Царинење на компјутер

Член од
11 февруари 2023
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здраво, сакам да донесам компјутер од Германија чија вредност е 300€. Ме интересира како се царини?

Sent from my SM-A037G using Tapatalk
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Здраво, сакам да донесам компјутер од Германија чија вредност е 300€. Ме интересира како се царини?

Sent from my SM-A037G using Tapatalk
Ако е нов, ослободен си од царина/ддв до 350 еур. Ако е половен, не го цариниш нормално.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
1.448
Поени од реакции
1.849
Ако е нов, ослободен си од царина/ддв до 350 еур. Ако е половен, не го цариниш нормално.
Дали треба да пријавам на граница, пр. Грција - Македонија - Грција, лаптоп што веќе го користам за работа во вредност од 1500 евра?
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Дали треба да пријавам на граница, пр. Грција - Македонија - Грција, лаптоп што веќе го користам за работа во вредност од 1500 евра?
Патувам со службен лаптоп (макбук), работам од дома и барем 2-3 пати месечно одам во Грција, никогаш не сум пријавил ништо, некогаш сум минувал граница и како сопатник додека работам. Не мислам дека ќе имаш било каков проблем, сепак се лични работи. Исто како телефон, замисли сите патници да ги декларираат телефоните од 1000+ евра на секое поминување на граница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom