Човек заразен со компјутерски вирус

Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Британски научник тврди дека тој е првиот човек во светот кој е инфициран со компјутерски вирус. Доктор Марк Гасон од Универзитетот во Рединг го заразил компјутерскиот чип вграден во неговата рака.
Направата која овозможува поминување низ сигурносните врати и активација на мобилниот телефон е софистицирана верзија на ID чип за означување на куќни миленичиња.

Гасон со помош на експерименти покажал дека чипот може да пренесе компјутерски вирус на надворешните контролни системи. Тој вели дека другите и другите вградени чипови поврзани со системот биле заразени.

Марк признава дека ова било само тест, но смета дека неговиот експеримент ќе има важни последици во иднина, кога медицинските помагала, како пејсмејкерот ќе бидат изложени на ризик да бидат заразени со друг човечки имплант.

- Со предностите на ваквата технологија доаѓа и одреден ризик. Ние самите можеме да се унапредиме со помош на другата технологија, меѓутоа онаа, како мобилниот телефон, може да биде изложена на ризик како што се сигурносните проблеми и компјутерските ризици, изјави Гарсон.

Професор Рафаел Капуро од Институтот за информатичка етика Streinbeis Transfer во Германија за BBC изјави дека истражувањето е доста интересно.

- Ако некој може да има онлајн пристап до вашиот имплантант, тогаш тоа би можело да биде проблем, изјави Капуро.

Тој учествуваше во етичка студија во 2005-та година која го истражи развојот на медицинските импланти и можната злоупотреба.

- Од етичко гледиште, надзорот на имплантантите може да биде позитивен и негативен. Надзорот може да биде дел од медицинската нега, но ако некој вас сака да ви наштети, тогаш тоа може да биде проблем, вели Капуро.

Линк: http://iluzionist.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=636&Itemid=1
 

McMurphy

натчовек
Член од
14 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
33
Сепак чипот бил вграден во него и на чипот имало вирус, тој вирус не може да се пренесе на човечкото тело бидејќи телото и чипот не функционираат на ист начин, тоа е исто како јас да земам USB со autorun.inf да си го ставам во газот и да тврдам дека сум заразен од вирус.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Што може друго да очекуваш од новинари?
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Мојот компјутер пред година месец имаше свински грип ебате, кивнав на него па после ме колнеше цели 2 недели додека го боцкаа со Касперски ебате. :D
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Уште кога го прочитав насловот, сфатив дека ќе биде нешто тупење!

Да де да...носам CD со мене и јас сум човек што носи вирус!
 
A

apidrone

Гостин
Замисли пејсмејкерот да ти го исклучат преку интернет... :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Kaspersky Anti-Virus Pacemaker edition!

Download now FREE!

Shareware price: 999.99$
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
65
Поени од реакции
9
Хахаха...баш глупости...unlimited imagination!-Is It? Кога имав вирус во компјутеров,ми се пренесе во мене и тој ме тераше да се размножувам...па мораа да ме поврзат на антивирус за да ми помине...платив невидени пари и ме однесоа во ЕСЕТ работилниците... :) хехехехехехех..што не ке прочиташ по светов...
By the way - Компјутерот и човекот не работат на ист начин и тоа го знае секое забаваче...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
^^
не го прочита текстот или не го прочита :)
само насловот нели :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.281
Поени од реакции
27.767
Пу мајкомустара шо не ќе смислат хипохондрициве...
 
?

..........

Гостин
Не е точен насловот и воведот, човекот не е заразен со компјутерски вирус, односно неговиот организам, туку чипот кои се наога во неговото тело!
 
Член од
13 декември 2010
Мислења
102
Поени од реакции
4
Сепак чипот бил вграден во него и на чипот имало вирус, тој вирус не може да се пренесе на човечкото тело бидејќи телото и чипот не функционираат на ист начин, тоа е исто како јас да земам USB со autorun.inf да си го ставам во газот и да тврдам дека сум заразен од вирус.
хахаха ме изнасмеаааа :aplauz::pos2:
абе ајде светов дојде до степен шо луѓево не знаат шо да прават повеќе, па трескаат секакви глупости :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom