Чварки

N

NikolaMKD91

Гостин
Барав низ гурманско катче и забележав дека нема тема за овој балкански специјалитет од свинско месо (сланина).

Кај нас се познати како чварки, пржки, џимиринки и тн . Се добиваат од ситно исецкани парчиња свинска сланина кои се топат во поголем казан на оган . Во текот на приготвувањето маста се цеди и трга настрана од сланината, а парченцата месо се пропржуваат и сушат.

Еве сето тоа како изгледа :D


Колку вие го јадете овој стар специјалитет и со што ? Се препорачува најдобро со црвено и црно вино. Па ајде бујрум гурмани да слушнеме ваши искуства. :D
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Чварци најубави се кога ке ги извадат вруќи јадеш не знаеш за доста.Само кога одеднаш ти биднува лошо мрснотии во крв во бестрага тоа е лошата страна.Иначе добар рецепт пробајте праз и чварци пропржете и ајвар земете со домашен леб лелелелле мајко моја комбинација боли глава.Исто добро идат со качамак и врз него парчиња чварци.Се ближи свињокољ ке има чварци
ЧВАРЦИ СЛАТКО ОД СВИЊА
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
И со ајварче убаво идат :D
Иначе јадам чварки ама многу ретко, треба да се убаво испржени - крцкави и со троа поише сол за да ме намамат да кaснам.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Чварци најубави се кога ке ги извадат вруќи јадеш не знаеш за доста.Само кога одеднаш ти биднува лошо мрснотии во крв во бестрага тоа е лошата страна.Иначе добар рецепт пробајте праз и чварци пропржете и ајвар земете со домашен леб лелелелле мајко моја комбинација боли глава.Исто добро идат со качамак и врз него парчиња чварци.Се ближи свињокољ ке има чварци
ЧВАРЦИ СЛАТКО ОД СВИЊА
Сега ми текна една анегдота : Што се чварки ? - Бомбони од свиња . :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Овие на сликата во првиот пост многу мрсни, а и такви не ми се убави за јадење. :sick:
Поубави се оние кои имаат и чисто месо и се убаво испржени, а не само мрснотии. :D
cvarak.jpg
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Убави се али да се има мерка во спротивно:гомце::гомце::гомце::)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Со буковец или ајвар. : )) Порано секоја година додека беа старите во село по два пати годишно ни праќаа по една свиња. Маста ја користевме за јадење и верувале или не никој немаше проблем со ништо, дури и здравјето ни беше на ниво. А компирите спржени во маст беа прсти да лижеш. :D
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Јадам али ретко, со пинџур најмногу одат :D
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
леле како ми иде да истролам, али ќе се исконтролирам.:D
инаку, порано многу ги јадев, но еднаш ми се стежи и од тогаш не можам ни да ги помирисам.
преубаво идат со црвено вино, суво тешко црвено вино. можеш да мезиш со саати.
прекрасен македонски специјалитет кој со правилни инвестиции и реклами може да биде многу попознат.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
прекрасен македонски специјалитет кој со правилни инвестиции и реклами може да биде многу попознат.
Мала исправка - не се македонски, интернационален се. Ги има и во Германија и Австрија во иста форма како нашите, а и во САД (cracklings).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom