Честит меѓународен ден на лезбејките

Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.555
Поени од реакции
3.818
Денес (8-ми октомври) се одбележува Меѓународниот ден на лезбејките. Постојат неколку различни објаснувања зошто токму овој датум е меѓународно посветен на лезбејките. Некои го слават 8-ми октомври затоа што следува 6 месеци подоцна од одбележувањето на 8-ми март или Меѓународниот ден на жената.



Прв пат бил одбележан во 1980 година и тоа било поддржано од страна на квир движењето во Нов Зеланд. Тогаш, 40тина лезбејки марширале преку паркот Велингтон, и некои од нив носеле виолетови знамиња. Исто така постојат и тези дека почетокот на славење на 8-ми октомври започнува во 1993 година кога денот на лезбејките се одбележал од страна на Советот за човекови права во Нов Зеланд.

Иако размислувањата за потеклото на датумот се спорни, значењето на овој датум укажува на почитта кон лезбејската заедница на меѓународно ниво. За своите иницијативи, многу лезбејски организации ширум целиот свет го користат овој датум како значаен, го чествуваат, и на 8-ми октомври отпочнуваат лезбејски здравствени стратегии и организираат други настани од историска важност за лезбејското движење.

http://www.lgbti.mk/Home/Post/b04e51c3-8444-462a-8938-68a0e5528612#.VDWcsPmSxAD
6 месеци пред/после 8-ми март е 8-ми септември бре „едуцирано“ девојче.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Шо си, шо си ? Про Фемина, ај ќерата пак про да ти била.
Амор ој слези долу поможи им на твоите некоја пиперка излупи, мешај таму на ќумбе, фрљи тро туршија, таја ми застанала ми ломотит делит правдини овде за лезбејки, за пендреци, за кватросексуалци... Ех мор недомаќинке една.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Ден на жалост значи денеска ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Свечено го прогласувам 2 септември, за мегународен ден на ДИЊО-ЕБАЧИТЕ (точно 6 месеци после 2 фебруари)
следуват и слики од ценетите новопримени членови во ова друштво.
Првиот конгрес на дињоебачите е закажан зимово со тема: Како до произвоство на Дињи преку целата година.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Свечено го прогласувам 2 септември, за мегународен ден на ДИЊО-ЕБАЧИТЕ (точно 6 месеци после 2 фебруари)
следуват и слики од ценетите новопримени членови во ова друштво.
Првиот конгрес на дињоебачите е закажан зимово со тема: Како до произвоство на Дињи преку целата година.
tumblr_n7qd0rRY4N1qcedevo1_250.gif
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
ON THIS DAY IN HISTORY – On Friday 13th October, 1307 AD, a date sometimes linked with the origin of the Friday the 13th superstition, hundreds of Knights Templar in France were simultaneously arrested by agents of King Philip IV, to be later tortured into a confession of heresy. Once freed of the Inquisitors' torture, many Templars recanted their confessions. Some had sufficient legal experience to defend themselves in the trials, but in 1310 Philip blocked this attempt, using the previously forced confessions to have dozens of Templars burned at the stake in Paris. With Philip threatening military action unless the pope complied with his wishes, Pope Clement finally agreed to disband the Order, citing the public scandal that had been generated by the confessions. At the Council of Vienne in 1312, he issued a series of papal bulls, which officially dissolved the Order. As for the leaders of the Order, the elderly Grand Master Jacques de Molay, who had confessed under torture, retracted his confession and insisted on his innocence. But he was declared guilty of being a relapsed heretic and was sentenced to be burnt at the stake in Paris on 18 March 1314. De Molay reportedly remained defiant to the end, calling out from the flames that both Pope Clement and King Philip would soon meet their end. Pope Clement died only a month later, and King Philip died in a hunting accident before the end of the year.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Свечено го прогласувам 2 септември, за мегународен ден на ДИЊО-ЕБАЧИТЕ (точно 6 месеци после 2 фебруари)
следуват и слики од ценетите новопримени членови во ова друштво.
Првиот конгрес на дињоебачите е закажан зимово со тема: Како до произвоство на Дињи преку целата година.
На кој не му давала жената цел живот,дупел дињи.:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom