Црвен кармин-кич или тренд?

A

AnFem

Гостин
Зошто бе ретко можам да најдам некој жиш црвен кармин? Се некои розеникави нијанси. Мизерии!
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Јас во мојата скромна палета на шминки, иам само еден кармин, и тоа темно црвена, па ај да кажеме и накај бордо нијанса. Далеку ми е поженствена таа нијанса од било која друга.
Нормално, тоа дали ќе биде кич или нешто стварно добро склопено, зависи од комбинацијата, од самата девојка (не стои на сите) и од пригодата за каде се носи.
И мислам дека кога се става црвен кармин, тоа треба да е целиот акцент на лицето, усните. Минимална шминка на очи, пример само маскара, ај евентуално и туш, али зашљапана девојка со 5 вида на сенки горе на очи и црвен кармин се најголем промашај што може да постои.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Црвен кармин не стои на секоја. И не се носи во секаква пригода.
Не е кич, уопште. Баш е кул. Сексипилен е ептен.
 
Член од
12 септември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
26
Црвен кармин е најсекси кармин дефинитивно -темно црвен во комбинација со плави очи гррррр
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Дека не стои на секој, не стои. Некои изгледаат кич, а некои не. Индивидуална ствар.
Jас не излегувам од дома без црвен кармин. :pipi: Нормално за преку ден ставам со помал интензитет, не се приметува толку. Најлесно шминкање ми е тоа, посебно за насабајле кога едвај отварам очи: црвен кармин, маскара и коректор.
 
Член од
17 јуни 2013
Мислења
42
Поени од реакции
50
Црвен кармин стои на секој, до нијансата е проблемот.. Јас лично избегнувам црвени кармини и општо појаки бои бидејќи имам големи усни и не сакам до толку да ги истакнувам. :pipi:
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
33
Темно црвен ама не бордо...елеганција во движење:pipi:
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
црвен кармин 3 до 4mm + пуштено надвор од линијата на усните. Тоа не е кич, тоа е lifestyle.
 
Член од
17 октомври 2013
Мислења
887
Поени од реакции
1.877
Често носам црна облека и ставам црвен кармин, не за сексапил туку за да разбие монотонија. Избегнувам да нанесувам сјај и одбирам потемни нијанси особено зимно време. Летно време ставам росал лабело, има убава црвена боја. Не ми е кич воопшто црвениот кармин. Кога гледам како стои на други девојки дури и оние ватрено црвени нијанси, ми е сосем ок. Единствено не ми се допаѓа кога некоја го носи додека е целата во црвено и со многу нагласени очи, премногу нападно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom