Човештво, теории на настанувањето

Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Можеш да појасниш? Неуспеав да поврзам како кореспондираат....
Numeroloskata vrednost na bukvata Y = 1, sto e ednakva with the simple mass of Hydrogen (Fire) = 1

H = 5, equal with the simple mass of Nitrogen = 5

V = 6, equal with the simple mass of Oxygen = 6

DNA Base , Chemical Element , Hebrew Letter

Thymine (T):


Chemical Element , Hebrew Letter
Hydrogen , Yod (Y)
Nitrogen , Hey , ( H)
Oxygen, Vav , (V)
Carbon , Gimel , (G)

Cytosine (C):

Hydrogen , Yod , Y
Nitrogen , Hey , H
Oxygen , Vav , V
Carbon , Gimel , G


Adenine (A):

Hydrogen Yod Y
Nitrogen Hey H
Oxygen Vav V
Carbon Gimel G

Guanine:

Hydrogen Yod Y
Nitrogen Hey H
Oxygen Vav V
Carbon Gimel G


Now:

Name of God Chemical Equivalent

Y Hydrogen
H Nitrogen
V Oxygen
H Nitrogen



Name of Man, Chemical Equivalent
Y Hydrogen
H Nitrogen
V Oxygen
G Carbon

Ова на кракто, во книгата е објаесното подлабоко
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
За жал ниедна теорија во моментов нема смисла... така ни оваа.
Значи, да е докажано, нема да се нарекува теорија, нели?

И реков дека најмногу индикатори има за оваа. Што значи има предност пред сите други. И збориш како да си поминал години истражувајќи ја и си дошол до заклучок. Јас пак не сум сигурен ни дека разбираш за што всушност станува збор. Можеби требаше да ја користам поопширната дефиниција.

--- надополнето ---

Грег Брејден (квантен физичар) оди во детаљи за ДНК и кодовите во неа што корепондираат со еврејските букви YHV. Истражувањето е почнато со исцрпно осознавање на Кабалата и Еврејските текстови, нивната азбука и гемантријатач хемија, ДНК и сл. Елементот Вода носи највеќе Oxigen, Елементот Воздух Нитроген, Елементот Огин Хидроген и Елементот Земја Карбон - ние сме направени од овие елементи, буквално. Атомските маси од првите три корепондираат со еврејските букви YHV. Ние сме различни само по четвртиот елемент - Земја (G), направени од dust и едниственото нешто што ни ја дава нашата солидна форма.

Од книгата "The God Code" from Gregg Braden, еве видео со интервју за ова -
Каде е Е овде? YHWE?
Numeroloskata vrednost na bukvata Y = 1, sto e ednakva with the simple mass of Hydrogen (Fire) = 1

H = 5, equal with the simple mass of Nitrogen = 5
Извини, масата е 7 не 5. Ако збориме за маса.

V = 6, equal with the simple mass of Oxygen = 6
И кислородот е 8 не 6.
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.123
Поени од реакции
789
Значи, да е докажано, нема да се нарекува теорија, нели?

И реков дека најмногу индикатори има за оваа. Што значи има предност пред сите други. И збориш како да си поминал години истражувајќи ја и си дошол до заклучок. Јас пак не сум сигурен ни дека разбираш за што всушност станува збор. Можеби требаше да ја користам поопширната дефиниција.

--- надополнето ---



Каде е Е овде? YHWE?


Извини, масата е 7 не 5. Ако збориме за маса.



И кислородот е 8 не 6.
Не сум баш сигурен... али дали ти ме сметаш за застапник на некој религиозни теории? Види ми го никот и одма ќе ти стане јасно.

И не сум научник... али ги знам основите на панспермијата... И знам дека вселената е не-гостоприемлива кон секаков вид живот, и знам дека за да се развие живот на друго место треба кислород/водород/азот/јаглерод/сулфур... и знам дека не е откриен никаков живот надвор од земјината полутопка...
Ти зборуваше дека тоа е најлогично... хах!
И извини... али нема никакви индикатори...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Значи, да е докажано, нема да се нарекува теорија, нели?

И реков дека најмногу индикатори има за оваа. Што значи има предност пред сите други. И збориш како да си поминал години истражувајќи ја и си дошол до заклучок. Јас пак не сум сигурен ни дека разбираш за што всушност станува збор. Можеби требаше да ја користам поопширната дефиниција.

--- надополнето ---



Каде е Е овде? YHWE?


Извини, масата е 7 не 5. Ако збориме за маса.



И кислородот е 8 не 6.
Oxygen e 15 = 1 + 5 = 6

Hydrogen = 1

Nitrogen e 14 = 1 + 4 = 5

Се пишува YHVH, а не YHWE

Периодична таблица на елементи овде
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Oxygen e 15 = 1 + 5 = 6

Hydrogen = 1

Nitrogen e 14 = 1 + 4 = 5

Се пишува YHVH, а не YHWE

Периодична таблица на елементи овде
Gamatria? Извини, докажано е дека е чиста глупост. Моето име и презиме би дале број еднаков на вкупниот број жители каде што живеам (WoW, каква ревелација!).

И знам што и како во периодичниот систем, туку го помешав тоа ти што го кажа со реден број на елементот. И од кога е G = Carbon?

Не сум баш сигурен... али дали ти ме сметаш за застапник на некој религиозни теории? Види ми го никот и одма ќе ти стане јасно.

И не сум научник... али ги знам основите на панспермијата... И знам дека вселената е не-гостоприемлива кон секаков вид живот, и знам дека за да се развие живот на друго место треба кислород/водород/азот/јаглерод/сулфур... и знам дека не е откриен никаков живот надвор од земјината полутопка...
Ти зборуваше дека тоа е најлогично... хах!
И извини... али нема никакви индикатори...
Не, не инсинуирав на тоа. Но толку си чувствителен на такви работи што мораш да прашаш за секој случај, нели? Знам што е nonteism.

Спомнав во контекст на севкупни теории од кои повеќе од пола се директно поставени од научници. Од 30 и кусур теории кои ги имам прочитано, овде се дискутира за две, едвај три, иако никој не обрнува многу внимание на третата група дискутанти.

И панспермиа е панспермиа јас не за џабе искористив егзогенеза/проволуција за да ја објаснам теоријата без да и го пишувам целосното име кое е доста долго.

Можеби требаше да го искористам зборот uplift, за да разбереш кон што целев? Или seeding?

И секако дека може да се развие живот на друга планета и без елементите кои ти ги спомна, очигледно ако воопшто си читал астробиологија, или не си внимавал што читаш, или не си читал доволно.

Тоа што го наброја, се градбено состојки на живот каков што го имаме на Земјата. А имаме и екстремофили на планетава, кои од старт ти ја урнуваат војата теза.

Уште нешто, ланската спектографска анализа на вселенската прашина дава 96% спектографски потпис на бактерии. Од каде толку многу? Се чини универзумот е полн со живот. Едноставен, но тука е.

А тоа дали е откриен живот надвор од Земјата или не, е дебата за друга тема, не оваа. Ако ти прилега, отвори нова тема, или најди тема која за тоа дебатира, и ќе продолжиме таму. А дека не е најден, немаш никаква потврда лично ти, бидејќи самите официјални лица од НАСА имаат изјавено дека доколку стапат во контакт со вонземска интелигенција, јавноста е последна на листата која би дознала за тоа, и тоа ако воопшто се даде таква дозвола од лица кои им се претпоставени.

Така што само затоа што НАСА негира дека стапиле... пардон, тврди дека немаат пронајдено живот надвор од планетава, не значи дека е точно.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Gamatria? Извини, докажано е дека е чиста глупост. Моето име и презиме би дале број еднаков на вкупниот број жители каде што живеам (WoW, каква ревелација!).

И знам што и како во периодичниот систем, туку го помешав тоа ти што го кажа со реден број на елементот. И од кога е G = Carbon?
G е еврејската буква со нумеролошка вредност еднаква на масата на карбон.

Сеа, не брзај со зборење за глупости. На претходната страница се жалеше кога тебе ти кажаа дека збориш глупости. Исто и за Рептилите на Ајк - шо ја можам да ти кажам дека е веруеш у чиста глупост. :tapp:

Нашло тенџерчето на тавчето да му каже дека е црно.

У секој случај, ја ова не го стаив овде за сите да веруваат и прифатат - него за оние што се заинтересирани пример како две различни теории се споиле после 12 години истражување од научников. Може треба нему да му испратиш еден мејл и да му кажеш дека е глупост?
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.123
Поени од реакции
789
Не, не инсинуирав на тоа. Но толку си чувствителен на такви работи што мораш да прашаш за секој случај, нели? Знам што е nonteism.

Спомнав во контекст на севкупни теории од кои повеќе од пола се директно поставени од научници. Од 30 и кусур теории кои ги имам прочитано, овде се дискутира за две, едвај три, иако никој не обрнува многу внимание на третата група дискутанти.

И панспермиа е панспермиа јас не за џабе искористив егзогенеза/проволуција за да ја објаснам теоријата без да и го пишувам целосното име кое е доста долго.

Можеби требаше да го искористам зборот uplift, за да разбереш кон што целев? Или seeding?

И секако дека може да се развие живот на друга планета и без елементите кои ти ги спомна, очигледно ако воопшто си читал астробиологија, или не си внимавал што читаш, или не си читал доволно.

Тоа што го наброја, се градбено состојки на живот каков што го имаме на Земјата. А имаме и екстремофили на планетава, кои од старт ти ја урнуваат војата теза.

Уште нешто, ланската спектографска анализа на вселенската прашина дава 96% спектографски потпис на бактерии. Од каде толку многу? Се чини универзумот е полн со живот. Едноставен, но тука е.

А тоа дали е откриен живот надвор од Земјата или не, е дебата за друга тема, не оваа. Ако ти прилега, отвори нова тема, или најди тема која за тоа дебатира, и ќе продолжиме таму. А дека не е најден, немаш никаква потврда лично ти, бидејќи самите официјални лица од НАСА имаат изјавено дека доколку стапат во контакт со вонземска интелигенција, јавноста е последна на листата која би дознала за тоа, и тоа ако воопшто се даде таква дозвола од лица кои им се претпоставени.

Така што само затоа што НАСА негира дека стапиле... пардон, тврди дека немаат пронајдено живот надвор од планетава, не значи дека е точно.
Значи прво да се разбереме... не ја негирам “теоријата“ за панспермија како невозможна (иако не сум нејзин голем фан), напротив се сложувам дека теоријата во некој (ама само некои) сегменти нуди најдобри опции (хипотетички) за настанок на животот на планетава. Не можам (не смеам) да кажам изречно “НЕ“ на живот надвор од земјата (иако сум голем скептик на таквото нешто), неможам да кажам дека бог е творецот (бидејќи сум атеист), и неможам да го рекреирам евентуалниот момент на настанување на животот за прецизно да потврдам или негирам било која теорија (неможе никој... сеуште).
Меѓутоа мојот став е дека како и многу други теории, и панспермијата има големи дупки кои немаат никаква реална поткрепа... туку само верувања и претпоставки... кои како навлегуваш подлабоко го раситнуваат процентот на веројатност дека такво нешто се случило. За појава на живот пред се треба да се сложат милиони разни фактори, да се створат перфектно складни услови и да се вклопат десетина хемиски елементи заедно со идеална температура... шансата за вакво нешто и теоретски е блиска до невозможното... сепак земјата докажано ги поседувала истите (наречи го среќа, наречи го бог, наречи го случајност). Па така судејќи по овоземните познавања на универзумот, најлогичното решение е дека токму овде и се створил животот... како?... никој не знае...
Секако дури и да е точна теоријата за панспермија... и земјата да е посеана со живот од некоја “Х“ планета повторно се отвара “прашањето“ а како се развил животот таму? И повторно се вртиме во круг.
Знам дека иако човештвото е дојдено на прилично висок степен на цивилизираност и развиеност на науката... сеуште сме вистински “примитивци“ за многу работи кои не опкружуваат и кои неможеме да си ги објасниме. Се сложувам дека ако нешто во моментов нема смисла- не значи и дека е погрешно... меѓутоа со “очилата“ со кои сега го гледаме светот наметнавме некакви правила и ограничувања во умствената креативност...
Дали НАСА не лаже или не е веќе поле на шпекулации и конспирации... Меѓутоа јас неможам да верувам дека постои живот надвор од земјата без да бидам “убеден“ во спротивното... а убедувањето ќе им го препуштам на застапниците на теоријата на панспермија... обвинетиот не ја докажува својата невиност, туку обвинителот ја докажува неговата вина... нели?
Во моментов се е точно и погрешно... некои теории држат повеќе вода, некои помалку... но сите од нив како тема имаат еден вид “Шредингерова мачка“... таа истовремено е и жива и мртва :)... треба да ја отвоиме кутијата за да дознаеме што е точно!

Поздрав!:smir:
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
‘Conan the Bacterium’ could have been the origin of life on Earth

Brazilian scientists discovered that a microbe dubbed "Conan the Bacterium" is so tough it could withstand space travel, leading them to suggest such organisms could have been the origin of life on Earth.

They subjected the bug, Deinococcus radiodurans, to powerful radiation, freezing temperatures and a vacuum chamber, all designed to simulate conditions found on meteorites and other rocks in space.

Such conditions would instantly destroy almost any known organism, but the D. radiodurans colonies proved capable not just of surviving but of regenerating when conditions returned to normal.

Researchers suggested such powers make the bug, or a similar organism, a potential candidate for spreading life between planets in the early days of the solar system.

D. radiodurans, which has a red, spherical shape, was discovered five decades ago after a can of corned beef went rotten despite having been sterilised by radiation. The durability of the microbe has only just been realised.

The most likely explanation for the germ's toughness is that each bug possesses four to 10 copies of its genome, rather than the usual single version. It also has a highly efficient repair system, so even if the DNA is ripped apart by radiation, bits can easily be spliced together again.

http://www.discoveryon.info/2010/07/conan-bacterium-could-have-been-origin.html
 
Член од
11 јули 2010
Мислења
27
Поени од реакции
0
Numeroloskata vrednost na bukvata Y = 1, sto e ednakva with the simple mass of Hydrogen (Fire) = 1



Chemical Element , Hebrew Letter
Hydrogen , Yod (Y)
Nitrogen , Hey , ( H)
Oxygen, Vav , (V)
Carbon , Gimel , (G)

Ne sfakam sto treba da znaci faktot deka bukvite vo imeto na Bog simboliziraat hemiski elementi. Samo simbolika ili nekakvo znacenje? Vo razvojot na zemjata, mnogu pred da se pojavi covekot imalo nekolku fazi na razlicni atmosferi, i ako ne se lazam prvata e azotna atmosfera. Znaci vo 'vozduhot' imalo samo azot, nemalo voopsto kislorod. I prvite zivi organizmi bile bazirani da ziveat na azot, znaci. Kislorodot se pojavil mnogu podocna i bil otroven vo momentot koga se pojavil. No poleka poleka ja prezel atmosferata. Ama se uste ima nekoi bakterii sto ziveat isklucivo na azot, kako ostatok od taa sostojba.

Taka sto, bidejki vo Biblijata se veli Bog sozdade se, ako se tolkuva sto e Bog ili koj e Bog, treba da se vrati covek uste ponazad, ne vo vremeto na prisustvoto na hemiski elementi, tuku koga nemalo nisto. Taka spored toa deka 'vo pocetokot bese temnina i svetlinata bese vo temninata i svetlinata svetese i temninata ne i mozese nisto int (kako bese), pologicno e da se simbolizira Bog so sonceto, otkolku so hemiskite elementi. Ili da se trgne od ona 'bese bezdna, a Duhot Bozji lebdese vrz vodite'. Toa valda e ponaprednata faza, bidejki veke imalo i voda, i vodorod i kislorod itn. Vo pocetokot, gi nemalo, znaci.

Samo kako zabeleska.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Numeroloskata vrednost na bukvata Y = 1, sto e ednakva with the simple mass of Hydrogen (Fire) = 1



Chemical Element , Hebrew Letter
Hydrogen , Yod (Y)
Nitrogen , Hey , ( H)
Oxygen, Vav , (V)
Carbon , Gimel , (G)

Ne sfakam sto treba da znaci faktot deka bukvite vo imeto na Bog simboliziraat hemiski elementi. Samo simbolika ili nekakvo znacenje? Vo razvojot na zemjata, mnogu pred da se pojavi covekot imalo nekolku fazi na razlicni atmosferi, i ako ne se lazam prvata e azotna atmosfera. Znaci vo 'vozduhot' imalo samo azot, nemalo voopsto kislorod. I prvite zivi organizmi bile bazirani da ziveat na azot, znaci. Kislorodot se pojavil mnogu podocna i bil otroven vo momentot koga se pojavil. No poleka poleka ja prezel atmosferata. Ama se uste ima nekoi bakterii sto ziveat isklucivo na azot, kako ostatok od taa sostojba.

Taka sto, bidejki vo Biblijata se veli Bog sozdade se, ako se tolkuva sto e Bog ili koj e Bog, treba da se vrati covek uste ponazad, ne vo vremeto na prisustvoto na hemiski elementi, tuku koga nemalo nisto. Taka spored toa deka 'vo pocetokot bese temnina i svetlinata bese vo temninata i svetlinata svetese i temninata ne i mozese nisto int (kako bese), pologicno e da se simbolizira Bog so sonceto, otkolku so hemiskite elementi. Ili da se trgne od ona 'bese bezdna, a Duhot Bozji lebdese vrz vodite'. Toa valda e ponaprednata faza, bidejki veke imalo i voda, i vodorod i kislorod itn. Vo pocetokot, gi nemalo, znaci.

Samo kako zabeleska.
Od toa poaga i naucnikot. Kislorodot e vo vodata vo najgolem procent. Vo vozduhot i denes imame najveke Nitrogen (bukvata Y od evreite) - azot. Vo oginot e najveke prisuten Hydrogen. Vo zemjata Carbon. Ovie se 4-te elementi sto korespondiraat so evrejskite bukvi za Jahve. Ova navodno pokazuva deka taa visa sila (kako i da ja nareces) e sekade okolu nas i vo nas.
 
Член од
11 јули 2010
Мислења
27
Поени од реакции
0
Ne e slucajno sto se raboti za kvanten fizicar, bidejki kvantnata fizika, otkrivajki gi najmalite cestici od koi e sostavena materijata, vsusnost otkriva deka vo osnovata na se lezi - nisto. T.e. deka svetot e sozdaden od nisto, kako sto se veli od najstari vreminja vo Biblijata (sporedbava e, ili kloni, da bide cisto naucna). Znaci, ispaga deka materiajta koga ke se rasparci do tolku kolku sto ja rasparcuvaat kvantnite fizicari i koga ke se proucat fizickite svojstva na kvantite, e deka celata materija mozebi poteknuva od duh i deka duhot e primaren. Istoto go dokazuva i Ajnstajn, koga dokazuva (matematicki) deka osnovnite dve dimenzii (vreme i prostor), vsusnost, ne postojat. Neli, koga ke se probie nekoja si vremenska granica so brzinata na svetlinata, covek veke ne e vo ramkite na ova vreme i za nego ne vazat zakoni na 'zemjinoto vreme'.

Zivotot, barem na zemjata znaci e rezultat na dolga evolucija i fazi i ne e slucajno sto e vaka kako sto e. Ako go ima na drugi planeti, barem pretpostavuvame deka ke bese rezultat na isto takvi evolucii i probi. Ne veruvam nesto deka e vselenata polna so zivot, inaku dosega non-stop ke sretnuvavme nekoi vselenski tipovi ili kakvi bilo formi na zivot a nie se maftarame samo so nekoi bakterii, koi moze nekako i bas odovde bile oduvani tamu i uspeale da preziveat. Nasa da pronajde zivot negde, ke umrat od falenje, ke ni go puknat mocniot meur od falenje deka tie bile tie sto im go nasle prebivalisteto na vonzemjanite.

--- надополнето ---

A ne Kinezite, ili Rusite, na pr.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
човекот е систем,машина....како и СЕ друго живо на планетава....створено случајно по милиони(милијарди) години ?! е баш сум среќен што присуствувам на вакво нешто:aplauz:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
човекот е систем,машина....како и СЕ друго живо на планетава....створено случајно по милиони(милијарди) години ?! е баш сум среќен што присуствувам на вакво нешто:aplauz:
Да човекот е машина , ама на секоја машина и треба софтвер.
Софтверот неможе да го створи машина , тука треба мудрост-интелигенција.
Уствари он е информација а пак таа е неуништлива и вечна а како таква постоела пред материјата.
Така да овој холограм е проекција на Бог-информацијата.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
*а да речиме дека ТИ СИ машина која не се разбираш доволно,ниту можиш да се сватиш?! можеби мојот пост за машина ти заличе на машина со која се среќаваш во секојдневниот живот,но од мртва природа.....да не филозофирам многу,ти имаш систем за варење,за одбрана,крвоносен систем итн итн,меѓутоа имаш и свест(што не е морално:))....можеби религиите не понудиле докази за човековото постоење и животот на планетава,сето тоа се заснова на верба,па некои луѓе се трудат да докажат и покажат дека сепак има нешто трето...
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
*а да речиме дека ТИ СИ машина која не се разбираш доволно,ниту можиш да се сватиш?! можеби мојот пост за машина ти заличе на машина со која се среќаваш во секојдневниот живот,но од мртва природа.....да не филозофирам многу,ти имаш систем за варење,за одбрана,крвоносен систем итн итн,меѓутоа имаш и свест(што не е морално:))....можеби религиите не понудиле докази за човековото постоење и животот на планетава,сето тоа се заснова на верба,па некои луѓе се трудат да докажат и покажат дека сепак има нешто трето...
Докази нема?
Пробај со Готам Сидарта Буда , он цел живот се обидувал да докаже и докажал одредени работи.
Само проблемот е што тоа мора да го разбереш сам инаку е позајмено знаење.
Како моите 4 Gb книги на хард диск.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom