Циркумцизија (сунет) - да или не?

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
ooo bravo be makedonci hristijani pocnavte i vie sunet da se pravite.
na vremeto ni se smeevte na nas muslimanite. ;)
zalno za vas kolku ste zaostanati. nie od pred 1400 god. se pravime ;)
Ехе што да речат тогаш Евреите и Египтаните оти копирате од кај нив. ;)

 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Kонтрола на населението

Обрежувањето го пацифизира возрасниот и адолесцентниот маж, намалувајќи му го поривот за секс, со што се изменува хормоналната рамнотежа во човекот.
Ова е исто така причината зошто обрежувањето се нарекува "taking off the edge" во источно азиските култури.

Обрежувањето е непотребна процедура која што е прифатена само затоа што е религиозно вградена во населението. Здравствените бенефиции отсекогаш биле незначителни а примарната функција од секогаш била намалување на задоволството кое што се добива од пенисот.


- нема повеќе кожичка = сув кур
- сув кур = помалку осетливост
- помалку осетливост = помалку задоволство


Медицинското обрежување е жалосно

Религиозното обрежување е лудило

Модното обрежување е чиста ретардираност
Антоние, 21 век сме! Денес попот неможе да дојде и во боксерки да ти бркне да ти извади кур да види дали си таков или онаков нити пак се казнува ако си обрежан! Имам двајца дргиари обрежани христијани едниот поради мода се обрежа т.е сакаше да стави пирс на пенисот а другиот од здравствени причини(оти имаше мало затегнување на кожичката) и тој што е сексуално активен вели дека многу повеќе ужива сексот а другиот многу повеќе во мастурбирање само незнаат да ми ги кажат цените оти домашните плаќале не им кажуваат а јас дома несакам да знаат сакам на сопствена иницијатива ми е ова па ме интересира колку кошта навистина!
 
Член од
28 март 2012
Мислења
12
Поени од реакции
3
ooo bravo be makedonci hristijani pocnavte i vie sunet da se pravite.
na vremeto ni se smeevte na nas muslimanite. ;)
zalno za vas kolku ste zaostanati. nie od pred 1400 god. se pravime ;)
decko temava e diskutabilna licen izbor e i nema apsolutno vrska so zaostanatost
--- надополнето: 14 мај 2012 во 16:16 ---
a i neznam koj ti se potsmeval ne e nisto smesno tuka
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
ooo bravo be makedonci hristijani pocnavte i vie sunet da se pravite.
Спремни сме и чекор понапред да идеме дури. Јас одамна предлагам масовно да се излезе, плоштад или пред влада(тоа ке договориме преку гласање, јас преферирам повеќе на плоштад затоа што реката е близу па може да се замиеме убаво) и сите масовно куровето да ги сечеме до пола во знак на протест за поскапување на парното и хигиена(хигиената е сепак најважна).

na vremeto ni se smeevte na nas muslimanite. ;)
На времето?

zalno za vas kolku ste zaostanati. nie od pred 1400 god. se pravime ;)
ААааааа. Кога ке ви искочиме со пола курови ке видиме кој е позаостанат.

nie od pred 1400 god. se pravime ;)
Евреите 5000 пред муслиманите си ги оштреле пенисите. Египчаните пред нив исто така а дури и има пештерски слики во коишто се прикажани кременковци како си ги маваат со камења. Поправо можеш ли да замислиш како им оделе убедувањето?

пред 10000 години....

Gar: Tumbuktasd skssoa ohooh papac raaa! (grrrrr haaa!). GOGOA HUUU!

Pleme: Haaaahh

Gar: WOOAJAJAJAJA

Kor: WAHWHAA

Gar: OHUHUHAAAAA

Kor: UHUHUHU..........

Gar: GUGHUHJAJAJ FYFYFYFA TAAAA! "guhuu akraba kaka"

Kor: GAAAAAAAAAAAAAAAAAAH!

Превод:
Гар: Момци јас како племенски старешина ве повикав ова сабајле пред пештерата за да ви кажам дека ке си ги сечеме врвовите од пенисите во протест за поскапување на огнот и наравно за хигиена(хигиена е сепак најважна). Ке гласаме кој сака покрај река или пак пред пештера.

Племето: ?

Гар:Има ли доброволци?

Kор: Ако дозволувате, јас имам прашање...

Гар: А и ете го првиот доброволец

Koр: Ама...

Гар:Mомци држете го, не се секирај младичу ова нема да боли ''зема камен и замавнува''

Кор: ГАХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХ
 
А

Антоние

Гостин
Антоние, 21 век сме! Денес попот неможе да дојде и во боксерки да ти бркне да ти извади кур да види дали си таков или онаков нити пак се казнува ако си обрежан! Имам двајца дргиари обрежани христијани едниот поради мода се обрежа т.е сакаше да стави пирс на пенисот а другиот од здравствени причини(оти имаше мало затегнување на кожичката) и тој што е сексуално активен вели дека многу повеќе ужива сексот а другиот многу повеќе во мастурбирање само незнаат да ми ги кажат цените оти домашните плаќале не им кажуваат а јас дома несакам да знаат сакам на сопствена иницијатива ми е ова па ме интересира колку кошта навистина!
Нормално дека другарот ќе ти каже дека повеќе ужива во сексот. Ретко човек се кае по нешто што неможе да го врати.

http://en.wikipedia.org/wiki/Post-purchase_rationalization

НО АНТОНИЕ 21 ВЕК СМЕ!

Пореметени племенски религии промовираат женско генитално осакатување, и сите ние го презираме ова - што ги прави евреите и американците толку специјални?

Ако сакаш да се осакатиш на сопствена волја како возрасен човек, јас сум тотално ок со тоа. Доврага, исечи го скроз ако сакаш, тоа не е моја работа. Но сакаш ли тоа да го направиш на дете? Нема шанси.

Злоупотребата е злоупотреба, и злоупотреба без разлика на причината. Освен ако детето мора да оди на операција на неговите гениталии за легитимна медицинска причина, ти немаш никакво право да ги осакатуваш твоите деца. Крај на муабетот.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Нормално дека другарот ќе ти каже дека повеќе ужива во сексот. Ретко човек се кае по нешто што неможе да го врати.

http://en.wikipedia.org/wiki/Post-purchase_rationalization




Пореметени племенски религии промовираат женско генитално осакатување, и сите ние го презираме ова - што ги прави евреите и американците толку специјални?

Ако сакаш да се осакатиш на сопствена волја како возрасен човек, јас сум тотално ок со тоа. Доврага, исечи го скроз ако сакаш, тоа не е моја работа. Но сакаш ли тоа да го направиш на дете? Нема шанси.

Злоупотребата е злоупотреба, и злоупотреба без разлика на причината. Освен ако детето мора да оди на операција на неговите гениталии за легитимна медицинска причина, ти немаш никакво право да ги осакатуваш твоите деца. Крај на муабетот.
Јас не зборувам за никакви деца,зборувам за мене! има многу кои се обрежале и не е зборот ОТСЕКЛЕ туку обрежале! Ако си против тоа биди против тоа,но денес се повеќе и повеќе е на мода!
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
И јас исто се прашувам.....
Еве да ви одговорам на сите кои ве интресира колку чини, чини 50 евра.
Мајка ми е уролог па ова ви е од прва рака.

Инаку мое мислење, дека ако не е од медицинска гледна точка потребна циркумцизија, лудо е да се прави истата.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Еве да ви одговорам на сите кои ве интресира колку чини, чини 50 евра.
Мајка ми е уролог па ова ви е од прва рака.

Инаку мое мислење, дека ако не е од медицинска гледна точка потребна циркумцизија, лудо е да се прави истата.
Е добро е,јас мислев да не кошта уште + една 0 ... :D благодариме :D
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Еве да ви одговорам на сите кои ве интресира колку чини, чини 50 евра.
Мајка ми е уролог па ова ви е од прва рака.

Инаку мое мислење, дека ако не е од медицинска гледна точка потребна циркумцизија, лудо е да се прави истата.
не е 50 евра, 20 евра е
 
B

Black Guard

Гостин
Злоупотребата е злоупотреба, и злоупотреба без разлика на причината. Освен ако детето мора да оди на операција на неговите гениталии за легитимна медицинска причина, ти немаш никакво право да ги осакатуваш твоите деца. Крај на муабетот.

Вести од германија за обрежувањето.

Добра одлука.

Што се однесува за осакатувањето на женските гениталии пред се во африка но и во КСА,Либан,Иран, најмногу сепак во африка се согласувам со тебе-крајно нехуман однос кон жената демек нема да го изневери мажот ако и се скрати задоволството да доживее оргазам,ма ако сака друх К** пак ќе го добие него се знае казната за тоа,стгварно треба да се превземе нешто кокретно за жените во Северна Африка,па тоа не е никакво обрежување туку злостор и крајно нехуман однос кон жената,а истите држави се членки на Он и колку што знам имало неколку мисии со волонтери кои ги едуцирале племињата и после години едукација навистина имало ефект така да ако државата не може или неќе да влијае таму каде што треба нека се обрати до ООн,волонтери има колку сакаш.
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 13:26 ---
Инаку мое мислење, дека ако не е од медицинска гледна точка потребна циркумцизија, лудо е да се прави истата.
Па не е,тоа е вештачки чин,по се изгледа не е точна онаа како од мајка роден туку како од џелат искасапен.

Еволуцијата си има свои механизми и правила и кога би била истата потребна,верувајте тоа парче кожа не би ни постоело.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
не е 50 евра, 20 евра е
Не знам можеби, јас кажав цена која ја земат лекарите тука. Мајка ми е уролог и се расправа со тие работи и цена е 50 евра. Не знам можеби може и поефтино, не сум прашала дали е дозволено ценкање ;)
Па не е,тоа е вештачки чин,по се изгледа не е точна онаа како од мајка роден туку како од џелат искасапен.

Еволуцијата си има свои механизми и правила и кога би била истата потребна,верувајте тоа парче кожа не би ни постоело.
Постојат медицински оправдани состојби каде мора да се направи циркумцизија и каде истата е неизбежна
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Внук ми, има 9 години, имаше проблем со кожичката, му се залепи. Пробаа прво, најнормално да ја одлепат на повеќе начини. Првиот пат успеа, потоа не сакаше, туку се ископлицира, почна да крвари, па да гнои... триста компликации. Зафатот беше неизбежен. Сега, здрав-прав. Не гледам друга причина, освен здравствена, која би оправдала осакатување на телото, нит религии (во чест на измисленото другарче), па нит мода (ако е сега мода, после неколку години, ќе биде де моде:LOL:).


А кога сме кај хигиена пред се- замивајте се почесто или да не речам- редовно, нема да имате проблеми;)
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
Циркумцизија на мали деца само заради религија ми е многу одбивно. Барем нека почекаат да порасне детето па после ако тоа сака по негов избор нека направи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom