Чарлс Буковски - лик & дело

Член од
27 јануари 2005
Мислења
86
Поени од реакции
0
За почетници... па и за оние кои мислат дека знаат доволно.
Čarls Bukovski godinama je živeo od danas do sutra, obavljajući svakojake poslove i opijajući se do besvesti. Radio je kao vozač kamiona, poštar (opisaće to u romanu “Post Office”), radnik na benzinskoj pumpi, liftboj, čuvar... Pisanje ga je spaslo od potpune propasti u alkoholizmu.
Prvu pesmu objavio je u 35. godini, a prvu pesničku zbirku “Cvet, pesnica i zverski jauk” u 40. U pedesetoj, posle 12 godina noćnog rada u pošti, dao je otkaz i rešio da živi od pisanja. Slavu je stekao najpre u Evropi, a onda i u SAD. Postao je kultna ličnost pretežno mlade i intelektualne publike.
Ovo su delovi intervjua koji je sa Bukovskim uradio glumac Šon Pen, u septembru 1987. godine.

O ALKOHOLU:
- Osim mene, alkohol je verovatno jedna od najboljih stvari koje su se desile na ovoj planeti. Alkohol je krajnje razoran za većinu ljudi, a ja ne spadam u tu grupu. Celo moje stvaralaštvo se dogodilo u stanju pijanstva. Sa ženama sam uvek bio stidljiv u vođenju ljubavi, pa me je alkohol seksualno oslobađao. Ja sam u suštini povučena osoba, a alkohol mi omogućava da postanem heroj koji juri kroz vreme i prostor, čineći sve te smele stvari.

O PISANJU:
- Napisao sam kratku priču sa gledišta silovatelja koji je silovao devojčicu. I ljudi su me optužili. Imao sam intervju i novinar je pitao: “Volite da silujete devojčice?” Odgovorio sam: “Naravno da ne. Ja fotografišem život.” Imao sam mnogo problema zbog svog sranja. Sa druge strane, problemi su rasprodali neke moje knjige. Ali kada pišem, sam talog je jedino za mene. Nikad ne pišem danju. To je kao kada bi čovek go trčao kroz rafove u prodavnici. Samo noću. Tada počinje magija.

O LJUDIMA:
- Moguće je voleti ljudska bića ako ih ne znate suviše dobro.

O SLAVI:
- Slava razara! Ona je kurva, kučka i uništitelj svih vremena. Mada ja imam sreće, jer sam slavan u Evropi, a nepoznat u Americi. Slava je zaista užasna.

O CINIZMU:
- Uvek su me optuživali da sam cinik. Mislim da je cinizam kiselo grožđe. Smatram ga slabošću. Cin izam uvek poručuje kako je sve pogrešno. Cinizam je slabost koja sprečava čoveka da se prilagodi okolnostima trenutka. Da, definitivno je to karakterni nedostatak, kao i optimizam. Istina leži negde između. To ti je što ti je. Ako nisi u stanju da se suočiš sa njom, baš mi je žao!

O GENIJIMA:
- Genije je u stanju da najsloženije stvari kaže na jednostavan način.

O STILU:
- Jovanka Orleanka je imala stila. Isus je imao stila.

BILO JEDNOM...
- BILA je zima. Pokušavao sam da budem pisac u NJujorku. Nisam ništa jeo tri ili četiri dana. Mislio sam da ću umreti od gladi. Na kraju sam rekao: “Idem da kupim veliku kesu kokica.” Toliko dugo nisam okusio hranu, pa mi se činilo da su kokice nešto najukusnije što sam probao. Svaka pucka bila mi je kao odrezak. Žvakao sam ih halapljivo, a moj stomak je sa svakim zalogajem govorio: “Hvala ti, hvala, hvala!” Činilo mi se da sam u Raju. Koračao sam ulicom i prošao pored dva momka. Jedan je uzviknuo: “Isuse Hriste!” Drugi ga je pitao šta se desilo.
- Da li si video ovog tipa što jede kokice? Gospode, što je grozan!
Odmah su mi presele kokice. Mislio sam, šta mu to znači da sam grozan? Pa, ja sam na sedmom nebu. Pretpostavljam da sam bio malčice prljav. Umesto toga mogli su da kažu da sam sjeban.

OPASNO PUŠENJE
- VOLIM da pušim. Pušenje, sa jedne, i alkohol, sa druge strane, dovode čoveka u ravnotežu. Često mi se dešavalo da se probudim iz pijanstva, pogledam svoje požutele ruke kao da sam navukao rukavice i kažem sebi: “Sranje, na šta li ti tek liče pluća?”

NEGATIVNE KRITIKE
- SVIĐA mi se kada me napadaju. Članci tipa “Bukovski je odvratan” me zasmejavaju. Kada pročitam da sam užasan pisac, smejem se još više. Prijatelji mi kažu da o meni uče na tom i tom fakultetu, a ja zinem od čuda. Ne znam... biti suviše prihvaćen je užasavajuće. Tada se osećam kao da sam uradio nešto pogrešno.



За љубители (грд збор) или почитувачи (бетер) или пак едноставно за луѓе кои сакаат да ги читаат блуениците на стариот Хенри, бујрум мојата мала линкотека..

“Две ровко сварени јајца“ - (мак. превод) расказ од Ч. Буковски клик тука
“Љубов за 17.5 $“ (српско-хрватски превод) расказ Ч.Буковски (во *.пфд) клик
тука
“Напад и повлекување“ (мак. превод) песна од Ч. Буковски клик
тука
ODLOMAK IZ ROMANA »ŽENE« ČARLS BUKOVSKI клик тука
Извадок од романот “Блуден син“ клик тука
“Пиво во барот на аголот“ расказ клик тука
“Смртта на таткото - втор дел“ расказ клик тука
Галерија слики со Ч. Буковски клик
тука
Биографија на Ч. Буковски (англиски) на Википедиа клик
тука
Адресар на линкови поврзани со ликот и делото на Ч. Буковски клик
тука
Интервју1(англиски) со Ч. Буковски клик тука
Интервју2 (анг.) со Ч. Буковски клик
тука
Збирка раскази од Ч. Буковски во издание на “Темплум“ клик тука
 
Член од
27 јануари 2005
Мислења
86
Поени од реакции
0
Поезија

Шо ќе речат комшиите

Мислам дека прашањето
“Шо ќе речат комшиите“
беше најпоставувано
од моите родители
додека живеев со нив.
Се разбира, мене ме болеше “миле“
шо ќе речат комшиите.
Ми паѓаше жал за комшиите, за тие бубашвабски
чоечиња кои манијачки ѕиркаа
зад нивните завеси.
да се гледаше себеси
целото маало
во тие триесетти години
немаше многу шо да се види.
исклучокот бев јас
ко се враќав навечер
дома
пијан ќор.
( јебига, вака е во оргинал “except me coming in drunk late at night“. мој. заб.)

“ова има да ја дотепа мајка ти“
велеше татко ми
“и покрај другото
шо ќе си помислат комшиите?“
јас, си мислев
си поминувам фантастично
бонбона,
на ваков начин
или онаков
секој ден се пијанев
без банка во џебот.
тоа беше начин на живот
трик
кој подоцна ми се покажа
ептен од корист.
Да стане дотолку полошо
за моите кутри родители
започнав да праќам писма
до уредникот
на едно
угледно списание,
дел беа објавени
повеќето беа одбиени
со бајати причини.
“шо ќе речат комшиите?“
ме прашаа
моите родители.
но писмата донесоа
занимливи резултати
писма полни омраза
вклучувајќи ги
и оние со смртни закани.
донесоа и контакти
со некои
одлепени чудаци
кои беа уверени
дека навистина
ги мислам
искажаните нешта
во тие писма.
држевме тајни состаноци
во подруми и визби
насекаде околу нас
беа оружја, пактови,
планови и
говори.
тие беа
и места
кај шо пиев
за гага.
повеќето од тие состаноци
беа посетени од млади деца
десничарски настроени
на возраст помеѓу
17 и 23 год.
“нема да дозволиме
црнците да ги поебат
нашите жени!
Тие мора да ги испоубиме“
за несреќа
не ебев
ниедна женска во тоа време.
сите состаноци пак
започнуваа со стоење
и салутирање
пред знамето
кое ме тераше
да се чувствувам
претерано младешки.
Повеќето од тие момци
потекнуваа од добро
ситуирани семејства
и откако ќе завршеше се
земавме да локаме
до бескрај.
Пиев колку шо можам
пиев колку шо можев да издржам.
Никогаш ништо не муабетев
а и не ми изгледаа загрижени
поради тоа.
Ги памета само писмата
и немаа поим
дека тие во суштина
се напумпани и лажни.
не дека наеднаш станав
загрижен и хуман
и не бев никогаш
заразен од никаква идеологија.
всушност цела идеја на животот
и на луѓето
не ме занимаше
но беше полесно
да се земе пијачка за џабе
од овие десничарски момци
отколку кај стара курва
во барот.
“Не верувам дека си мој син“
ми велеше татко ми.
“шо ќе речат комшиите“ праша мајка ми.
кутри патриотски полудени будали.
откако ме исфрлија надвор
од куќата
ги откажав
сите состаноци
и средби.
Тргнав да живеам сам
под кирија
во Bunker Hill
Немораа веќе
моите родители
да се грижат
шо ќе помислат за тоа комшиите.​
 
Член од
20 септември 2005
Мислења
38
Поени од реакции
0
БУКОВСКИ

или го мразиш или го обожуваш но ниту во еден момент нема да те остави рамнодушен
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Буковски во литературата=Дали во уметноста :cuc::cuc:
Таков генијалец како него не постои! :cuc:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Прво -фала Букаро за линковите кои што ми ги даде за Буковски:cuc:
Второ-имаше право за Блуден Син -само извадокот што го прочитав ме натера одма да ја почнам книгата :)Најдов дел од таа книга што стварно е вреден за споделување-
Да се оженам, да направам деца и да упаднам во во клопката наречена фамилијарна шема. Да одам негде на работа секој божjи ден и да се враќам. Ни во лудило. Да работам вообичаени, секојдневни обврски, да учествувам во семејни излети, Божиќ, Ден на Трудот, Ден на Mајката.... зар човек само заради тоа е створен? Да го издржи сето тоа и потоа туку така да умре?
Поарно негде би миел садови, би се враќал во моето станче и би пиел додека не заспијам.

Колку само си се пронаоѓам јас во ова :cuc:

 

VBB

Член од
24 јануари 2006
Мислења
12
Поени од реакции
0
Апропо Буковски

Налетав на постов и специјално се зачленив тука само ради него.

Разлигавената скопска квази-интелектуална шема се пали на Буковски само ради тоа што бил незнамти алкос или дека секој втор збор му е псовање или што превртил незнам ти колку жени.(впрочем како што и се палат на оној кичерај што го прави Срле)

Суштината никој не ја гледа, а тоа е дека Буковски бил длабоко несреќен човек.
Фрустрацијата е и те како извор на творештво, ако не и основен услов за творештво.

Типов имал огромни чирови по тело, јадел каиши од татко му,видел секакви грозоти, поминал сито и решето што се вика „и ебел и го ебеле“.
Не е воопшто празна фраза, ми се има допаднато она што го пишува, затоа што сам сум се нашол во многу слични животни ситуации. Широка тема за муабет.

Хенри Кинаски, ти си говно од човека (или како беше она од „Блудни син“, односно „Ham on rye", српскиот превод го преферирам, сочен и безмилосен)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
VBB напиша:
Разлигавената скопска квази-интелектуална шема се пали на Буковски само ради тоа што бил незнамти алкос или дека секој втор збор му е псовање или што превртил незнам ти колку жени.(впрочем како што и се палат на оној кичерај што го прави Срле)
Не заебавај, Букаро е битолчанец и "свршава" на Буковски.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Acid напиша:
Не заебавај, Букаро е битолчанец и "свршава" на Буковски.
Друго сакаше ВББ да каже.

Ама ај, да не објаснувам.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
VBB напиша:
Налетав на постов и специјално се зачленив тука само ради него.

Разлигавената скопска квази-интелектуална шема се пали на Буковски само ради тоа што бил незнамти алкос или дека секој втор збор му е псовање или што превртил незнам ти колку жени.(впрочем како што и се палат на оној кичерај што го прави Срле)

Суштината никој не ја гледа, а тоа е дека Буковски бил длабоко несреќен човек.
Фрустрацијата е и те како извор на творештво, ако не и основен услов за творештво.

Типов имал огромни чирови по тело, јадел каиши од татко му,видел секакви грозоти, поминал сито и решето што се вика „и ебел и го ебеле”.
Не е воопшто празна фраза, ми се има допаднато она што го пишува, затоа што сам сум се нашол во многу слични животни ситуации. Широка тема за муабет.

Хенри Кинаски, ти си говно од човека (или како беше она од „Блудни син”, односно „Ham on rye", српскиот превод го преферирам, сочен и безмилосен)
Браво..стварно добар пост..од она и јас што го имам видено до сега имам приметено дека луѓе кои што немаат ниту една книга прочитано од него а помалку разбрано барем некој извадок од неговите дела се прават ко да го сакаат и рабираат само поради фактот дека Буковски не е писател од калибарот на П.Коелјо туку е навистина свој свет.
И сосема се сложувам за тоа дека е несреќен.Всушност оној кој што има барем една книга прочитано и разбрано или барем да ја има рагледано Блуден син ќе го сфати истото.Самото тоа што тој го (на еден начин) презира својот родител и неговиот начин на живот и што се труди да биде се само не она што татко му е ,е доволен доказ за неговата несреќа.
А за оние кои што сега дознаваат а имаат читано-Фрлете ги неговите книги...

P.S. Според мене не е дека или го мразиш или го сакаш Буковски туку е или го разбираш или не...трето нема
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Знаеме дека го копираш де - и што е заклучокот? :raz:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Dani^^^ напиша:
За кого е ова?:raz:
За Букаро - ама заборавив дека е баниран така што нема потреба да го оговарам. И така и така одамна видов многу препишанки од Буковски на неговиот блог така што ме остава тотално рамнодушен...
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Definitivno e vele-majstor, ne mozish da ja ostavish knigata otkako ke zapochnish da ja chitash. Me nerviura toa shto nema prevod (dobra) na makedonski. Edinstveno neshto sho mozam da najdam od nego e od Templum izdavachkata kuka, ama toa e malku, sakam ushte :)
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Пах, ја читав Блудниот син, на саемов ја купив и Љубов за 17,5 долари а на подарок ја добив и Жени.
Зошто не сум фасцинирана? Очекував ногу повеќе ама не најдов никакво мајсторство во претераните вулгарности и покажувањето на најдолното од едно гнило општество.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom