Цртежи од Леонардо да Винчи

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.567
Цртежи кои покажуваат колку чувство имал за просторност, меѓу останатите работи. Погледнете.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
eve vaka posho tuka imam nekoi predavanja posho u prava mora da zemam ART and HISTORY OF ART deka na ispitot izbraf nekoi dela od leonardo i deka jas najiskrajno se zaljubif u negovite sliki !!!
chudno e kako samo imal inspiracija i chustvata i negovite emociii se preneseni vo moze da se kaze sekoja slika
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Прекрасно. :)

Патем, си ја збогатив и колекцијата на слики. Фала Андроник.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Затоа што линкот од првото мислење е Not found, ќе ги ставам моите 3 омилени слики од да Винчи :sneaky:
1. Портрет на Сесилија Галерани (Дамата со хермелин)
2.Убавата Ферониера
3. Профил на воин со шлем


 

SenoraRamos

Tu voz - nuestro sentimiento!
Член од
20 март 2011
Мислења
191
Поени од реакции
108
Леонардо.. ниеден збор не е доволно добар да го опиши. Имам доста негови дела во компјутерот, од слики до студии, ќе аплоадирам само неколку. Доколку некој сака повеќе, слободно нека побара.
 

Attachments

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Гениј. Чудак.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Гениј, чудак, да го бивало за секое поле механика, астронаутика, математика, уметност, 3 димензионален простор, геологија, картографија, анатомија, ботаника, сулпторство, архитектура. Напраил концепт на хеликоптер, тенк, калкулатор и тн.

Имам многу литература читано за него како еден од големите мајстори на Сионскиот приорат од 1510 до 1519 година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom