Чварки

Џ

ЏинЏер

Гостин
Толку ли се ? ПА ЈАС СУМ БОГАТ :vozbud:
Не сериозно , опкружен сум со паланчани и сите џимиринки ги викаат :icon_lol:
Скопјанизирани паланчани не се важат :) Иначе чварки ги викаме... или од постари имам слушнато „пршки“.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.589
Како помалав по името се мислев нешто лигаво е тоа и премногу гадно ,но кога дознав дека тоа е месо иситнето испржено почнав да ги јадам премногу ,па касни едно те тера уште ,уште и уште да јадеш .

Едно време татко ми ги земаше од еден месар ,ама одкако месарот веќе ја затвори месарата ,не купил до сега чварки татко ми .
Воопшто не е месо иситнето, туку чиста сланина, сало од грбот на свињата. Откако ќе се одери свињата и распредели месото, сланината од грбот исто се одделува, се сечка на коцки и се пржи. Во пржењето едно парченце го намалува волуменот за 2-3 пати и тоа станува џимиринка/чварка. Мрснотијата која ќе остане по пржењето во тенџерето се тура во друг сад, канта од сирење или сл...и после тоа од самото стоење, пожелно на ладно, стврднува и станува сало. Месо може да содржи во ептен мал процент и тоа ако си колиш сам свиња и намерно да пресечиш парчиња кои имаат и малку месо, не само сланина. Ние заклавме свиња и тоа 240 кила, имаше одвај 2 прста сланина..од тоа излезе 6-7 кила џимиринки и 10-ина кила сало, што за толкав ѕвер не е ич многу. Пола од свињата ја продадовме на пријатели, фати околу 200 евра и плус 6 кила џимиринки по 300 ден....околу 14 000 ден...и башка полн фрижидер за јадење од другата пола ;)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ги имате пробано овие од Пивац од Хрватска?


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom