Чоколадца за здебелување

Статус
Затворена за нови мислења.
M

Muranyi

Гостин
Имам 72 кила,и читав на интернет дека чоколадцава се само на протеини и витамини,и биле многу корисни,ама незнам каде да ги најдам...иначе знам дека е лето и секогаш одам на дефиниција ама ми треба килажа..
--- надополнето: 17 јуни 2012 во 18:32 ---

Мислам дека сум слаб...незнам ни самиот оти o_O
Тоа се протеински чоколади,наменети како допуна во исхрана.Чоштаат околу 150-200 денари,па ако можеш да си ги дозволиш супер за тебе.Јас сепак би ти препорачал да си ја средиш исхраната,со парите што ќе ги дадеш за едно такво чоколадо подобро ќе си купиш три литри млеко или кило ослич и ќе добиеш многу повеќе за истите пари.Ај набрзинка дека се брзам да знаеш ако сакаш да качиш маса мораш да зголемиш внес на јаглехидрати,протеините секако треба да биде вискок внесот-минимум 1 гр на килограм телесна тежина,значи кај тебе барем 75 грама протеин(имаш онлајн таблици за калориска вредност на храна па сам ќе си пресметаш),јаглехидратите треба да ти бидат минимум пробај со 4 гр на килограм телесна тежина,ако запнеш тогаш покачувај постепено.Оптимално е да се поправаш едно кило неделно,тоа е квалитетна маса,над тоа само се замастуваш безпотребно.Еве ти еден добар форум каде можеш да научиш се не се плаши од името хехехехе: www.steroidi.com.mk
Билдингот е цела наука и не можам јас во еден пост да ти пишам се што треба да знаеш а тука имаш се,буквално се што ќе ти текне да прашаш,башка треба сам да се помачиш така најубаво ќе научиш:)
--- надополнето: 17 јуни 2012 во 18:46 ---
Тоа се протеински чоколади,наменети како допуна во исхрана.Чоштаат околу 150-200 денари,па ако можеш да си ги дозволиш супер за тебе.Јас сепак би ти препорачал да си ја средиш исхраната,со парите што ќе ги дадеш за едно такво чоколадо подобро ќе си купиш три литри млеко или кило ослич и ќе добиеш многу повеќе за истите пари.Ај набрзинка дека се брзам да знаеш ако сакаш да качиш маса мораш да зголемиш внес на јаглехидрати,протеините секако треба да биде вискок внесот-минимум 1 гр на килограм телесна тежина,значи кај тебе барем 75 грама протеин(имаш онлајн таблици за калориска вредност на храна па сам ќе си пресметаш),јаглехидратите треба да ти бидат минимум пробај со 4 гр на килограм телесна тежина,ако запнеш тогаш покачувај постепено.Оптимално е да се поправаш едно кило неделно,тоа е квалитетна маса,над тоа само се замастуваш безпотребно.Еве ти еден добар форум каде можеш да научиш се не се плаши од името хехехехе: www.steroidi.com.mk
Билдингот е цела наука и не можам јас во еден пост да ти пишам се што треба да знаеш а тука имаш се,буквално се што ќе ти текне да прашаш,башка треба сам да се помачиш така најубаво ќе научиш:)
Форумот не работи,последен пат бев активен пред две години:)Еве ти друг,имаш милион:
http://www.teretana.ba/forum/
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.132
Поени од реакции
4.825
а имаш 72 кг.
Слаб си и тоа за најмалку 10кг.

Пази на кој начин се здебелуваш , за да бидеш здрав.
Колку што знам , нагло качување на килажа не е добро.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
а имаш 72 кг.
Слаб си и тоа за најмалку 10кг.

Пази на кој начин се здебелуваш , за да бидеш здрав.
Колку што знам , нагло качување на килажа не е добро.
Ако не иде да се ЗДЕБЕЛИ,како што напишал,а верувам дека друго му било мислењето,сакал да каже-да стави мускул на него,тогаш нема теорија да качи 10 кила,ни за година дена...мускул,не сало.Едино со недозволени супстанции како што се стероиди,а со суплементи можеби ќе се доближи поблиску до таа бројка-чист мускул

и да,лошо е ако таа килажа е сало,а со оглед на тоа погоре,ако качи 10 кила,тоа ќе биде добар процент сало..
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Мускули имам и тоа многу јаки,финтава ми е килажа иначе за висинава не сум ни сигурен мислам дека сум неколку сантиметри понизок,пошто незнам точно..
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Мускули имам и тоа многу јаки,финтава ми е килажа иначе за висинава не сум ни сигурен мислам дека сум неколку сантиметри понизок,пошто незнам точно..
не ми се верува да си 190 и 72 кила, мислам дека малце со висината претеруваш но ако е така треба да накачиш некое кило со протеин, глеј да не практикуваш многу јајца ќе накачиш холестерол, јади месо(не претерувај со црвено месо не е здраво,највеќе протеин имаш во пилешко али затоа тука имаш исто и многу хормони), а што е до чоколадите не би ти препорачал дека за тие пари можеш многу повеќе протеин да добиеш( ја мислам дека е фрлање на пари )
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
не ми се верува да си 190 и 72 кила, мислам дека малце со висината претеруваш но ако е така треба да накачиш некое кило со протеин, глеј да не практикуваш многу јајца ќе накачиш холестерол, јади месо(не претерувај со црвено месо не е здраво,највеќе протеин имаш во пилешко али затоа тука имаш исто и многу хормони), а што е до чоколадите не би ти препорачал дека за тие пари можеш многу повеќе протеин да добиеш( ја мислам дека е фрлање на пари )
Од белка неможе холестерол да качи ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Од белка неможе холестерол да качи ?
Неможе, холестерол има во жолчката
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 00:02 ---
На висина од 190 треба да имаш од 67кг до 90кг гледано од аспект на здравје, а така за атлетско тело би рекол 80-90кг.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Неможе, холестерол има во жолчката
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 00:02 ---
На висина од 190 треба да имаш од 67кг до 90кг гледано од аспект на здравје, а така за атлетско тело би рекол 80-90кг.
72 имам јас,сакам да стигнам до кај 77-78,ама за висината не сум баш сигурен,мислам дека сум малце понизок или повисок појма неам ..:rolleyes:
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
72 имам јас,сакам да стигнам до кај 77-78,ама за висината не сум баш сигурен,мислам дека сум малце понизок или повисок појма неам ..:rolleyes:
Чим викаш дека имаш добри мускули,на таа висина и тежина,или си заљубен во себе,или огледалото те лаже.

за мене,добри мускули,значи масивни мускули,нормално за годините,а со таа висина и тежина-неможе да имаш такви мускули...
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Чим викаш дека имаш добри мускули,на таа висина и тежина,или си заљубен во себе,или огледалото те лаже.

за мене,добри мускули,значи масивни мускули,нормално за годините,а со таа висина и тежина-неможе да имаш такви мускули...
На сликава се стомачните......немам слики од другите делови на телото,но може и ке постирам..
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
А да земеш да пиеш + литар, два, три млеко на ден заедно со исхраната која до сега ја тераш па да видиш дали нема да качуваш килажа? Секако, со мерка...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom