Ценовник за царина на половни автомобили

Член од
9 мај 2018
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.104
Здраво. Поентата на темата е секој кој увезувал или знае некој кој увезил автомобил, воедно ја знае и цената на давачките (царина, хомологација, регистрација) детално со модел, марка, година и мотор на возилото да ја пиши на темата.

Се надевам дека ќе добијам одговор за неколку автомобили за кои ме интересираат давачките и конкретно царината, на пр за Опел Инсигниа, Туарег прва генерација, Пасат Б7, Ауди А4 Б8 итн.

Повелете:D
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
29
Поени од реакции
17
мене ме занима ауди а6 3,0 мотор 242 к сили 2008 година 4*4 со фулл опрема колку му се давачките
 
Член од
19 март 2013
Мислења
315
Поени од реакции
174
Ме интересира за Opel Corsa 1.2 2008 со 5 врати.
 
Член од
3 јули 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Потребен ми е совет. Сакам да купам кола од Германија, имам бг државјанство, но сепак не сум многу упатена во законите, како можам да ја возам колата на бугарски таблички постојано во Македонија и која е целата постапка да стигнам до бг табличките? Дали кога ќе ја купам колата од Германија веднаш треба да одам во Бугарија да ја регистрирам.. и што понатаму? Дали можеби е попаметно да ја царинам во Македонија? Ако може некој што знае да ми ја објасни постапката :pipi:

П.С. Се работи за Honda Civic 1.4, 2009 год., Euro5, цената е околу 5500 eu (Второто прашање е колку би ме чинела царината )

Фала однапред :)
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.020
Поени од реакции
3.351
Јас имам форд фиеста 1.3 2003та...колку би била царина (тув и хомологација)
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.104
Ауди А6 2.7 (2005) 73.000денари
Сеат Леон 1.9 (2007) 28.000 денари
Ауди А3 1.9 (2004-2005) 30.000 денари
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.378
Поени од реакции
242
Ауди А6 2.7 (2005) 73.000денари
Сеат Леон 1.9 (2007) 28.000 денари
Ауди А3 1.9 (2004-2005) 30.000 денари
Да не случајно знаеш колку отприлика би било царина за Toyota RAV4 D4D 2.2(136кс), 2007-2008 година? Фала многу
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.104
Да не случајно знаеш колку отприлика би било царина за Toyota RAV4 D4D 2.2(136кс), 2007-2008 година? Фала многу
Имам возено таков и царинеше еден пријател таков ама незнам колку пари го фати. Ако ми текни да го прашам ќе ти пишам
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.671
машала, јас имам слушнато дека сега над 1500 не би било, ама ај некој што има сега брзо увезено може ќе пише.
Добро, опремата игра улога. Дојде со комплет опрема, само без кожени седишта. Навигација,се бла бла..
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.378
Поени од реакции
242
некој да даде совет за тоа на кои документи да се внимава при зимање кола од бугарија? Ми рекоа нешто дека требало да се пази сите печати да се ставени(на кои печати се мисли?) и сл. Било каков совет би бил од помош
 

Kajgana Shop

На врв Bottom