тога најверојатно е шизофренија. Само ако е мирен и не е агресивен или прави глупости кои се опасни тогаш нека си тера.
Гарант халуцинира и има делузии.
Непредвидлив е, не знам што може да направи, спие со нож под перница. Од агресија досега само закани. Веќе му платив казна за излегување во полициски час, инаку ќе завршеше во затвор. Ги игнорираше сите повици од судот.

За жал, ставањето лекови во храна не е трајно решение. За состојбава треба сам да сака да ги прима лекарствата.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Непредвидлив е, не знам што може да направи, спие со нож под перница. Од агресија досега само закани. Веќе му платив казна за излегување во полициски час, инаку ќе завршеше во затвор. Ги игнорираше сите повици од судот.
Изгледа само со полиција ќе треба. Но убаво да им објасниш на полицајците дека е болен и дека треба во болница а не во станица или ќотек.
Не се секирај за судот нема да го турат во затвор најлошо што може да заврши е во Бардовци. Зборувај со психијатар и правник.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
14
Поени од реакции
2
Изгледа само со полиција ќе треба. Но убаво да им објасниш на полицајците дека е болен и дека треба во болница а не во станица или ќотек.
Не се секирај за судот нема да го турат во затвор најлошо што може да заврши е во Бардовци. Зборувај со психијатар и правник.
Бараа од судот психијатриско вештачење, а инаку имаше упатен акт за во затвор. Бидејќи не сака да оди на пихијатар, морав да ја платам казната. Тоа сакав да го избегнам, да заврши во Бардовци. Мислам дека ако заврши таму и му дадат лекарства за подобрување на состојбава, кога ќе се освести каде завршил, може да посегне по сопствениот живот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Бараа од судот психијатриско вештачење, а инаку имаше упатен акт за во затвор. Бидејќи не сака да оди на пихијатар, морав да ја платам казната.
Што не му е страв од затвор тешко. Изгледа само на сила со полиција во болница. Прашај по болниците имаат и болничари кој знаат за вакви работи или приватно обезбедување.
Автоматски споено мислење:

Или пробај ти и 2-3 пријатели јаки момци кога е смирен и со убаво или со влечење ќе оди. Ама среди да го примат прво во болница да не биде за џабе носењето или барем да зборува со психијатар и тој да одлучи.
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Имам брат за кој сум сигурен дека има шизофренија. Проблемот е што тој е многу тврдоглав и горделив човек и не сака да прифати дека има проблем. Некогаш негов најблизок, сега сум неријател бр. 1 затоа што пробав да го убедам да одиме на психијатар. Значи, човеков Господ да слезе нема да го убеди да појде на психијатар. Знам дека е најдобро со убаво, ама знам и дека никогаш самоволно нема да појде во болница. Ве молам некој со искуство како да му помогнам, а се да помине што побезболно и за него и за најблиските.
За жал нема да го убедиш да оди на лекар или дека има шизофренија. Он не знае и не верува дека нешто не е во ред со него. Кога студирав нас не однесоа во 4 различни психијатарски болници и имавме интервју со луѓе дијагностицирани со шизофренија, ниту еден од нив не мислепе дека има шизофренија и дека работите кои ни ги раскажуваше се нешто чудни.

Не е работата дека он е горделив или тврдоглав. Мора да разбереш дека работите што ти ги кажува тебе - за него се многу реални. Замисли тебе да дојде некој да ти каже дека брат ти не постои и ти го замислуваш. Дека, ако да речеме се плашиш од пајаци да те убедува некој дека пајаци не постојат и дека ги замислуваш и дека си параноичен.
Ако он мисли дека некој го следи - он во тоа апсолутно верува.
Ти го гледаш дека си прави муабет сам со себе ама он гледа и слуша некој или нешто и за него тој разговор е реален.

Да му ставиш апчиња во храна мора да е еден од најглупавите совети што ги имам прочитано. Сигурна сум дека е и нелегално. Ама со тоа само ќе му потврдиш дека некој е против него и му спрема завера и најтрагично ќе испадне дека е неговото семејство.
Освен тоа, може да е алергичен на некоја од состојките и ќе му се деси нешто, што после? Ти ќе го лежиш во затвор или некој си ојле дојле што на форум тресе глупости?
А и како што кажа - не е трајно решение.
Те молам не дозволувај некој на интернет да ти препише лек.
Како што други луѓе имаат заболување на други органи, брат ти има заболување на мозокот, што е прилично најбитен орган и мора да се лекува. Никој нема да ти препорача да му дадеш на некој апче во храна ако има некои симптоми со друг орган.

Не знам во кој град живееш ама најубаво е да се јавиш во најблиската психијатриска болница кај што си и да им кажеш што се дешава, истиве работи и симптоми што ги опиша тука и да прашаш која им е процедурата.
Колку што знам болниците имаат процедура кога луѓе ко брат ти што се опасност за себе и другите ќе дојдат и ќе го змеат против негова волја. Ако он спие со нож под перница тогаш е опасност за себе и другите. Може да има некоја халуцинација во која некој му кажува дека треба да повреди други луѓе или себе си. Ќе му дадат седатив и ќе го однесат во болница за да го дијагнозираат и да пробаат да го стабилизираат.


За жал - шизофренија не се лечи скроз. Ке може да се стабилизира со апчиња и со терапија со психијатри. Ќе мора да биде во болница некој период и после да пие апчиња сам за да може да функционира. Ама колку побрзо му најдеш помош - толку подобро за сите.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
За жал нема да го убедиш да оди на лекар или дека има шизофренија. Он не знае и не верува дека нешто не е во ред со него. Кога студирав нас не однесоа во 4 различни психијатарски болници и имавме интервју со луѓе дијагностицирани со шизофренија, ниту еден од нив не мислепе дека има шизофренија и дека работите кои ни ги раскажуваше се нешто чудни.

Не е работата дека он е горделив или тврдоглав. Мора да разбереш дека работите што ти ги кажува тебе - за него се многу реални. Замисли тебе да дојде некој да ти каже дека брат ти не постои и ти го замислуваш. Дека, ако да речеме се плашиш од пајаци да те убедува некој дека пајаци не постојат и дека ги замислуваш и дека си параноичен.
Ако он мисли дека некој го следи - он во тоа апсолутно верува.
Ти го гледаш дека си прави муабет сам со себе ама он гледа и слуша некој или нешто и за него тој разговор е реален.

Да му ставиш апчиња во храна мора да е еден од најглупавите совети што ги имам прочитано. Сигурна сум дека е и нелегално. Ама со тоа само ќе му потврдиш дека некој е против него и му спрема завера и најтрагично ќе испадне дека е неговото семејство.
Освен тоа, може да е алергичен на некоја од состојките и ќе му се деси нешто, што после? Ти ќе го лежиш во затвор или некој си ојле дојле што на форум тресе глупости?
А и како што кажа - не е трајно решение.
Те молам не дозволувај некој на интернет да ти препише лек.
Како што други луѓе имаат заболување на други органи, брат ти има заболување на мозокот, што е прилично најбитен орган и мора да се лекува. Никој нема да ти препорача да му дадеш на некој апче во храна ако има некои симптоми со друг орган.

Не знам во кој град живееш ама најубаво е да се јавиш во најблиската психијатриска болница кај што си и да им кажеш што се дешава, истиве работи и симптоми што ги опиша тука и да прашаш која им е процедурата.
Колку што знам болниците имаат процедура кога луѓе ко брат ти што се опасност за себе и другите ќе дојдат и ќе го змеат против негова волја. Ако он спие со нож под перница тогаш е опасност за себе и другите. Може да има некоја халуцинација во која некој му кажува дека треба да повреди други луѓе или себе си. Ќе му дадат седатив и ќе го однесат во болница за да го дијагнозираат и да пробаат да го стабилизираат.


За жал - шизофренија не се лечи скроз. Ке може да се стабилизира со апчиња и со терапија со психијатри. Ќе мора да биде во болница некој период и после да пие апчиња сам за да може да функционира. Ама колку побрзо му најдеш помош - толку подобро за сите.
Не дека треба да му става апчиња поради мене. Подобра идеја немав. Нормално нека се косултира прво со психијатар но има апчиња како Заласта Кју таб кои се наменети за луѓе кои не сакаат да земаат терапија и се параноични и овие апчиња се дизјанирани за такви случаи. Немаат боја немаат вкус и лесно се раствораат во храна. Така да ако рече дека е ОК психијатар и тоа му е опција но ако му се појави некоја реакција што е ееееееееееееееееееекстремно ретко може да ги прекине а и истата може да му се појави и ако со негова согласност ги прима.
Инаку Шизофренија се лечи и излекува според последни студии во предиод од 10 години кај 50% од болните немаат никакви симптоми и нема потреба од лекови. Ова е со најнови методи и лекови има ОК успех не е како порано цел живот во болница и неспособен. Пројде времето кога ги ставаа во болница и не ги вадеа. Има и сега такви случаи но тие се мноооогу поретки и обично се доста запуштени и не барале третман на време. Со early intervention , социо и окупациона терапија и нови антипсихотици има доста добар успех во лечењето. Многу е битно што порано оди во болница и на терапија и успехот ќе биде многу подобар во лечењето и шансите за излекување.
Автоматски споено мислење:

За ножот. Шизофреничари многу ретко повредуваат други поверојатно е сам да се повреди или да се најде во ситуација друг да го повреди. Не треба да се плашите за ваша безбедност и здравје. Тој е во поголема опасност.
Автоматски споено мислење:

Остајте филмови како Психо или други трилери кога некој Шизофреничар со нож иде и убива се што ќе стигне. Или филмови кога ги ставаат во лудница и не ги пуштаат цел живот. Ништо од тоа не ни приближно вистина. Има многу погрешни верувања кај народот и општеството за оваа болест. За тоа се во главно криви филмовите посебно постари.
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Lele ziti se zatni se. Ako nemash popametna ideja togash kuti si. Ne dojde covekot tebe licno i personalno da te prasa i nikoj ne ti stavi noz pod grlo da odgovorosh.
Sovetot sto go davash e kriminalno delo i moze da povredi drugi luge. Kur te boli poso ne ti e semejstvo tebe covekot i ne e tvoj problem.

I koj normalen lekar ke mu prepise apcinja za shizofrenija onaka od kutashak bez da go dijagnozira i vidi bratot?
Ne seriozno, Kazi mi koj lekar poso so zadovolstvo ke go prijavam za da mu odzemat licenca da raboti.

Ekstremno retko se desava nekoj da e alergicen ama se desava. Mene dermatolog mi prepisa apcinja i ispadna deka sum alergicna, na internet pisuva deka Ekstremno retko nekoj da e aleegicen ama eve sum. I ako ima nesakani efekti od apcinjata koga ke bide vo bolnica, togash ke bide oplruzen so lekari koi ke mu pomognat i ke mu dadat drugi apcinja.

Eden od tvoite soveti bese "ako e miren i ne e agresiven ostaj go". Isto taka eden od najglupavite soveti na svetov.
Covekot e bolen! Ako imashe rak i bese miren, ke go sovetuvashe da go ostai neka si tera? Zasto ova e poinaku? Bolesta e vo mozokot i treba da se lekuva isto kolku sto treba da se lekuva sekoja druga bolest. Covekot zasluzuva pomosh i tretman. Zasluzuva pocit i ljubov i griza od semejstvoto. Ne odluci on sam da si fati sizofrenija i nema od cista volja da se izleci. Nema sram vo ova i problem se luge kako tebe i sovetite kako tvoite.

I so mislish ti, deka ako mu stavi apce vo hrana tipot ke se razbudi sledniot den i ke rece "aj u pizdu mater, kao mozev da si mislam deka izmisliv azbuka? Ha ha" i ke se oblece za na rabota?
Mentalni bolesti se lekuvaat so godini i terapija pod nadzor na luge sto znaat sto pravat.
I super, milo mi e sto tretmani lecat i pomagaat, ama treba da pocne terapija pred da dojde do toj moment. Ne znam kako ke se desi toa ako sovetot e "ostaj go neka si tera"

Eden od lugeto sto gi posetivme vo bolnica ja ubi majka mu zatoa sto misleshe deka mu stava nesto vo kafeto i hranata. Bese ova glasen slucaj vo skopje na vremeto i majka mi gi znaeshe site vo semejstvito.

Ne, samo zatoa sto nekoj ima mentalno rastrojstvo ne znaci deka ke bide nasilen ili ke povredi nekoj. Ama covekov spie so noz pod pernica. Znaesh koga luge spijat so noz pod pernica? Koga se osekaat deka se vo opasnost i ke mora da si go branat zivotot.
Ama ne ne, ostaj go neka si tera...

I daj nekoj neka gi prijavuva mislenjava so mene poso se fucking opasni.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
@StefusRefus, знам дека и самиот напиша дека патиш од шизофренија и верувам дека се трудиш да му помогнеш на човекот, но ќе се согласам со Магде дека советите ти се бесмислени и ризични. Милион пати досега напоменавме дека форумов не е место каде се препорачуваат апови и тука не се даваат дијагнози, затоа постојат стручни лица. Ќе те молам во иднина да се воздржиш од такви коментари.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
14
Поени од реакции
2
Lele ziti se zatni se. Ako nemash popametna ideja togash kuti si. Ne dojde covekot tebe licno i personalno da te prasa i nikoj ne ti stavi noz pod grlo da odgovorosh.
Sovetot sto go davash e kriminalno delo i moze da povredi drugi luge. Kur te boli poso ne ti e semejstvo tebe covekot i ne e tvoj problem.

I koj normalen lekar ke mu prepise apcinja za shizofrenija onaka od kutashak bez da go dijagnozira i vidi bratot?
Ne seriozno, Kazi mi koj lekar poso so zadovolstvo ke go prijavam za da mu odzemat licenca da raboti.

Ekstremno retko se desava nekoj da e alergicen ama se desava. Mene dermatolog mi prepisa apcinja i ispadna deka sum alergicna, na internet pisuva deka Ekstremno retko nekoj da e aleegicen ama eve sum. I ako ima nesakani efekti od apcinjata koga ke bide vo bolnica, togash ke bide oplruzen so lekari koi ke mu pomognat i ke mu dadat drugi apcinja.

Eden od tvoite soveti bese "ako e miren i ne e agresiven ostaj go". Isto taka eden od najglupavite soveti na svetov.
Covekot e bolen! Ako imashe rak i bese miren, ke go sovetuvashe da go ostai neka si tera? Zasto ova e poinaku? Bolesta e vo mozokot i treba da se lekuva isto kolku sto treba da se lekuva sekoja druga bolest. Covekot zasluzuva pomosh i tretman. Zasluzuva pocit i ljubov i griza od semejstvoto. Ne odluci on sam da si fati sizofrenija i nema od cista volja da se izleci. Nema sram vo ova i problem se luge kako tebe i sovetite kako tvoite.

I so mislish ti, deka ako mu stavi apce vo hrana tipot ke se razbudi sledniot den i ke rece "aj u pizdu mater, kao mozev da si mislam deka izmisliv azbuka? Ha ha" i ke se oblece za na rabota?
Mentalni bolesti se lekuvaat so godini i terapija pod nadzor na luge sto znaat sto pravat.
I super, milo mi e sto tretmani lecat i pomagaat, ama treba da pocne terapija pred da dojde do toj moment. Ne znam kako ke se desi toa ako sovetot e "ostaj go neka si tera"

Eden od lugeto sto gi posetivme vo bolnica ja ubi majka mu zatoa sto misleshe deka mu stava nesto vo kafeto i hranata. Bese ova glasen slucaj vo skopje na vremeto i majka mi gi znaeshe site vo semejstvito.

Ne, samo zatoa sto nekoj ima mentalno rastrojstvo ne znaci deka ke bide nasilen ili ke povredi nekoj. Ama covekov spie so noz pod pernica. Znaesh koga luge spijat so noz pod pernica? Koga se osekaat deka se vo opasnost i ke mora da si go branat zivotot.
Ama ne ne, ostaj go neka si tera...

I daj nekoj neka gi prijavuva mislenjava so mene poso se fucking opasni.
Немаме во градов психијатар. Не грижи се, свесен сум дека ставањето лекови во храна е нелегално и исто така свесен сум дека носењето со сила од некој друг, освен полиција или болничари, е киднапирање. Знам дека @StefusRefus сака да помогне и нормално не ме натерал со сила да направам нешто. Интересно е што двата исти совети што ми ги даде @StefusRefus ги добив од локалниот специјалист невролог :). Не ги послушав зашто сметав дека првото освен што е нелегално, не е трајно решение, а второто, не сакав да заглавам луѓе и да го исплашам брат ми. Во право си дека треба да биде одведен на клиника, само не знам дали ќе успее да се излекува и не знам дали потоа ќе има и малку доверба во мене бидејќи, ете јас сум тој што потпишал да го водат во болница.
Автоматски споено мислење:

За жал нема да го убедиш да оди на лекар или дека има шизофренија. Он не знае и не верува дека нешто не е во ред со него. Кога студирав нас не однесоа во 4 различни психијатарски болници и имавме интервју со луѓе дијагностицирани со шизофренија, ниту еден од нив не мислепе дека има шизофренија и дека работите кои ни ги раскажуваше се нешто чудни.

Не е работата дека он е горделив или тврдоглав. Мора да разбереш дека работите што ти ги кажува тебе - за него се многу реални. Замисли тебе да дојде некој да ти каже дека брат ти не постои и ти го замислуваш. Дека, ако да речеме се плашиш од пајаци да те убедува некој дека пајаци не постојат и дека ги замислуваш и дека си параноичен.
Ако он мисли дека некој го следи - он во тоа апсолутно верува.
Ти го гледаш дека си прави муабет сам со себе ама он гледа и слуша некој или нешто и за него тој разговор е реален.

Да му ставиш апчиња во храна мора да е еден од најглупавите совети што ги имам прочитано. Сигурна сум дека е и нелегално. Ама со тоа само ќе му потврдиш дека некој е против него и му спрема завера и најтрагично ќе испадне дека е неговото семејство.
Освен тоа, може да е алергичен на некоја од состојките и ќе му се деси нешто, што после? Ти ќе го лежиш во затвор или некој си ојле дојле што на форум тресе глупости?
А и како што кажа - не е трајно решение.
Те молам не дозволувај некој на интернет да ти препише лек.
Како што други луѓе имаат заболување на други органи, брат ти има заболување на мозокот, што е прилично најбитен орган и мора да се лекува. Никој нема да ти препорача да му дадеш на некој апче во храна ако има некои симптоми со друг орган.

Не знам во кој град живееш ама најубаво е да се јавиш во најблиската психијатриска болница кај што си и да им кажеш што се дешава, истиве работи и симптоми што ги опиша тука и да прашаш која им е процедурата.
Колку што знам болниците имаат процедура кога луѓе ко брат ти што се опасност за себе и другите ќе дојдат и ќе го змеат против негова волја. Ако он спие со нож под перница тогаш е опасност за себе и другите. Може да има некоја халуцинација во која некој му кажува дека треба да повреди други луѓе или себе си. Ќе му дадат седатив и ќе го однесат во болница за да го дијагнозираат и да пробаат да го стабилизираат.


За жал - шизофренија не се лечи скроз. Ке може да се стабилизира со апчиња и со терапија со психијатри. Ќе мора да биде во болница некој период и после да пие апчиња сам за да може да функционира. Ама колку побрзо му најдеш помош - толку подобро за сите.
Верувај ми тврдоглавоста, горделивоста и егото што го има како личност пред развојот на оваа болест има огромно влијание кога пробувам да го убедам да појдеме на психијатар. Инаку, читав доволно на темата за да знам дека за него сето тоа е вистина и дека меша реално и имагинарно. Проблемот како што реков и претходно, е дека во локалнава болница ми рекоа дека секој случај што со сила го водат на лекување завршува во Бардовци. Страв ми е дека може да посегне по својот живот таму ако после дадените лекарства се освести и сфати каде е (баш заради неговото его). Друг страв ми е дека ќе соработува додека излезе, а потоа ќе престане да зема лекарства и ќе престане да комуницира со мене. Тогаш ќе нема никој покрај него да му помогне. Затоа прашав тука, дали има некоја алтернатива, освен Бардовци.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Lele ziti se zatni se. Ako nemash popametna ideja togash kuti si. Ne dojde covekot tebe licno i personalno da te prasa i nikoj ne ti stavi noz pod grlo da odgovorosh.
Sovetot sto go davash e kriminalno delo i moze da povredi drugi luge. Kur te boli poso ne ti e semejstvo tebe covekot i ne e tvoj problem.

I koj normalen lekar ke mu prepise apcinja za shizofrenija onaka od kutashak bez da go dijagnozira i vidi bratot?
Ne seriozno, Kazi mi koj lekar poso so zadovolstvo ke go prijavam za da mu odzemat licenca da raboti.

Ekstremno retko se desava nekoj da e alergicen ama se desava. Mene dermatolog mi prepisa apcinja i ispadna deka sum alergicna, na internet pisuva deka Ekstremno retko nekoj da e aleegicen ama eve sum. I ako ima nesakani efekti od apcinjata koga ke bide vo bolnica, togash ke bide oplruzen so lekari koi ke mu pomognat i ke mu dadat drugi apcinja.

Eden od tvoite soveti bese "ako e miren i ne e agresiven ostaj go". Isto taka eden od najglupavite soveti na svetov.
Covekot e bolen! Ako imashe rak i bese miren, ke go sovetuvashe da go ostai neka si tera? Zasto ova e poinaku? Bolesta e vo mozokot i treba da se lekuva isto kolku sto treba da se lekuva sekoja druga bolest. Covekot zasluzuva pomosh i tretman. Zasluzuva pocit i ljubov i griza od semejstvoto. Ne odluci on sam da si fati sizofrenija i nema od cista volja da se izleci. Nema sram vo ova i problem se luge kako tebe i sovetite kako tvoite.

I so mislish ti, deka ako mu stavi apce vo hrana tipot ke se razbudi sledniot den i ke rece "aj u pizdu mater, kao mozev da si mislam deka izmisliv azbuka? Ha ha" i ke se oblece za na rabota?
Mentalni bolesti se lekuvaat so godini i terapija pod nadzor na luge sto znaat sto pravat.
I super, milo mi e sto tretmani lecat i pomagaat, ama treba da pocne terapija pred da dojde do toj moment. Ne znam kako ke se desi toa ako sovetot e "ostaj go neka si tera"

Eden od lugeto sto gi posetivme vo bolnica ja ubi majka mu zatoa sto misleshe deka mu stava nesto vo kafeto i hranata. Bese ova glasen slucaj vo skopje na vremeto i majka mi gi znaeshe site vo semejstvito.

Ne, samo zatoa sto nekoj ima mentalno rastrojstvo ne znaci deka ke bide nasilen ili ke povredi nekoj. Ama covekov spie so noz pod pernica. Znaesh koga luge spijat so noz pod pernica? Koga se osekaat deka se vo opasnost i ke mora da si go branat zivotot.
Ama ne ne, ostaj go neka si tera...

I daj nekoj neka gi prijavuva mislenjava so mene poso se fucking opasni.
Си кажав што мислам и што знам за работава а знам доста и има и делумно стручна подготовка така да не се глупости ја ги знам од стучни книги и трудови и стручни лица овие работи. Јас би рекол дека се факти работите кои ги напишав.
Автоматски споено мислење:

Немаме во градов психијатар. Не грижи се, свесен сум дека ставањето лекови во храна е нелегално и исто така свесен сум дека носењето со сила од некој друг, освен полиција или болничари, е киднапирање. Знам дека @StefusRefus сака да помогне и нормално не ме натерал со сила да направам нешто. Интересно е што двата исти совети што ми ги даде @StefusRefus ги добив од локалниот специјалист невролог :). Не ги послушав зашто сметав дека првото освен што е нелегално, не е трајно решение, а второто, не сакав да заглавам луѓе и да го исплашам брат ми. Во право си дека треба да биде одведен на клиника, само не знам дали ќе успее да се излекува и не знам дали потоа ќе има и малку доверба во мене бидејќи, ете јас сум тој што потпишал да го водат во болница.
Автоматски споено мислење:


Верувај ми тврдоглавоста, горделивоста и егото што го има како личност пред развојот на оваа болест има огромно влијание кога пробувам да го убедам да појдеме на психијатар. Инаку, читав доволно на темата за да знам дека за него сето тоа е вистина и дека меша реално и имагинарно. Проблемот како што реков и претходно, е дека во локалнава болница ми рекоа дека секој случај што со сила го водат на лекување завршува во Бардовци. Страв ми е дека може да посегне по својот живот таму ако после дадените лекарства се освести и сфати каде е (баш заради неговото его). Друг страв ми е дека ќе соработува додека излезе, а потоа ќе престане да зема лекарства и ќе престане да комуницира со мене. Тогаш ќе нема никој покрај него да му помогне. Затоа прашав тука, дали има некоја алтернатива, освен Бардовци.
Има една статистика кој вика дека има помалку шизофренија на села. Е вакви случаи ги „расипуваат“ бројките. Јас од искуство и од знаење ти го кажувам ова така да другите незнам од кај им се тие работи и за нешто што ме контрираат.
Автоматски споено мислење:

Немаме во градов психијатар. Не грижи се, свесен сум дека ставањето лекови во храна е нелегално и исто така свесен сум дека носењето со сила од некој друг, освен полиција или болничари, е киднапирање. Знам дека @StefusRefus сака да помогне и нормално не ме натерал со сила да направам нешто. Интересно е што двата исти совети што ми ги даде @StefusRefus ги добив од локалниот специјалист невролог :). Не ги послушав зашто сметав дека првото освен што е нелегално, не е трајно решение, а второто, не сакав да заглавам луѓе и да го исплашам брат ми. Во право си дека треба да биде одведен на клиника, само не знам дали ќе успее да се излекува и не знам дали потоа ќе има и малку доверба во мене бидејќи, ете јас сум тој што потпишал да го водат во болница.
Автоматски споено мислење:


Верувај ми тврдоглавоста, горделивоста и егото што го има како личност пред развојот на оваа болест има огромно влијание кога пробувам да го убедам да појдеме на психијатар. Инаку, читав доволно на темата за да знам дека за него сето тоа е вистина и дека меша реално и имагинарно. Проблемот како што реков и претходно, е дека во локалнава болница ми рекоа дека секој случај што со сила го водат на лекување завршува во Бардовци. Страв ми е дека може да посегне по својот живот таму ако после дадените лекарства се освести и сфати каде е (баш заради неговото его). Друг страв ми е дека ќе соработува додека излезе, а потоа ќе престане да зема лекарства и ќе престане да комуницира со мене. Тогаш ќе нема никој покрај него да му помогне. Затоа прашав тука, дали има некоја алтернатива, освен Бардовци.
Проблемот е тоа што луѓе сеуште веруваат дека болеста е неизлечлива и дека се тураат позади решетки доживотно и дека може да убијат некого. Многу поверојатно е сам да се убие или да направи некој глупост и некој да го среди со брз темперамент. ТОа е опасноста.
Автоматски споено мислење:

Инаку самата болест симптоме е дека не веруваат дека се болни а и паранојата ги тера да непијата лекови плус и табуа, рурален менталитет, религија, маскулинизам инт. Тешко е некој да натераш да зема терапија. А терапијата помага а ако почне на почеток ќе има само несакани ефекти и веднаш ќе ја остави бидејќи треба време да делува. А тие несакани ефекти уште повеќе ќе ја потврдат неговата параноја или ќе рече дека несака да се мачи со лекови без нив подобро му е и комплијанса катастрофа. 90% од пациенти кој со шизофренија кои имаат повторни хоспитализации е од лоша комплијанса. Така да тоа е најголем проблем но има решение тоа е да го стават на инекции со антипсихотици депо на еден месец.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom